مشکل سردرد و حالت تهوع در هنگام بازی

prince.ali

کاربر سایت
Aug 9, 2006
297
نام
علی
بدن انسان به سيستم هاي بسيار پيچيده خود تنظيمي مجهز است كه با بررسي دائم وضعيت بدن درصورت بروز علام بيماري بلافاصله راه حلهاي دفاعي را فعال ميكند.
اما تغييراتي كه دنياي مدرن در زندگي ما ايجاد كرده گاهي مي تواند بدن ما را گول بزند و بدن ما ناخواسته برعليه خود وارد عمل شود.
در حالت عادي بخش ناخودآگاه مغز ما تصاوير دريافت شده از چشم را با پالسهاي دريافت شده از سنسورهاي موجود در بخش حلزوني گوش داخلي مقايسه مي كند و اگر اين داده ها باهم انطباق نداشته باشند با فرض اينكه مشكلي وجود دارد وارد عمل مي شود مانند وقتي كه انساني داخل ماشين در حال حركتي نشسته باشد اگر در اين حال اقدام به مطالعه كتابي نمايد و يا مثلا به داشبورد ماشين به مدت طولاني نگاه كند دچار سرگيجه و حالت تهوع مي شود. راه حل اين مسئله نگاه به بيرون از ماشين يا بستن چشم است. به اين حالت Simulation Sickness Or Motion Sickness مي گويند. در دنياي بازيهاي رايانه اي اين بيماري در بسياري از بازيبازان البته بصورت متغير و با درجات مختلف مخصوصا در حين انجام بازيهاي FPS مشاهده شده است.

• Like
Reactions: residen

prince.ali

کاربر سایت
Aug 9, 2006
297
نام
علی
A New Hope

من خودم از اون دسته افراديم كه دچار اين بيماريم يادمه روزه اولي كه فهويدم اين مشكل رو دارم وقتي بود كه اولين كامشيوترم رو خريده بودم(يادش بخير) روش برام يه سري بازي ريخته بودن يكش بازي doom بود با علاقه فراواني بازيهارو دونه دونه داشتم تست مي كردم تا نوبت به Doom رسيد بعد از حدودا 5 دقيقه بدنم شروع به عرق كردن كرد بعد از گذشتن 10 دقيقه سر گيجه عجيبي گرفتم اما دلم نمي يومد بازي رو ول كنم از طرفي حالم هي بدتر مي شد و بعد از حدود 15 دقيقه گلاب به روتون ...
اين اولين تجربه من از fps و تا همين چند ماه پيش تنها تجربه 15 دقيقه اي من بود بعد از اون من با حسرت فقط بايد دور ادور شاهد بازي برادرم در ژانر fps مي بودم
تا اينكه طي تلاشها و تحقيقات به يه سري راه حل رسدم كه با كمك اونها موفق شدم بدون مشكل ساعتها bioshock , cod 4 رو بازي كنم كه چه حالي داد
من با مشاوره از چند تا از دوستام يه يكيشون پزشك گوش حلق و بيني و يكيشون داروسازه موفق شدم يه دارويي پيدا كنم كه باعث ميشه اون قطره در گوش مياني تا مدتي عكس عملي طبيعي داشته باشه و شما بتونين بازي كنين
حالا اين تاپيك رو زدم كه
1.بچه هايي كه اين مشكل رو مثل من دارم از اين روش استفاده كنن تا بتونن مثل من بتونن از لذت يازيهاي fps بهره مند بشن
2.اگه ديگران روشهاي ديگري دارن اونها هم معرفي كنن كه اطلاعاتمون بره بالاتر

prince.ali

کاربر سایت
Aug 9, 2006
297
نام
علی
Allergy Symptoms

اين اسمه قرصيه كه من ازش استفاده كردم و به جرات مي گم در اين مورد معجزه مي كنه 45 دقيقه بعد از خوردن قرص تا 24 ساعت هر چقدر مي خواهيد fps بازي كنيد البته من قرصهاي وطني يا مدلهاي ديگرو هم تست كردم كه يا معمولا بي اثر يا كم اثر بودن يا خواب اور بودن اما اين يكي نا خواب اور شديديه نا بي اثر
مشخصات كامل:
آپو-ستيريزين(APO-CETIRIZINE)
10 ميلي گرم
توجه توجه:
حتما قبل از مصرف اين قرص بروشور داخل جعبه را بخوانيد و يا با دكتر مشورت كنيد البته فكر نكنم چيزه خواصي باشه اين يك قرص ضد حساسيته ولي به هر حال احتيات شرط عقله
من به شخصه تا حالا تقريبه يه 30 تايي خورم و هنوز نمردم:laughing:

fanoos

کاربر سایت
Nov 5, 2006
21
تاپیک جالبیه
من زیاد fps بازی نمی کردم تا این COD5 و ازش خیلی خوشم اومد یه شب بعد از شام بازی کردم یک ساعت بعد اول سرگیجه و بعدش حالت تهوع بهم دست زد خیلی تعجب کرده بودم فکر کردم مسموم شدم تا این که یه بار دیگه هم شب بعد از دو ساعت بازی سرگیجه گرفتم و بازی رو قطع کردم
قبلا هم وقتی تو ماشین در حال حرکت مطالعه می کردم سرم گیج می رفت
الان که تاپیک شما رو دیدم مطمئن شدم سرگیجه به خاطر بازی بوده!!

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
برای همین اول دفترچه تقریبا همه بازیها مینویسه که بازی را در یک محیط با نور مناسب بازی کنید و اگر حس کردید که مشکلی دارید سریعاً بازی را قطع کنید.

یکسری چیزهای دیگری هم هست که برای من داخل بازی باعث سردرد و چشم درد شده.

کم بودن refresh rate صفحه نمایش .. توی مانیتورهای CRT .. با refresh rate کمتر از 75Hz من به شخصه سرم داخل ویندوز هم درد میگیره.
refresh rate صفحه نمایش میشه نرخی که اطلاعات صفحه نمایش به روز میشه .. مثلا در حالت 75 هرتز، در هر ثانیه 75 بار اطلاعات صفحه نمایش از نو نوشته میشه. وقتی که توی تلویزیون تصاویر گرفته شده از مانیتورها رو نشون میده این عمل به وضوح نشان داده میشه.

resolution بازی .. مثلا من یک بازی میکردم که وضوح اش از داخل بازی 1024*1280 بود .. ولی روی مانیتور من به صورت تمام صفحه و در 1050*1680 نشان داده میشد، تصویر کشیده شده بود و حالت عجیبی داشت و همینطور باعث سردرد میشد.

کم بودن frame rate بازی. در فریم ریت های پایین و تصاویر مقطع هم میتونه باعث ناراحتی چشم و اعصاب بشه.

موزیک تکراری بازی، برخی مواقع برای من این اتفاق میفته که مدتی از بازی میگذره و اصلا حواسم به موسیقی بازی نیست ولی وقتی خوب فکر میکنم میبینم خیلی روی اعصاب ـه و باعث سردرد شده.

پ.ن : نمیگم مشکلی که شما گفتید وجود نداره، فقط تجربه خودم را گفتم که من با این موارد دچار مشکل شده ام. پس اگر مشکلی براتون پیش آمد، سریع نگذارید به حساب این مساله و قبل از دوا درمان موارد دیگر را هم چک کنید.

prince.ali

کاربر سایت
Aug 9, 2006
297
نام
علی
خوب البته ممكنه مشكلات بعضي از دوستان هم دقيقن مثل ماله من نباشه من هم اين تاپيك رو زدم كه هر كس تا حالا دچار اين مشكل شده بياد بگه كه بشه به يه سري راه حل خوب براي اين مشكل رسيد.
مثلا بچه هايي كه تا حالا هيچ مشكلي در اين مورد نداشتن لطف كنن بازي mirror edge رو بازي كنن ببينن چند دقيقه تحمل دارن اين بازيو ادامه بدن چون طبق تحقيقات من اين بازي به طرز عجيبي اين حالت Simulation Sickness Or Motion Sickness رو در انسان تحريك مي كنه

koorosh sh

کاربر سایت
Dec 10, 2008
7,968
من كه mirror's Edge رو بازي كردم چيزيم نشد ! :confused:
من اصولا انقدر بازي كردم پوستم كلفت شده :p
ولي بچه بودم گاهي ميشدم . اوجش هم يادمه توي بازيه مدال آو هانر دو بود براي پلي استيشن وان كه ديگه كلا ولش كردم گذاشتمش كنار :cheesygri

ashkanmm

کاربر سایت
Dec 17, 2007
301
نام
اشکان
من تو زندگیم خیلی بازی کردم از هر بو و رنگی، ولی فقط Castlevania روی DS باعث می شد سرم به طرز عجیبی درد می گرفت، مسخرس، نه؟

armin_love_dark

کاربر سایت
May 6, 2007
160
نام
armin
نمیدونم مشکل شما چیه ؟ من بازی میکنم هیچ مشکلی هم نداشتم تو ماشین کتاب میخونم و هیچ مشکلی ندارم نه حالت تهوه نه سردرد چرا من این طوری نمیشم

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,034
نام
آریا
دو تا از دوستای من این مشکل رو توی Half Life 2 داشتن ! آرزو داشتن بازی کنن ولی چند دقیقه که پشتش مینشستن سردرد خیلی بدی میگرفتن :D

mr hitler

کاربر سایت
Jul 25, 2007
229
نام
بهمن
منم این مشکل رو سر کرایسیس داشتم یعنی بعد از اینکه 5 دیقه بازی می کردم سرگیجه و سردرد و حالت تهوع شدید که باعث می شد تا تمام روز این حالت باهام باشه جالب اینکه کرایسیس بهترین بازی مورد علاقم بو دکه نزدیک دو سال انتظارش رو کشیدم و بخاطرش سیستمم رو هم ارتقا دادم البته سر بایوشاک هم بود تازه یکمی شدیدتر

Fu11 GAME

کاربر سایت
Nov 13, 2007
2,195
نام
مهدی
دو تا از دوستای من این مشکل رو توی Half Life 2 داشتن ! آرزو داشتن بازی کنن ولی چند دقیقه که پشتش مینشستن سردرد خیلی بدی میگرفتن :D

اره خوب بعضی بازیها اینطوره دیگه
مثلا من بایوشاک که بازی میکردم یه شوک خاصی بهم دست میداد(کمی میترسیدم):laughing:
ولی در کل خیلی حال کردم با این بازی

!AtMoSpHeRe

کاربر سایت
Nov 19, 2005
2,424
منم مشکلی از این بابت نداشتم و خیلی راحت بازی میکنم.نمیدونم شاید بوده من متوجه نشدم و اگر هم بوده شاید خیلی خفیف بوده که متوجه نشدم.
ولی یکی از دوستانم همین مشکل رو داره و به پزشک هم مراجعه کرد و پیگیر شد ولی فکر کنم به جایی نرسید.
کلا من فکر میکنم اون هیجاناتی که طی بازی برای آدم رخ میده باعث میشه این مشکلات پیش میاد.مثلا من خودم اگه هدفون بزنم و صدا رو هم تا آخر باز کنم بعد از مدتی نمیدونم یه سر درد خفیفی میگیرم.اون هیجاناتی که توی بازی هست بنظر من واقا ضرر داره.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر