معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
لازم دونستم نحوه عملکرد اینتر کولرها رو برای خیلی از دوستان باعث سردرگمی و ایجاد اختلاف نظر شده رو با عکسی که طراحی کردم توضیح بدم :
5tx83k.jpg

توی عکس شما نمای کنسول رو از پشت میبینید که سعی کردم طوری باشه که همه چیز مشخص باشه . محیط سفید داخل کنسول رو جعبه فلزی که بورد داخل اون قرار گرفته درنظر بگیرید و محیط قرمز که اطراف محیط سفید هستش رو فضای خالیه بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکیه کنسول که این فضا در اطراف و پشت کنسول وجود داره بطوری که براحتی هوا میتونه از اطراف و زیر و روی کنسول کنسول وارد و از پشت اون خارج بشه . .
فلشهای قرمز هوایی که از سوراخهای جانبی، اطراف هارد و زیر کنسول رو نشون میده و فلشهای سفید گردش هوا .
حالا کار اینتر کولر رو بررسی میکنیم :
اینتر کولر معمولا دارای دو یا سه فن که اندازه فنهای آن حدودا نصف فنهای 360 که با 12 ولت کار میکنند میباشد . این فنها در پشت کنسول و روی شبکه پلاستیکی نصب و به بدنه میچسبه و کل منافذ خروج هوا از پشت کنسول رو میبنده و هوا رو از اون ناحیه به بیرون هدایت میکنه .
حالا دو سوال پیش میاد :
1- این هوای مکیده شده شامل چه هوایی میشه ؟ هوای خارج شده از داخل جعبه بورد و یا هوایی که از سوراخهای جانبی کنسول و جاهای دیگه وارد و پس از عبور از فضای بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکی کنسول که تا پشت شبکه پلاستیکیه عقب کنسول ادامه داره ؟
جواب این سوال کاملا واضحه چون اینتر کولر علاوه بر هوایی که بوسیله فنهای کنسول بیرون داده میشه ، هوای وارد شده به ناحیه قرمز رنگ (فضای بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکی)رو هم خارج میکنه که چرخه گردش هوایی رو که در عکش کشیدم رو تشکیل میده .
در این حالت گرمای خارج شده از اینتر کولر واقعا گرمای خارج شده از فنهای کنسوله ؟
آیا این گرما معیار خوبی واسه حدس زدنه گرمای کنسوله ؟
دماسنجی که روی اینتر کولر ها نصب شده گرمای هوای خارج شده از فنهای کنسول رو اندازه میگیرن و یا هوای وارد شده به اطراف بدنه رو ؟
آیا تلفیق این دو هوا باعث نمیشه دماسنج درجه اشتباهی رو از دمای داخل کنسول بده ؟
مسلمه که تلفیق این دو هوا باعث میشه که دمای هوای خروجی از کنسول دستخوش تغییرات زیادی میشه که متاسفانه بسیاری گول این مسئله رو میخورن .
2- این فنهای اینتر کولر قدرتشون چقدره؟
آیا به اندازه فنهای 360 قدرت دارن (با توجه به اندازه ) ؟
این برای همه مشخصه که هر چه فنها دارای قطر و پره های بزرگتری باشن قدرت بیشتری دارن پس چطور میتونن بر قدرت فنهای 360 غلبه کنن ؟ در صورتی که قدرت فنهای 360 رو نداشته باشن فکر نمکینید باعث اختلال در هوای خارج شده از کنسول بشن ؟
آیا وقتی دو فن رو روبروی هم قرار بدیم (در حالی که اندازه ، قدرت و rpm اونها با هم متفاوته ) میتونن باعث افزایش قدرت و کارایی همیدیگه بشن ؟
واضحه که در ابتدایی ترین تفکرها هم میشه به این نتیجه رسید که تنها فنهای هم اندازه ، هم قدرت و کوپل شده میتونن کارایی همدیگه رو افزایش بدن ، پس اینتر کولر باعث بهبود چه عملکردی میشه ؟
دوستانی میگن که بعد از نصب اینتر کولر بدنه کنسول نسبت به قبل خنک تر شده ، پس این یعنی کنسول خنک تر کار میکنه و دمای قطعات اون کمتر شده !
به این دوستان عرض میکنم که همون گردش هوای بین جعبه فلزی و پلاستیکی باعث میشه درجه حرارت این قسمتها که هیچ ربطی هم به داخل جعبه فلزی و بورد نداره پایین بیاد که البته شاید اینکه قسمت فلزی زیر ایکسها کمی خنکتر بشه بد نباشه ولی نه بقیمت اشکالات دیگه و پرداخت هزینه بالا .
این مطالب رو برای روشن شدن اذهان دوستان عزیز نوشتم تا شاید بهتر بتونن عملکرد این کولرها رو درک کنن و با تشخیص درست بتونن تصمیمگیری کنن .
برای اینکه مطمئن بشید که خودم تمام این مطالب و نتایج رو تجربه کردم عکسهاییرو که یک سال قبل از اینکه 12 ولت و ... کنم و از کولرهایی که دقیقا کارکرد اینتر کولرهای آماده رو داشت انهم با قدرتی چند برابر ، واستون بذارم :
این یه کولر استند بود که برای زیر کنسول ساخته بودم :

اینهم عکس اینتر کولر که با دو فن pc ساخته بودم :

واینهم اینتر کولر که با 4 فن pc ساخته بودم :

آخرین ویرایش:

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
یه روش دیگه هم هستش به نام حوله پیچ...من چند باری با این روش درستش کردم...
ولی روش خوبی به نظر نمیاد ولی بهتر از سشوار صنعتی هستش...
با خلیل جون مشورت کن ببین میتونی که قبل از سشوار این روش رو هم امتحان کنی؟
حوله رو امتحان کردم یه 40 دقیقه روشن بود خاموش شد 2 چراق داد گزاشتم خنک شه وقتی روشن کردم دوباره همون ارورو داد فکر کنم آخرین کورسوی امید همین سشوآر باشه الان دارم دنبال روشش میگردم یه موقع برد داغون تر از این نشه

babz

کاربر سایت
Dec 16, 2007
154
نام
بهمن
لازم دونستم نحوه عملکرد اینتر کولرها رو برای خیلی از دوستان باعث سردرگمی و ایجاد اختلاف نظر شده رو با عکسی که طراحی کردم توضیح بدم :
5tx83k.jpg

توی عکس شما نمای کنسول رو از پشت میبینید که سعی کردم طوری باشه که همه چیز مشخص باشه . محیط سفید داخل کنسول رو جعبه فلزی که بورد داخل اون قرار گرفته درنظر بگیرید و محیط قرمز که اطراف محیط سفید هستش رو فضای خالیه بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکیه کنسول که این فضا در اطراف و پشت کنسول وجود داره بطوری که براحتی هوا میتونه از اطراف و زیر و روی کنسول کنسول وارد و از پشت اون خارج بشه . .
فلشهای قرمز هوایی که از سوراخهای جانبی، اطراف هارد و زیر کنسول رو نشون میده و فلشهای سفید گردش هوا .
حالا کار اینتر کولر رو بررسی میکنیم :
اینتر کولر معمولا دارای دو یا سه فن که اندازه فنهای آن حدودا نصف فنهای 360 که با 12 ولت کار میکنند میباشد . این فنها در پشت کنسول و روی شبکه پلاستیکی نصب و به بدنه میچسبه و کل منافذ خروج هوا از پشت کنسول رو میبنده و هوا رو از اون ناحیه به بیرون هدایت میکنه .
حالا دو سوال پیش میاد :
1- این هوای مکیده شده شامل چه هوایی میشه ؟ هوای خارج شده از داخل جعبه بورد و یا هوایی که از سوراخهای جانبی کنسول و جاهای دیگه وارد و پس از عبور از فضای بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکی کنسول که تا پشت شبکه پلاستیکیه عقب کنسول ادامه داره ؟
جواب این سوال کاملا واضحه چون اینتر کولر علاوه بر هوایی که بوسیله فنهای کنسول بیرون داده میشه ، هوای وارد شده به ناحیه قرمز رنگ (فضای بین جعبه بورد و بدنه پلاستیکی)رو هم خارج میکنه که چرخه گردش هوایی رو که در عکش کشیدم رو تشکیل میده .
در این حالت گرمای خارج شده از اینتر کولر واقعا گرمای خارج شده از فنهای کنسوله ؟
آیا این گرما معیار خوبی واسه حدس زدنه گرمای کنسوله ؟
دماسنجی که روی اینتر کولر ها نصب شده گرمای هوای خارج شده از فنهای کنسول رو اندازه میگیرن و یا هوای وارد شده به اطراف بدنه رو ؟
آیا تلفیق این دو هوا باعث نمیشه دماسنج درجه اشتباهی رو از دمای داخل کنسول بده ؟
مسلمه که تلفیق این دو هوا باعث میشه که دمای هوای خروجی از کنسول دستخوش تغییرات زیادی میشه که متاسفانه بسیاری گول این مسئله رو میخورن .
2- این فنهای اینتر کولر قدرتشون چقدره؟
آیا به اندازه فنهای 360 قدرت دارن (با توجه به اندازه ) ؟
این برای همه مشخصه که هر چه فنها دارای قطر و پره های بزرگتری باشن قدرت بیشتری دارن پس چطور میتونن بر قدرت فنهای 360 غلبه کنن ؟ در صورتی که قدرت فنهای 360 رو نداشته باشن فکر نمکینید باعث اختلال در هوای خارج شده از کنسول بشن ؟
آیا وقتی دو فن رو روبروی هم قرار بدیم (در حالی که اندازه ، قدرت و rpm اونها با هم متفاوته ) میتونن باعث افزایش قدرت و کارایی همیدیگه بشن ؟
واضحه که در ابتدایی ترین تفکرها هم میشه به این نتیجه رسید که تنها فنهای هم اندازه ، هم قدرت و کوپل شده میتونن کارایی همدیگه رو افزایش بدن ، پس اینتر کولر باعث بهبود چه عملکردی میشه ؟
دوستانی میگن که بعد از نصب اینتر کولر بدنه کنسول نسبت به قبل خنک تر شده ، پس این یعنی کنسول خنک تر کار میکنه و دمای قطعات اون کمتر شده !
به این دوستان عرض میکنم که همون گردش هوای بین جعبه فلزی و پلاستیکی باعث میشه درجه حرارت این قسمتها که هیچ ربطی هم به داخل جعبه فلزی و بورد نداره پایین بیاد که البته شاید اینکه قسمت فلزی زیر ایکسها کمی خنکتر بشه بد نباشه ولی نه بقیمت اشکالات دیگه و پرداخت هزینه بالا .
این مطالب رو برای روشن شدن اذهان دوستان عزیز نوشتم تا شاید بهتر بتونن عملکرد این کولرها رو درک کنن و با تشخیص درست بتونن تصمیمگیری کنن .
برای اینکه مطمئن بشید که خودم تمام این مطالب و نتایج رو تجربه کردم عکسهاییرو که یک سال قبل از اینکه 12 ولت و ... کنم و از کولرهایی که دقیقا کارکرد اینتر کولرهای آماده رو داشت انهم با قدرتی چند برابر ، واستون بذارم :
این یه کولر استند بود که برای زیر کنسول ساخته بودم :

اینهم عکس اینتر کولر که با دو فن pc ساخته بودم :

واینهم اینتر کولر که با 4 فن pc ساخته بودم :
این مقاله چند اشتباه داره که ثابت میکنه در موردش مطالعه ای انجام نشده:

ج:بهتره بدونی نه تنها فنهای اینتر کولر بلکه کلیه فنها بخاطر خاصیت فیزیکی پره ها ابتدا هوای مستقیم خودشونو مکش می کنند تا اونجایی که من دیدم فنهای اینترکولر دقیقا روبروی فنهای دستگاه قرار میگیرند و هیچ شکست بادی را سر راه ندارد پس باعث میشه باد بیشتری رو از حفره های فن های روبرو مکش کنه که این کار باعث بالاتر رفتن دور موتور فن های داخل دستگاه میشه و ما بقی قدرت فن اینتر کولر صرف مکش هوا از اطراف سینک فلزی و در نتیجه خنک ماندن بدنه سینک هم میشه که تو خنک نگه داشتن برد دستگاه و انتقال حرارت اون سهم اندکی داره

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
باز این تاپیک برگشت به 5 ماه پیش و جدال بین اینتر کولر و 12 ولت
به خدا فقط تو بازی سنتر بچه ها 360 ندارن همه جای دنیام داره برید ببینید چه کارهای واسه کولینگ میکنن که اگر اونجا پست بدی اینتر کولر خوبه بن میشی!!:laughing:
اونها از خنک کننده های ابی استفاده میکنن اگر اینتر موثر بود 250 دلار واسه واتر کولینگ کی میداد
شما یک ثانیه فکر کن تا خود فن کنسول مکش قوی نداشته باشه 100 تا فنم پشتش بزاری اون تاثیر فن کنسولو نداره
خواهشا یک سر به فروم xbox-scene بزنید بعد روتون نمیشه بگید اینتر کولر

Nko

کاربر سایت
May 6, 2008
216
نام
سپهر
آفرین علی جان!
من الان چند ماهی میشه که دارم به این تاپیک سر میزنم هیچ چیز جدیدی نمیبینم امروز وقتی پست علی رو دیدم گفتم منم یه پستی در مصداق صحبتش بزنم!
به نظر من همه کارهایی که تا الان در موردش بحث کردیم رو به صورت 1 یا 2 یا هرچندتا فایل pdf در بیارین بزارین برا دانلود تا دیگه هرروز یه بحثی رو از اول شروع نکنین.

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
این مقاله چند اشتباه داره که ثابت میکنه در موردش مطالعه ای انجام نشده:

ج:بهتره بدونی نه تنها فنهای اینتر کولر بلکه کلیه فنها بخاطر خاصیت فیزیکی پره ها ابتدا هوای مستقیم خودشونو مکش می کنند تا اونجایی که من دیدم فنهای اینترکولر دقیقا روبروی فنهای دستگاه قرار میگیرند و هیچ شکست بادی را سر راه ندارد پس باعث میشه باد بیشتری رو از حفره های فن های روبرو مکش کنه که این کار باعث بالاتر رفتن دور موتور فن های داخل دستگاه میشه و ما بقی قدرت فن اینتر کولر صرف مکش هوا از اطراف سینک فلزی و در نتیجه خنک ماندن بدنه سینک هم میشه که تو خنک نگه داشتن برد دستگاه و انتقال حرارت اون سهم اندکی داره

واقعا من نمیدونم تحصیلات شما از این مسائل چقدره ، ولی اینو میدونم که این درک و فهم شما از این مسائل خیلی پایینه .
اینکه اون مقاله با مطالعه انجام شده یا نه مهم نیست ، مهم اینه که کنسول باز شده و بدقت بررسی شده و دمای سینکها در هر دو حالت با دماسنج دیجیتالی بدقت اندازه گیری شده و البته مقداری هم منطق و درک صحیح بهش اضافه شده و نتیجه این مقاله شده . اینطور نبود که کنسولو تو توهم در نظر گرفته باشم و چهار تا کتاب فیزیک هم خونده باشم بیام فتوا بدم .
من که نگفتم اصلا هوای خارج شده رو از فنهای 360 خارج نمیکنه بلکه کاملا هم اینکار رو میکنه ولی اینکه هوای خارج شده از این فنها رو یه فن دیگه دوباره خارج کنه چه فایده ای داره ؟ اینکه شکست باد دارن یا نه کافیه بدونید که بین اینتر کولر با بدنه کنسول یه فضایی ایجاد میشه و این فضای مکنده هر نوع هوایی رو که از هر جای کنسول به بیرون راه داشته باشه بیرون میکشه .وقتی rpm و اندازه یه فن با فن جلویی خودش فرق میکنه چطور میتونه باعث تقویتش بشه ؟! این بالا رفتن دور فنهای 360 توسط فنهای اینتر کولر هم خیلی خنده داربود شما بهتره این حرف رو جای دیگه ای نزنید که باعث خنده دیگران میشید .
در ضمن این مکش هوا از اطراف سینک دیگه چیه ؟! مشکل اینجاست که شما چون جرات باز کردن کنسول رو نداری ، هیچ شناختی از نوع انتقال دما از داخل این کنسول پیدا نکردی و از این بابت بهت حق میدم که حرفات کاملا بیمنطق و بقول خودت از روی معده باشه و فکر هم نمیکنم کسی به حرفهای کس مثل شما که حتی از نزدیک داخل کنسول رو ندیده توجه کنه .
من دیگه حرفی ندارم برو با نظریات فنی و تخصصیت خوش باش و سعی کن خودتو مضحکه دیگران نکنی .

کسی امار ، ارقامی از ميزان کاهش دمای Gpu در هنگام بالا گذاشتن درايو روی کنسول داره؟
البته من درایو رو برداشتم و روی هتسینک gpu فن گذاشتم که کنسول سه چراغ داد .

آخرین ویرایش:

mr hitler

کاربر سایت
Jul 25, 2007
229
نام
بهمن
سلام اقا راستی واتر کولر 250 تومن نیست شما می تونی با 120 تومن یه واتر کولر بگیری که سه تا چیپ رو هم میتونه خنک کنه و نصب کردنش رویه 360 خیلی خیلی راحته اصلا باورتون نمیشه که چقدر این کار اسونه اینم مدلش که اواژنگ میده زیر 120 تومن
GIGABAYTE 3D GALEXY

danijon_2006

کاربر سایت
Aug 10, 2006
3,211
نام
دانیال
دوستان من کنسول رو دادم دوستم تو تهران بده پرتو 12 ولت کنه گفتم هم بهشون بگه 12 ولت دو فن با اداپتور دوستم میگفت قبل از 12 ولت برام با بازی تست کردم در کنسول هم بازی بوده میگفت داغ بود اما بعدش نه خنک خنک بود اما حالا که ازش پرسیدم گفت من هیچ اداپتور اضافه ای ندیدم.میخواستم ببینم مگه نباید فنها اداپتور جدا داشته باشن؟ایا میشه به برق خود کنسول وصلش کرد؟

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
کنسول شما یک فنش 12 ولت شده و داخلی است

از کجا فهمیدی یک فنش شده؟!
ایشون گفتن 2 فن رو انجام بده
ولی داخلی پرتو انجام داده .......
چون بندو بساطش کمی کمتره ولی در عوض فنها بعد از خاموشی دستگاه خاموش میشن و هوای محبوس خارج نمیشه

danijon_2006

کاربر سایت
Aug 10, 2006
3,211
نام
دانیال
دوستان میگم وسیله ای نیست به غیر از اینتر کولر ال سی دی دار که مارو از دمای داخل کنسول مطلع کنه که بعد از رسیدن به دمای غیر مجاز ما دستگاه رو خاموش کنیم؟قیمتش چنده؟

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
وسیله جدید نیست
این فن که 58% مکش بیشتر داره نسبت به فن 360 replac میشه جای فن 360 قیمت اون هم 30$ و 7% صدای کمتر داره و نیز در ایران گیر نمیاد :biggrin1:
اینتر کولر مانیتور دار دما رو از باد خروجی تشخیص میده نه از قطعات
دما سنج دیجیتالی دقیق تر نشون میده

MAH NIK

کاربر سایت
Mar 10, 2008
319
نام
محمود
آقا مهدي شما كه گفتي روي gpu فن گذاشتي بعد 3 چراغ داد رو نميدونم برا چي ولي من كنسولم هميشه درش بازه و روي gpu هم (البته با فاصلله از هستسينك )بدون تماس با اون فن گذاشتم و درايورم هم بيرون از دستگاهه و به خدا راست ميگم كه دماي هر دو تا هيتسينك در حدي كمه كه فكر كنم حدوداي 20 يا 30 باشه درجه رو مطمئن نيستم ولي به خدا الان سه ماه بيشتره كه دارم اينتوري بازي ميكنم در ضمن من هم 12 ولت كردم هم sd.
بچه ها ميخواستم بدونم هيت سينكاي اضافي رو روي اون دوتا ic جلوي gpu چه توري زديد ؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر