حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از Sekiro: Shadows Die Twice نمی‌دانید

هنگامی که در سال 2017 کار فرام سافتور با آخرین دی ال سی دارک سولز 3 به‌پایان رسید، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که این استودیوی خوش‌نام به سراغ خلق عنوانی با حال و هوای تماما شرقی برود. در حالی که عده‌ای به معرفی شدن نسخه‌ای جدید از بلادبورن امیدوار بودند، استودیوی From Software با معرفی یک ماجراجویی کاملا جدید که در دوره سنگوکو کشور ژاپن جریان داشت، طرفداران را سورپرایز کرد. بازی Sekiro: Shadows Die Twice توانست تا با ارائه جهانی جذاب و مبارزاتی که برای بسیاری حتی چالش برانگیزتر از دیگر آثار فرام سافتور بود، به یک موفقیت بزرگ تبدیل شود و حتی جایزه اصلی مراسم The Game Awards را در سال 2019 از آن خود کند. در حالی که هنوز چند ماهی با عرضه Elden Ring فاصله داریم، امروز تصمیم گرفته‌ایم تا به 10 حقیقت جالب در مورد Sekiro: Shadows Die Twice و ساخت آن بپردازیم. توجه داشته باشید که برخی از موارد ذکر شده در مقاله، شامل اسپویل داستانی خواهد بود.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

بازی Sekiro: Shadows Die Twice

10. ماجرای پشت عبارت «سایه‌ها دوبار می‌میرند»

اگر به‌یاد داشته باشید، سکیرو ابتدا در مراسم The Game Awards سال 2017 همراه با یک تیزر کوتاه و مرموز معرفی شده بود. در این ویدئوی چند ثانیه‌ای، برای لحظاتی یک دست مصنوعی آغشته به خون را می‌بینیم. تنها چند ثانیه بعد عبارت Shadows Die Twice (سایه‌ها دوبار می‌میرند) بر روی صفحه نقش می‌بندد و پس از آن نیز نام فرام سافتور بر روی تصویر ظاهر می‌شود. اینطور که به‌نظر می‌رسد، نام ابتدایی بازی در ابتدا تنها Sekiro بوده و هیدتاکا میازاکی عبارت Shadows Die Twice را صرفا برای جلب توجه و بازاریابی طراحی کرده. اما او می‌گوید که ناشر بازی یعنی اکتیویژن، در مقطعی به قدری از این عبارت خوشش می‌آید که آن را به نام اصلی بازی اضافه می‌کند. بدین ترتیب، نام کامل بازی به Sekiro: Shadows Die Twice تبدیل می‌شود.

9. بخش آموزشی بازی

اگر عناوین گذشته فرام سافتور را تجربه کرده باشید، حتما می‌دانید که Sekiro: Shadows Die Twice در مقایسه با آن‌ها بیشتر از همیشه شما را در مبارزه راهنمایی می‌کند. بازی حتی دارای بخشی است که در آن می‌توانید بدون محدودیت، با یک دشمن به تمرین بپردازید و اسکیل‌ها و قابلیت‌های به‌دست آمده خود را تست کنید. به گفته میازاکی، بخش‌های آموزشی (Tutorial) بازی از جمله مواردی هستند که با کمک گرفتن از اکتیویژن طراحی شده‌اند، چرا که او معقتد است فرام سافتور از این حیث چندان قوی نیست و کمک گرفتن از آن‌ها برای ارائه بخش‌های آموزشی به بازیکنان بسیار موثر بوده.

8.شورا و بودائیسم

مفهوم شورا (Shura) نقش مهمی در داستان بازی Sekiro دارد. در دنیای بازی، افرادی که عطش بی‌پایانی به کشتن پیدا می‌کنند در نهایت به شورا تبدیل می‌شوند. این افراد به‌قدری در لذت کشتن دیگران غرق شده‌اند که حتی نمی‌دانند چرا این چرخه قتل عام را آغاز کرده‌اند. آن‌ها همه‌چیز خود را از دست داده‌اند و جز کشتن شخص بعدی مقابل‌شان، هدفی را دنبال نمی‌کنند. بازیکن نیز می‌تواند این مسیر را در پیش بگیرد و در یکی از پایان‌های بازی، تبدیل به شورا شود. اما ریشه این مفهموم کجاست؟

شورا در حقیقت نحوه گفتن کلمه «آسورا» در زبان ژاپنی است و یک مفهوم واقعی در بودائیسم محسوب می‌شود. در بودائیسم، آسوراها نیمه خدایانی قدرت طلب‌اند و مدام با گروه دیواها (Devas) که نسبت به آن‌ها خیرخواه‌تر هستند، در جنگ و تقابل قرار گرفته‌اند. بسیاری از صفات ذکر شده برای آسوراها، مانند ناخالصی و اعتیاد به خشم و جنگ و خون‌ریزی، شباهت زیادی با صفات افرادی دارند که در Sekiro: Shadows Die Twice به شورا تبدیل شده‌اند.

بازی Tenchu و Sekiro: Shadows Die Twice

7. شروع کار به عنوان نسخه جدید سری Tenchu

هنگامی که Sekiro: Shadows Die Twice به‌طور کامل رونمایی شد، یکی از مواردی که بسیاری را متعجب کرد ناشر بازی بود. اکتیویژن و فرام سافتور که پیش از این در خلق بازی‌های سری Tenchu نقش داشتند، مجددا مشغول همکاری با یکدیگر بودند تا یک عنوان جدید را وارد بازار کند. هر چند سکیرو به عنوان یک IP کاملا جدید معرفی شد، اما در سال 2015 و پس از عرضه دی ال سی بلادبورن، فرام سافتور در حقیقت ساخت سکیرو را به عنوان نسخه جدیدی از سری تنچو آغاز کرده بود. با اینحال، فرام سافتور خیلی زود این ایده را رها کرد چرا که تیم سازنده تنچو را افراد متفاوتی تشکیل می‌دادند. از این رو، فرام سافتور احساس کرد که اگر نسخه جدیدی از تنچو را توسعه دهد، ممکن است نتیجه نهایی یک تقلید از سایر نسخه‌ها باشد. البته که Sekiro: Shadows Die Twice در نهایت به عنوان یک بازی نینجایی، در بخش‌های مختلفی مانند استفاده از گرپلینگ هوک و حرکات فینیشر از سری تنچو الهام گرفت.

6. شینوبی‌های تند و تیز

عناوین فرام سافتور عموما در میان جامعه اسپیدرانرها محبوبیت بالایی دارند و Sekiro: Shadows Die Twice نیز از این قاعده خارج نیست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای پلیرهای حرفه‌ای که چندین سال مشغول تمرین کردن هستند، به پایان رساندن سکیرو کمتر از 20 دقیقه زمان می‌برد. آخرین رکورد جهانی اسپیدران سکیرو، حدود دو ماه پیش توسط یوتیوبری به‌نام pasiflora ثبت شد. او موفق شد تا در عرض 19 دقیقه و 55 ثانیه بازی را به‌اتمام برساند و با اختلافی 4 ثانیه‌ای، از رکورد نفر دوم عبور کند. البته که اسپیدرانرها در حین ثبت چنین رکوردی از گلیچ‌های درون بازی بهره می‌برند؛ اما استفاده از این گلیچ‌ها نیازمند دقت و ظرافت فوق‌العاده بالایی است.

5. رفرنس به بلادبورن؟

هیدتاکا میازاکی پیش از عرضه سکیرو اعلام کرده بود از آنجایی که سونی یا باندای نامکو ناشر این بازی نیست، تیم سازنده اینبار باید در خصوص مواردی مانند قرار دادن ایستر اگ مربوط به IPهایی مانند دارک سولز و بلادبورن مراقب باشد. از این رو سکیرو شامل ایستر اگ‌های چندانی از ساخته‌های پیشین فرام سافتور نیست، اما طرفداران تیزبین در بخشی از بازی متوجه یک اشاره کوچک و جالب به بلادبورن شدند. در منطقه Hirata State و هنگام رویارو شدن با شخصیت Owl، او این دیالوگ را به زبان می‌آورد: «متأسفانه من یک اشتباه سهوی را انجام داده‌ام.» این دقیقا جمله‌ای است که شما در یکی از ملاقات‌های خود با شخصیت آیلین در بلادبورن نیز می‌شنوید. هر دوی آن‌ها نیز در شرایطی که حال مساعدی ندارند از چنین جمله‌ای استفاده می‌کنند. البته که ممکن است این ارتباط به‌شکل تصادفی به‌وجود آمده باشد، اما در هر صورت شباهت جالب در جمله‌بندی این دو شخصیت از چشم برخی طرفدان به‌دور نماند.

4. دندان مخفی

یکی از عجیب‌ترین آیتم‌هایی که می‌توانید در سکیرو به‌دست بیاورید، دندان مخفی است. پس از اینکه حریف تمرینی خود، هانبی نامیرا (Hanbei The Undying) را به وسیله مورتال بلید کشتید، آیتم Hidden Tooth یا همان دندان مخفی را دریافت می‌کنید. اما کارکرد این آیتم چیست؟ خب، کارکرد آن این است که شما به محض استفاده کردنش خواهید مرد. نوعی مواد آبی رنگ مخصوص شینوبی در این دندان پنهان شده که هرکسی آن را فشار دهد، باعث کشته شدنش خواهد شد. جالب است بدانید که در بخش توضیحات گفته شده که این آیتم «می‌تواند در موقعیت‌های مشخصی مفید باشد». البته که چنین چیزی درست است؛ اگر دشمنان زیادی شما را محاصره کنند، می‌توانید با استفاده از این آیتم خود را در شرایط خطرناک بکشید. پس از آن دشمنان از شما دور می‌شوند و به محل قبلی خود باز می‌گردند. در این لحظه با احیا شدن مجدد، در موقعیتی قرار می‌گیرید که حریفان انتظار دیدن شما از پشت سر خود را ندارد و کاملا آسیب‌پذیر هستند.

بازی Sekiro: Shadows Die Twice-2

3. حالت سخت و سخت‌تر

به پایان رساندن عنوانی مانند سکیرو حقیقتا پشتکار زیادی را بابت یادگیری و استاد شدن در مکانیک‌های بازی می‌طلبد، اما همیشه افرادی وجود دارند که به دنبال چالش‌های بیشتر هستند و می‌خواهند مهارت‌های خود را در سطحی بالاتر آزمایش کنند. هر چند تجربه عادی سکیرو به اندازه کافی چالش‌برانگیز است، اما بازیکنان این امکان را دارند تا با استفاده از یک زنگ خاص در بخشی از بازی، درجه سختی را بالاتر ببرند. اما اگر این مقدار باز هم راضی‌کننده نبود، فرام سافتور گزینه دیگری را هم در مقابل بازیکنان حرفه‌ای قرار داده. بعد از اینکه یکبار بازی را به اتمام رساندید و وارد نیو گیم پلاس شدید، شخصیت کورو در ابتدای داستان اینبار آیتم جدیدی به‌نام «طلسم کورو» را به شما تحویل می‌دهد. در صورتی که این آیتم را به او پس دهید، درجه سختی حتی از قبل هم بالاتر می‌رود. البته که در ازای آن میزان سکه و XP دریافتی 20 درصد افزایش می‌یابد، اما در این حالت با دفاع عادی نیز دمیج دریافت خواهید کرد و تنها با پری‌های بی‌نقص و دقیق در امان می‌مانید.

2. شمشیرهای دوقلو

مطمئنا حین مبارزه پایانی با ایشین آشینا، بسیاری از بازیکنان با حالتی متعجب از خود می‌پرسند که چطور ممکن است شخصی از درون بدن نوه خود پدیدار شود و پا به دنیا بگذارد؟ خب، داستان بازی این سوال را حتی قبل از آغاز باس فایت پایانی پاسخ می‌دهد. سکیرو در اواسط داستان شمشیر «مورتال بلید» که بابت کشتن نامیراها مشهور است را به‌دست می‌آورد. اما اگر اطراف قلعه آشینا را به‌خوبی بگردید، می‌توانید نوشته‌ای را پیدا کنید که در مورد یک شمشیر دوم، یعنی « بلک مورتال بلید» توضیح می‌دهد. در این نوشته گفته شده که بلک مورتال بلید، قدرت باز کردن دروازه به جهان زیرین را در خود دارد و حیات با استفاده همین قدرت جریان می‌یابد.

هنگامی که گنیچیرو در مبارزه پایانی از سکیرو شکست می‌خورد، او تنها راه نجات آشینا را استفاده از این شمشیر و قدرت ویژه‌اش می‌بیند. او با فدا کردن جان خود، پدربزرگش ایشین را در حالتی جوان و قوی از جهان مردگان باز می‌گرداند تا به عنوان آخرین امید آشینا، برای سرزمینش بجنگد.

1. باس فایت Demon of Hatred، پلی به آینده

بعد از عرضه بلادبورن، بسیاری از طرفداران با بازگشت به دی ال سی Artorias of the Abyss که در سال 2012 برای دارک سولز منتشر شده بود، متوجه نکته بسیار جالبی شدند. یکی از NPCهای حاضر در این دی ال سی، مارولوس چستر (Marvellous Chester) شباهت غیر قابل انکاری با هانترهای دنیای بلادبورن دارد. نحوه پوشش او و مواردی مانند داشتن قابلیت داج بجای استفاده از رول و سپر، باعث شده تا کاربران این احساس را داشته باشند که شخصیت چستر، در حقیقت در نتیجه ایده‌پردازی توسعه‌دهندگان حین ساخت بلادبورن خلق شده است. موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید دی ال سی Artorias of the Abyss در سال 2012 برای دارک سولز عرضه شد؛ درست همان زمانی که بلادبورن در مراحل ابتدایی توسعه قرار داشت.

این اتفاق سال‌ها بعد برای دی ال سی بلادبورن یعنی The Old Hunters نیز رخ داد. باس فایت لیدی ماریا در «الد هانترز» در حالی طراحی شد که ساخت سکیرو داشت کم‌کم شروع می‌شد. بسیاری معتقدند که دوئل تند و تیز و سرعتی با لیدی ماریا نیز حاصل ایده‌پردازی‌ها برای ساخت سکیرو بوده و شباهت‌هایی میان مبارزه با او و دشمنان سکیرو وجود دارد. اما ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود.

اگر باس فایت Demon of Hatred در سکیرو را نیز با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کنید، متوجه می‌شوید که این مبارزه با تمام مبارزات درون بازی متفاوت است. Demon of Hatred جثه عظیمی دارد و مبارزه با او بجای دفع ضربات، بیشتر بر روی پریدن به اطراف و حملات مستقیم متمرکز است. میدانیم که الدن رینگ هم درست مانند مثال‌های قبلی، همزمان با ساخت سکیرو در حال توسعه بوده. بنابراین این سوال به‌وجود می‌آید: آیا باس فایت Demon of Hatred اولین اشاره به استایل باس‌هایی است که قرار است آن‌ها را در الدن رینگ ببینیم؟ خب، این احتمال وجود دارد که پاسخ سوالمان مثبت باشد. البته که برای مطمئن شدن از این موضوع هنوز باید کمی منتظر بمانیم تا الدن رینگ عرضه شود، اما تئوری پردازی و پیدا کردن این نوع ارتباطات همیشه برای طرفدران جذابیت‌های خاصی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا