E3 2009 | مصاحبه با Peter Molyneux در مورد Natal

MANIX

کاربر سایت
May 18, 2007
2,500
نام
حميدرضا
e5f1d65904c5da127b5e10b499bc2dc25091.jpg

باسلام.

مايكروسافت ديروز Natal را در كنفرانس خود معرفي كرد و باعث تعجب همگان در صنعت بازي شد و سايت Eurogamer مصاحبه اي با پيتر مولونيو سازنده ي Project Milo انجام داده كه در راستاي سيستم جديد Natal است.

چه مدت است كه بر روي Project Milo كار مي كنيد؟

2 جواب در راستاي سوال شما وجود دارد. ما در ماه December كار خود را با اين تكنولوژي آغاز كرديم.ما دست خط ، حالات چهره و حركت هاي مردم را شناختيم و همه را در اين تكنولوژي جمع آوري كرديم.

در واقع ما كار خود را قبل از دسامبر آغاز كرديم و پياده سازي آن را در دسامبر به بعد انجام داديم.

ما قبلا بر روي اين پروژه با نام emotional AI پس از پايان اولين Black & White آغاز كرديم.

و اين چيزي است كه آن را Project DimitrI ناميديد ?

بله

چقدر از طرح اين پروژه از Lionhead و چقدر از Microsoft بود؟

خيلي چيزها مثل شناخت صدا را ما از سيستم صوتي Windows 7 الگو برداري كرديم ما تمام اين چيزها را جمع كرديم و در اين پروژه گرد هم آورديم.
چيز جالب اين است كه ما اين امكانات را خيلي تصادفي و شايد بي هدف كنار هم قرار ميدهيم و وقتي اين عوامل در كنار هم جور ميشوند آن وقت بازده دارند.

Milo چه كارهايي مي تواند انجام دهد؟

مايلو توانايي شناخت احساسات شما را از چهره ي شما دارد ، او كلمات محوري كه شما مي گوييد را شناسايي مي كند.شما مي توانيد با او مكالمه داشته باشيد و يا براي او داستان بخوانيد.ما سعي كرديم تمام اين چيزها را در كنار هم بياوريم و من واقعا مي توانم به شما بگويم كه شما مايلو را باور مي كنيد.

او مي تواند تشخيص دهد شما چه چيزي پوشيده ايد و وقتي به چشمهاي شما نگاه كند و خستگي و تاريكي را در آن ببيند مي گويد: به نظر خسته ميايي؟:eek:

واقعا؟

بله تمام اين عوامل در كنار هم كار مي كنند و ما طوري آن را طراحي كرده ايم كه شما واقعا باور كنيد كه او چيزي را كه شما گفتيد فهميده.

وقتي شما چيزه خنده داري براي او مي گويد هرچند اگر صداي شما انساني نباشد و نتواند آن را تشخيص بدهد سعي مي كند اين موضوع را يك چيز سرگرم كننده برآورد كند.:eek:

منظور شما جوك گفتن است؟

بله

(در اين جا Eurogamer خطاب به مايلو حرف ميزند و مايلو جواب ميدهد)

خوب مايلو؟

مايلو به بالا نگاه مي كند و ميخندد و سر خود را به معني تاييد بالا و پايين مي كند.

لعنتي :eek: خوب مايلو . يك روز يك نفر به يك بار مي رود و مستخدم بار مي گويد با به اشخاصي مثل تو سرويس نميدهيم.(با لحنه طنز آميز).

مايلو نخودي مي خندد.

خداي من:eek:

مولونيو در ادامه مي گويد:خوب او چيز زيادي از اين كه شما گفتيد نفهميد ولي از تن صداي شما فهميد كه چيز خنده داري است و كمي خنديد.

خوب پيتر چيزي كه من گفتم چيز زياد خنده داري نبود آيا اين يك نقص نيست؟

خوب او زياد نخنديد فقط يك خنده كوچك زد آن هم با توجه به تن صداي شما .
در بازي دو كاراكتر وجود دارد به نام Kate و Milo كه كيت در حقيقت يك سگ است.

خوب به نظر شما اين يك برداشت طوطي وار از من نيست؟

نه اصلا اين طور نيست مالو مي تواند دست خط شما را شناسايي كند.شما مي توانيد كلماتي بنويسيد نقاشي بكشيد و آن را در اين دنيا قرار دهيد.

مي توانيد نقاشي بكشيد كه به او ضربه بزند؟

اين خيلي جالب است. و شما مي بينيد كه ما خيلي خيلي در مورد ايم موضوع باهوش بوديم و شما حتي مي توانيد وسايل داخل دنيا او را تكان دهيد .او مي تواند همچنين بعضي از وسايلي كه دارد را به شما نشان ندهد و اگر شما چيز زشتي براي او بكشيد او فقط به آن نگاه مي كند و اصلا متوجه آن نميشود.و او هرگز اين نقاشي را به ديوار خود نميزند . چون من ميدونستم مردم از اين كار ها مي كنند.

مي توانيد در مورد پول تو جيبي او صحبت كنيد؟

شما مي توانيد مسايلي براي مايلو خريداري كنيد يك دوچرخه يا ترامپولين. ممكن است روزي مايلو از مدرسه بازگردد و به شما بگويد " اوه الكس(كسي كه مايلو به او حسودي مي كند و در مدرسه با مايلو است) يك دوچرخه خريده كي ما مي توانيم يك دوچرخه بخريم؟"

براي اين كه شما يك دوچرخه بخريد بايد عملا پول داشته باشيد و اين كار با كار و فعاليت شما به واقعيت تبديل مي شود.در بازي 3 نوع كار وجود دارد كه شما مي توانيد انجام دهيد. و هرچه شما بيشتر كار كنيد و پول بيشتري در بياوريد مايلو را در يك مسير زندگي متفاوت قرار مي دهيد.

اگر شما زياد كار كنيد قطعا مايلو خيلي درس خوان مي شود موهاي او خيلي مرتب مي شود،در مورد ظاهر خود خيلي نگران است.هيچ وقت خود را كثيف نميكند.

كاراكتر شما هم مي تواند دختر باشد هم پسر شما در اول بازي مي توانيد انتخاب كنيد.Milo يا Milly.

چرا شخصيت پسر 12 سال است و 17 نيست كه ازدواج كند و با دخترها ... .

اگر مي خواستيم يك بازي غير اخلاقي بسيازيم من حتما اين كار را مي كردم.در واقع شخصيت شما 10 سال دارد.و اين قبل از سن بلوغ او است. و او مي تواند كارهاي بچگي هاي شما را به خاطرتان بياورد.

منظور من اين است كه وقتي او 17 سال باشد ما به او بگويم آيا تكليف هايت را انجام دادي؟ و او بگويد به تو تو هم سينه بندت رو ببند.:biggrin1:

بله شما مي توانيد .شما مي توانيد يك بازي غير اخلاقي بسازيد .ولي من دوست دارم شما دوست داشته باشيد او را همانطور كه دوست داريد و اميد بخش بار بياوريد.اين خيلي احساس خوبي است كه او باتوجه به علاقه شما بار بيايد و يك انسان خوب باشد كه اين تاثير احساسي فوق العاده اي روي شما مي گذارد.

شما مي گويد كه او فقط مي تواند كلمات اصلي را بشناسد و اين به اين معني است كه شما نمي توانيد بحثي در مورد وضعيت فلسطين با او داشته باشيد؟:biggrin1:

تعداد كلمات شناختي او همچنان دارد بالا مي رود خانمي كه در كنفرانس مياكروسافت با مايلو صحبت ميكرد بيش از 500 كلمه را مايلو از حرفهاي او توانايي شناخت داشت.

ولي ما مشكلي با اين موضوع نداريم و او بيشتر صحبتهاي شما را ميفهمد.او رويا و تصوري كه شما داريد را انجام مي دهد.

روزي يك خبرنگار پيش ما آمد و ما يك تست از او و مايلو به عمل آورديم . او از مايلو پرسيد يا به خاطر داري ديروز ما چه زمان با هم مذاكره كرديم؟-قطعا اين امر امكان پذير نيست چون بايد با توجه به كار كامپيوتر و ساعت آن اين عمل انجام بشه كه امكان پذير نيست.

LEERY

کاربر سایت
Jan 16, 2008
2,833
نام
رامين
ممنون.
واقعا یک همچین چیزی درکش خیلی سخته.
این فعلا در دنیای گیم هست!فرض کنید این هوش مصنوعی رو ربات ها داشته باشن و با این میتونن خیلی کارهای انسان رو انجام بدن!

alucard

کاربر سایت
Nov 22, 2008
352
مبهوت کننده و باورنکردنیه ولی یواش یواش به نظر میرسه که به دنیای ماتریکس نزدیک میشیم که همه برن یه جا بخوابن توی یه دنیای مجازی زندگی کنن.

Desert-Eagle

کاربر سایت
Dec 26, 2008
850
فكر كنم بعد از ماتريكس هم مثل wall-e بشه! :biggrin1:
ولي كلا مايكروسافت يه جيز رويايي ارائه كرد!!!.....خدا كنه كه همون جوري كه ازش انتظار داريم باشه و يه چيز ابتدايي و كشكي(:biggrin1:) نباشه....

Reza Razor

کاربر سایت
Jul 25, 2007
1,487
من یکی که نظرم این دو روز نسبت به مایکروسافت 360 درجه تغییر کرد!:biggrin1:
اصلا فکر نمیکردم به همچین تیریپ نوآوری هایی اصلا فکر کنه/:)

KhashiMetal

کاربر سایت
Jun 7, 2007
1,396
نام
خشايار
اول از همه ممنون از این گزارش.
من خودم واقعا وقتی Tech Demoـی مایلو رو دیدم خیلی به وجد اومدم چون خیلی جالبه که شما با یک آدمه معنوی که حضور بصری داره بتونی مکالمه کنی... واقعا جالب بود...
ولی به فلسفه ی مایلو که نگاه می کنم می بینم نصف پست های بالا از روی احساسات زده شده و فکر نشده روشون (اصلا قصد توهین ندارم)..
باید دقت داشته باشید که (تا اونجایی که من فهمیدم) مایلو برای جواب دادن به سوالای شما (یا در کل هر کاری که بلده) از Database ـه خودش استفاده می کنه.. یعنی در مقابل سوالی که شما می کنید ، براش تعریف کردن که فلان پاسخ رو بده. تمام دمو هایی هم که می بینید
توشون مایلو داره خیلی روون جواب می ده بدونید دارن ازش سوالاتی رو می پرسن که مایلو از قبل براشون برنامه ریزی شده...
مایلو در واقع یه Search Engineـه قدرتمنده که از بین هزارها عکس العمل یکی رو انتخاب می کنه... پس مایلو می گرده ، فکر نمی کنه.
پس نتیجه می گیریم هنوز با ربات هایی که تو فیلمی مثل I ROBOT نمایش داده شد خیلی فاصله داریم (حداقل مایلو خیلی فاصله داره) چون اونا موضوعات رو تحلیل می کردن و راهکار ارائه می دادن ولی مایلو از بین هزارها (یا اصلا میلیارد ها) انتخاب یکی رو انتخاب می کنه.

در مورد مصاحبه :

به نظر من کسی که مصاحبه می کرده خیلی خوب مصاحبه نکرده...
من اگه من بودم یه سوالایی می پرسیدم که واقعا به یه دردی بخوره... اینی که بدونی مایلو چقدر به سینه بند اعتقاد داره که نشد سوال (:biggrin1:)...

مثلا سوالایی که به ذهن من رسید اینا بود :
1. میشه با مایلو درد دل کرد ؟ اگه میشه ، مایلو می تونه راه حل ارائه بده ؟
2. قاعدتا کسی 1-2 ماه با مایلو هم بازی نیست ، بلکه ممکنه تا 2-3 سال ما مایلو رو تو خونمون داشته باشیم... حالا اینجا یه سوال مطرح میشه که مایلو بزرگ هم میشه ؟ چون یه پسر (یا دختر) تو سن 12-13 سالگی یکی از دوران اوج سرعت رشد رو سپری می کنه که اگه مایلو تغییری نکنه می تونه یه نقطه ی ضعف باشه !
3. مایلو فقط می تونه حرف ها ، حالات و حرکات مارو بفهمه و در مقابلشون از Databaseـه خودش مطلب ارائه کنه یا اینکه مایلو حرف های مارو درک می کنه و می تونه برای پاسخش استدلال بیاره و حرفشو با منطق بگه ؟
4. اگه به مایلو بگیم که تو برنامه نویسی شدی چی جواب میده ؟(:biggrin1:)

و چند تا سوال دیگه که الان به خاطرم نیست...

یه سوال هم در مورد خود مقاله داشتم... این قسمت :
براي اين كه شما يك دوچرخه بخريد بايد عملا پول داشته باشيد و اين كار با كار و فعاليت شما به واقعيت تبديل مي شود.در بازي 3 نوع كار وجود دارد كه شما مي توانيد انجام دهيد. و هرچه شما بيشتر كار كنيد و پول بيشتري در بياوريد مايلو را در يك مسير زندگي متفاوت قرار مي دهيد.
اگر شما زياد كار كنيد قطعا مايلو خيلي درس خوان مي شود موهاي او خيلي مرتب مي شود،در مورد ظاهر خود خيلي نگران است.هيچ وقت خود را كثيف نميكند.
من متوجه نشدم...
یعنی ما هم تو دنیای مایلو نقش کلیدی داریم ؟ منظورم اینه که ما هم یجوری وارد اون دنیا می شیم ؟
یعنی ما تو دنیای مایلو کار می کنیم و نتیجه ی کارمون رو فقط می تونیم برای مایلو خرج کنیم ! درسته ؟
در مورد پاراگراف دوم هم یکم گیج شدم... مقدار کار کردن ما چه ربطی به مدل موی مایلو داره ؟
مثلا پدره من روزی 14 ساعت کار می کنه ولی من هیچوقت موهام خیلی مرتب نیست...

بازم حرف برای گفتن دارم ولی گشنمه می خوام برم شام :biggrin1:...
شاید یه بلاگ راجع به برداشتام از مایلو بنویسم...
Stay Tuned

موفق باشید

MANIX

کاربر سایت
May 18, 2007
2,500
نام
حميدرضا
چند تا سوال دیگه که الان به خاطرم نیست...

یه سوال هم در مورد خود مقاله داشتم... این قسمت :

من متوجه نشدم...
یعنی ما هم تو دنیای مایلو نقش کلیدی داریم ؟ منظورم اینه که ما هم یجوری وارد اون دنیا می شیم ؟
یعنی ما تو دنیای مایلو کار می کنیم و نتیجه ی کارمون رو فقط می تونیم برای مایلو خرج کنیم ! درسته ؟
در مورد پاراگراف دوم هم یکم گیج شدم... مقدار کار کردن ما چه ربطی به مدل موی مایلو داره ؟
مثلا پدره من روزی 14 ساعت کار می کنه ولی من هیچوقت موهام خیلی مرتب نیست...

بازم حرف برای گفتن دارم ولی گشنمه می خوام برم شام :biggrin1:...
شاید یه بلاگ راجع به برداشتام از مایلو بنویسم...
Stay Tuned

موفق باشید

ببين شما در بازي همانند بازي Black & White نقشي مثل خدا داريد كه در مورد اين بازي بهتره بگم پدر.

ببين وقتي شما پول دار باشي بچه ي نجيب تري داري- به مدارس خوب ميفرستيش-نزاكت رو بچه با توجه به وضع مالي ياد ميگيره.(قبل بازي بايد كلاسهاي آموزش خانواده بريد:biggrin1:).

در كل دنيا بازي خيلي شبيه به B&W است كه با مقايسه با اون بازي خيلي راحت تر به ماهيت بازي پي ميبري . گرچه هنوز چيز زيادي از بازي گفته نشده.

erfan poet

کاربر سایت
Oct 13, 2008
115
نام
عرفان
به نظر من اظهار نظر زوده ولي اين سوالاي كه گفتي اگه ميپرسيدن خيلي چيزا مشخص ميشد ولي خوب نميان كه دروغ بگن ............

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر