حقایق بازی ها

10 حقیقتی که از اساسین کرید 2 نمی‌دانید

یوبی‌سافت با عرضه موفقیت آمیز قسمت نخست اساسین کرید توانست یک نام دیگر به فرنچایزهای محبوبش اضافه کند اما تبدیل شدن این سری به محبوب‌ترین و پرفروش ترین ساخته شرکت فرانسوی را می‌توان به دلیل عملکرد فوق العاده بازی Assassin’s Creed 2 دانست. عنوانی که اکثر نقاط ضعف قسمت اول را رفع کرد و  تا نه فقط طی مدت 6 ماه به فروشی 9 میلیون نسخه‌ای برسد بلکه با متوسط نمره 91 به موفق‌ترین نسخه سری تا به امروز از منظر هنری تبدیل شود. گرافیک بهبود یافته ، افزایش انیمیشن‌ها ، طراحی مراحل به شدت قدرتمند ، شخصیت اصلی به یاد ماندنی و دوست داشتنی و بسیاری از نکات دیگر همگی دست به دست هم دادند تا اساسین کرید 2 از منظر میلیون‌ها طرفدار قدیمی سری بهترین نسخه این مجموعه تا به امروز باشد. این روزها که دل طرفداران کلاسیک حسابی برای عناوین کلاسیک اسسینز کرید تنگ شده فرصت را مغتنم شمردیم تا تعدادی از جالب‌ترین حقایق کمتر شنیده شده از این نسخه را با یکدیگر مرور کنیم.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

  1. سفر به سرزمین چکمه‌ها

پیش از انتشار اسسینز کرید 2 مجله گیم اینفورمر یک پیش نمایش اختصاصی از این بازی منتشر کرد که در آن نخستین اطلاعات رسمی از بازی منتشر شد. در آن هنگام 240 نفر از اعضای یوبی سافت مونترال مشغول به کار ساخت بازی بودند و جالب اینکه تعدادی از نفرات این تیم برای آشنایی هر چه بیشتر با محیط و اتسمفر لوکیشن‌هایی که قصد داشتند از آن‌ها در بازی استفاده کنند به ایتالیا اعزام شدند تا از شهرهای ونیز، فلورانس، رم و استان توسکانی بازدید کنند و محیطی کاملا واقعی را برای مخاطبان به تصویر بکشند.

  1. اتزیو همه فن حریف

در بین تمام اساسین‌هایی که انجام بازی با آن‌ها در سری اساسین کرید امکان پذیر بوده، Ezio Auditore رکورد دار است. این کرکتر علاوه بر اسسینز کرید 2 در Assassin’s Creed brotherhood و Assassin’s creed revelations  به عنوان شخصیت اصلی حضور داشت. Ezio در انیمیشن کوتاهی از مجموعه اسسینز کرید یعنی Assassin’s Creed: Embers نیز حضور دارد.  اما این تنها حضور اتزیو در دنیای بازی نیست زیرا او در سری بازی Soulcalibur شرکت «نمکو بندای» که به استفاده کردن از شخصیت‌های مطرح دنیای بازی‌های ویدیویی شهرت دارد نیز حضور داشته است. Ezio در Soulcalibur 5 با تمام قابلیت‌ها و صدای گذاری اصلی خود قابل بازی است.

  1. مشهورترین شخصیت‌های تاریخی

اسسینز کرید 2 به نسبت نسخه اول این عنوان به مراتب بزرگتر است. داستان این عنوان دوره‌ای 40 ساله از زندگی کاراکتر اصلی بازی را به نمایش می‌گذارد که در نوع خود بی‌نظیر است. این ویژگی، بازی را شبیه به یک رمان تاریخی طولانی کرده که تنها چند عنوان Open- World در آن زمان موفق به ارائه همچین تجربه بی نظیری شده بودند. در Assassin’s Creed ، گیمر با 7 چهره تاریخی و تعدادی کارکتر خیالی از جمله Altair و Malik رو به رو می‌شود همچنین در شماره اول این عنوان حداکثر 10 الی 12 بنای حقیقی در بازی شبیه سازی شده است این در حالی است که تعداد کاراکترهای تاریخی اساسین کرید 2 به 20 عدد افزایش پیدا کرده و تعداد بناهای تاریخی بازسازی شده نیز افزایش پیدا کرده است.  از بین مشهورترین شخصیت‌های تاریخی این نسخه می توان به  به لئوناردو داوینچی، نیکولو ماکیاولی، کاترینا فورتزا، خانواده پاتزی، خانواده بورجیا و پاپ الکساندر ششم اشاره کرد.

  1. حمله با تمام قوا

اسسینز کرید 2 نه تنها عنوانی بود که باعث تحول ساختار یوبی سافت شد بلکه متد جدیدی را در توسعه عناوین این شرکت پایه گذاری کرد. به گفته مدیران این کمپانی فرانسوی  نه تنها تیم ساخت بازی تمام تمرکز خود را روی اسسینز کرید2  گذاشته اند بلکه در مجموع  بیش از 450 نفر از تمامی استودیوهای یوبی سافت بر روی اسسینز کرید 2 کار کرده‌اند. همچنین 75 درصد از اعضای تیم ساخت نسخه دوم بازی افرادی بودند که در پروسه ساخت نسخه اول بازی نیز حضور داشتند.

  1. شهر گناه

یوبی سافت که از کیفیت بالای اسسینز کرید 2 مطمئن بود کمپین تبلیغاتی عظیمی را برای این بازی راه انداخت که یکی از بخش‌های آن ساخت سه فیلم کوتاه Assassin’s Creed: Lineage بود. آثاری که توسط Yves Simoneau کارگردان کانادایی کارگردانی شدند. جالب است بدانید بخش مهمی از ساخت این فیلم با همکاری استودیو Hybride Technologies ساخته شد که یکی از زیرمجموعه‌های یوبی سافت. این استودیو که تبحر آن در ساخت جلوه‌های ویژه سینمایی است پیش از اینکه در سال 2008 توسط یوبی سافت خریداری شود در هالیوود شهرت زیادی داشت و همین استودیو مسئول کامل جلوه‌های ویژه فیلم‌های مشهوری همچون Sin City ، 300 و Spy Kids را برعهده داشت.

  1. بهترین شخصیت کل سری

تا به امروز نسخه‌های مختلفی از مجموعه اسسینز کرید روانه بازار شده که اکثر آن‌ها شخصیت‌های اصلی منحصر به فردی داشتند. با این حال بر اساس نظرسنجی‌ها تا به امروز «اتزیو» Ezio Auditore da Firenze محبوب‌ترین کاراکتر کل سری است. اتزیو نه تنها در سه قسمت  این مجموعه به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شد که به همراه الطایر بیش از دیگر کاراکترهای اصلی سری است بلکه تقریبا در تمامی نظرسنجی های مجموعه اسسینز با اختلاف به عنوان بهترین کاراکتر سری شناخته شد. جالب اینکه اتزیو در نظرسنجی بهترین کاراکتر تاریخ بازی‌ها نشریه GAMINGbible در رتبه نخست جای گرفت ؛ حتی بالاتر از شخصیت‌هایی همچون گرالت ، مامور 47 ، لارا کرافت ، آرتور و حتی سی جی. اتزیو در دور نهایی به رقابت با کریتوس رفت و در نهایت بر اساس رای مخاطبان رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

  1. از درایور تا اسسینز

یوبی سافت در استفاده از Assetهای عناوینش در یکدیگر استاد است ؛ موضوعی که در آیتم حقایق فارکرای هم به آن اشاره کردیم. با این حال یک حقیقت جالب دیگر در این مورد وجود که احتمالا از آن خبر ندارید. در بخش‌هایی از اسسینز کرید 2 و Assassin’s creed brotherhood که در محیط و اتمسفر مدرن و امروز جریان دارد، اتومبیل‌های زیادی را در خیابان‌ها می‌بینید. این اتومبیل‌ها در حقیقت همان خودروهایی هستند  که در سال 2006 یوبی سافت و شعبه Reflections  آن در بازی Driver Parallel Lines استفاده کرده بودند. علاوه بر فضای بیرونی و خیابان‌ها ، این ماشین‌ها در پارکینگ Abstergo نیز وجود دارند. شاید این مورد نکته کوچکی به نظر برسد اما به کارگیری المان‌های موجود در سایرعناوین یوبی‌سافت در اسسینز کرید به راستی هوشمندانه است.

  1. هیولای لاوکرفت در دنیای اسسین‌ها

یکی از ویژگی‌های جالب مجموعه اسسینز کرید وجود نکات مخفی و Easter Eggهای جذاب است ، موضوعی که در مورد نسخه دوم سری هم صدق می کند. در یکی از بخش‌های این بازی یعنی در زیر کلیسای Santa Maria della Visitazione  واقع در ونیز یک هشت پا بسیار عظیم الجثه (Giant Squid) حضور دارد که کم و بیش به هیولاهای لاوکرفتی شباهت دارد.  اگر کاربر یک دقیقه به آب و ماهی مرکب عظیم الجثه نگاه کند یک میان پرده کوتاه پخش می شود که در آن یکی از شاخک‌های او از آب بیرون می آید. این ایستر اگ خیلی زود بین کاربران اسسینز کرید به محبوبیت رسید طوری که یوبی سافت نمونه مشابهی از آن را در اسسینز کرید 4 طراحی کرد.

  1. نماینده یوبی سافت در تبلیغ سونی

شهرت اتزیو طی نسل هفتم کنسول‌ها سر به فلک کشید و شرکت فرانسوی یوبی سافت او را به یک نماد تبلیغاتی تبدیل کرد ؛ آن هم نه فقط تبلیغات خود یوبی سافت بلکه تبلیغات کمپانی‌های تولید کننده کنسول از جمله سونی. در اگهی تبلیغاتی To Michael شرکت سونی که برای PS3 ساخته شده بود ، شاهد حضور بسیاری از کاراکترهای مشهور بازی‌هایی ویدیویی در یک بار هستیم. از نیتین دریک و کریتوس تا مامور 47 ، Sweeth Tooth ، گوست از Call of Duty و البته اتزیو. جالب اینکه طی 11 سال گذشته و از زمان اولین حضور اتزیو در صنعت بازی تا به امروز ،یوبی سافت نتوانسته شخصیتی بسازد که بتواند حتی نصف اتزیو هم به شهرت و محبوبیت برسد.

حالا پیش از رسیدن به حقیقت نخست بهتر است تعدادی فکت بسیار کوتاه از اسسینز کرید 2 را با یکدیگر مرور کنیم.

یکی دیگر از ایستر اگ‌های اسسینز کرید 2 مربوط به بتمن است. زمانی که شما در بالای ساختمان‌ها قرار دارید یکی از شهروندان می گوید Another Caped Crusader که در حقیقت اشاره ای به شوالیه تاریکی است.

یوبی سافت با عرضه دیرتر نسخه PC اسسینز کرید 2 و قرار دادن DRM روی این نسخه موجبات خشم پی سی گیمرها را رقم زد هرچند DRM اسسینز کرید 2 در کمتر از 24 ساعت کرک شد

یوبی سافت پس از شیوع ویروس کرونا طی برنامه Play Your Part, Play At Home به مخاطبان اجازه داد نسخه پی سی بازی اسسینز کرید 2 را به صورت رایگان دانلود کنند.

  1. معمای نیکولا ماکیاولی

یکی از ویژگی‌های مشهور اسسینز کرید استفاده از شخصیت‌های واقعی است و همانطور که گفتیم تعداد شخصیت‌های واقعی نسخه دوم نه تنها بسیار بیشتر از شماره اول بود بلکه تعدادی از مشهورترین کاراکترهای تاریخی در آن حاضر بودند.یکی از این شخصیت‌ها «نیکولا ماکیاولی» است. شاعر ، فیلسوف و سیاستمداری که به اعتقاد بسیاری از فلاسفه و سیاستمداران مشهور بزرگترین سیاستمدار تاریخ به حساب می‌آبد. فردی که برای اولین بار تعریفی جامع از قدرت سیاسی و ویژگی های آن را تعریف می کند. آموزه‌ها و سیاست‌های او به قدری مشهور شدند که بعدها از آن‌ها با نام ماکیاولیسم  یاد کردند. نکته جالب اینکه او در اسسینز کرید 2 یکی از یاران و نزدیکان اتزیو است و در بخشی از بازی ماکیاولی به اتزیو می گوید که خیلی دوست دارد بر اساس کاراکتر اتزیو کتابی بنویسید. جالب اینکه او این کتاب را می نویسید و این کتاب The Prince نام می گیرد. در حقیقت اما ماجرا بسیار متفاوت است. کتاب The Prince ماکیاولی که با نام «شهریار» در ایران شناخته می شود ، کتابی است که در آن ماکیاولی تمام اصول سیاسی‌اش را آموزش می‌دهد ، همان آموزه‌هایی که بعدها از آن با نام ماکیاولیسم یاد می شود. عجیب تر اینکه یکی از منابع الهام ماکیاولی برای نوشتن این کتاب «چزاره بورجیا» بود. همان شخصیتی که دشمن اصلی اتزیو در Assassin’s Creed Brotherhood محسوب میشد!

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا