حقایق بازی ها

10 حقیقتی که درباره Mario نمی‌دانید

برای مشاهده آیتم 10 حقیقتی که درباره Mario نمی‌دانید در یوتوب کلیک کنید

ماریو نه‌تنها بزرگ‌ترین شخصیت و نماد شرکت نینتندو است بلکه بدون هیچ شکی یکی از بزرگ‌ترین نمادها و خلق‌شده‌های صنعت بازی‌های ویدیویی است. ماریو در برهه‌ای که بازی‌های ویدیویی در حال شکست و فراموشی بودند، با کنسول NES ظهور کرد و جان تازه‌ای را به صنعت بخشید. ماریو و دیگر شخصیت‌های معروف سری بازی‌هایش مثل شخصیت‌های خوبی از جمله لوییجی، یوشی، پرنسس Peach و همینطور شخصیت‌هایی منفی از جمله باوزر و واریو تاکنون بارها در عناوین مختلف ظاهر شده‌اند. همه‌ لوله‌کش سیبیلوی دوست‌داشتنی نینتندو را می‌شناسند اما این شخصیت و آثار مختلفی که او در آن حضور داشته، هر کدام با حقایق و نکته‌های فراوانی همراه بوده‌اند که ممکن بسیاری از آن‌ها را ندانید.

ظهور نام ماریو

 امروزه شاید همه ماریو را با نامش در یک لحظه بشناسند اما این ماجرای انتخاب این نام برای قهرمان محبوب و دوست‌داشتنی نینتندو بسیار جالب و قابل‌توجه است. شیگیرو میاموتو در ابتدا نام  ‘Mr Video’ را در سر داشت و گمان می‌کرد که نامی است که می‌توانید با هر اثری به آن بازگردد و آن را انتخاب کند. اما طبیعتاً او این نام را برای خلق‌شده‌اش انتخاب نکرد. در اولین حضور ماریو در بازی دانکی‌کونگ، این شخصیت با نام ‘Jumpman’ شناخته می‌شد؛ زیرا که در بازی می‌توانست از بشکه‌ها بپرد. اما ماریو نام واقعی‌اش را تا زمانی که بخشی آمریکایی نیتندو درحال تبلیغات و بازاریابی  بازی دانکی کونگ در آمریکا نبود، پیدا نکرد. بعدها دان جیمز که آن زمان معاون اجرایی ارشد نینتندو آمریکا بود، ادعا کرد این نام را از روی نام صاحب ملک شرکت نینتندو در آمریکا انتخاب کردند. نینتندو در آن زمان برای پرداخت اجاره ساختمان به مشکل خورده بود ولی ماریو سیگیل، صاحب ملک، به آن‌ها فرصت چندباره‌ای برای پرداخت داد. دان جیمز می‌گوید که ما فکر کردیم جالب می‌شود اگر نام قهرمانمان را ماریو بگذاریم و ناگهان همه با این پیشنهاد موافقت کردند و اینگونه شد که نام لوله‌کش معروف نینتندو ماریو شد.

قهرمانی با حرفه‌های فراوان

یکی از بارزترین ویژگی‌های ماریو شغل او و لوله‌کش بودنش است. نکته‌ای که همه‌ی طرفدارانش او را با آن حرفه می‌شناسند اما جالب است بدانید که ماریو در طول عمر طولانی‌اش تنها یک لوله‌کش نبوده و حرفه‌های متعددی را تجربه کرده است. در واقع او حتی با شغل دیگری وارد بازی‌های ویدیویی شد. ماریو در اولین حضورش در بازی دانکی ‌کونگ به‌عنوان یک نجار به بازیکنان معرفی شد. او در آن بازی وظیفه‌اش این بود که به بالای ساختمان برسد تا دوست خود را که زندانی دانکی کونگ بود، نجات دهد. سازندگان تصمیم گرفته بودند که ماریو یک شغل کارگری داشته باشد تا این موضوع شخصیت‌اش را جذاب‌تر کند. با توجه به محیط بازی دانکی کونگ، انتخاب شغل نجاری احتمالاً برای او بسیار مناسب بود. بعدها در سال 1983 و در بازی ماریو برادرز که لوله‌ها نقش اساسی و مهمی را در بازی ایفا می‌کردند, شغل او به‌صورت رسمی تغییر یافت و او با عنوان یک لوله‌کش به همه معرفی شد. با این حال، او که در بیش از 30 سال در این صنعت حضور داشته، علاوه بر این دو شغل، شغل‌های فراوان دیگری را هم تجربه کرده است. او در Mario Bros & Watch در نقش یک باتلر, در Mario Cement Factory در نقش یک باربر, در Mario ‘s Bomb Away در نقش یک سرباز, در Wrecking Crew در نقش یک اوراقچی, در Mike Tyson’s Punch Out در نقش یک داور و در نهایت در بازی دکتر ماریو به‌عنوان یک دکتر معرفی شد.

قهرمانی که هرگز خلق نشد

قبل از اینکه فکر خلق شخصیت ماریو در بازی دانکی گونک به ذهن شیگیرو میاموتو خطور کند، او تصمیم داشت که یک بازی بر اساس شخصیت معروف ملوان‌زبل خلق کند. رویایی که البته به وقوع نپیوست. تا آنجایی که گزارش‌ها و اخبار آن دوران به ما رسیده است, مشخص شده که شرکت نینتندو و همچنین شرکت King Features Syndicate که دارنده‌ برند و صاحب امتیاز شخصیت ملوان زبل بود، با هم بر روی یک توافق و همکاری مذاکراتی داشته‌اند اما توافق نهایی هیچگاه محقق نشد. میاموتو که به هدفش نرسیده بود، ایده‌اش را کمی تغییر داد و نقش بلوتو را با یک گوریل یعنی دانکی کونگ عوض کرد، پائولین را به جای الیو اویل قرار داد و در نهایت شخصیت جامپ‌من یا همان ماریو خودمان را به جای شخصیت ملوان‌زبل خلق کرد.

شاید افسوس بخوریم که ایده‌ی اولیه‌ی میاموتو به واقعیت نپیوست اما باید بسیار شکرگزار باشیم که آن ایده موجب خلق یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌ها و سری بازی‌های ویدیویی تاریخ شد.

ممکن بود تام هنکس نقش ماریو را بازی کند

طلسم شوم فیلم‌های ساخته شده از روی بازی‌های ویدیویی و فاجعه بودن به سال‌ها پیش بازمی‌گردد. یکی از نمونه‌های بارز آن فیلم سوپر ماریو برادرز است که در سال 1993 میلادی اکران شد. در آن فیلم نقش لوییجی را John Leguizmo و نقش ماریو را باب هاسکینز ایفا کرد اما در ابتدا قرار بود قضیه به‌گونه‌ای دیگر باشد. جالب است بدانید که در ابتدا این نقش به تام هنکس پیشنهاد داده شده بود. اما تام هنکس آن نقش را برای بازی در فیلم فیلادلفیا رد کرد که بدون هیچ شکی این در کارنامه بازیگری او انتخاب بسیار مناسب و هوشمندانه‌ای بوده است. در حال حاضر تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که تصور کنیم او به‌عنوان ماریو چگونه می‌شد. هر چند احتمالاً سخت نباشد که حدس بزنیم چه اتفاق عجیبی رخ می‌داد.

انیمه‌ای که به‌صورت رسمی هیچگاه خارج از ژاپن منتشر نشد

احتمالاً بسیاری از شما با انیمیشن‌ها و لایواکشن‌های ساخته شده از ماریو آشنایی داشته باشید. به‌خصوص انیمیشن The Super Mario Bros. Super Show! که در آن کشتی‌کج کار حرفه‌ای یعنی لو آلبانو در نقش ماریو و دنی ولز در نقش لوییجی در آن ایفای نقش می‌کردند. اما جالب است که بدانید انیمه‌ای وجود دارد که در خارج از ژاپن هیچگاه به‌صورت رسمی در خارج از ژاپن به نمایش در نیامد یا دی‌وی‌دی هایش فروخته نشد. این انیمه با نام کامل Super Mario Bros.: The Great Mission to Rescue Princess Peach! (سوپر ماریو برادرز: ماموریتی بزرگ برای نجات پرنسس پیچ) توسط ماسامی هاتا ساخته شد و در سال  1986 به‌نمایش در آمد. اگر برای دیدن این انیمه بسیار کنجکاو شده‌اید، باید دوباره بگویم که به‌صورت رسمی و با بهترین کیفیت در دسترس نیست. اما چند سال پیش کاربری آن را در یوتیوب آپلود کرد و بعد از مدتی نسخه‌ی شفاف‌تر و بهتری از آن در یوتیوب قرار گرفت که می‌توانید آن را مشاهده کنید.

افراد مشهوری که لقب سوپر ماریو به آن‌ها داده‌ شد

ماریو فقط در میان گیمرها مشهور نیست بلکه شهرتی عظیم در میان عامه‌ی مردم جهان دارد. جالب است بدانید که بسیاری از افراد مشهور از جمله ورزشکاران مطرحی که نامشان ماریو بوده‌ است، توسط طرفداران به آن‌ها لقب سوپر ماریو داده شده است. لقبی که برگرفته از قهرمان شناخته‌‌شده‌ی گیمرهاست.

برای مثال، ماریو لمیو، بازیکن سابق معروف هاکی، در دورانی که بازیکن هاکی بود، توسط طرفداران و رسانه با لقب سوپر ماریو شناخته می‌شد. ماریو ویلیامز، یکی از بازیکنان بسیار بزرگ فوتبال‌ آمریکا، هم این لقب به او داده شده بود. همینطور ماریو سیپولینی، دوچرخه‌سوار حرفه‌ای، و همچنین ماریو باسلر، بازیکن شناخته‌شده‌ی آلمانی، هم با این لقب شناخته‌ شده‌اند. ماریو جاردل برزیلی که در فوتبال به‌خاطر پرش‌ها و ضربه‌های سرش مشهور بود، از طرفداران این لقب را دریافت کرده بود. در میان بازیکنان امروزی فوتبال هم ماریو گوتزه و همینطور ماریو بالوتلی با این نام صدا زده می‌شوند.

ماریو در ابتدا یک شخصیت شرور بود

همه‌ی ما این نکته را می‌دانیم که ماریو قهرمانی است که در هر نسخه‌ی اصلی از سری بازی‌های ماریو به‌دنبال نجات پرنسس پیچ و آزاد کردن او از دست باوزر است. اما آیا می‌دانستید که او گذشته‌ای بسیار تاریک دارد و در اولین حضورش در نقش یک شخصیت شرور و منفی ظاهر شده بود؟ در اولین بازی دانکی کونگ، در واقع شخصیت دانکی کونگ حیوان خانگی و دست‌آموز ماریو بوده است. دلیل اینکه دانکی کونگ تصمیم گرفت دوست ماریو را در بالای ساختمان زندانی کند، شرارت نبوده است بلکه این واقعیت که ماریو برای او مهم بوده و ارزش داشته است. اما ظاهراً ماریو متوجه این اتفاق نشده است و دانکی کونگ را در نسخه‌ی بعدی زندانی می‌کند. شما در نسخه‌ی بعد در نقش دانکی کونگ جونیور وظیفه دارید که دانکی کونگ را از قفس و از دست ماریو نجات دهید.

پس زمینه داستانی Mushroom Kingdom

هیچ‌چیز حس خراب کردن چند بلوک در Mushroom Kingdom  و جمع کردن چند سکه در بازی را نمی‌تواند برایتان به ارمغان بیاورد اما ممکن است بعد از خواندن این مورد کمی نظرتان دگرگون شود. بگذارید شما را به پس‌زمینه‌ی داستانی بازی که در دفترچه‌ی رسمی بازی سوپر ماریو برادرز نوشته شده است، ارجاع دهیم. پس‌زمینه‌‌‌ای داستانی که می‌تواند آسوده خاطر بودنتان از شکستن بلوک‌ها را نابود کند. در این دفترچه نوشته شده که شهر صلح‌آمیز Mushroom Kingdom توسط کوپا ها که در بازی گونه‌ای از لاکپشت‌هایی با جادوی سیاه هستند، مورد تهاجم قرار گرفته است. شهر نابود شده و اهالی شهر به بلوک‌هایی سنگی تبدیل شده‌اند. تنها فردی که می‌تواند آن‌ها را بازگرداند، پرنسس Peach است که در اسارت باوزر است. شما در نقش ماریو باید مسیر بازی را سپری کنید و پرنسس را نجات دهید تا شهر و مردم بی‌گناهش از طلسمی که گرفتارش شده‌اند، رهایی یابند. اکنون که با واقعیت بلایی که بر سر مردم آمده، احتمالاً عذاب وجدانی برای شکستن بلوک‌ها در بازی شما را گرفتار کند. غیر از اینکه منظور سازندگان و دفترچه‌ی رسمی بازی از آن بلوک‌ها، چیز دیگری باشد! حداقل امیدواریم که اینگونه باشد!

با کلید بالا پرش کنید!

افرادی که بازی سوپر ماریو برادرز را انجام داده باشند، کاملاً با کلیدهای بازی و کنترل آن آشنایی دارند. در آن بازی شما با کلید A کنسول NES قادر به پرش هستید. اما باید این نکته را بدانید که از اول برنامه اینگونه نبوده است و قرار بود کنترل بازی و المان‌های آن چیز متفاوتی باشد. در طراحی‌های اولیه کلید A کنترلر کنسول برای حمله به دشمنان تعبیه شده بود و به‌جای آن پرش با کلید بالا انجام می‌شد. حتی تفنگ‌هایی هم برای ماریو طراحی شده بود که قرار بود با آن‌ها حمله کند. اما خوشبختانه این طراحی اولیه دچار دگرگونی شد و در نسخه‌ی نهایی کلید A برای پرش کردن برنامه‌ریزی شد. و همین باعث شد مکانیک دقیق پرش به موقع بازی بسیار تاثیرگذار باشد. اگر این تغییر صورت نمی‌گرفت، احتمالاً به‌جای یکی از شاهکارها و برجسته‌ترین پلتفرمرهای تاریخ، شاهد یک شوتر ساید اسکرولینگ بودیم.

Super Mario 64 می‌تواند حافظه شما را بهبود ببخشد

همیشه افرادی هستند که می‌گویند بازی‌های ویدیویی برای افراد تنبل ساخته شده‌اند اما یک مدرک دقیق و معتبر وجود دارد که در مواجه با چنین افرادی می‌تواند بسیار سودآمند باشد. بر اساس تحقیقات و بررسی‌هایی که درباره‌ی موضوع مهم توسعه انسانی توسط موسسه معتبر ماکس پلانک بر روی 23 فرد بالغ انجام شده است، نتایج بسیار جالبی به‌دست آمده است. آزمایش به‌گونه‌ای بود که این 23 نفر به‌مدت 2 ماه، هر روز 30 دقیقه سوپر ماریو 64 را بازی می‌کردند. و گروهی دیگر هم در این بازه‌ی زمانی دو ماهه، هیچ بازی ویدیویی انجام ندادند. با کمال تعجب، محققان متوجه شدند که گروهی که در این دو ماه بازی کرده بودند، با افزایش ماده خاکستری در مغزهایشان به خصوص در نیم‌کره راست مغز، مخچه و هیپوکامپ راست. مواجه شده بودند.

در واقع این تحقیق نشان می‌دهد که این کار باعث افزایش عملکرد حافظه، جهت‌گیری مکانی و همینطور مهارت‌های حرکتی دست‌هایشان شده است. به لطف این تحقیق انجام شده بر روی سوپر ماریو 64، می‌توانید اکنون با خیال راحت و با مدرکی معتبر در مقابل افرادی که بازی‌های ویدیویی را کاملاً مضر و مخل می‌دانند، پاسخ دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.