آموزش 12 ولت کردن فن های کنسول Xbox 360 (به سه روش)

ameri_amir

کاربر سایت
Jul 22, 2009
115
نام
امیر
شرمنده !

:blushing::blushing:آقا دمت گرم !!! چه با حوصله و چه اطلاعات خوبی دادی !!!:love: من معذرت میخوام . خوب آماتورم دیگه ...:blushing::blushing:
مرسی !!!

ameri_amir

کاربر سایت
Jul 22, 2009
115
نام
امیر
ameri_amir

بگذارید در ابتدا کمی سیستم کولینگ ای که ساختید رو بررسی کنیم

اگر کنسول شما لانچ باشه داخل اون این طور هستش

xbox30.jpg

شما دو فن در قسمت پایین کنسول قرار دادید و یک فن هم در بالای کنسول جلوی هارد.
این فن ها هم با قدرت 5 ولت که از پورت USB تامین میشوند دارند کار میکنند.

فن ها باید از دو دیوار توری مانند قاب پلاستیکی و قاب فلزی عبور کند، خوب دور سرعت فنها RPM چقدر هستش
و بعد از عبور از این دو مانع هر بار چقدر از شدت اون کم میشه.

این سه عامل یعنی 5 ولت بودن فن ها دو دیوار جلوی فن را حساب کنید و به این سه مورد هم اضافه کنید
که هر وفت فاصله فن تا چنین اجسامی به صفر میرسه، قدرت پرتاب هوا از پره های فن به مقدار
قابل توجهی سریعاً سرکوب میشه.

خوب
دو فن پایین کنسول، یکی از اونهایی که قسمت عقبی کنسول قرار دارد عملاً نقشی رو ایفا نمی کند
چون تمام توان خودش رو داره به دیواره کانال سفید هوای کنسول میزنه.
فن دوم که در قسمت جلو تری از کنسول قرار داره باز وضعیت بهتری داره از نظر جا
ولی بازم چقدر شدت بعد از گذشت از این موانع برای اون باقی مانده هستش که بخواهد
به خوبی سینک CPU رو پوشش بده.

تنها کاری که ازش بر می اید تامین هوای تازه برای این قسمت از کنسول هستش که آیا
خود کنسول توانایی نداره که هوای خودش رو تامین کنه .؟؟!!؟

فنی که در بالای کنسول قرار دادید بعد از گذشت از اون چهار عامل به درایو کنسول میرسه که
واقعاً عامل جدی هستش براش. فاصله درایو تا سطح برد فقط 1.5 سانت هستش و این فن باید
هوایی که رها کرده رو از این فاصله 1.5 سانتی، 6 الی 7 سانت دیگر در زیر درایو کنسول امتداد دهد
تا به شیار های سینک GPU رسد.

به نظر خودتان برای این فن بالای کنسول گذشت از این 6 عامل ممکن است و بعد از آن دیگر چقدر
کارایی میتونه داشته باشه.!

حتی قبلاً هم کسانی با فن های 12 ولت این کار رو کرده بودند که بازم بازدهی خوبی نداشت.

+-----------------------------------+

Connector USB

USBx.JPG

حال میشه دقیقاً بهم بگید که چطور میخواید 12 ولت کنید از طریق کانکتور USB که 5 ولت هستش.!

+------------------------------------+

بهتره که یک اداپتور متغیر بخرید که از 4 ولت تا 12 ولت رو ساپورت کنه، و روی هر ولتاژی که دوست دارید تنظیم کنید

دوستان بنده در نهایت به ترس خودم غلبه کردمو امشب کنسوله مبارکو باز کردم ;)(البته با کلی دردسر طی یک پروژه چند ساعته !:crying1:) و با یک آداپتوره 12 ولت که به صورت اتفاقی توی خونه پیدا کردم فنارو 12 کردم ... :clap:البته یه کار من درآوردی دیگه هم انجام دادم ! نمی دونم شاید بچه ها قبلا این کارو انجام داده بودند ...:thinking: اونم این بود که روی یکی از سینک ها فن گذاشتم ! جواب هم داد ...:thumbup: با سلام صلوات بستمشو روشن کردم . خوشبختانه کار کرد و مشگلی هم نداشت یه نیم ساعتی هم بازی کردم ... :dancing:البته صدای فنها زیاد شده ولی به تغییر 100 درصدی کاملا محسوس دمای کنسول می ارزه ! می تونم به اطمینان بگم که فوق العاده است !!!:victory:
راستی یه سوال ! وقتی کنسول باز بود تکونش که می دادم یه صدایی مثل اینکه یه پیچ ریز زیره برد ول باشه می داد !! این صدا از سمت هیت سینک جی پی یو بود ! ولی هرچی سعی کردم نفهمیدم صدای چیه !!! البته زمانی هم که کنسولو هنوز باز نکرده بودم این صدا وقتی تکونش دادم میومد ...:confused: یه عکس از فن روی سینک میزارم ...به نظرتون چطوره ؟!:cheesygri ضمنا این آداپتوری که من دارم 500 میلی آمپره ! فکر کنم کم باشه نه ؟ چه اتفاقی میوفته اگه ازش استفاده کنم ؟
یه چیزه دیگه! وقتی کنسولو خاموش می کنم فنارو روشن بزارم تا خنک بشه یا همون موقع خاموش کنم ؟ و اینکه برد کنسول من فالکونه .. :confused:
مرسی خلیل جان که کمکم کردی !:flowers:

http://www.img98.com/images/tok7qzstjbzntjpyue5w.jpg

Last edited by a moderator:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
وقتی کنسول باز بود تکونش که می دادم یه صدایی مثل اینکه یه پیچ ریز زیره برد ول باشه می داد !! این صدا از سمت هیت سینک جی پی یو بود ! ولی هرچی سعی کردم نفهمیدم صدای چیه !!! البته زمانی هم که کنسولو هنوز باز نکرده بودم این صدا وقتی تکونش دادم میومد ..

tok7qzstjbzntjpyue5w.jpg

توی این تصویر یک جعبه سیاه می بینید، صدا از همون هستش، درون این جعبه چیزی شبیه یک گوی باید باشه
که مسئول تشخیص افقی بودن و یا عمودی بودن کنسول رو دارد و کلاً کارش مثل تراز ها هستش

ضمنا این آداپتوری که من دارم 500 میلی آمپره ! فکر کنم کم باشه نه ؟ چه اتفاقی میوفته اگه ازش استفاده کنم ؟

زیاد توی بحث های الکترونیک وارد نیست ولی از روی اعداد توضیح بدم که:

هر فن کنسول 0.40AMP نیاز داره، شما وقتی از اداپتور 500mA استفاده کنید تقریباً برای هر فن 0.25AMP مابقی خواهد ماند.

یعنی از روی حالت MAX بخوایم حساب کنیم شما فقط کمی بیش از 60 درصد توان 12v فن ها رو به کار گرفتید.
و از طرفی اداپتور شما توانایی ساپورت چنین حالتی را نخواهد داشت و نشانه اون هم با گرم شدن بیش از حد
بنده آداپتور در بیش از یک ساعت خودش رو نشان خواهد داد.

البته اتفاق بدی توی این وضعیت رخ نمی دهد ولی بهتره به فکر استفاده از یک اداپتور 1 امپری باشید
و یا برق رو از توی کیس PC خودتون بکشید.

البته یه کار من درآوردی دیگه هم انجام دادم ! نمی دونم شاید بچه ها قبلا این کارو انجام داده بودند ... اونم این بود که روی یکی از سینک ها فن گذاشتم ! جواب هم داد ...

بله این یکی از روش های 9 گانه ای هستش که توی سایت ارائه دادیدم ولی شما باید قسمت پلاستیکی قاب رو برش بدید که هوا تامین بشه....

http://p0lic3110sil2.googlepages.com/xbox20154.jpg

فقط یک نکته برق این فن رو از کجا تامین کردید، از همان اداپتور 500mA .؟؟

یه چیزه دیگه! وقتی کنسولو خاموش می کنم فنارو روشن بزارم تا خنک بشه یا همون موقع خاموش کنم ؟ و اینکه برد کنسول من فالکونه ..

بهتره که تا 10 الی 15 دقیقه ای روشن بزارید تا گرما کاملاً خارج بشه از سطح سینک ها

در مورد فالکون بودن، سوالی بودش یا توضیحی.!؟

FC Barcelona

کاربر سایت
Nov 3, 2008
929
نام
مصطفی
میگم من میخوام کنسول جاسپرم را 12 ولته کنم.

دوست ندارم از منبع خارجی استفاده کنم و میخوام از منبع داخلی بگیرم و یه دکمه روش نصب کنم برای انتخاب وضعیت فن ها. ( چون اگه از منبع خارجی بگیرم یه مشت سیم باید ازش خارج کنم که شکلکش خراب میشه )

1- به نظرتون اگه از منبع داخلی برای جاسپر استفاده کنم کنسول خراب نمیشه؟
2- آیا لازمه روش های Air folwmode و نصب هیدسینک و ... را هم روش انجام بدم یا همین 12 ولت برای جاسپر کافیه؟

میگم این عکس 12 ولت خارجی هست یا داخلی ؟ ( مگه 12 ولت خارجی این نیست که چندتاسیم از کنسول بیاری بیرون و بزنی به یه منبع در خارج کنسول؟ )

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
میگم من میخوام کنسول جاسپرم را 12 ولته کنم.

دوست ندارم از منبع خارجی استفاده کنم و میخوام از منبع داخلی بگیرم و یه دکمه روش نصب کنم برای انتخاب وضعیت فن ها. ( چون اگه از منبع خارجی بگیرم یه مشت سیم باید ازش خارج کنم که شکلکش خراب میشه )

میخواید یک کلید نصب کنید برای روش داخلی، توضیح اون پیچیده هستش
شما باید روشی رو به کار ببرید و کلید رو طوری نصب کنید که با زدن کلید، ولتاژ فن از ولتاژ اصلی
به ولتاژ 12 تغییر کنه بدون اینکه مشکلی پیش بیاد و یا برق فن قطع بشه.!

تا الان یکی دو نمونه کار بیشتر ندیدم برای این کار، معمولاً 12 ولت مستقیم میکنند در روش داخلی
و لتاژ اصلی فن ها رو کلاً بیخال بیشند.

1- به نظرتون اگه از منبع داخلی برای جاسپر استفاده کنم کنسول خراب نمیشه؟

این احتمال وجود داره و به دلیل پایین بودن توان پاور کنسول و ساختار تقریباً جدید در جسپر
ممکنه که مشکلاتی رخ بده ( ممکنه )

2- آیا لازمه روش های Air folwmode و نصب هیدسینک و ... را هم روش انجام بدم یا همین 12 ولت برای جاسپر کافیه؟

اینها همگی مکمل یکدیگر هستند و با هم هستش که قدرت واقعی خودشون رو نشون میدند
اگر یکی از این زنجیره جدا بشه نتیجه مطلوب گرفته نمیشه.

میگم این عکس 12 ولت خارجی هست یا داخلی ؟

تا الان به تصویر دقت کردید، پس خوب دقت کنید.
اون تصویری که قبلاً قرار دادم نمونه یک WaterCooler هستش و 12 ولتی در کار نیست.
اون کلید هم برای چراغ های LED کنسول هستش که توی شب روشن ـش میکنه.

( مگه 12 ولت خارجی این نیست که چندتاسیم از کنسول بیاری بیرون و بزنی به یه منبع در خارج کنسول؟ )

12 ولت خارجی فقط دو سیم بسیار نازک از توی دو تا از سوراخ های کیس خارج میشند و وصل میشند با اداپتور
بعضی ها هنر به خرج میکند و میاند یک کانکتور براش روی قاب کنسول درست میکنند که اداپتور
رو بشه از کنسول راحت جدا کرد و هنر دوم هم یک کلید نصب میکنند روی قاب که برق رو قطع و وصل کنند
و دیگه نیازی به خارج کردن اداپتور از برق نباشه.

+---------------+

سعی کنید سوالات خودتون رو در تاپیک ها مطرح کنید و به صورت خصوصی مطرح نکنید

+---------------+

حق نگهدار

FC Barcelona

کاربر سایت
Nov 3, 2008
929
نام
مصطفی
هنر دوم هم یک کلید نصب میکنند روی قاب که برق رو قطع و وصل کنند
و دیگه نیازی به خارج کردن اداپتور از برق نباشه.

ممنون

1- میشه در رابطه با این دومی یکم توضیح بدید. و یه عکس بزارید که چه شکل میشه؟

2- یعنی اینطور هیچ سیمی ازش خارج نمیشه و فقط یه دکمه روش نصب میشه برای انتخاب وضعیت؟

3- آموزش این که یه دکمه روش نصب کنیم برای انتخاب وضعیت ، توی فایل های PDF صفحه اول موجوده؟

MaysaM

کاربر سایت
Oct 4, 2007
494
نام
ميثم قرباني
سلام
براي 12 ولت كردن جسپر كافي هست كه يه كيت خيلي كوچولو و ظريف توي كنسول نصب بشه.
كارش هم اينه كه اداپتور شما هيچ وقت از برق در نمياد.بزاريد هميشه توي برق بمونه.هر وقت كه كنسول رو روشن كرديد فنها خودبخود روشن ميشن و هر وقت خاموش كرديد خودبخود خاموش ميشن.:cool::punk:

آره بابا.

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
ممنون

1- میشه در رابطه با این دومی یکم توضیح بدید. و یه عکس بزارید که چه شکل میشه؟

الگوی خوبی از روش ندارم، اگر الگوی خوبی میخواید باید صبر کنید که کنسول بخرم.!!!

2- یعنی اینطور هیچ سیمی ازش خارج نمیشه و فقط یه دکمه روش نصب میشه برای انتخاب وضعیت؟

دقت نکردید، یک کانکتور ماده ـگی روی قاب کنسول وصل میشه و از داخل به یک کلید وصل میشه
که سویچ کلید در قسمت خارجی قاب کیس قرار داره، شما کانکتور برق اداپتور رو وصل میکند و کلید
روی کیس رو میزنید تا فن ها روشن بشند و بعدش کنسول رو روشن میکند.

3- آموزش این که یه دکمه روش نصب کنیم برای انتخاب وضعیت ، توی فایل های PDF صفحه اول موجوده؟

خیر، توی آموزش چنین چیزی رو یاد ندادم فقط بهش اشاره کردم

سلام
براي 12 ولت كردن جسپر كافي هست كه يه كيت خيلي كوچولو و ظريف توي كنسول نصب بشه.
كارش هم اينه كه اداپتور شما هيچ وقت از برق در نمياد.بزاريد هميشه توي برق بمونه.هر وقت كه كنسول رو روشن كرديد فنها خودبخود روشن ميشن و هر وقت خاموش كرديد خودبخود خاموش ميشن.:cool::punk:

آره بابا.

خیلی جالب بودش میثم جان، حتماً روش فکر میکنم ببنیم چطوری هستش کار این کیت

ممنون آقا میثم.

میگم این آموزش نصب کیت برای جاسپر توی پی دی اف صفحه اول موجوده؟

خیر در اموزش صفحه اول موجود نیست

منظورتون 12 ولت داخلی هست دیگه ؟!؟!؟

خیر، 12 ولت خارجی هستش که با اداپتور و یک کیست صورت میگره
فرقش با سایر روش ها در این هستش که اون کیت وقتی تشخیص بده که برق جریان پیدا کرده
در کنسول، برق اداپتور رو وصل میکنه و فن ها رو روشن میکنه.!

این فعلاً تنها چیزی هستش که بعد از خواندن پست میثم جان متوجه شدم، هنوز توی اون فرو نرفتم.!

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
سلام.

برای 12 ولت کردن اگر ترانس 500mA باشه مشکلی پیش میاد؟ باید حتما 1000mA باشه؟ کلا تفاوت این 2 در چیه؟

توی پست سوم همین تاپیک فکر کنم جواب این مورد رو دادم

هر فن کنسول 0.40AMP نیاز داره، شما وقتی از اداپتور 500mA استفاده کنید تقریباً برای هر فن 0.25AMP مابقی خواهد ماند.

یعنی از روی حالت MAX بخوایم حساب کنیم شما فقط کمی بیش از 60 درصد توان 12v فن ها رو به کار گرفتید.
و از طرفی اداپتور شما توانایی ساپورت چنین حالتی را نخواهد داشت و نشانه اون هم با گرم شدن بیش از حد
بنده آداپتور در بیش از یک ساعت خودش رو نشان خواهد داد.

البته اتفاق بدی توی این وضعیت رخ نمی دهد ولی بهتره به فکر استفاده از یک اداپتور 1 امپری باشید
و یا برق رو از توی کیس PC خودتون بکشید.

اداپتور یک امپری رو میشه به این نام ها شناخت 1AMP و یا 1A و یا 1000mA

حال اداپتور 500mA و یا 0.5A و یا 0.5AMP که میشه 500 میلی امتر، نصف یک اداپتور 1 امپری توان داره.!!

با اون مطلبی که در ابتدای پست نقل کردم از پست سوم همین صفحه، استفاده از چنین اداپتوری
برای بهره بردن از تمام قدرت فن ها مورد مناسبی نمیتونه باشه و بهتره از اداپتور 1 امپری استفاده کرد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر