حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از God of War Ragnarok نمی‌دانید

پس از صبری چند ساله، بازی God of War Ragnarok در پایان سال 2022 منتشر شد تا به حماسه سری نورس پایان بخشد. عنوانی جذاب و مهیج که علاوه بر کسب نمرات درخشان موفق شد در مدت زمانی کوتاهی به فروش 11 میلیون نسخه‌ای برسد و انتظار این نسخه رکورد فروش کل سری را به نام خود ثبت کند.  بنابراین تصمیم گرفتیم تا امروز به برخی از جالب‌ترین حقایق و ایستراگ‌های این عنوان بپردازیم. توجه داشته باشید که این آیتم، حاوی برخی اسپویل‌های داستانی خواهد بود.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

 

10. تصادف جالب در زمان عرضه بازی

پس از تأخیر یک ساله God of War Ragnarok، سونی و استودیوی سانتا مونیکا نهایتا تصمیم گرفتند تا بازی را در تاریخ 9 نوامبر 2022 عرضه کنند. مدتی قبل از عرضه بازی، طرفداران مطلع شدند که تنها چند ساعت مانده به عرضه رگناروک، یک ماه گرفتگی کامل رخ خواهد داد و سفر آن‌ها به رگناروک در چنین شرایطی آغاز خواهد شد. این در حالی است که آغاز رخداد رگناروک در اساطیر نورس، به بلعیده شدن خورشید و ماه توسط اسکال و هاتی، دو گرگ عظیم‌الجثه باز می‌گردد.

بازی God of War Ragnarok

در حقیقت، اسکال و هاتی پیوسته در حال تعقیب خورشید و ماه هستند. بازیکنان حتی قادرند تا در بخشی از داستان، ماه و خورشید را در حال فرار از این دو گرگ مشاهده کنند که این موضوع به رخ دادن یک خورشید گرفتگی در بازی منجر می‌شود. البته که باید گفت به احتمال زیاد مصادف شدن زمان عرضه بازی با یک ماه گرفتگی تنها یک تصادف بود. شما می‌توانید تصویر ثبت شده ناسا از ماه گرفتگی 8 نوامبر را از اینجا مشاهده کنید.

9. اشعار کواسیر

یکی از آیتم‌های جالبی که کریتوس و آتریوس در ماجراجویی‌های خود با آن مواجه می‌شوند، اشعار است که از کواسیر به جا مانده است؛ خدای خردمند ونیر که البته هیچگاه خود او را در بازی نمی‌بینیم. نکته جالبی که در مورد اشعار او وجود دارد، این است که هر کدام از آن‌ها به یکی از IPهای محبوب و شناخته‌شده پلی استیشن اشاره دارند. برای مثال، یکی از این اشعار در خصوص جنگجویی موقرمز با گذشته‌ای نامعلوم است که مشخصا به مجموعه هورایزن اشاره دارد.

دیگر آثار کواسیر نیز به عناوین محبوب دیگری از جمله آنچارتد، لست آو آس، رچت اند کلنک، دث استرندینگ و بلادبورن رفرنس می‌دهند. با فروختن کتاب‌های شعر او، می‌توانید تمام آن‌ها را بر روی قفسه خانه سیندری مشاهده کنید. همچنین طرح هنری مربوط به تمام این بازی‌ها نیز بر روی هر کتاب نقش بسته است.

8. رفرنس به بازی PlayStation All-Stars

همان‌طور که دیدید، عنوان رگناروک دارای ایستر اگ‌ها و نکات فراوانی است که برخی از آن‌ها به سایر عناوین پلی استیشن اشاره دارند. اما شاید جالب‌ترین و عجیب‌ترین آن‌ها، اشاره به بازی PlayStation All-Stars Battle Royale باشد که باعث می‌شود وقایع این بازی مبارزه‌ای در دنیای خدای جنگ، Canon به‌شمار بیاید. در یکی از گفتگوهای کوتاه درون بازی، میمیر از کریتوس درباره تورنمنتی می‌پرسد که کریتوس در آن با افراد و موجودات مختلف، از جمله «بزرگ‌ترین موزیسین دنیا» به مبارزه پرداخته است.

البته که کریتوس تمایل چندانی به صحبت در این باره ندارد، اما سازندگان تأیید کرده‌اند که این مکالمه یک اشاره مستقیم به بازی PlayStation All-Stars Battle Royale و شخصیت‌های آن است؛ یک عنوان کراس‌اور مبارزه‌ای که در سال 2012 برای پلی استیشن 3 و پی اس ویتا منتشر شد و برخی از شخصیت‌های نمادین پلی استیشن و دنیای گیمینگ، از جمله کریتوس، نیتن دریک، دانته، و همچنین بر اساس شنیده‌های میمیر، «بزرگ‌ترین موزیسین دنیا» یعنی PaRappa در آن حضور داشتند.

7. زخم ثور

اگر به یاد داشته باشید، اولین ملاقات کریتوس و یورمونگاندر زمانی شکل می‌گیرد که مار عظیم‌الجثه تبر کریتوس را در دهان خود قرار می‌دهد و لحظاتی بعد آن را به شما باز می‌گرداند. در نسخه قبلی بازی درست لحظه‌ای که کریتوس می‌خواهد مجددا سلاح خود را در دست بگیرد، نوشته‌ای بر روی تصویر ظاهر می‌شود که به ما اطلاع می‌دهد تبر کریتوس، به زهر ایتر (Eitr) آغشته شده است. زهری که در اساطیر نورس، از دهان یورمونگاندر خارج و در نهایت باعث مرگ ثور خواهد شد.

چند سال بعد از اولین ملاقات یورمونگاندر و کریتوس، در ابتدای داستان رگناروک شاهد اولین رویایی خدای جنگ با ثور هستیم. به‌لطف آغشته شدن تبر کریتوس به زهر ایتر، او قادر است تا در این مبارزه یک زخم عمیق و دائمی را بر روی بدن ثور بر جا بگذارد؛ چرا که یورمونگاندر از ابتدای کار از آینده مطلع بوده و سعی داشته تا به کریتوس کمک کند.

ریچارد شیف - بازی God of War Ragnarok

6. اولین حضور اودین

نام اودین بارها در نسخه 2018 خدای جنگ شنیده می‌شود، اما بازیکنان در رگناروک برای اولین او را از نزدیک ملاقات می‌کنند. بدون شک پیدا کردن گزینه مناسب برای پر کردن چنین نقشی کار آسانی نیست. با این وجود، باید اعتراف کرد که انتخاب ریچارد شیف برای ایفای نقش شخصیتی که لحنی آرام اما فریبنده دارد، هوشمندانه‌ترین تصمیم بوده است. بازیگر کهنه‌کار سینما و تلویزیون در شرایطی نقش اودین را ایفا کرد که تنها مدتی قبل از شروع به کار بر روی رگناروک، به علت ابتلا به بیماری کووید در بیمارستان بستری شده بود. ریچارد شیف 67 ساله در حالی که همچنان مراحل بهبود جسمی خود را به‌طور کامل پشت سر نگذاشته بود، برای ضبط موشن کپچر و صداپیشگی شخصیت اودین حاضر شد و یک هنرنمایی درخشان را از خود ارائه داد.

جالب است بدانید که God of War Ragnarok اولین تجربه ریچارد شیف در یک بازی ویدئویی محسوب می‌شود و او در حقیقت پیشنهاد سانتا مونیکا را به اصرار فرزند خود که یکی از طرفداران این فرنچایز است، پذیرفته بود.

5. NPCهای عصبانی

رگناروک نسبت به نسخه قبلی خود شخصیت‌های فرعی بیشتری را در خود جای داده که یکی از آن‌ها راتاتوسکر نام دارد؛ یک سنجاب سخن‌گو که محافظ درخت ایگدراسیل محسوب می‌شود. راتاتوسکر موجودی پر مشغله است که وظایف مهمی به او سپرده شده، بنابراین برای ملاقات با او نیاز دارید تا زنگ بخصوصی را به صدا درآورید تا سنجاب پرحرف به استقبال شما بیاید. اما نکته جالب اینجاست که هیچ محدودیتی برای تولید صدای زنگ در نظر گرفته نشده و شما می‌توانید بارها و بارها این کار را انجام دهید. در این صورت، راتاتوسکر پس از مدتی صبوری خود را از دست می‌دهد و طی چند دیالوگ جالب عصبانیت خود از خدای جنگ را ابراز می‌کند. باید گفت عصبانی شدن NPCهای متحد از دست کریتوس یکی از آخرین چیزهایی است که بازیکنان انتظار دیدن آن را دارند.

4. میولنیر، چکش ثور

میولنیر یکی از مشهورترین سلاح‌های دنیای نورس به‌شمار می‌آید، از این رو جای تعجب نیست که طرفداران زیادی انتظار داشتند تا در طول بازی God of War Ragnarok این سلاح را به دست بیاورند. البته همان‌طور که می‌دانید، این اتفاق هرگز در بازی رخ نمی‌دهد. اریک ویلیامز، کارگردان بازی پس از عرضه رگناروک در مورد این تصمیم توضیحات جالبی را ارائه داد و گفت که به اعتقاد او، در دست گرفتن میولنیر توسط کریتوس به اندازه کافی غافلگیرکننده نخواهد بود، چرا که بازیکنان انتظار آن را خواهند داشت. بنابراین طراحان بازی تصمیم گرفتند تا بجای چکش معروف ثور، یک نیزه را به عنوان سلاح سوم در اختیار بازیکنان قرار دهند؛ سلاحی که در ریشه شخصیت کریتوس به عنوان یک اسپارتان جایگاه ویژه‌ای دارد.

3. ناخدای بخت برگشته

اشاره شدن به ناخدای بخت برگشته نسخه اول God of War، چیزی است که تقریبا در تمامی نسخه‌های سری تکرار شده و اکنون نویسندگان رگناروک هم این سنت دیرینه را رها نکرده‌اند. شخصیتی که از آن صحبت می‌کنیم، همان ناخدایی است که کریتوس در نسخه اول می‌توانست به راحتی جانش را نجات دهد، اما این‌کار را انجام نداد. با به پایان رساندن یکی از ساید کوئست‌های رگناروک، کریتوس در دفترچه خود از یک ناخدای کشتی یاد می‌کند که توسط او مورد بی انصافی واقع شده است. با وجود گذشت چندین سال، به‌نظر می‌رسد گذشته روح اسپارتا و گناه جان‌های بی‌تقصیری که گرفته همچنان به دنبال اوست.

بیر مک‌کرری - بازی God of War Ragnarok

2. حضور آهنگساز رگناروک در بازی

کریتوس و آتریوس طی ماجراجویی‌هایی خود در قلمرو سوارت‌آلفهایم با چهره آشنایی مواجه می‌شوند؛ یک دورف موزیسین به‌نام Raeb که گفتگوی کوتاهی با بازیکن دارد و یکی از ساید کوئست‌های بازی را برای شما آغاز می‌کند. اگر چهره و صدای دورف موزیسین برای‌تان آشنا به‌نظر می‌رسد، کاملا درست حس کرده‌اید، چرا که او کسی نیست بیر مک‌کرری (Bear McCreary)، آهنگساز God of War 2018 و God of War Ragnarok. سازندگان در جریان ساخت رگناروک از او خواستند تا به‌طور افتخاری در بازی حضور یابد و او نه‌تنها چهره خود را در اختیار سازندگان قرار داد، بلکه صداپیشگی این شخصیت را نیز بر عهده گرفت. سازندگان حتی نام این شخصیت دورف را نیز بر اساس نام کوچک بیر مک‌کرری انتخاب کردند. کافی است نام Raeb را به‌طور وارونه بخوانید تا متوجه این نکته شوید.

1. نقشه اودین

یکی از پیچیش‌های داستانی بزرگ بازی جایی رخ می‌دهد که متوجه می‌شویم اودین قدم به قدم با کریتوس و آتریوس همراه بوده و از تمام نقشه‌های این دو باخبر است. در اواخر داستان، بازیکن مطلع می‌شود که تیر هیچگاه در سوارت‌آلفهایم زندانی نبوده و در تمام مدت اودین خود را به شکل او در آورده است. اما اگر بازیکن تیزبینی باشید، می‌توان دید که نویسندگان در طول بازی چندین بار به‌طور ظریف به این پیچش داستانی اشاره دارند. در حقیقت، نقشه اودین در تمام این مدت در مقابل چشمان شما پنهان شده است.

برای مثال، اودین با شکل و شمایل تیر، ابتدا فریا را با نام «فریگ» صدا می‌زند که کمی عجیب به‌نظر می‌رسد، چرا که در داستان بازی تنها اودین او را با این نام خطاب می‌کند. در مثالی جالب‌تر، اگر به محل زندانی شدن تیر در سوارت‌آلفهایم بازگردید، می‌توانید تعدادی پر کلاغ را در آن اتاق مشاهده کنید که به کلاغ‌های اودین تعلق دارند؛ چرا که تیر هیچگاه در آنجا زندانی نبوده .

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا