حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از جی تی ای 4 نمی‌دانید

از سال 2001  و عرضه GTA 3 تا امروز مجموعه GTA به یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای  تاریخ تبدیل شده است. محبوبیتی که البته بی دلیل هم نیست و باید اعتراف کرد هر نسخه این مجموعه به واسطه نوآوری‌ها و ستینگ و ویژگی‌هایش استاندارهای صنعت بازی را متحول کرد اما در این بین GTA IV یک استثنا در نوع خودش بود. GTA IV نه تنها یک شاهکار بی بدیل فنی بود که حتی اکثر بازی‌های امروز هم به گردپای فیزیک و فضای واقع گرایانه آن نمی‌رسند بلکه داستان و شخصیت پردازی آن را می‌توان پخته‌ترین نسخه سری دانست. متاسفانه راکستار کمترین حمایت ممکن را طی چند سال اخیر از GTA IV داشته و ترجیح داده تمرکزش را تمام قد روی جی تی ای 5 بگذارد که به تازگی تریلر نسخه نسل نهمی آن با انتقاد مخاطبان روبرو شد. در چنین شرایطی تصمیم گرفتیم  سری بزنیم به دنیای عجیب جی تی ای 4 تا تعدادی از جالب ترین حقایق این نسخه  را با شما مرور کنیم.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

  1. نقطه عطف سری جی تی ای

با اینکه GTA V این روزها با فروش 150 میلیون نسخه‌ای با اختلاف فراوانی پرفروش‌ترین نسخه سری جی تی ای است اما باید گفت که بخش اعظمی از موفقیت این عنوان به دلیل نوآوری‌هایی بود که در نسخه چهارم اعمال شد. جی تی ای 4 نه تنها اولین نسخه HD مجموعه بود بلکه از نظر فنی پیشرفت به شدت گسترده‌ای نسبت به شماره‌‍‌های پیشین داشت. جی تی ای 4 اولین نسخه‌ این مجموعه بود که از موتور اختصاصی راکستار یعنی RAGE استفاده کرد. موتوری که دستپخت شعبه سن دیگو راکستار بود. در کنار این پیشرفت یکی از نقاط قوت GTA IV استفاده راکستار از موتور فیزیک Euphoria استفاده کرد که باعث شد GTA IV تا به امروز واقع گرایانه ترین فیزیک را در بین تمامی نسخه‌های مجموعه GTA داشته باشد ؛ حتی واقع گرایانه تر از جی تی ای 5. البته راکستار بعد از جی تی ای 4 در تمامی عناوینش از جمله Red Dead Redemption 1 و 2 و GTA V از Euphoria استفاده کرد. شاید به خاطر همین ویژگی هاست که عده‌ای از دوستداران سری GTA IV را نقطه عطف این سری از منظر فنی و البته روایت داستانی می‌‍دانند.

  1. نیویورک نیویورک

جی تی ای 4 پس از GTA 3 و GTA Liberty City Stories سومین نسخه از این سری بود که در لیبرتی سیتی جریان داشت ، شهری که بر اساس نیویورک طراحی شده و جالب اینکه دفتر اصلی راکستار هم در نیویورک است. به همین خاطر راکستار نه تنها تیمی تمام وقت را مامور کرد تا عکس‌ها و ویدیوهای فراوانی را از نیویورک تهیه کند بلکه برای واقع گرایانه بودن GTA IV  دست به ابتکار زد. این تیم از عکس‌های ماهواره ای و داده‌های واقعی از محله‌های مهم تا معماری ساختمان‌های هر محله نیویورک استفاده کرد تا طراحی لیبرتی سیتی کاملا به واقعیت شبیه باشد. جالب تر از همه اینکه این تیم حتی داده‌های دقیقی از محبوب‌ترین خودروها در هر محله نیویورک را تنظیم کرد تا تیم سازنده خودروهایی بر همین اساس را طراحی کرده و آن‌ها را در هر محله لیبرتی سیتی تعبیه کنند.

  1. سر و کله نیکو از کجا پیدا شد ؟

تیم نویسندگان راکستار به خصوص دن هاوسر هیچ گاه علاقه خود را سینما پنهان نکردند و به همین خاطر هر قسمت مجموعه GTA از تعدادی فیلم و سریال الهام گرفته است. موضوعی که در مورد GTA IV هم صدق می‌کند. با اینکه خود داستان و اکثر شخصیت‌ها کاملا اورجینال و منبع الها م مشخصی بودند اما نیکو شخصیت بازی الهام گرفته از کاراکتر ساشا در فیلم Behind Enemy Lines با بازی Vladimir Mashkov است. بخش عجیب ماجرا این است که راکستار حتی از Vladimir Mashkov برای صداگذاری نیکو دعوت به عمل آورد هرچند بازیگر روسی این پیشنهاد را رد کرد. Mashkov بعدها طی مصاحبه‌ای با یکی از شبکه‌های تلویزیونی روسیه بیان کرد از اینکه در آن هنگام این پیشنهاد را رد کرده پشیمان است.

  1. فرار از دست EA

تا پیش از عرضه جی تی ای IV ، شرکت T2 مالک راکستار در وضعیت مناسبی قرار نداشت و حتی EA به شدت در پی خرید این کمپانی بود اما عرضه جی تی ای 4 همه چیز را تغییر داد. مدیران T2 ، سهامداران را قانع کردند تا زمان عرضه GTA IV صبر کنند و در نهایت این شاهکار راکستار باعث مستقل ماندن T2 شد. GTA IV این بازی به گرفتن متوسط نمره 98  نه تنها بهترین بازی تاریخ راکستار از منظر هنری نام گرفت بلکه با فروش فوق العاده اش باعث نجات T2 از چنگال EA شد. GTA IV در روز نخست عرضه درامدی 310 میلیون دلاری را عاید T2 کرد و این درآمد تا روز هفتم عرضه به بیش از 500 میلیون دلار رسید. در نهایت بر اساس آخرین امار منتشر شده از سوی T2 مجموع فروش GTA IV به بیش از 25 میلیون نسخه رسیده است.

  1. تد لاسو در جی تی ای

این روزها جیسون سودیکیس و Bill Hader دو ستاره مشهور دنیای تلویزیون هستند.  سودیکیس برای بازی تد لاسو در سریال پرطرفدار تد لاسو اپل تی وی و بیل هیدر برای بازی در نقش بری در سریال بری محصول شبکه HBO. به همین خاطر شاید برایتان جالب باشد که هر دو این بازیگران در ساخت GTA IV دخیل بوده‌اند. سودیکیس و هیدر هر دو جز مهمانان برنامه‌های تاک شو ایستگاه‌های رادیویی GTA IV بودند. از دیگر افراد مشهوری که برای ایستگاه‌های رادیویی GTA IV صدگذاری کردند می‌توان به  جولیت لوییس بازیگر مشهور سینما و ایگی پاپ پدر سبک پانک راک اشاره کرد.

  1. پذیرایی از هیلاری کلینتون

از سال 1997 و عرضه نسخه اول GTA تا به امروز بسیاری از سیاستمداران مشهور سعی کردند تا به شکلی GTA را مقصر خشونت در آمریکا نشان دهند هرچند در نهایت تلاش‌های آن‌ها راه به جایی نبرد. یکی از این سیاستمداران مشهور هیلاری کلینتون است که دشمنی دیرینه با بازی‌های ویدیویی و مخصوصا GTA دارد  و در زمان ماجرای جنجالی Coffee Hot  به شدت تلاش کرد تا برای همیشه راکستار و GTA را نابود کند. در نتیجه اعضای راکستار هم سعی کردند با یک نشانه جالب در GTA IV  یاد او و تلاش‌های مذبوهانه اش را زنده نگه دارند. مجسمه خوشحالی که در حقیقت ورژن خیالی مجسمه آزادی در GTA IV است چند تفاوت عظیم با نسخه واقعی خود دارد. نخست اینکه در دست چپ مجسمه خوشحالی به جای مشعل یک عدد فنجان قهوه در دستانش دارد که اشاره مستقیم به هات کافی است. در وهله دوم صورت این مجسمه نه تنها هیچ شباهتی به صورت مجسمه آزادی ندارد بلکه اگر با دقت نگاه کنید متوجه می شوید که صورت مجسمه خوشحالی کاملا شبیه به هیلاری کلینتون و مدل خنده هیستریک  اوست. باریکلا راکستار.

  1. اشاره به Mortal Kombat و ASSASSINS Creed

راکستار معمولا به ایستراگ‌های منفی علیه مجموعه درایور شهرت دارد هرچند این روند کمی در GTA IV متفاوت است و این شرکت دو اشاره مستقیم به دو عنوان مشهور دیگر صنعت بازی داشته است. اگر شما هر 9 ماموریت Fixer Assassination را در GTA IV به اتمام برسانید ، بازی اچیومنتی با نام Assassins Greed را برایتان باز خواهد کرد. همچنین اگر نیکو طی ده دقیقه ، ده دشمن را با ضربات مشت و لگد از بین ببرد ، اچیومنت دیگری با نام فینیش هیم آزاد خواهد شد که خب مشخصا این اچیومنت هم اشاره مستقیمی به مجموعه مورتال کمبت است.

  1. دلیل ویژگی‌های کمتر به نسبت جی تی ای سن اندرس

نسخه چهارم GTA را می‌توان عجیب‌ترین نسخه سری دانست. در حالی که عده‌ای از کاربران GTA IV را به دلیل داستان هیجان انگیز ، فیزیک واقع گرایانه و تم سیاه مشابه بهترین فیلم‌های جنایی بهترین نسخه سری می‌دانند ؛ عده‌ای دیگر به واسطه ویژگی‌های محدود شده این شماره به نسبت سن آندریاس به شدت از GTA 4 انتقاد کرده و این عنوان ر جز ضعیف ترین نسخه‌های سری قلمداد می‌کنند. در همین رابطه جالب است بدانید GTA IV قرار بود وسایل نقلیه بیشتری به مانند سن آندریاس داشته باشد. مثلا تانک مشهور سری یعنی همان Rhino برای GTA IV طراحی شده بود اما به خاطر تمرکز روی واقع گرایی این وسیله حذف شد. حتی قرار بود جت و هواپیما هم بخشی از باشند اما به دلیل ساختار نقشه لیبرتی سیتی و وجود تعداد زیادی اسمان خراش و همچنین کوچک تر بودن نقشه به نسبت سن اندریاس این وسایل نقلیه هم از ورژن نهایی حذف شدند.

  1. سناریو باورنکردنی

با اینکه راکستار به واسطه کرانچ‌های شدید شهرت دارد اما در این بین GTA IV را می‌توان یکی از سخت‌ترین پروژه‌های تاریخ صنعت بازی دانست. حواشی هات کافی صدمه زیادی به راکستار زد و در چنین شرایطی ساخت GTA IV فشار زیادی به اعضای راکستار آورد. مثلا یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های نسخه چهارم با عناوین نسل ششمی GTA گسترش داستان و سناریو بازی بود. داستان GTA IV که مشترکا توسط دن هاوسر و Rupert Humphries نوشته شد بیش از هزار صفحه است ، تعداد دیالوگ‌های آن به 80 هزار خط می‌رسد و بیش از 660 بازیگر برای این عنوان صداگذاری کردند. با وجود این گسترش و البته استفاده از موتور گرافیک و موتور فیزیک جدید ، کار ساخت GTA IV در کمتر از 4 سال به پایان رسید.

حالا پیش از رسیدن به اولین حقیقت چند فکت کوتاه را با هم مرور کنیم :

ساخت GTA IV نزدیک به 100 میلیون دلار برای راکستار هزینه برداشت که آن را به پرهزینه ترین بازی تاریخ در زمان عرضه آن تبدیل کرد.

بعد از GTA 1 ، GTA 4 تنها نسخه سری است که دو اکسپنشن داستانی برای آن عرضه شده است.

تم اصلی GTA IV توسط مایکل هانتر اهنگساز اسکاتلندی ساخته شد که پیش از آن تم اصلی GTA San Andreas هم ساخته بود.

  1. حواشی که تمامی ندارند

کدام قسمت GTA رو می‌شناسید که بدون حواشی عرضه شده باشند ؟ در جواب باید گفت هیچ کدام و البته GTA IV هم چه در زمان معرفی و چه در زمان عرضه‌اش کم حواشی نداشت. البته میزان حواشی نسخه چهارم به مراتب کمتر از GTA San Andreas بود اما حواشی این نسخه  هم در نوع خودش عجیب بود. مدتی بعد از عرضه بازی پایگاه ها خبری مهمی مثل BBC و اسکای نیوز و رویترز در اخباری جداگانه از تاثیرGTA IV روی جوانان را مخابره کردند. مثل دستگیر شدن چند جوان 18 ساله در نیویورک  بعد از آنکه آن‌ها به یک مرد میان سال حمله کردند و ماشین او را دزدیدند. این جوانان مدعی شده بودند از GTA IV الهام گرفته اند. یا ماجرای به قتل رسیدن یک راننده تاکسی در تایلند توسط جوانی 18 ساله که مدعی شده بود منبع الهامش GTA IV بوده. موضوعی که در نهایت باعث ممنوع شدن بازی در تایلند شد! این حواشی حتی به شهردار نیویورک هم رسید. سخنگوی مایکل بلومبرگ شهردار وقت نیویورک در زمان انتشار نحستین تریلر  بازی از اینکه راکستار لیبرتی سیتی را بر اساس نیویورک طراحی کرده ابراز نگرانی کرد و گفت که بلومبرگ هیچ گاه بازی که در آن شما برای کشتن افراد امتیاز میگیرد یا افسر پلیس را می کشید را پشتیبانی نمی‌کند. البته همانطور که همه می‌دانیم GTA با وجود خشنونتش نمی تواند توجیه خوبی برای اشتباهات جوانان خودسر یا شهرداری باشد که نمی‌خواهند مشکلات خود را قبول کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا