پلی استیشن 5گیم تک

10 ویژگی جدید داشبورد کنسول پلی استیشن 5

سونی سرانجام از رابط کاربری کنسول پلی استیشن 5 رونمایی کرد. درحالی که سوالات زیادی درباره این رابط کاربری وجود دارد اما ویدیوی منتشر شده خبر از تغییرات زیادی در این قسمت میدهد. در این آیتم 10 نکته‌ و خصویت مهمی را که باید درباره‌ی این رابط کاربری بدانید به شما خواهیم گفت.

برای آیتم معرفی داشبورد پلی استیش 5 در یوتوب کلیک کنید

 1. مرکز کنترل کاملاً جدید

با شروع شماره 10 که مرکز کنترل کاملاً جدید و متفاوت پلی‌اسیتشن 5 است شروع می‌کنیم. هنگام فشار دادن کلید PlayStation ، در واقع این امکان برای شما فراهم می‌شود تا به گزینه های مختلف منو دسترسی پیدا کنید، اما بازی هنوز هم در پس زمینه در حال اجرا است، به عبارت دیگر منوها به کارتهایی تقسیم شدند که انواع مختلفی از گزینه ها را در خود دارند و کارهای زیادی را می‌توانید با آن‌ها انجام دهید، تقریباً می توانید به همه چیز دسترسی داشته باشید شاید حتی بدون اینکه واقعاً بخواهید بازی را ببندید.

بگذارید بگوییم شما می خواهید به تصاویر صفحه (اسکرین‌شات) خود دسترسی پیدا کنید یا جزئیات فعالیت‌هایی را که می‌توانید در آن لحظه انجام دهید ببینید، همگی این گزینه‌ها در این قسمت وجود دارد. این مرکز کنترل قطعاً یک نسخه جدید و بهتر از منوی پلی‌استیشن 4 است که نه تنها از نظر بصری خیلی بهتر به نظر می رسد بلکه کاملاً بهتر از پلی‌استیشن 4 سازماندهی شده است. اگر بخاطر بیاورید این موضوع نیز درباره‌ی منوی پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 3 نیز صادق بود و باید بگوییم که رابط کاربری پلی‌استیشن نسب به نسل قبل  پیشرفت قابل توجهی کرده است.

 1. فعالیت‌ها

بخش فعالیت‌ها قسمت جدیدی است که در آن پلی‌استیشن ظاهراً روند پیشرفت شما را در بازی ها دنبال می‌کند، گزینه‌هایی از فعالیت‌های‌ فعال و پیشنهادی وجود دارد که به نوعی به شما فرصت می‌دهد تا به اهداف مختلف در بازی اشراف داشته باشید.  شما می‌توانید به کمک این قسمت تخمین بزنید که چه مدت طول می‌کشد تا آن فعالیت را انجام دهید. تخمین این زمان احتمالاً با توجه به سبک بازی کردن شما است.

این قسمت برای مخاطبان بزرگسال بسیار مفید است، به این صورت شما متوجه می‌شوید که به چه میزان زمان برای انجام بازی نیاز دارید، این نوع فعالیت ها سطوح یا اهداف مختلفی دارند.  شما می‌توانید راهنماهای ویدئویی یا روش‌های عبور از یک مرحله در بازی را بدون اینکه حتی از آن خارج شوید مرور کنید، برای مثال دیگر مجبور نیستید همزمان با انجام بازی راه های عبور از مراحل مختلف را در اینترنت جستجو کنید. . شما همچنین می‌توانید فیلم‌های راهنما را به کنار صفحه بچسبانید و ظاهراً این محتوا و راهنما ها تا حد امکان بدون اسپویلر هستند که نکته‌ی بسیار مثبتی درباره‌ی این ویژگی است.

 1. آموزش نکات بازی

آموزش نکات بازی همانطور که گفته شد بخشی در پلی‌استیشن وجود دارد که می‌توانید به کمک آن سرنخ‌های بازی و فیلم‌‎های آموزشی نحوه انجام ماموریت ها و یا پازل های بازی را در آن مشاهده کنید که به شما در به اتمام رساندن مراحل وبه دست آوردن تروفی‌ها کمک می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید این ویژگی مختص سرویس پلی‌استیشن پلاس است و برای استفاده کرده از آن باید مشترک پلاس شوید. اکثر افرادی که با پلی استیشن بازی می کنند احتمالاً از سرویس پلی‌استیشن پلاس استفاده می کنند که مزایای دیگری نیز به جز این دارد. نکته‌ی مهم این جا است که چقدر داشتن یک راهنمایی مختصر می‌تواند تجربه‌ی بازی را برای شما راحت‌تر کند.

مسلماً اکثر ما دوست نداریم در اینترنت به دنبال یک نکته و یا راه حل در یک بازی بگردیم زیرا  اغلب مواقع این روش  اطلاعات بیشتری را بیش از آنچه که نیاز داریم در اختیار ما قرار می‌دهد، همچنین برخی از این اطلاعات شامل اسپویلرهای داستانی هستند، به عبارت دیگر اگر ما به دنبال یک نکته باشیم خیلی بهتر است که این نکته کاملاً مربوط به کاری باشد که می‌خواهیم در بازی انجام دهیم.  در حال حاضر نمیدانیم چقدر می‌توان به این ویژگی تکیه کرد. اما اگر زمانی با این مشکلات روبه‌رو شوید احتمالا این ویژگی می‌تواند مفید باشد.

 1. منوی اصلی بازی

شماره‌ی هفت به منوی اصلی بازی اختصاص دارد که گزینه های جدیدی را برای گروه‌‎بندی و چت در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال شما یک چت را شروع می کنید ، می توانید از دوستان خود دعوت کنید و یا برای آن‌ها پیام بگذارید. در هر کنترلر  Dual Sense پلی‌استیشن 5 یک میکروفون تعبیه شده است که به راحتی می‌توانید با آن به صورت صوتی چت کنید. تنها به منوی اصلی بازی بروید و هر که را دوست دارید دعوت کنید. این روند برای چت گروهی نیز به همین شکل است البته چت در این گروه‌ها مانند گروه‌های تیمی که با آنها بازی می کنید نیست.

ارسال پیام در این گروه‌ها یا پارتی‌ها تقریباً مانند ارسال پیام  در پیام رسان‌ها است که می‌توانید در آن‌ها تصاویر خود را به اشتراک بگذارید و یا متنی را برای کل گروه ارسال کنید. این ویژگی واقعاً عالی است و وارد شدن به یک گروه در بازی بسیار ساده است اگر شما بازی داشته باشید که دارای مد کو-آپ یا بخش چند‌نفره باشد، این گزینه‌ها بسیار کاربردی هستند. همچنین با پلی‌استیشن 5 شما دیگر نیازی به استفاده از صفحه کلید تصویری برای نوشتن پیام های خود ندارید. در واقع با امکان تایپ صوتی که در آن تعبیه شده شما می‌توانید پیام خود را به راحتی بنویسید.

 1. به اشتراک گذاری بازی

شماره شش مربوط به اشتراک گذاری صفحه نمایش بازی است ، قابلیت‌های بسیار خوبی برای اشتراک گذاری صفحه نمایش در پلی‌استیشن 5 وجود دارد. برای مثال زمانی که دوست شما یک بازی را انجام می دهد می‌توانید تصویر بازی‌ او را در گوشه صفحه قرار دهید و در حالی که مشغول انجام بازی‌های متفاوت هستید با هم یک چت صوتی داشته باشید، یا میتوانید با تماشای بازی دوستان خود، خودتان را سرگرم کنید. در شرایطی که امکان انجام بازی‌ در کنار دوستانمان را نداشته باشیم. گزینه‌هایی مانند این ویژگی ایده بسیار جالبی است.

 1. مالتی پلیر

در شماره 5 ما به پیوستن به بازی‌ها با یک درخواست ساده نگاهی خواهیم انداخت. اگر دوستان شما بازی ای را شروع کنند، در رابط کاربری جدید پلی‌استیشن 5 کارتی وجود دارد و به شما اطلاع می‌دهد که شما می‌توانید مستقیماً به آن بازی بپیوندید. کار با این گزینه فوق‌العاده ساده است برخلاف پلی استیشن 4 که شما را مجبور به گذر از چندین مرحله‌ برای بازی با دوستانتان می‌کرد شما می‌توانید مستقیماً وارد بازی شوید یا اینکه شما آغاز کننده یک بازی باشید و دوستانتان به شما ملحق شوند. البته لزوماً این بدین معنی نیست که همه بازی ها دارای این ویژگی هستند. با توجه به جذابیت این مورد، احتمال دارد که اکثر سازندگان این ویژگی را به بازی های خود اضافه کنند.

 1. بازی‌ها و رسانه‌ها

در داشبورد پلی استیشن 5،  بازی ها و رسانه‌ها اکنون به تب های جداگانه ای تقسیم شده اند، بنابراین شما دیگر نیاز نیست در هنگام جستجو، برنامه‌ی یوتوب یا مدیا پلیر را در لیست بازی‌ها یا برنامه‌هایی که اخیراً استفاده کردید پیدا کنید. با اینکه بیشتر کاربران از پلی‌استیشن برای بازی کردن استفاده می‌کنند اما وجود این گزینه برای افرادی که از مدیا سنتر پلی‌استیشن خود استفاده می‌کنند پیشرفت قابل توجهی است.

 1. خبر خوان

در پلی‌استیشن 5 اکنون یک نوار برای دریافت اخبار وجود دارد، شاید شما از کسانی نباشید که اخبار خود را مستقیماً از پلی استیشن دریافت کنید، با این حال اگر علاقه‌مند هستید، اکنون یک تب برای آن وجود دارد که ویژگی جالبی است و شاید این امر باعث شود گیمر ها کمی بیشتر اخبار را دنبال کنند. مخصوصاً در هنگام معرفی بازی‌های جدید مثل قسمت بعدی God of War.

 

 1. فروشگاه پلی‌استیشن

برخلاف پلی استیشن 4 که در آن فروشگاه پلی استیشن برنامه جداگانه‌‌ی خود را داشت این فروشگاه در پلی استیشن 5 کاملاً با سیستم رابط کاربری یکپارچه شده است. بنابراین زمان بارگذاری به مراتب بهتر خواهد بود. به معنای واقعی کلمه این فروشگاه حالا بخشی از سیستم عامل است و می‌توان از آن به عنوان یک پیشرفت قابل توجه برای این کنسول یاد کرد.

 1. صفحه اصلی

طراحی صفحه اصلی و هر آنچه که در اطراف آن است هنوز مانند قبل به صورت یک ردیف ساده است اما از نظر زیباشناسی و سازماندهی و همچنین سرعت بهتر شده است ، البته انتظار نمی‌رفت که این بخش شاهد تغییرات زیادی باشد اما به طور قطع به خوبی ارتقا یافته است. پیشرفت به خودی خود همیشه خوب است و این چیزی است که ما در اینجا شاهد آن هستیم. دسته بندی‌هایی که در منو انجام شده شبیه منوهای نتفلیکس است اگر به پایین اسکرول کنید کارت های مختلف شامل بازی، اخبار و هر چیز دیگر را بصورت طبقه بندی‌ شده مشاهده خواهید کرد. بطور کلی می‌توان گفت داشبورد پلی‌استیشن 5 یک رابط یکپارچه و جمع و جور است که آیتم‌ها بخوبی در کنار هم قرار داده شده‌‌اند و این ویژگی تجربه‌ی خوبی را به بازیکنان ارائه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.