Microsoft Flight Simulator X

سلام

این میشه اولین تاپیکی که من توی این چند سال عضویت در فوروم ها ایجاد می کنم
نمی دونم اصلاً این سبک از بازی در بین دوستان طرفداری داره یا نه؟؟؟
نمی دونم تا حالا از بین شماها کسانی بودن که حاضر باشن ساعتها از وقتشونو صرف یادگیری پرواز با این سری از شبیه ساز ها بکنن یا نه؟؟؟
نمی دونم اصلاً پرواز رو دوست دارین یا نه؟؟؟
اونم در این سطح حرفه ای ...

بهر حال چون تاریخ عرضه ی این بازی نزدیکه (سوم اکتبر همین امسال) این تاپیکو زدم تا یسری اطلاعات در موردش بدم.

اول یکم بریم به عقب ...
الان بیش از 20 و چند ساله که مایکروسافت داره روی سری های متفاوتی از Flight Simulator کار می کنه و روز بروز اونا رو پیشرفته تر و بهتر می کنه ...

subLOGIC Flight Simulators

ارائه ی اولین نسخه ی این بازی برمی گرده به ژانویه ی 1980 که البته مایکروسافت منتشر کننده ی اون نبود بلکه توسط subLOGIC منتشر میشد. این نسخه برای Apple II به بازار اومد و در ماه مارس همون سال برای TRS-80 پورت شد. این سیمولاتور کاملا سیاه و سفید بود و امکانات خیلی محدودی داشت. در حقیقت این نسل اول (First generation) بود و روی 5 تا دیسکت 1/4 اینچی ارائه میشد.

نسل دوم (Second generation) در سال 1983 برای Apple II به بازار اومد و به Flight Simulator 2 مشهور شد. این نسخه تا حدودی از دنیای واقعی (real-world) و مناظر اون بهره می گرفت ولی این دنیای اون شامل مناطق محدودی از ایالات متحده می شد. در سال 1984 این نسخه برای سیستم های Commodore 64 و Atari 800 هم وارد بازار شد.

نسل سوم در سال 1986 برای Amiga و Atari ST و Macintosh وارد بازار شد.

Microsoft Flight Simulators

حدودای سال 81 و 82 میلادی، مایکروسافت تونست جواز پورت کردن شبیه ساز ها به IBM PC رو بگیره.
نهایتاً در نوامبر 1982 اولین نسخه ش رو با نام Microsoft Flight Simulator 1.00 ارائه کرد که شامل یک موتور گرافیکی بهبود یافته به همراه آب و هوا و همچنین زمان متغیر می شد.
جالبه که این سیمولاتور بعنوان برنامه ی benchmark هم استفاده می شد، به این صورت که اگر کامپیوتری می تونست اونو راه بندازه، 100 درصد MS-DOS compatible بود.

در سال 1984 مایکروسافت نسخه ی دوم رو برای کامپیوتر های IBM ارائه کرد. این نسخه قپفرق چندانی با نسخه ی اول نداشت وتنها شامل گرافیک بهبود یافته بود. البته هواپیمای Learjet 25 بهش اضافه شده بود و همچنین مدل کاملی از نقشه ی ایالات متحده رو داشت ولی تعداد فرودگاه هاش هنوز هم محدود بود.

در 1988 نسخه ی سوم ارائه شد که اولاً گرافیک خیلی بهتری داشت، ثانیاً 3 هواپیمای Gates Learjet 25 و Cessna Skylane و Sopwith Camel و یه گلایدر بنام Schweizer رو شامل می شد.

در اواخر 1989 نسخه ی چهارم اومد که تفاوت های چشمگیری نسبت به نسخه ی سوم داشت مثلاً هواپیماهای تصحیح شده، AI traffic و همچنین basic aircraft designer (که به بازیگر اجازه ی انتخاب در پارامتر های شبیه ساز رو می داد) رو شامل می شد. این نسخه هم برای PC و هم برای Macintosh ارائه شد.

اواخر سال 1993 نسخه ی پنجم به بازار اومد که البته در سال 1995 به نسخه ی 5.1 ارتقا پیدا کرد. این نسخه اولین نسخه ای بود که از Photorealistic Textures استفاده می کرد. علاوه بر اون این نسخه در نقشه ی خودش مناطقی از اروپا رو هم شامل می شد.
نکته ی مهمتر استفاده از صداهای دیجیتال و افکت های صوتی بود و همچنین cockpit های متفاوتی رو برای بازیگر فراهم می کرد (نسخه های قبلی فقط cockpit رو از یه نما نشون می دادن)

در اواسط سال 1996 نسخه ی جدید با نام Microsoft Flight Simulator 95 ارائه شد که البته همون نسخه ی 5.1 بود که از MS-DOS برای Windows 95 پورت شده بود که البته گرافیک و FPS بهتر به همراه مناظر و هواپیماهای جدید رو شامل می شد.

اما اوج Flight Simulator از اینجا شروع میشه، جایی که در اواسط سال 1997 کمپانی مایکروسافت نسخه ی جدید با نام Microsoft Flight Simulator 98 رو ارائه کرد. از این نسخه به بعد بود که هلیکوپتر هم به پرنده های این شبیه ساز اضافه شد تا علاقمندان سبک جدیدی از پرواز رو تجربه کنند. البته این نسخه گرافیک مطلوب تری داشت و از صداهای بیشتری استفاده می کرد.

در اواخر قرن بیستم یعنی سال 1999 نسخه ی جدیدی بنام Microsoft Flight Simulator 2000 ارئه شد که برای خودش انقلابی بود. تفاوت عمده با نسخه های قبلی این بود که این نسخه در دو سری برای کاربران معمولی و کاربران حرفه ای که شامل پرنده های بیشتری هم بود ارئه می شد. ولی این نسخه حال تمام طرفداران خوش رو گرفت چون نیاز به یه سیستم High End برای اجرا شدن داشت. ایندفعه این مایکروسافت بود که کیفیت رو به میزان فروش ترجیح داده بود.
گفته می شد که یه پردازنده ی 166 مگاهرتزی برای پردازشش کافی باشه ولی یه پروسسور 500 مگاهرتزی اونم به زور FPS رو به دو رقم می رسوند.
البته این نسخه خیلی طبیعی تر بود و نقشه ی خیلی کاملی (Global) داشت (که شامل بیش از 50 فرودگاه در ایران می شد) و علاوه بر اون از GPS پشتیبانی می کرد.

در اواخر سال 2001 نسخه ی Microsoft Flight Simulator 2002 وارد بازار شد. توی این نسخه بود که برای اولین بار ATC و AI aircraft معرفی شدند و همچنین بازیگر می تونست با برج مراقبت تماس برقرار کنه. علاوه بر اون این نسخه، اولین نسخه ای بود که در بین پرنده های خودش غولی بنام Boeing 747-400 رو داشت.

اواسط 2003 میلادی بودن که آخرین نسخه ی در دسترس این بازی تا به حال، با نام Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight وارد بازار شد. این نسخه هنوز همون نسخه ی نهم (2002) بود ولی با کلی تغییرات اساسی. و علاوه بر اون کلی از پرنده های تاریخی از Wright Flyer (هواپیمای برادران رایت) تا هواپیمای محبوبی مثل Douglas DC-3 رو شامل می شد. همچنین در این نسخه موتور آب و هوا ارتقا داده شده بود که این باعث می شد ابر های سه بعدب کاملی رو ایجاد کنه و همچنین برای اولین بار بارش منطقه ای رو بوجود بیاره. همچنین این موتر به بازیگر اجازه می داد تا وضعیت واقعی هوا رو از طریق اتصال به اینترنت بصورت Real Time دریافت کنه تا بتونه واقعیت بیشتری رو فراهم کنه.

و حالا پس از گذشت بیش از 20 سال از تولد این سری (که میشه اونو قدیمی ترین بازی کامپیوتری در نظر گرفت، البته اگه بشه اونو بازی خطاب کرد) و همچنین گذشت 3 سال از ارائه ی آخرین نسخه، کمپانی مایکروسافت دوباره دست بکار شده و ایندفعه می خواد با دست خیلی پر برگرده.

نتیجه ی اون چیزی نیست جز Microsoft Flight Simulator X
Microsoft Flight Simulator X در حقیقت نسخه ی دهم شبیه ساز مایکروسافته که می خواد در فصل چهارم سال 2006 (گفته شده سوم نوامبر) ارائه بشه.
یه دمو از این نسخه اومده که نشانگر طبیعی بودن بیش از حد این نسخه ست. توی این دمو شاهد سواحلی با شن های براق، درختان سرسبز و آب های شفافه.

یه چند تا عکس از بازی ببینین

MFSX_001.jpg
MFSX_002.jpg

MFSX_003.jpg
MFSX_004.jpg

MFSX_005.jpg
MFSX_006.jpg

MFSX_007.jpg
MFSX_008.jpg

توی این دمو Michael Gilbert، مدیر برنامه ی بازی، خیلی روی یه هلیکوپتر زوم کرده و رقص نور رو روی بدنه ی فلزی اون به نمایش می زاره. میشه گفت از این نظر بازی حرف نداره و میشه گفت می تونه یکی از بهترین بازی هایی باشه که تا به امروز از نظر بصری ارائه شدن.
عجیب ترین چیزی که توی این دمو دیده میشه اینه که این آقا بجای اینکه بیاد و با یه joystick پرواز کنه، از یه Xbox 360 controller (که بزودی برای PC بصورت USB ارائه میشه) استفاده می کنه و میگه با اینکه خودش یه joystick user ه ولی این نوع از controller یه چیز دیگه ست (دروغ گو)
شواهد می گن که برای لذت بردن از این نسخه نیاز به یه High End PC هستش که البته من هنوز System Requirement ی براش ندیدم. گفته میشه که از DX 10 هم قراره استفاده کنه ولی با توجه به اینکه در آخر 2006 ارائه میشه ...
بهر حال اون چیزی که از روی عکس ها و دمو میشه گفت اینه که وضوح و دقت به طرز شگرفی افزایش پیدا کرده و همون طوری که در تصاویر بالا هم دیدین از گرافیم بی نظیری بهره می بره (تصور کنین که این بازی نقشه ش تمام کره ی زمین رو در بر میگیره، اون وقت به عظمت موتور گرافیکی ش پی می برین)

در این نسخه از یه ورژن جدید تر از GPS استفاده شده و مثل اینکه واقعی تر هم هستش
همچنین بیش از 24.000 تا فرودگاه رو توی کل دنیا می شناسه که فکر کنم 80-70 تا برا ایران باشه. علاوه بر اون بیش از 24 تا هواپیما از ملخی و پر وزن تا Cargo های مثل سری Boeing رو شامل میشه.
ارئه ی این نسخه هم روی یک حلقه DVD خواهد بود و مثل اینکه از نسخه ی CD هم خبری نیست.
گفته میشه توی برخورد های هواپیما به ساختمون ها و زمین و .. هم قراره یسری تجدید نظر صورت بگیره و Crash واقعی تری داشته باشه و در هنگام برخورد با زمین، بجای منفجر شدن تا کمر نره تو زمین و گیر کنه ... (البته توی برخورد به ساختمون ها بعد از 11 سپتامبر مثل اینکه می خواد تجدید نظر بشه که اشاره نشده چطوری)

این بازی همانند نیاکان خودش توی دسته ی Simulator ها قرار می گیره و درجه ی سختی Hard رو داره و برای یادگیری هم نیاز به ساعت ها تمرین و مطالعه ی Manual ها داره. هم با صفحه کلید و هم با joystick قابل اجراست که مسلماً اجرا با joystick لذت خاص خودشو داره.

سری Flight Simulator رو می تونم به جرئت قدرتمند ترین و دقیق ترین بازیی بدونم که تا به حال ارائه شدن و می شه گفت که توی نسخه های جدیدشون به کوچکتری چیزها توجه می کنن.
از فرود لذت بخش با کمک ILS و یا پیروی دقیق از اصول پرواز، زاویه و ارتفاع صندلی خلبان، انواع Trimming و خیلی خیلی چیزهای دیگه ای که اگه من بخوام لیست کنمشون عمرم جوابگو نخواهد بود.

من به شخصه برای تاریخ ارائه ی این نسخه لحظه شماری می کنم
شما رو نمی دونم ...

آخرین ویرایش:

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
جدا بازی باحالیه
من تازه چندروز پیش Flight Simulator 2005 رو خریدم . عالیه !
ولی حیف که این بازی ویندوز ویستا میخواد !
و یکی از بازیهایی هم هست که میخواد قدرت Dx10 رو نشون بده . مال مایکروسافت هست دیگه !
ولی کاش واسه 360 هم میومد . هر چند بازم حال بازی کردن با Joystick رو نداره .
من خودم تا الان بهترین شبیه ساز پروازی که بازی کردم USAF بوده . واقعا عالی بود !!

zxc0012004

Da Spirit of Eternity - مدیر سابق
Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
نوشته شده توسط SamFisher:
جدا بازی باحالیه
من تازه چندروز پیش Flight Simulator 2005 رو خریدم . عالیه !
ولی حیف که این بازی ویندوز ویستا میخواد !
و یکی از بازیهایی هم هست که میخواد قدرت Dx10 رو نشون بده . مال مایکروسافت هست دیگه !
ولی کاش واسه 360 هم میومد . هر چند بازم حال بازی کردن با Joystick رو نداره .
من خودم تا الان بهترین شبیه ساز پروازی که بازی کردم USAF بوده . واقعا عالی بود !!

سلام

این بازی امکان نداره بجر برای PC، برای Platform دیگه ای به بازار بیاد
علتش اینه که کنترل این سری شبیه ساز ها همین الانشم که از یه Joystick به همراه Keyboard و تمامی کلید هاش و تمام Key Combination ها استفاده می شه بازم کم میاد و خیلی از کنترل هاش با ماوس و همچنین نوشتن کد و یا تایپ اعداد (مثلاً توی رادیو برای رفتن روی فرکانس های مطلوب) انجام میشه.
مثلاً می گم، توی یه فرود عادی توی هوای صاف حداقل اگه یه باد با سرعت خیلی کم هم از بغل داشته باشی اونوقت کلی باید نتظیمات و ... انجام بدی تا هواپیمات مستقیم بیاد روی باند، وگرنه خروجت از باند یه امر حتمیه ...
بنابراین اومدنش برای کنسول ها غیر ممکنه
این سبک حیلی با بازی هایی مثل Ace Combat که برای سری PS میاد و هر هواپیمای جنگی n تا موشک حمل می کنه فرق داره.

Microsoft Flight Simulator بر مبنای واقعیت ساخته میشه و میشه اونو یه خود آموز پرواز دونست.

SUPERMHR

کاربر سایت
Nov 1, 2005
1,942
نمی دونم اصلاً این سبک از بازی در بین دوستان طرفداری داره یا نه؟؟؟
نمی دونم تا حالا از بین شماها کسانی بودن که حاضر باشن ساعتها از وقتشونو صرف یادگیری پرواز با این سری از شبیه ساز ها بکنن یا نه؟؟؟
نمی دونم اصلاً پرواز رو دوست دارین یا نه؟؟؟
خوب معلومه.من رو میگه!!!
درواقع یکی از اهداف عرضه این بازی نشون دادن قدرت DX10 هستش.
کمترکسی میاد و به میره به عمق یادگیری این بازی.
مثلا من هروقت از کسی میپرسم که موقع بلند شدن از فرودگاه اجازی میگیری؟! میگه: چمنه؟؟؟!!!
متاسفانه همه این شبیه ساز رو به چشم یه بازی نگاه میکنن.حالا طرف میخواد برای لذت بیشتر بیاد ماشینش رو بزنه به برجهای دوقلو!!! در صورتی که (قبلا هم گفتم) یکی از تستهای خلبانی پرواز با شبیه سازهاست که یکی از این شبیه سازها همینه که البته باید با یک دستگاه Arcade مخصوص به اون مدل هواپیمای موردنظر استفاده بشه.
حداقل استفاده بازی اینه که وقتی مهماندار میگه فرود با موفقیت انجام شد به ارزشش پی ببرید!!(گرچه این روزا تقریبا همه کارها رو میسپرن به Auto Pilot )
در هر صورت پیشنهاد میکنم که موقع عرضه اگه میتونین عالیترین مدرک خلبانی رو کسب کنین تا بفهمین اون بدبختها چه ریاضتی میکشن!!!
باتشکر....

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
آقا کسی Playable Demo این بازی رو نمیخواد ؟!
بشتابید !!
650 مگابایت !
هر کی دانلود کرد بیاد واسه ما هم تعریف کنه .
احمد جون شما که اینترنت پرسرعت دسترسی داری دانلودش کن !

Click Here
همونجا یه تریلر هم از بازی هست . میتونین اونم بگیرین !
:D

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
نوشته شده توسط pandora tomorrow:
مگه نگفتید بر پایه ی دایرکت ایکس 10 هست؟؟
پس این دمو قابل بازی رو چرا دادن بیرون ;) یعنی این بر اساس dx9 هست؟
احتمالا باید اینطور باشه
ولی یادمه یه بار بهزاد مقایسه DX9 با DX10 رو از یکی از عکس های این بازی گذاشته بود
پس حتما با جفتش میشه
میگردم ببینم عکس ها رو گیر میارم ؟!

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
شما به بزرگی خودتون ببخشید !! تازه کارن ! این چیزا حالیشون نیست ! :)
راستی دقت کردین من هر وقت یه پست میدم باید سرش با این امین جر و بحث کنم ؟!
DX9.JPG

DX10.JPG

اولی با DX9 هست ، دومی با DX10 . میبینین که با جفتش میشه بازی کرد . همین DX9 اش هم بین بازیهای الان واسه خودش غولیه :eek:
ولی برای هر جفتش یه سیستم High End ناقابل میخواد . که شما لب تر کنین من واستون میخرم !! :cheesygri

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,800
نام
امین
نوشته شده توسط SamFisher:
شما به بزرگی خودتون ببخشید !! تازه کارن ! این چیزا حالیشون نیست ! :)
راستی دقت کردین من هر وقت یه پست میدم باید سرش با این امین جر و بحث کنم ؟!
DX9.JPG

DX10.JPG

اولی با DX9 هست ، دومی با DX10 . میبینین که با جفتش میشه بازی کرد . همین DX9 اش هم بین بازیهای الان واسه خودش غولیه :eek:
ولی برای هر جفتش یه سیستم High End ناقابل میخواد . که شما لب تر کنین من واستون میخرم !! :cheesygri
اصلا به من چه ;) دیگه جر و بحث نمیکنم ;)
ولی کی من با تو بحث کردم؟:cheesygri

zxc0012004

Da Spirit of Eternity - مدیر سابق
Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
سلام

سیستم مورد نیاز بازی به شرح زیره:

Microsoft® Windows® XP SP2 / Vista
PC with 1 GHz equivalent or higher processor
256 MB of system RAM for Windows XP SP2 / 512 MB Vista
14 GB available hard disk space
32x speed or faster CD-ROM drive
32 MB DirectX 9 compatible video card required
Sound card, speakers or headphones required for audio
Microsoft Mouse or compatible pointing device
56.6 Kbps or better modem for online play

من Demo رو همین امروز گذاشتم برای دانلود
البته لینک امید خیلی کم سرعت بود
من از پنجشنبه از خود سایت مایکروسافت تلاش می کردم بگیرم ولی اونم سرعتش کم بود
بالاخره امروز برای دانلود گذاشتمش از خود مایکروسافت فردا نصبش می کنم و در موردش می گم
این لینک از خود سایت Microsoft اگه کسی خواست دانلود کنه

لینک دانلود مستقیم به حجم 636 مگابایت

این دمو شامل 2 فرودگاه، 3 ماموریت و 3 هواپیمای متفاوته
تمام ماموریت ها هم در St. Maarten در سواحل کارائیب انجام میشن

اینم یه عکس از قدرت DX 10 (البته عکسشو شما داده بودین ولی کم کیفیت بود)

931252_20060811_screen00111.jpg

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
مطمئنی همینه ؟!
Microsoft® Windows® XP SP2 / Vista
PC with 1 GHz equivalent or higher processor
256 MB of system RAM for Windows XP SP2 / 512 MB Vista
14 GB available hard disk space
32x speed or faster CD-ROM drive
32 MB DirectX 9 compatible video card required
Sound card, speakers or headphones required for audio
Microsoft Mouse or compatible pointing device
56.6 Kbps or better modem for online play
پس عجب موتور گرافیکی خفنی داره . سیستم خیلی بالایی نمیخواد !
البته این حداقلشه !

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر