حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از جی تی ای 5 نمی‌دانید

بازی جی تی ای 5 یکی از عظیم‌ترین و موفق ترین عناوین ساخته شده در صنعت گیم است و با وجود اینکه که نزدیک به 8 سال از عرضه نخست آن برای نسل هفتم کنسول‌ها می‌گذرد، همچنان در لیست پرفروش ترین عناوین قرار دارد و قرار است نسخه ریمستر نسل نهمی آن نیز پاییز امسال روانه بازار شود. GTA V را می‌توان اوج پختگی و جذابیت مجموعه GTA دانست که نه تنها کمپین فوق العاده ای دارد بلکه بخش آنلاین آن یعنی GTA online میزبان ده‌ها میلیون پلیر است. به لطف فروش 145  میلیون نسخه‌ای و با این که تقریبا گیمری نیست که این عنوان را تجربه نکرده باشد اما همچنان نکات بسیاری درباره این عنوان وجود دارند ؛ نکاتی که کمتر کسی از آن‌ها مطلع است. این بار به سراغ بررسی حقایقی کمتر شنیده شده از این عنوان بزرگ و مشهوری رفتیم که بسیاری از گیمرها برای عرضه نسخه نسل نهمی‌اش روزشماری می کنند.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

  1. لس آنجلس واقعی

نقشه بازی GTA 5 مساحتی بالغ بر 79 کیلومتر مربع دارد که  حدودا یک هیجدهم  مساحت کل شهر لس آنجلس (با 6/1290  کیلومتر مربع) است. جالب است بدانید نه تنها جی تی ای 5 وسیع ترین بازی تاریخ راکستار است بلکه به گفته این شرکت مساحت GTA V از  مجموع مساحت بازی‌های Red Dead Redemption، GTA IV و GTA San Andreas روی هم بزرگتر و عظیم تر است.

  1. قسر در رفتن فرانکلین از مرگ

در پایان بخش داستانی GTA V، گیمرها با انتخابی بین کشتن ترور، مایکل و یا زنده گذاشتن  هر سه کاراکتر اصلی مواجه می‌شوند و برای پایان داستان باید یکی از این سه گزینه را انتخاب کنند. یکی از نکات عجیب برای اکثر گیمرها این است که با وجود این که فرانکلین یکی از سه کاراکتر اصلی و قابل بازی است اما در هیچ کدام از پایان های بازی کشته نمی شود. جالب است بدانید که در نسخه های اولیه بازی، فرانکلین در پایان بندی Deathwish که پایان خوب نسخه نهایی محسوب می‌شود، کشته می شد و پس از پایان داستان، گیمرها به جای فرانکلین کنترل دوست پرحرف او یعنی لامار در دست می‌گرفتند.

  1. صداگذاری با لباس زیر

شاید فکرکنید صداگذاری کاراکترهای باز‌ی‌های ویدئویی به هیچ عنوان کار سختی نیست و صداگذاران تمام مدت پشت میکروفون می‌نشینند و برای خواندن از روی متن حقوق می گیرند اما بهتر است در تفکر خود تجدید نظر کنید. استیو آگ (Steve Ogg) صداگذار کاراکتر ترور (Trevor) و ند لوک صداگذار کاراکتر مایکل برای نمایش بهترین هنرنمایی تا یک قدمی تبدیل شدن به کاراکترهای خود پیش رفتند. به عنوان مثال استیون اوگ برای همذات پنداری با ترور تقریبا بیشتر دیالوگ‌های خود را در حالی که تنها لباس زیر بر تن داشت ادا می کرد. از سوی دیگر ند لوک برای این که هر چه بیشتر کاراکتر مایکل میانسال را درک کند، بیش از 12 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرد. راک استار تصمیم گرفت برای موشن کپچر این دو کاراکتر، نه از بازیگران حرفه‌ای که از خود این دو صداگذار استفاده کند که موجب رقم خوردن صحنه‌های جالب توجهی شد.

  1. هدف حمله های حقوقی

بازی GTA V در این سال‌ها هدف جنگ حقوقی افراد زیادی بوده که یکی از معروفترین نمونه‌های آن بازیگر هالیوودی، لیندزی لوهان است. در ژوئیه سال 2014 لوهان مدعی شد که راک استار بدون اجازه و اطلاعش یک کاراکتر با الهام از او در دنیای GTA V ساخته. یکی از مشهورترین عکس های تبلیغاتی بازی که در صفحه اول لودینگ هم مورد استفاده قرار گرفته، زنی را نشان می دهد که تلفن آیفون در دست گرفته و لیندزی لوهان سال ها قبل عکسی مشابه آن انداخته است. این درحالیست که مدل مورد استفاده در این عکس تبلیغاتی، شلبی ولیندر (Shelby Welinder) بوده که با قرارداد رسمی برای ثبت این عکس مورد استفاده قرار گرفته است. از سوی دیگر در یک ماموریت بازیکنان باید یک بازیگر هالیوودی را از چنگ خبرنگاران پاپاراتزی نجات دهند و لیندزی لوهان مدعی شد که این ماموریت از تجربه وی با پاپاراتزی ها در فرار از هتل شتو مامونت (Chateau Mamont) کپی برداری شده. کمپانی Take Two با رد این ادعاها اعلام کرد تنها هدف از شکایت لیندزی لوهان و تیمش کسب شهرت بوده. دادگاه نیویورک در سال 2018 رای به ابطال شکایت لوهان و تیم حقوقی اش داد و اعلام کرد عکس تبلیغاتی به هیچ عنوان کپی برداری از این بازیگر نبوده و هیچگونه شباهت خاصی را در ذهن متبادر نمی کند.

  1. پایانی بر افسانه پاگنده

یکی از بزرگترین اسرار بازی GTA San Andreas حضور موجود افسانه‌ای Bigfoot (پاگنده) در این بازی و زندگی اش در جنگل بود. این درحالی است که تنها حضور پاگنده محدود به نسخه‌های ماد شده بازی بود و در نسخه اصلی هیچ گاه این موجود پیدا نشد. با عرضه نسخه جی تی ای 5 بار دیگر شایعات حضور این موجود افسانه ای در محیط بازی بر سر زبانها افتاد. در یکی از ماموریت‌ها، مایکل باید از درون کابین هلیکوپتر با استفاده از تفنگ مجهز به دوربین حرارت یاب فردی را در جنگل بیابد. در گوشه سمت راست صفحه فردی دیده می‌شود که شمایلی مانند پاگنده دارد اما بلافاصله با شلیک یک تیر از صحنه غیب می شود. در نهایت راک استار برای پایان بخشیدن به شایعه زندگی پاگنده در سان آندریاس، ماموریتی دیگر را در بازی قرار داده که در آن فرانکلین با مردی آشنا می شود که به مدت نه سال در جنگل ها و کوهستان به دنبال شکار پاگنده بوده. نه سال از آن جایی اهمیت دارد که فاصله زمانی میان انتشار GTAV و GTA San Andreas محسوب می‌شود. در نهایت فرانکلین با شکار پاگنده در کوهستان متوجه می‌شود این موجود افسانه‌ای کسی نیست جز یک انسان عادی که لباس پاگنده پوشیده است.

  1. رئیس شرمنده امروز مریضم

عرضه بازی GTA V از همان ساعات نخستین یک رکوردشکنی تمام عیار بود به نحوی که بسیاری آن را با اکران فیلم های هری پاتر مقایسه می کنند. هزاران نفر برای خرید بازی در 24 ساعت نخست عرضه ، ساعت‌ها پیش از طلوع آفتاب در مقابل مغازه ها صف کشیدند طوری که آن ها مجبور شدند در نیمه شب درب‌های خود را برای فروش باز کنند. به گزارش IGN میزان 46 درصد گیمرها اعلام کرده بودند بازی را در روز نخست عرضه تهیه خواهند کرد و 19 درصد طرفداران اعلام کرده بودند برای خرید بی دغدغه بازی در روز نخست عرضه، قصد دارند در این روز به بهانه بیماری مرخصی بگیرند.  کاری که البته این طرفداران انجام داد و بسیاری از گیمرهای کارمند در روز سه شنبه 16 سپتامبر 2013 به بهانه‌های مختلف سرکار خود نرفتند. جالب است بدانید در این بیم تنها 35 درصد شرکت کنندگان اعلام کردند که برای تجربه بازی حاضر به صبر کردن هستند.

  1. چه کسی بهتر از خود گانگسترها

مجموعه GTA همیشه گروه‌های مختلف خلافکاری با ملیت‌های متفاوت را به تصویر می‌کشد ؛ موضوعی که در مورد نسخه پنجم هم صدق می‌کند. با این حال باید بدانید راکستار برای این نسخه به کاری متفاوت دست زد. به بیان ساده تر اینکه گانگسترهای درون بازی شباهت عجیب و نزدیکی با گروه های خلافکار واقعی دارند بی دلیل نیست. به گفته لازلو جونز که سابقه نویسندگی ، صداگذاری و نوشتن داستان مجموعه GTA  را در کارنامه‌اش دارد طی مصاحبه‌ای اعلام کرد  راک استار در سال 2013 فردی را برای پیدا کردن گانگسترهای واقعی استخدام کرد. مثلا در میان گانگسترهایی که برای این کار استفاده شده‌اند، برخی از اعضای گروه خلافکاری ال سالوادور هم بوده‌اند، ازجمله یکی از اعضای آن‌ها که به تازگی از زندان آزاد شده بود

  1. یک کانادایی قانون مدار!

ترور فیلیپس بدون شک یکی از مهمترین کاراکترهای خلق شده در دنیای GTA است که در کانادا به دنیا آمده و بزرگ شده است. جالب است بدانید بر اساس داستان زندگی اش او می توانست به فردی بسیار موفق تبدیل شود. اگر با کاراکتر ترور سراغ بازی گلف رفته و نتایج خوب بگیرید، او اعتراف می کند که در مسابقات زیر 18 سال گلف کانادا قهرمان شده است. از سوی دیگر وقتی ترور برای اولین بار به همراه Wade به سمت لاس سنتوس حرکت می‌کند، برای او تعریف می‌کند که برای استخدام در نیروی هوایی اقدام کرده اما او را به دلیل عدم تعادل روانی اخراج کرده اند. بسیاری معتقد اند که ترور جوان می توانست زندگی نرمال و خوبی را تجربه کند اگر دچار بیماری اختلال روانی و چند شخصیتی نمی شد.

  1. رکورد شکنی GTA V

بازی GTA V هنگام عرضه با استقبال گسترده گیمرها مواجه شد و به دلیل همین استقبال و فروش عظیم موفق شد هفت رکورد گینس را به نام خود ثبت کند. این رکوردها شامل  سریعترین فروش یک بازی اکشن- ادونچر در 24 ساعت نخست عرضه، بیشترین فروش یک بازی در 24 ساعت نخست عرضه، بیشترین میزان سودآوری یک بازی در 24 ساعت نخست عرضه، بیشترین سودآوری محصول سرگرمی عرضه شده در محیط آنلاین در 24 ساعت نخست عرضه، سریعترین دستیابی به فروش 1 میلیارد دلاری و سریعترین دستیابی به فروش 1 میلیارد دلاری برای یک محصول عرضه شده در فضای آنلاین و پرفروشترین بازی اکشن ادونچر تاریخ را از آن خود کند.

حالا پیش از رسیدن به فکت نخست بهتر است چند حقیقت کوتاه در مورد GTA V را با یکدیگر مرور کنیم :

ساعت خواب

وقتی گیمرها با استفاده از خوابیدن بازی را ذخیره می‌کنند، میزان خواب هر کاراکتر با دیگری متفاوت است. کاراکتر مایکل 6 ساعت، فرانکلین 8 ساعت و ترور به مدت 12 ساعت با هر بار ذخیره بازی می خوابند.

ببخشید من سمعک دارم

وقتی مایکل در کات سین ها مشغول صحبت با کسی در سمت راست خود است، اغلب بدن خود را به سمت آن شخص متمایل می کند. این موضوع به این دلیل است که گوش سمت راست ند لوک، صداگذار و بازیگر موشن کپچر این کاراکتر تقریبا ناشنوا است.

سناریو طولانی

راکستار یکی از سلاطین روایت در صنعت بازی است و تقریبا تمامی آثار این کمپانی داستان‌هایی طولانی دارند. جالب است بدانید سناریوی GTA V بیش از 3500 صفحه ضخامت داشت که شامل بیش از 160 هزار خط دیالوگ می شد. در مقام مقایسه، بازی GTA IV تنها شامل 80 هزار خط دیالوگ داشت.

  1. مزاحم تلفنی و سی جی

در زمان عرضه GTA V شماره تلفنی اسرار آمیز وجود داشت که هیچ کس هنوز معنای آن را پیدا نکرده است. بازیکنان وقتی شماره 3767-367-999-1 را در موبایل بگیرند، بخشی از آسمان بالای سرشان منفجر شده و صفحه گوشی بلافاصله سیاه و سفید می شود.

برخی معتقد اند که این شماره با قتل جی نوریس، مدیرعامل LifeInvader مرتبط است که پس از دریافت تلفن از سوی لستر کشته شد. اما تئوری دیگری هم وجود دارد که در آن ردپای سی جی در آن دیده می شود. برخی از کاربران معتقدند این شماره مربوط به بسته الحاقی کنسل شده داستانی GTA V بود. بسته‌ای که  بر اساس شایعات قرار بود «سی.جی» شخصیت اصلی سن اندریاس به عنوان نقش اصلی آن ظاهر شود. متاسفانه ساخت این DLC به خاطر موفقیت عظیم جی تی ای آنلاین متوقف شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا