حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از Five Nights At Freddy’s (فناف) نمی‌دانید

عنوان اشاره و کلیک ترسناک Five Nights at Freddy’s یا به اختصار فناف از زمانی که در سال 2014 به شهرت رسید، تاکنون برای همه پلتفرم‌های معمول عرضه شده و توانسته است میلیون‌ها کاربر را به خود جذب کند. این فرانچایز ترسناک توسط Scott Cawthon بازی‌ساز مستقل خلق شد. حتی خود Cawthon هم احتمالا انتظار چنین استقبال و موفقیتی را از ساخته‌اش نداشت. اما بزرگ‌ترین دلیل شهرت بازی را باید آیتم‌های لتس‌پلی یوتیوبری با نام Markiplier دانست که با 17 میلیون سابسکرایبر، ویدیوهایی از Five Nights at Freddy’s را به اشتراک گذاشت که به طرز عجیبی لتس‌پلی اول آن بیش از 58 میلیون بازدید گرفت.

یکی از نکات شگفت‌انگیز راجع به Five Nights at Freddy’s این است که Scott Cawthon سازنده بازی، تنها طی مدت دو سال اول خلق مجموعه 5 نسخه متفاوت از این سری را به بازار عرضه کرد. در وضعیت کنونی صنعت که با تاخیرهای مداوم روبرو هستیم این نوع عملکرد در نوع خود اعجاب‌انگیز است.

حالا که نزدیک به 7 سال از خلق Five Nights at Freddy’s می‌گذرد، بهتر است نگاهی به ده 10 حقیقتی که احتمالا در رابطه با این سری نمی‌دانید، باشیم.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

  1. کارکترهایی با توانایی‌های متفاوت

گاهی روند توسعه یک بازی آن طور که باید و شاید و طبق پیش‌بینی‌ها جلو نمی‌رود؛ زیرا طی روند ساخت، طرح‌ها و ایده‌ها برای بهبود بازی مدام در حال تغییر هستند.

در تریلر اولیه فناف برخی از طرفداران دقیق بازی، متوجه شدند که شخصیت Bonnie قابلیت دویدن دارد. اما همان‌طور که احتمالا می‌دانید، این ویژگی در بازی نهایی لحاظ نشده بود. درعوض این توانایی به Foxy داده شد و کارکتر Bonnie قابلیت تلپورت به اتاق‌های مسیر حرکت‌اش را داشت. سازنده بازی هیچ‌وقت توضیحات روشنی برای دلیل تغییر این توانایی‌ها ارائه نکرد.

مطمئنا با رشد محبوبیت بازی، بعید نبود که Scott Cawthon طی روند ساخت تصمیم می‌گرفت تا طرح و ایده‌های اولیه خود را بر اساس بازخوردها تغییر دهد.

  1. صداگذار شخصیت مرد تلفنی

گاهی به عنوان یک سازنده مستقل، برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید، مجبور خواهید بود تا بعضا صداپیشگی‌ها را خود انجام دهید تا مجبور به برون‌سپاری و صرف هزینه اضافی نباشید. البته که Five Nights at Freddy’s تمرکز زیادی بر دیالوگ‌ها ندارد و عدم حضور صداپیشگان حرفه‌ای در این بازی، چندان ملموس نیست.

احتمالا این موضوع دلیل موجهی برای Scott Cawthon بود تا خود به جای کارکتر Phone Guy ایفای نقش کند. هرچند در آن زمان Cawthon به عنوان خالق بازی به شهرت کنونی نرسیده بود و بسیاری از مخاطبان بازی نتوانستند تشخیص دهند که صدای Phone Guy در حقیقت صدای خود سازنده بازی است.

  1. رازهای پنهان روزنامه‌ای در نسخه سوم

در روزنامه‌ی‌ لحظات پایانی فناف 3 حقایق جالبی راجع به این فرانچایز ترسناک یافت می‌شود. در حالی که بسیاری از بازیکنان روی مقاله مرکزی با مضمون سوختن Fazbear’s Fright تمرکز کردند، اما برخی دیگر از مخاطبان سعی در رمزگشایی متون اطراف داشتند که تا حدی کدر و مبهم بود.

پس از رمزگشایی قسمت‌های مبهم این روزنامه، طرفداران به حقایق شگفت‌انگیزی راجع به تجربه Scott Cawthon از ساخت بازی دست پیدا کردند. او حتی در این قسمت‌های مبهم توضیح داده است که در جایی از مراحل توسعه بازی به طور کامل از ساخت آن ناامید شده و قصد داشت تا شغل جدیدی پیدا کند.

نکته جالب دیگر اما راجع به این روزنامه این است که اگر روشنایی صفحه را بیشتر کنید، متوجه می‌شوید که در تاریکی پشت سر Freddy شخصیت Springtrap پنهان شده که در نوع خود وحشت‌آور است.

  1. برخی سکانس‌های بازی حتی خود سازنده را هم می‌ترساند

وقتی از بازی ساخته شده توسط خودتان بترسید، مشخص است که یا هنر ترساندن را خوب بلدید و یا انسانی بی‌جربزه و ترسو هستید. هرچند که فناف در مقایسه با دیگر بازی‌های سبک وحشت و بقای موجود در بازار چندان ترسناک نیست و دلیل عمده آن را می‌توان در کیفیت سکانس‌های وحشت و Jump Scareها جست‌و‌جو کرد.

هرچند این مورد چندان در رابطه با سازنده بازی Scott Cawthon صدق نمی‌کند. چرا که او پیش‌تر فاش کرد که کابوسی را تجربه کرده که در آن Bonnie بیرون از اتاق‌اش و در پذیرایی خانه ایستاده بوده است. سپس Scott از ترس به سمت درب اتاق می‌دود و متوجه می‌شود که درب قفل است. درب قفل، نشانه‌ای در بازی که ثابت می‌کند قبلا چیزی در اتاق بوده است. خوشبختانه پیش این‌که اتفاقات بدتری رخ دهد، Scott Cawthon از خواب می‌پرد.

  1. راز شخصیت Freddy

یکی از جالب‌ترین حقایقی که در رابطه با فرانچایز Five Nights at Freddy’s وجود دارد و حتی بسیاری از طرفداران متوجه آن نشده‌اند، این است که شخصیت Freddy روی صورت خود اثری از یک کف دست را دارد. هنگام استفاده از پوشش رنگ سبز، این طرح چاپ دستی، به شکل واضحی مشخص می‌شود.

بسیاری از طرفداران معتقدند که این چاپ دستی متعلق به Phone Guy است. بسیاری نیز بر این باورند که ممکن است این چاپ دستی متعلق به کودکان کشته شده باشد یا حتی Freddy سعی داشته تا سر خود را از تنش جدا کند که در پوستری که به طور تصادفی در طول بازی ظاهر می‌شود، این موضوع به نمایش در می‌آید.

  1. مکانیک حذف شده

همان‌طور که بارها دیده‌ایم، بازی‌های ویدیویی طی روند ساخت بارها دچار تغییرات شده‌اند. این سندروم دقیقا ساخته Scott Cawthon را به خود دچار کرده است. مثلا بازی در ابتدا قرار بود تا یک مکانیک شمارنده تعداد جان باشد. تصور کنید که در این شرایط بازی تا چه حد دچار تغییرات می‌شد، تا جایی که اگر یک بار در شب پایانی بازی می‌مردید، قادر بودید تا مرحله را بدون نیاز به شروع مجدد بازی، دقیقا از همان سطح ادامه دهید.

قطعا وجود مکانیک شمارنده جان‌های باقی مانده می‌توانست تجربه بازی را به طور کامل تغییر دهد. همچنین ممکن بود تا مشکلاتی را در ساختار کلی بازی ایجاد کند، به این شکل که داشتن شانس مجدد حس غوطه‌ور شدن و درگیری در فضای بازی را کاهش می‌داد زیرا آن حسِ ضرورتِ بقا دیگر وجود نداشت. تصمیم درستی که طی مراحل ساخت اتخاذ شد و بازی را نجات داد.

  1. رمان‌هایی براساس بازی

اگر یکی از بزرگ‌ترین فرانچایزهای مستقل صنعت بازی را خلق کرده باشید، قطعا برای گسترش آن در فرای مرزهای هنر هشتم هم تلاش خواهید کرد. این دقیقا همان کاری است که سال‌ها قبل Scott Cawthon موفق به انجامش شد. برای اولین بار در سال 2015 رمان Five Nights at Freddy’s: The Silver Eyes منتشر شد که فضای داستانی مشابه بازی را دنبال می‌کند و سعی داشت تا سر منشا داستان را بیان کند. همچنین دنباله این رمان با نام Five Nights at Freddy’s: The Twisted Ones نیز در سال 2017 منتشر شد.

  1. صداهای ترسناک بازی

قطعا اگر فناف را تجربه کرده باشید، صداهای جیع و خنده بیش از حد، حتی برای مدتی کوتاه هم که شده روح‌تان را آزرده خاطر کرده. جالب است بدانید که این صداها دقیقا از صدای جیغ و خنده واقعی کودکان ضبط شده و از طریق میکس صدا بازسازی نشده است.

  1.  منبع الهام بازی

چه کسی فکر می‌کرد که روزی انتقاد از ویژگی منفی یک بازی، باعث خلق عنوانی موفق با همان ویژگی باشد؟ دقیقا این اتفاقی است که باعث موفقیت فناف شد.

زمانی که Scott Cawthon بازی پیشین خود با نام Chipper & Sons Lumber Company را در سبک شبیه‌سازی مبتنی بر رشد و برداشت درختان، عرضه کرد؛ این اثر برای ظاهر و انیمشین‌های ترسناک‌اش مورد انتقاد مخاطبین قرار گرفت.

مدتی بعد که Scott با چنین بازخوردهای منفی روبرو شد، آن قدر حس سرافکندگی داشت که به خداحافظی از صنعت بازی‌سازی فکر می‌کرد. اما خوشبختانه به جای تسلیم شدن، تصمیم گرفت تا خود را به چالش بکشد و این سبک هنری عمدتا چندش‌آور را برای ترساندن بازیکنان در اثری با ژانر وحشت به کار بگیرد.

  1. خط داستانی بازی

تاریخ انتشار بازی‌ها و خط داستانی آن‌ها دو موضوع کاملا جداگانه است که بازیکنان را کمی به اشتباه انداخته.

از نظر خط داستانی، Five Nights at Freddy’s 4 اولین نسخه در سری است. جایی که اولین قتل اتفاق می‌افتد که با نام The Bite of ’83 نیز شناخته می‌شود. در رتبه بعدی جدول زمانی، نسخه Five Nights at Freddy’s: Sister Location قرار می‌گیرد. پس از آن اتفاقات سری در Five Nights at Freddy’s 2 و طی سال 1987 دنبال می‌شود.

اما داستان نسخه اول، 20 سال پس از نسخه دوم روایت می‌شود و در واقع Five Nights at Freddy’s 2 پیش درآمدی برای بازی اصلی است. در آخر اما Nights at Freddy’s 3 قرار می‌گیرد که وقایع کل مجموعه را همزمان دنبال می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا