رازها و نکات مخفی بازی‌ها

رازهای پنهان جی تی ای سن آندرس

وجود نکات مخفی همیشه از یکی از جذابیت‌های بزرگ بازی‌های ویدیویی بوده. حال این نکات مخفی شامل Easter Egg و اشارات ریز و درشت باشند چه بخش‌های پنهانی که تنها گیمرهای حرفه‌ای و پیگیر قادر به کشف آن‌ها هستند. در جدیدترین سری آیتم‌های بازی سنتر با نام «رازهای پنهان» به سراغ نکات مخفی عناوینی مهمی خواهیم رفتیم که سازندگان آن‌ها با دقت هر چه تمام تر در بازی های خود اسراری را پنهان کرده اند که کشف آن‌ها قطعا برای  هر گیمری جذاب خواهد بود. در اولین آیتم این مجموعه به سراغ رازهای پنهان جی تی ای و البته نسخه سن آندرس رفتیم. بازی که با وجود گذشت نزدیک به 17 سال از عرضه آن هنوز میلیون‌ها مخاطب دارد ؛ مخاطبانی که البته به خاطر وجود همین نکات ریز و درشت هنوز هم مشتری ثابت شاهکار مشهور راکستار هستند.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

  1. بزرگترین هوایپما جی تی ای سن آندرس

هواپیما AT-400 به طور قابل توجهی خاص است. بزرگترین هوایپما GTA San Andreas که  تنها داخل یک آشیانه بزرگ هواپیما در فرودگاه Venturas دیده میشه. بخش سخت ماجرا اینه که  این هواپیما همیشه در این آشیانه وجود نداره و گاهی اوقات باید چند بار به این مکان سر بزنید تا با AT-400 روبرو بشید.

اولین نکته منفی این هواپیما زمانی خودش رو نشان میده که شما وارد هواپیما بشید بخواید اونو به آشیانش برگردونید. ورود مجدد به این هواپیما سختی‌های خاص خودش را دارد چون در ورودی آن در ارتفاع بسیار زیادی نسبت به زمین قرار داره.

بزرگ بودن بیش از حد AT-400 یه سختی دیگه هم داره و آن هم عکس العمل‌های کند است که کنترل کردن این هواپیما رو به شدت سخت می‌کند. این نکته رو هم باید اضافه کنیم که AT-400 یکی از قوی‌ترین وسایل نقیله بازی است. البته نه در مقابل Rhino.

AT-400 قبل از اینکه در هوا منفجر شود و سقوط کند توانایی مقاومت در برابر 8 تا 11 موشک زمین به هوا که از سایت‌های مختلف به آن طرف شلیک شوند را دارد.

تنها راهی که میشه مجددا به داخل هواپیما بازگشت این هست که هواپیما رو در فروگاه Las Venturas فرود بیارید و مجددا به آشیانه بازگردید. یا اینکه می‌تونید یک ون بزرگ مثل Yankee یا Pony پیدا کنید و از سقف آن به عنوان سکو استفاده کنید در کنار این موارد پلکان هواپیما هم امکان ورود مجدد به هواپیما رو برای شما میسر میکنه.

  1. ملاقات با کلون CJ

راه‌های بسیار زیادی برای این‌که کلون CJ رو در جی تی ای سن آندرس ببینید وجود دارد که می‌خواهیم یکی از ساده‌ترین آن‌ها را به شما نشان می‌دهیم. البته این گلیچ مقداری عجیب است اما  کار میکند.

در ماموریت Management Issues شما باید یک خودرو Elegant که یه سدان چهار در هست رو بدزدید. به جای داخل شدن روی سقف ماشین بپرید و اجازه دهید تا راننده قبل از ساعت 22:00 به محل مورد نظر در نقشه برسد. بعد از شکست خوردن در انجام ماموریت، NPC ای که در ماشین نقش راننده را بر عهده دارد تبدیل به CJ می‌شود با همان لباس‌ها و مدل مو. نکته جالب توجه سرعت سرعت بالا نسخه کلون شده CJ است.

  1. مجسمه بزرگ Big Smoke

در ماموریت End of the Line که آخرین ماموریت بازی است باید به مخفی ‌گاه Big Smoke دوست سابق خود و عضو اسبق GSF بروید و Big Smoke رو بکشید.

از مخفی‌گاه Big Smoke به شدت توسط افرادش یعنی Vit Ballas, Vagos, San Fieroo Rifa و اعضا باند مافیایی روسی و کارگرهای اون محافظت میشه.

در مقابل اتاق Smoke شما می‌تونید مجسمه Big Smoke رو پیدا کنید. نکته جالب این است که لباسی که تن مجسمه است در نسخه بتا بازی مورد استفاده قرار گرفته بود.

زمانی که این ماموریت رو به درستی به اتمام برسانید مخفی‌گاه Big بدون آن‌که صدمه‌ای خورده باشد در دسترس گیمر قرار میگیره. اگرچه در زمان انجام ماموریت ساختمان مخفی‌گاه منفجر شده بود.

شایعاتی وجود دارد که اگر وارد ساختمان بشید، صدای Big Smoke رو خواهید شنید و حتی روح اون رو که در راهرو های ساختمان راه میرود رو خواهید دید.

صداهای ترسناک نفس کشیدن در داخل ساختمان و راه پله‌ها رو میشه شنید.

به علت شهرت این موضوع در بازی، گیمرها چندین ماد را طراحی کردند که در آن‌ها روح Big Smoke در داخل مخفیگاهش قابل مشاهده است. متاسفانه مشاهده این روح در طول بازی ناممکن است. زیرا هیچ فایلی مربوط به روح Big Smoke در فایل‌های بازی موجود نیست.

  1. عکس گرفتن اعضای گروه از CJ

هیچ می‌دونستید هر وقت که تعدادی از اعضای گروه‌تان یعنی همون Grove Street Families رو استخدام کنید و همراه با خودتون دوربین عکاسی داشته باشید، این امکان را خواهید داشت که از آن‌ها بخواهید تا از شما عکس بگیرند.

برای این کار، زمانی که دوربین به دست دارید نزدیک یکی از اعضای Grove بشید و کلید Tab را فشار دهید. اعضای گروه‌تان اینطوری از شما عکس خواهند گرفت.

  1. میدونستید قادر به نفوذ به منطقه 69 هستید؟

طی ماموریت Black Project باید به منطقه ممنوعه نفوذ کنید. متاسفانه این تنها باری است که می‌توان وارد منطقه 69 (Area 69) شد اما همچنان امکان ورود مجدد به پایگاه زیرزمینی در این منطقه از طریق گلیچ امکان پذیر است. یکی از راه‌های ورود به پایگاه داشتن یک موتور سیکلت مدل Freeway است که به راحتی می‌توانید آن را در Forty Carson پیدا کنید.

بعد از به دست آوردن موتور سیکلت، در منطقه 69 رانندگی کنید تا یک دریچه هوا پیدا کنید. موتور را یه قسمت شمالی دریچه بچسبانید و جلوی موتور را به سمت جنوب غربی قرار دهید و از روی آن بلند شوید. اگر به درستی این کار را انجام دهید، از دریچه به طرف پایین سقوط می‌کنید و به یکباره در پایگاه زیرزمینی ظاهر می‌شوید. با این کار به راحتی می‌توانید وارد منطقه 69 شده و از آن خارج شوید بدون اینکه خودتان را به کشتن بدهید.

  1. حضور مکس پین در GTA San Andreas!

راکستار ناشر و مالک مجموعه مکس پین هست به همین خاطر نباید تعجب کرد که سازندگان سن آندریاس به این سری بازی محبوب اشاره‌ای در بازی خودشون داشتند.

مکس پین در حقیقت برند یک نوع شیشه ضدگلوله در GTA San Andreas است. شما میتونید این شیشه را در پمپ بنزین واقع در شهر Dilimore پیدا کنید. همچنین این شیشه در طول کات سین مرحله Tanker Commander زمانی که شما و Caralina در حال سرقت کامیون حمل سوخت هستید قابل مشاهده است.

  1. داستان خودکشی عکاسان

این یکی از قدیمی ترین رازهای جی تی ای سن آندرس است که به فاصله کوتاهی بعد از انتشار در دنیای بازی پیدا شد. عکاسانی که خودکشی می‌کنند عابران پیاده‌ای هستند که در نوار ساحلی Flint County در Los Santos حضور دارند. این عابرها به طور مشخص رو به روی Trailer Park در جنوب پُلی که Los Santos را به The Baldans مرتبط میکند حضور دارند.

این عکاس‌ رو می‌تونید هنگام عکس برداری از رو به روی ورودی Los Santos به rodeo مشاهده کنید. اون با دوربین خودش عکاسی میکنه و بعد به طرف آب حرکت می‌کنه و داخل آن سقوط میکنه و در نهایت جان خودش رو از دست میده. رایج‌ترین تئوری در مورد این عکاسان به مشکلات هوش مصنوعی بازی اشاره می‌کند.اون‌ها به جای اینکه از روی پل عبور کنند به داخل آب میروند و خودکشی می‌کنند.

شایعه‌ای دیگری در این باره وجود دارد که رفتار این عکاسان رو ناشی از احساساست شیطانی آن‌ها میدونه که منجر به خودکشی میشه. شما در مورد این عکاس‌ها چی فکر می‌کنید ؟

  1. باز کردن قفل همه خودروها در جی تی ای سن آندرس

در بازی جی تی ای سن آندرس چند راه برای باز کردن در ماشین‌های قفل شده وجود دارد. برای شروع شما به یک ماشین یدک‌کش و یا تراکتور احتیاح دارید تا به این صورت ماشین را حمل کنید. ماشین یدک‌کش رو میتوانید در نزدیکی فرودگاه ها و یا در قبرستان اتومبیل ها در نزدیکی Angle Pine پیدا کنید.

بعد از اینکه این یدک‌کش را به دست آوردید، به طرف اتومبیلی که قصد دارید آن را باز کنید حرکت کنید. ماشینی که قفل است را به یدک‌کش بچسبانید و آن را به گاراژ کنار خانه خود منتقل کنید.  به محض اینکه در گاراژ را باز و بسته کنید درهای ماشین باز میشود. به همین سادگی!

  1. کوسه‌های سن آندرس

همونطوری که در نسخه GTA Vice city امکان مشاهده یک کوسه وجود داشت، در سن آندرس هم راه‌هایی وجود داره که کوسه ببنید.

متاسفانه، وجود کوسه در آب‌های سن آندرس بر خلاف Vice City به صورت رسمی تایید نشده اما مدل‌ مربوط به کوسه در فایل‌های بازی وجود دارد. نکته جالب توجه این است که مدل یاد شده دقیقا همان مدل نسخه Vice City است. البته گیمرها مشاهده کوسه در سن آندرس رو دقیقا مثل Vice City خیلی نادر و کمیاب میدونن.

کوسه‌ها بیشتر در محدوده شرقی Basin واقع در San Fierro وجود دارند. همچنین San Andreas Fault و یا پل Gant مکان‌هایی هستند که دیدن کوسه‌ها در آن‌ها امکان پذیره. برای پیدا کردن راحت و سریع کوسه‌ها در آب‌های سن آندرس ماد‌هایی وجود دارد که کوسه‌ها رو با دلفین‌ها جایگزین می‌کنند. فقط کافی است که فایل‌های مربوط با دلفین‌ها با پسوند .dff و .txd را با فایل‌های مربوط به کوسه‌ها جایگیزین کنید یا از ماد‌هایی مثل “Killer Sharks” و “Shark Attach” استفاده کنید.

  1. مکان های مخفی در سن آندرس!

گفته میشه در ایالت سن آندرس مکان‌هایی وجود دارد که امکان مشاهده UFO و همچنین موجودات فضایی در آن‌ها امکان پذیر است.

یکی از مکان‌های سوال برانگیز بازی بار Lil’ Probe’Inn هست. بازی در منقطه 69 که نه تنها در بالای تابلو محوطه اون مدل یک UFO دیده می‌شود بلکه در داخل بار عکس‌هایی و همچنین نقشه علامت زده ای وجود دارد که حاکی از وجود سفینه‌های فضایی در GTA San Andreas است.

گفته شده مکان احتمالی ظاهر شدن UFO ها در صحرا است، محلی در نزدیکی بار Lil Probe Inn  و در اطراف رادیو تلسکوپ The big Ear.

محققان این بازی تصور می‌کنند که این تلسکوپ حرکت تمام اجسام پرنده و UFO ها را ثبت می‌کند. باقی افراد بر این باور هستند که رادیو تلسکوپ Big Ear آسمان را اسکن میکند و اطراف منطقه 69 را زیر نظر دارد. ظاهرا راداری که در پایگاه قرار دارد اطلاع خود را از Big Ear بدست می‌آورد.

متاسفانه، مشاهده UFO ها در سن آندرس به طور مشخص تایید نشده است اما این مورد تکذیب هم نشده. برای مشاهده احتمالی UFOها میتونید از نقشه Lil probe Inn استفاده کنید.

 مشخصا ماجرای موجودات فضایی هم با UFOها مرتبط است. مشاهده موجودات فضایی در جی تی ای سن آندرس در اطراف منطقه 69، صحرای Bone County و  Aldea Malvada  به طور معمول توسط گیمرها گزارش می‌شود. اما به علت کمبود شواهد، وجود موجودات فضایی که به صورت فیزیکی در بازی حضور داشته باشند چندان مشخص نیست و حضور آن‌ها احتمالا نادرست باشد. باید اضافه کرد تمام ویدیو‌ها و تصاویری که در اینترنت منتشر می‌شوند تقلبی (Fake) و یا ماد هستند.

با این حال ارجاعت مختلفی در بین دیالوگ‌ها وجود دارد که حضور موجودات فضایی در بازی را تایید می‌کنند. برای مثال در ماموریت‌های Black Project و Green Goo.

Green Goo ماده ناشناخته‌ای است که چون از منطقه 69 به دست آمده تصور همگان این است که ارتباطی با UFO ها و موجودات فضایی دارد.

ارجاع بعدی را می‌توان در بین صحبت‌های یکی عابران در خیابان شنید. به طور مشخص از شهروندی که با نام  Trenchcoat شناخته می شود و بعضی از دیالوگ‌های او شامل موارد زیر است:

They are watching us

They Know

و…

آریا پیروز

گیم و تکنولوژی

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا