رازها و نکات مخفی بازی‌ها

رازهای ترسناک جی تی ای سن آندرس

سالها از عرضه GTA San Andreas میگذرد ولی بعید به نظر می‌رسد گیمرها به این زودی‌ها بیخیال این عنوان افسانه‌ای شوند. بازی که ویژگی‌های جذاب فراوانی دارد که یکی از آن‌ها رمز و رازهایی است که در جای جای نقشه بازی یافت می‌شوند. ما پیش از این آیتمی در ارتباط با رازهای سن آندریاس منتشر کردیم اما این بار اختصاصا روی رازهای ترسناک این بازی پرطرفدار تمرکز کردیم و قصد داریم شما را با عجیب ترین و ترسناک ترین محیط ها و رازهای این شاهکار راکستار آشنا کنیم.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

چاه حلقه در جی تی ای سن آندرس!

Biowell در واقع یک ایستراگ و افسانه‌ای است که در شهر کوچک Montgomery واقع در Red County قرار دارد. می‌گویند که از این چاه برای دفع زباله‌های خطرناک و احتمالا سمی استفاده می‌شود. دور محوطه این چاه یک فنس فلزی قرار دارد که روی آن تعدادی تابلو هشدار با عبارت زباله‌های خطرناک نصب شده.

تا چند شال پیش شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه این چاه مملو از تششعات خطرناک است و همچنین اگر نیمه‌شب به این چاه سر بزنید Samara از چاه خارج شده و شما رو میکشد. Samara نام شخصیت معروف حاضر در فیلم‌های مشهور ترسناک Ring 1 و 2 است. امکان دارد که Biowell تحت تاثیر این فیلم‌های ترسناک ساخته شده باشد.

بیشتر تصاویر و فیلم‌هایی که از Samara در اینترنت میبینید Fake و یا Mod هستند. شاید هم نباشند اما اگر شب به سراغ این چاه بروید، رنگ سبزی را در لبه آجری بالای چاه خواهید دید. همچنین در نزدیکی  فنس فلزی که چاه در آن قرار گرفته، آجری وجود دارد که از جای خود کنده شده و روی یک طرف آن رنگ سبز قابل مشاهده است. نکته قابل توجه اینجاست که این رنگ سبز فقط در تاریکی شب قابل مشاهده است و نمایانگر آلوده بودن آن سطوح است. همین موضوع باعث شده تا بعضی از گیمرها تصور کنند که Biowell به تخلیه غیر قانونی زباله‌های اتمی مربوط می‌شود. هرچند که این موضوع تایید نشده.

 کابین‌های آغشته به خون در حاشیه شهر سن آندرس

در طول بازی با کابین‌ها و کلبه‌های عجیب، و خون آلود زیادی رو به رو می‌شوید. به عنوان مثال یکی از این کلبه‌ها در North Rock در قسمت شمالی شهر Los Santos قرار گرفته. این مکان در واقع یک چوب‌بری است که وقتی به آن‌جا مراجعه میکنید متوجه می‌شوید که غرق در خون است. نکته جالب اینجاست که این کلبه حتی روی نقشه سن آندرس وجود ندارد.

کلبه بعدی رو می‌تونید در محدوده‌ای به نام The Panopticon پیدا کنید. این کلبه هم یک چوب‌بری رها شده است که غرق در خون شده. رو به روی در ورودی این مکان می‌تونید یک اره برقی پیدا کنید که در اصل ایستر اگی به سری فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس است.

شهر ارواح در جی تی ای سن آندرس

شهر ارواح

عموما به شهرهای عجیب کویری و یا شهرهایی که خالی از سکنه شدند شهر ارواح گفته میشه. همواره این شهر‌ها محل مناسبی برای رازها و افسانه‌های مختلف هستند.

Las Brujas که شهری کوچک و کویری به حساب میاد و در منطقه El Castillo Del Diablo قرار گرفته یکی از همین جاهاست. ساختمان‌های شهر همگی چوبی هستند و یک کلیسا در بین آن‌ها دیده میشود. همچنین شهر یک قبرستان دارد. نکته جالب اینجاست که خانه‌ها در وضعیت خوبی هستن و نشانی از خرابی در آن‌ها نمیشه. قبرهای داخل قبرستان دست نخوره هستند و به طور کامل زیر شن و ماسه مدفون شدند. نزدیک این قبرستان گودالی وجود دارد که در طول ماموریت High Noon ستوان هرناندز زمانی که توسط پولاسکی (Pulaski) بهش شلیک شد به داخلش پرت شد همچنین بین این قبرستان و Ghost Town Figure ارتباطاتی وجود دارد.

تعداد زیادی از گیمرها ادعا کردند که داخل شهر یک زن مرموز رو میشه دید که به ghost Town Figure و یا جادوگر مشهوره. این زن شب‌ها در شهر راه میرود و اگر به آن نزدیک بشید ناگهان غیب میشه. اگر با ماشین گشت پلیس به اطراف شهر بروید و به رادیو گوش کنید، صدای پلیسی رو خواهید شنید که میگه:

“ما در Las Brujas با پیر زنی عصبی رو به رو شدیم که میگه من جادوگر یا یک همچین چیزی هستم. نکته جالب اینجاست که ترجمه Las Brujas میشه جادوگران.با توجه به تحقیقات ناموفق و تئوری‌های بدون مدرک، وجود این جادوگر در بازی بعید به نظر میرسه.

حقیقت هواپیماهای انتحاری در جی تی ای سن آندرس

هواپیماهای انتحاری یا Ghost Planes هواپیماهای بدون سرنشینی هستند که میشه در مکان‌های خیلی مرتفع مثل کوه Chilliad، Arco Del Este،Big Ear و آسمان‌خراش های مختلف پیداشون کرد که به سمت مسیری که برای آن‌ها برنامه ریزی شده پرواز می‌کنند.

به خاطر همین هواپیماها از شهر ارواح Las Brujas که صخره‌های بلندی در اون قرار داره با نام The  Valley of Death هم یاد میشه. اگر در Las Brujas باشیم، بعد از گذشت مدتی یک هواپیما با یکی از صخره‌های بلند برخورد و در نزدیکی ما سقوط می‌کند.

تا حالا متوجه شده بودید که هیچکدام از هواپیما‌ها و هلی‌کوپتر‌ها خلبان ندارند؟ هنوز مشخص نیست که چرا سازنده بازی خلبان‌ها رو اضافه نکردند اما احتمالا به علت بهبود عملکرد بازی حذف شده باشند.

بعضی اوقات هواپیماها مستقیما در برخورد با Big Ear سقوط می‌کنند. در Fort Carson یک هواپیمای مدل Beagle داخل یک خانه کوچک گیر کرده که در بیشتر اوقات زمانی که از کنار آن میگذرید منفجر میشه. اما چرا این هواپیما اینجاست؟ بسیاری از گیمرها معتقد هستند که وجود این هواپیما در این منطقه Spawn شدن اشتباهی به جای یک موتورسیکلت یا ماشین هستش.

کنجکاوی درباره محدوده 69

منطقه 69  یک مرکز تحقیقاتی نظامی فوق سری است که در میانه کویر Bone County و شمال North Carson قرار گرفته. این محدوده یکی از معروفترین و جذاب‌ترین نقاط جی تی ای سن آندرس محسوب میشود.

منطقه 69 در جی تی ای سن آندرس به نظر شبیه سازی شده پایگاهی در محدوده 51 ایالت نوادا آمریکاست که خب این موضوع پیش از این به عنوان یک فکت پذیرفته شده.

داخل این پایگاه با امکانات جالبی مانند آزمایشگاه‌های تحقیقاتی رو به رو خواهید شد. گیمرها ادعا کردند که موجودات فضایی و سایر موجودات بیگانه در این آزمایشگاه ها مورد تحقیقات قرار گرفته‌اند. در یکی از این آزمایشگاه‌ها دیلم(اهرم) معروف گوردون فریمن رو میتونید پیدا کنید که در واقع ایستراگی مربوط به بازی Half-Life است. متاسفانه امکان دسترسی به این آزمایشگاه‌ها که مملو از تجهیزات هستند وجود ندارد.

در زیرزمین منطقه 69 میتوانیم یک نقشه 3 بعدی از سن آندرس و همچنین اتاق دوربین های نظارتی جاده های مجاور منطقه به همراه یک رادار را پیدا کنیم. این رادار احتمالا به رادیو تلسکوپ Big Ear متصله که میتونه به دریافت سیگنال‌های مربوط به تحقیقات در مورد UFO ها باشه.نکته جالب توجه اینجاست کهBig Ear در صحرای Bone county نزدیک رستورانی مرموز به نام Lil Prob قرار گرفته.

تمامی تکسچر یا بافت های مربوط به زیر زمین این مجموعه در یک فایل خارجی بازی به نام A51_x قرار گرفتند که این  موضوع تئوری مربوط به شبیه سازی شدن این پایگاه از روی منطقه واقعی 51 را تقویت می‌کند.

حقایق مربوط به قبرستان‌های جی تی ای سن آندرس

طبق گفته تعداد زیادی از هواداران جی تی ای، قبرستان‌های موجود در بازی مکان‌های پر رمز و راز محسوب میشوند. معروفترین قبرستان سن آندرس Vinewood است که ابتدای بازی سایر اعضای خانواده را در آن ملاقات می‌کنیم. همونطوری که احتمالا میدونید، در این قبرستان میتونیم آرامگاه مادر cj یعنی Beverly Johson را هم پیدا کنیم. در طول انجام بازی در ماموریتی با نام Sepulcros Los مجددا به این مکان بازخواهیم گشت. در این ماموریت اعضای گنگ Ballas مشغول به خاک سپاری Little Weasel که توسط کارل در ماموریت  Doberman کشته شده هستند.

نکته جالب توجه این است که تنها در این ماموریت میتوانیم تابوت Little Weasel را در قبرش مشاهده کنیم. بعد از پایان ماموریت، تابوت او غیب خواهد شد و قبر او خالی خواهد ماند.

تعداد زیادی قبرستان در سن آندرس وجود دارد اما یکی دیگر از آن‌ها که در Palomino Creek واقع شده بسیار جالب است. این مکان با نام Drive Thru Confessions (یا برای اعتراف با ماشین خود داخل شوید) است که نشان از تجاری بودن این مکان میدهد. این مکان قبرستان اختصاصی کوچک خود را نیز دارد. در این قبرستان کوچک قبرهای نیمه باز یا دست خورده ای وجود دارد. تعداد زیادی از گیمرها ادعا میکنند که زامبی‌های زیادی از این قبرها فرار کردند چون رنگ سبز موجود در این قبرها نمادی است که به زامبی ها اشاره دارد. همچنین یک بیل در این محل میتونید پیدا کنید.

تئوری و شایعه بعدی به دزدی از قبرها اشاره دارد که از افسانه های قدیمی به شمار می‌رود. دزدی از قبرها با بسیاری از راز و رمزهای سری جی تی ای با قبرستان ها ارتباط دارد که مهمترین آن‌ها قبرستان بزرگ و یا Mass Grave در بیابان است.

زامبی‌ها در جی تی ای سن آندرس

وجود زامبی در سن آندرس از آن دسته رمز و رازهایی است که همواره در مورد آن زیاد صحبت میشه. اما همونطور که می‌دونیم زامبی‌هایی که به واسطه بازی و یا فیلم‌های سینمایی می‌شناسیم در بازی وجود ندارند. اما راکستار ارجاعات جالبی در این مورد در بازی قرار داده. اولین مورد به مردی روستایی مربوط می‌شود که لباس بر تن ندارد این عابر پیاده را در تمامی روستا‌ها به جز روستاهای کویری و نزدیک مناطق ساحلی می‌توانید مشاهده کنید.

از زمان اولین مواجه گیمرها با این عابر پیاده تئوری های مختلفی در ارتباط با اینکه این عابر یک زامبی است مطرح شده اما در نهایت مشخص شد که او تنها یک روستایی معمولی است که عادت به جویدن ساقه‌ای علف در دهانش دارد.

گیمرها معتقد هستند که سازنده‌ها با الهام از شخصیت Jason Voorhees در فیلم Friday the 13th  این عابر را طراحی کرده‌اند زیرا چهره جیسون در دوران جوانی دقیقا شبیه این عابر پیاده است.

ارجاع دیگر به این موضوع میتواند شرکتی با نام Zombotech باشد که در مرکز شهر San Fierro قرار گرفته. این شرکت یک آزمایشگاه تحقیقاتی جالب است که بعضی اوقات راز و رمزهای مربوط به نمسیس و Ninja Lizard به اونها نسبت داده میشه. همچنین به عنوان دومین منبع مرتبط با زامبی‌ها از اون یاد میشه. اما واقعا چه اتفاقاتی در این ساختمان بلند مرتبه و زیر زمین آن رخ میده؟ این شرکت به فعالیت هایی در زمینه تحقیقات بر روی ویروس‌های مرتبط، DNA اون‌ها و تغییرات ژنتیکی مشغول است.. نماد بزرگی که در مرکز ساختمان قرار گرفته یادآور DNA مارپیچ دوگانه (Double Helix DNA) است. خود ساختمان هم میتونه ارجاعی به فیلم رزیدنت اویل باشد که در سن فرانسیسکو فیلم برداری شده است. حتی شهر San Fiero هم میتونه بر اساس سان فرانسیسکو واقعی طراحی شده باشد.

صورت چرمی در سن آندرس

منطقه‌ای با نام Fisher’s lagoon که برکه‌ای کوچک است در شهر Palomino واقع در red County وجود دارد. شهر Palomino  را می‌توانید در شمالی ترین قسمت Los Santos پیدا کنید. Palomino بر اساس شهر واقعی Bakersfield که در کالیفرنیا قرار دارد ساخته شده.

در این ساحل کوچک کلبه‌ای کوچک وجود دارد که در طول شب، نور قرمز رنگی آن را احاطه می‌کند. در کنار اسکله و چسبیده به ساحل تعدادی بشکه دیده میشود.این باور وجود دارد که Fisher’s Lagoon منطقه‌ای آلوده است چون این بشکه‌ها دز زمان تخلیه در این محل حاوی زباله‌های اتمی بودند.

در انتهای اسکله میشه یک ویلچر رها شده رو دید. این ویلچر کهنه و زنگ زده ایستراگی است که به فیلم وحشتناک کشتار با اره برقی در تگزاس مربوط میشود. تعدادی از گیمرها اعتقاد دارند که اگر در زمان و تاریخ مشخصی در این مکان حاضر بشید میشه صورت چرمی رو کنار اسکله پیدا کرد.

آریا پیروز

گیم و تکنولوژی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. نویسندگان -سابق- راکستار این درس کوبریک را خوب فراگرفته اند:«یک داستان کامل، جایی برای خلاقیت نمی گذارد»
    گاهی المان هایی در بازی ها قرار می دهند که لزوما داستانی پشت شان نیست و معنای خاصی ندارد اما خوب می دانند که گیمر خودش برای آن ها داستانی خواهد تراشید. گاهی هم این المان ها با شایعات دنیای واقعی ترکیب می شوند و خود بخود یک لایه جذاب به بازی ها اضافه می کنند. از این ماجرای ارواح بگیرید تا دیوانه بودن همه و نبودن بچه ها در GTA IV (با تاکید بر شهربازی خالی، کالسکه های خالی و…) و مجسمه کلینتون و قلبش (که انگار قلب سیاه شهر بود) و ارتباطی که با تئوری QAnon پیدا می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا