حقایق بازی ها

10 حقیقت ناگفته از بازی قلعه : جنگ‌های صلیبی

برای سال‌ها ژانر استراتژی از محبوبیت بالایی در میان گیمرهای ایرانی برخوردار بود. ژانری که پیچیدگی‌های خاص خود را به همراه دارد و معمولا توجه مخاطب‌های داخلی بازی‌های ویدیویی را به خود جلب می‌کرد. یکی از عناوینی که در این میان توانست به خصوص در ایران به محبوبیت بالایی دست پیدا کند، Stronghold یا همان قلعه بود. اثری در ژانر استراتژی ریل تایم که کمی بعد از شروع کار خود تمرکز اصلی‌اش را روی جنگ‌های صلیبی قرار داد. جنگ‌هایی که به واسطه حضور مسلمان‌ها و مسیحی‌ها و نزدیکی محیطی آن به ایران بیش از پیش مورد توجه گیمرهای ایرانی است. مجموعه بازی Stronghold حالا 20 ساله شده و همچنان به کار خود روی کامپیوترهای شخصی ادامه می‌دهد. در این میان اما Stronghold Crusader یا همان قلعه: جنگ‌های صلیبی در ایران همچنان به عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های استراتژی شناخته می‌شود. موضوعی که می‌توان یکی از دلایل آن را در دوبله شدن بازی پیدا کرد. با بازیسنتر همراه باشید تا به سراغ 10 حقیقت ناگفته از بازی قلعه: جنگ‌های صلیبی برویم.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

 1. شخصیت‌های تاریخی

داستان اولین قسمت از مجموعه بازی Stronghold و به خصوص ادامه‌های آن تمرکز اصلی خود را روی جنگ‌های صلیبی قرار داده. همان‌طور که از نام Stronghold Crusader پیداست که به عنوان بسته اضافه‌شونده مستقل قسمت اول شناخته می‌شود، سازندگان سعی در روایت بخشی از تاریخ جنگ‌های صلیبی داشتند. آنها در ابتدای کار به سراغ دوره اول و سوم جنگ‌های صلیبی رفتند که میزبان برخی شخصیت‌های مهم تاریخی بود. از جمله این شخصیت‌ها که البته به بازی هم راه پیدا کرده بودند می‌توان به ریچارد شیردل، صلاح‌الدین ایوبی، فریدریش یکم و شاه فیلیپ دوم اشاره کرد.

 1. ایرانی‌های قلعه

روایت Stronghold Crusader در دوران جنگ‌های صلیبی شرایط را برای حضور شخصیت‌های ایرانی در بازی فراهم کرده. مدتی بعد از عرضه این عنوان تیم سازنده بسته‌ای با نام Stronghold Warchest را منتشر کرد که شامل نسخه اول Stronghold و نسخه بهبود یافته Stronghold Crusader بود. در این نسخه 5 لرد دیگر به بازی اضافه شدند که یکی از آن‌ها وزیر نام داشت. هرچند در بازی به شکل مستقیم درباره ریشه‌های این شخصیت صحبتی نمی‌شود اما اطلاعات به دست آمده از سوی طرفداران مجموعه دو فرضیه را مطرح کرده. اولین فرضیه به این موضوع اشاره کرد که شخصیت وزیر در حقیقت نمونه خیالی حسن صباح پایه گذار فرقه حشاشین است. از سوی دیگر اطلاعاتی وجود که نشان می‌دهد وزیر در اصل براساس جعفر برمکی یکی از وزاری ایرانی دربار هارون‌الرشید از خاندان برمکیان طراحی شده. دیگر شخصیت قلعه: جنگ‌های صلیبی که از آن به عنوان یک فارس یاد می‌شود، امیر (Emir) است. امیر در Stronghold Crusader با عناوین امیر سپهر، امیر آتش، امیر وحدت و امیر پشنگ نیز شناخته می‌شود. خالی از لطف نیست اینجا به شخصیت شاه هم اشاره کنیم که Stronghold Crusader 2 برای اولین‌بار معرفی شد. پادشاهی خیالی از سلسله خوارزمشاهیان که البته علاقه چندانی به جنگ ندارد و تمرکز اصلی خود را روی شعر و شاعری قرار داده.

 1. آموزش براساس واقعیت

استودیو بریتانیایی FireFly که به عنوان سازنده اصلی مجموعه Stronghold شناخته می‌شود، برای پیاده‌سازی ایده‌های اولیه خود و آشنا کردن گیمرها با بازی از ایده جالب توجهی استفاده کرده. آنها برای بازی خود، امکانات و قابلیت‌های بسیاری را طراحی کرده بودند اما نیاز داشتند که بخش آموزشی مناسبی را برای انتقال ایده‌هایشان طراحی کنند. آنها برای دستیابی به این هدف، روی دوره اول جنگ‌های صلیبی و فتح اورشلیم تمرکز کردند. جنگی که در آن اکثر ابزارها و امکانات طراحی شده در بازی را شامل می‌شد و به همین واسطه تبدیل به بهترین فرصت برای آموزش بازی شد.

 1. معمای حق امتیاز قلعه

با اینکه امروزه ما این مجموعه را با نام Stronghold می‌شناسیم اما نکته جالب توجهی درباره نام آن وجود دارد. اگر به سراغ نسخه‌ای اصلی و شماره‌دار مجموعه بروید متوجه می‌شوید که نام رسمی تمامی آنها که روی باکس‌آرت بازی نیز ثبت شده در اصل FireFly Studios’ Stronghold است. این در حالی است که نسخه‌های جانبی معمولا بدون عنوان FireFly Studios منتشر می‌شوند. هرچند هیچ منبعی به شکل رسمی این موضوع را تایید نکرده اما به نظر می‌رسد که دلیل اصلی این موضوع بازی دیگری باشد. بازی‌ای که با نام Stronghold شناخته می‌شود و سال‌ها پیش از ساخته Firefly در سال 1993 برای کامپیوترهای شخصی منتشر شده. اثری که براساس قوانین D&D ساخته و به شکل کلی ارتباطی به قلعه آشنا برای ما ندارد.

 1. علاقه دوران کودکی

استودیو FireFly کار خود را از سال 2001 با عرضه اولین قسمت Stronghold شروع کرد و از آن زمان تاکنون به شکل خاص تمام تمرکز خود را روی نسخه‌های مختلف این مجموعه قرار داده. با این حال دلیل اصلی‌ای که باعث شد تا آنها به سراغ ساخت بازی‌ای با تمرکز روی قلعه بروند، علاقه شخصی سایمون بردبری بود. بازیسازی که به عنوان خالق بازی ویدیویی قلعه شناخته می‌شود. بردبری از دوران کودکی به قلعه و ساختار آن علاقه زیادی داشت و نهایتا موفق شد مشهورترین بازی تاریخ با حضور قلعه را تولید کند. او طی دو دهه گذشته همواره به عنوان طراح این سری در FireFly مشغول به کار بوده است.

 1. اختلاف طبقاتی

در دوران قرون وسطی اختلاف طبقاتی یکی از مهم‌ترین مسائلی بود که به شدت جوامع مختلف را تحت تاثیر قرار داده بود. این اختلاف طبقاتی را به راحتی می‌توان در بازی Stronghold Crusader نیز پیدا کرد. یکی از جالب‌ترین نکات موجود در این مجموعه به صداگذاری نیروهای مختلف اختصاص دارد. به طور مثال سوارنظام ساده معمولا با لهجه‌های سطح پایین صداگذاری شده‌اند و در مقابل شوالیه‌های بالارده بهترین شکل تلفظ کلمات را به همراه دارند.

 1. زندگی در قلعه

قلعه در طول تاریخ تنها به عنوان محلی برای حضور نظامیان شناخته نمی‌شود و همواره میزبان کسب و کارها و گروه‌های مختلف جامعه بوده. سایمون بردبری خالق بازی Stronghold توضیح داده که در ابتدای توسعه این بازی قصد داشته بیش از 100 کسب و کار مختلف را در بازی قرار دهد اما بعد از مدتی متوجه پیچیدگی بیش از حد آن شده و نهایتا به چیزیز حدود 20 کسب و کار خاص و اصلی رضایت داده.

 1. قلعه‌های واقعی

از همان ابتدای ساخت Stronghold، توجه به نکات تاریخی و واقعی جزو اولویت‌های تیم سازنده قرار داشته. آنها برای رسیدن به سطح مناسبی از این موضوع تعدادی از معروف‌ترین قلعه‌های تاریخ را در عناوین مختلف خود بازسازی کرده‌اند. از جمله این سازه‌ها می‌توان به برج لندن و دژ ادینبورو اشاره کرد که به عنوان یکی از پیچیده‌ترین قلعه‌های تاریخ شناخته می‌شود.

قلعه جنگ های صلیبی

 1. شخصیت‌های همیشگی

هرچند Stronghold میزبان بسیاری از شخصیت‌های واقعی و حاضر در تاریخ قرون وسطی بوده اما همواره چند شخصیت خیالی وجود دارند که در تمامی قسمت‌های مجموعه حاضر هستند. شخصیت‌هایی که تحت عناوین موش، مار، خوک و گرگ شناخته می‌شوند. سایمون بردبری اعتقاد دارد که هر کدام از این چهار شخصیت در اصلی نمادی از کلیشه‌ بارون‌های  (Barons) قرون وسطی هستند.باید بدانید  بارون از القاب اشرافی غرب اروپا است و به دست نشانده‌هایی گفته می‌شد که زمین و املاک خود را مستقیماً از پادشاه دریافت می‌کردند.

حالا پیش از رسیدن به اولین حقیقت بازی بهتر است کمی در مورد تاریخچه نسخه‌های جنگ صلیبی مجموعه قلعه با شما صحبت کنیم :

هرچند اولین نسخه از این مجموعه یعنی Stronghold با انتشار در اکتبر 2001 توانست نظر منتقد‌ها را به خود جلب کند و متوسط امتیاز 81 را به دست آورد اما این بسته اضافه‌شونده مستقل آن بود که محبوبیت مجموعه را دوچندان کرد. با اینکه Stronghold Crusader نسبت به نسخه اصلی متوسط امتیاز کمتری یعنی 78 را به دست آورد اما توانست پتانسیل‌های بالای مجموعه را نمایان کند. مدتی بعد اما نوبت به بسته Stronghold Warchest رسید که شامل بازی اصلی، بسته جنگ‌های صلیبی به اضافه محتوای اضافه بود. بسته‌ای که البته تنها در چند کشور محدود مثل آمریکا و لهستان به فروش رفت و بسیاری از تجربه آن محروم شدند. با این حال Firefly در سال 2008 نسخه‌ای دیگر از این بازی را آماده کرد که با نام Stronghold: Crusader Extreme شناخته می‌شود. این بسته جدید در اصل شامل نسخه‌ بهبودیافته Stronghold Crusader همراه با محتواهای جدید و البته سیستم هوش مصنوعی متفاوتی بود. واکنش رسانه‌ها اما به این نسخه به هیچ‌وجه قابل قبول نبود و بسیاری از درجه سختی بالا، بهبود نیافتن صدا و گرافیک قدیمی نسخه Extreme ایراد گرفته و نهایتا باعث شدند متوسط امتیاز آن روی عدد 45 قرار گیرد. پایین‌ترین متوسط امتیازی که تاکنون به یکی از نسخه‌های اصلی یا جانبی مجموعه Stronghold اختصاص یافته.

 1. دوبله فارسی قلعه

در ابتدای دهه 80 شمسی بود که جریان تازه‌ای در بازی‌های ویدیویی برای ما ایرانی‌ها شکل گرفت. در آن سال‌ها برخی شرکت‌های دوبله وارد بازار بازی‌های ویدیویی شده و شروع به دوبله کردن بازی‌های مطرح کردند. یکی از بازی‌هایی که در آن دوران به همین واسطه توانست تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ایران شود، همین Stronghold یا قلعه بود. اثری که ادامه آن تحت عنوان قلعه: جنگ‌های صلیبی در ایران به فروش رسید و به شکل کامل در سال 1384 دوبله شد. جالب است بدانید که هنوز هم می‌توانید این نسخه فارسی شده از قلعه را تجربه کنید. جالب اینکه در آن دوران اکثر بازی‌های دوبله شده توانستند به محبوبیت بالایی در ایران برسند ، بازی‌هایی مثل : Mafia ، کنستانتین ، کماندوز و Die Hard Nakatomi Palaza

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.