حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از بازی ماینکرفت نمی‌دانید

داستان ساخت و توسعه بازی ماینکرفت شبیه به یک فیلم هالیوودی پر زرق و برق است که به واقعیت پیوسته. داستان بازیسازی که طی چند سال از توسعه دهنده ای معمولی به یکی از ثروتمندترین بازیسازان جهان مبدل می شود و یکی از مهم ترین عناوین سرگرمی تاریخ بشر را می سازد. ماینکرفت حالا تنها یک بازی نیست ؛ یک جهان کامپیوتری است که بیش از صد میلیون کاربر فعال دارد. کاربرانی که لزوما همگی گیمر نیستند و حتی بسیاری از مهندسان ، پزشکان ، آرشیتکت ها ، دانش آموزان و حتی پژوهشگرها برای انجام پروژه های مهم خود از آن استفاده می کنند. 11 سال پس از عرضه نسخه اولیه ، حالا ماینکرفت نه تنها پرفروش ترین بازی تاریخ است بلکه می توان آن را تاثیرگذارترین ویدیو گیم فعلی جهان خطاب کرد. در این برنامه آنچه نمی دانید این هفته به سراغ حقایق عجیب بازی ماینکرفت رفتیم که قطعا دانستن آن ها برای هر کاربر این عنوان پر سر و صدا جذاب است.

برای مشاهده 10 حقیقت بازی ماینکرفت در یوتوب کلیک کنید

 1. وقتی هنوز خبری نبود

در ابتدا ماینکرفت به عنوان یک اپلیکیشن بسیار کوچک که جهت ارائه در یک فروم اینترنتی ،به عنوان یک پروژه خیلی کوچک کار نوشته شده بود، کار خودش را شروع کرد. سازنده این بازی (مارکوس پیرسون)Markus Persson که در دنیای بازی های ویدیویی با نام Notch شناخته می‌شود به موفقیت این بازی اعتقادی نداشت. اگرچه، بعد از بارگذاری در فروم به شدت از آن استقبال شد و نظر بسیاری از هواداران بازی‌های Indie که به ایده ساخت و ساز در بازی‌ها عللاقه‌مند بودند را جلب کرد. Persson کار خودش را در تاریخ 10 مِی آن سال روی پروژه‌ای که در حال حاضر آن را با نام Minecraft میشناسیم آغاز کرد و تا تاریخ 16 میِ مشکلات بازی را برطرف و کیفیت محصول نهایی را بهبود بخشید. نسخه اولیه و یا آلفا ماینکرفت روز بعد یعنی 17 می برای اولین بازی به صورت عمومی در دسترس قرار گرفت.

 1. بیشترین بازدید کننده در یوتوب

سهم بازی‌های ویدیویی در پلتفرم یوتوب بسیار قابل توجه و بزرگ است، اما این میزان به بازی‌های مختلفی اختصاص دارد. بعضی از مخاطبان برای مشاهده تنها یک عنوان بازی به این پلتفرم مراجعه می‌کنند و سپس آن را ترک می‌کنند. طبق اطلاعاتی که یوتوب درباره سهم بینندگان بازی های بزرک در سال 2019 منتشر کرده است، مجموع ویدیوهای GTA 40 میلیارد بار و فورتنایت بیش از 60 میلیارد بار در سال 2019 بازدیدکننده داشته اند. اما ماینکرفت با پشت سر گذاشتن هر 2 عنوان و به دست آوردن بیش از 100 میلیارد بازدید در جایگاه اول ایستاده است.

 1. سیاست های عجیب مایکروسافت

بازی ماینکرفت در سال 2009 توسط استودیو مایانگ ساخته شده است و موفق به فروش بسیار سریع در روز اول و جلب نظر بسیاری از گیمرها شد. در سال 2014 این شرکت موفق به فروش 50 میلیون نسخه از بازی ماینکرفت بر روی تمامی پلتفرم های موجود شده بود. مایکروسافت هرگز به صورت رسمی این مورد را تایید نکرده است اما بسیاری از گزارشات علت خرید این بازی توسط مایکروسافت را افزایش فروش پلتفرم Windows Phone میدانند. ماینکرفت به شدت بر روی سیستم عامل های IOS و اندروید محبوب بود  اما گزینه مشابه‌ای در فروشگاه ویندوز موجود نبود. مایکروسافت به دنبال توسعه نسخه‌ای برای پلتفرم خود بود تا میزان فروش را افزایش دهد. نسخه جیبی یا pocket edition ماینکرفت در دسامبر 2014 منتشر شد اما در نهایت کمک بزرگی به فروش مایکروسافت نکرد.

 1. ادای احترام یک سازنده

سازنده ماینکرفت اعلام کرده است که از بازی های Dwarf Fortress, Dungeon Keeper, RollerCoaster Tycoon و Infiniminer به عنوان منابع اصلی در ساخت بازی الهام گرفته است. Perssonبا ابراز احترام خاصی برای بازی Infiniminer ، در این باره گفته است که او قصد داشته تا زیبایی بصری بازی با گیم پلی RPG همخوانی داشته باشد.

 1. ماینکرفت در برنامه درسی

در سال 2013  مدرسه Viktor Rydberg در استکهلم سوئد ماینکرفت را به عنوان قسمتی اجباری از برنامه تحصیلی برای تمامی دانش آموزان 13 ساله خود معرفی کرد. یک از معملمان این مدرسه در مورد علت ارزشمند بودن این بازی برای دانش‌آموزان گفته است: دانش‌آموزان در این بازی مدیریت شهری، مشکلات محیط زیستی، انجام وظایف و نحوه برنامه‌ریزی برای آینده را یاد میگیرند. اما همسایه جنوبی سوئد یعنی دانمارک پا را فراتر گذاشت. در سال 2014 کارمندان موسسه جئو دیتا دانمارک یعنی Simon Kokkendorf و Thorbjørn Nielsen ماکت کوچکی از کل کشور دانمارک را در بازی ساختند تا به واسطه آن علاقه‌مندی به اطلاعات جفرافیایی را افزایش دهند.

 1. عجیب اما باور کردنی

روزهای ابتدایی عرضه ماینکرفت، تعداد زیادی از گیمرها شروع به گزارش اتفاقات عجیب و مشاهده موجود مرموزی که آن‌ها را در بازی تعقیب میکند کردند. این موجود شبیه شخصیت پیش‌فرض بازی بود و با چشمانی سفید و روح مانند به عنوان Herobrine شناخته میشد. داستانهای ترسناک بسیاری در مورد Herobrine نقل شده است. توانایی او به مراتب از سایر کاراکترهای بازی بیشتر است. عل‌رغم حضور این موجود در بعضی از کمپین‌های تبلیغاتی، Herobrine در حال حاضر در نسخه های معمول ماینکرفت وجود ندارد.

 1. محافظت در برابر دشمنی سرسخت

Creeper ها از جمله دشمنان بسیار بد بازی ماینکرفت هستند. تنها تعداد بسیار کمی از دشمنان مانند Creeper ها سرسخت و مخرب هستند. این دشمنان در مُد survival مشاهده میشوند و قابلیت نابود کردن ساختمان‌ها و سازه ها و همچنین صدمه زدن به بازیکن‌ها را دارند. این دشمنان به شکل ویژه‌ای آزار دهنده هستند چون برخلاف زامبی‌ها و اسکلت‌ها در روز به شما حمله می‌کنند. از آنجایی که Creeper ها در سکوت حمله می‌کنند، شناسایی موقعیت آن‌ها برای بازیکن دشوار است. با تمام آنچه گفته شد، آن‌ها از Ocelot میترسند. نگهداری از  Ocelotهای رام شده در نزدیکی خانه خودتان یک استراتژی موثر برای محافظت در مقابل این دشمنان سرسخت است.

 1. آیا ماینکرفت بی انتهاست ؟

اگر به اندازه کافی در دنیای ماینکرفت ماجراجویی کنید و در آن به گشت و گذار بپردازید به محلی در بازی به نام World Boundary می رسید که لبه دنیای ماینکرفت است. این محل از چندین لایه تشکیل شده. لایه اول مسدود کننده‌ای دارد که از پیشروی گیمر جلوگیری میکند. بازیکن‌هایی که راه پیشروی و عبور از لایه اول و دوم را پیدا کنند راه خودشان را به لایه سوم و نهایی باز میکنند. اگر توانایی عبور از لایه سوم را داشته باشید بازی کرش خواهد کرد. البته تصور غلطی وجود دارد که ماینکرفت بی انتهاست.

 1. فروش رویایی

مایکروسافت اعلام کرد که تا به امروز 200 میلیون نسخه از ماینکرفت به فروش رفته است و 126 میلیون گیمر به صورت ماهیانه این بازی را انجام می‌دهند. با توجه به آمار و ارقام، ماینکرفت تبدیل به پرفروش ترین بازی تاریخ شده است. نزدیکترین رقیب ماینکرفت، بازی GTA 5  است که با فروش 130 میلیون نسخه‌ای در جایگاه دوم قرار دارد.

 

 1. کارفرمایی به فکر کارمندان

مارکوس پیِرسن، خالق بازی ماینکرفت، در سال 2014 با ارسال توییتی اعلام کرده بود قصد فروش سهام خودش در کمپانی را دارد. او انتظار داشته که یک کمپانی بزرگ سهام او را خریداری کند. سرانجام 3 ماه بعد، آرزوی او برآورده شد و مایکروسافت سهامش را خرید. پیرسن اعلام کرده است که دلیل اصلی برای فروش کمپانی پرداختن به زندگی شخصیش بوده است. بزرگترین تلاش او هنگام فروش کمپانی حفظ موقعیت کارمندان شرکت بوده. هرچند او در توییتی اعلام کرد که تمامی کارمندان سابقش از او متنفر هستند. بعد از اینکه پیرسن سهام خود در کمپانی را به فروش رساند یک قصر 70 میلیون دلاری که 9 اتاق خواب و 15 حمام داشت خریداری کرد.

آریا پیروز

گیم و تکنولوژی

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. هیروبراین یه مد بود که توسط کاربر ها ساخته شد و تبدیل به یه شوخی شد که سازنده ها انتهای تمام پچ نت ها مینوشتن هیروبراین حذف شد
  هیچوقت هیروبراینی تو بازی وجود نداشت صرفا یه سری کریپی پاستا بودن که اون زمان خیلی باب بود

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا