رازها و نکات مخفی بازی‌ها

کشف بزرگترین راز جی تی ای سن آندرس

رازها و ایستر اگ‌های عجیب GTA San Andreas سال‌هاست که ذهن میلیون‌ها دوستدار این مجموعه را به خودش جلب کرده. از وجود آدم فضایی‌ها گرفته تا ماشین ارواح. اینکه راکستار صرفا این رازها را به عنوان یکسری ایستر اگ‌ مرسوم در بازی قرار داده یا واقعا نقشه‌ای در پس ماجرا بوده مشخص نیست اما حقیقت این  هست که سوالات زیادی حول محور بخش‌هایی در سن آندریاس وجود دارد که پس از گذشت 17 سال هنوز هم بی پاسخ ماندند. یکی از مشهورترین این رازها، گور دست جمعی که در منطقه‌ El Castillo Del Diablo به چشم می‌خورد و تاکنون تئوری‌های فراوانی در مورد آن مطرح شده است. حالا پس از گذشت 17 سال Sahira Raja خبرنگار یورو گیمر نکات بسیار جالبی در مورد این قبر دست جمعی مطرح کرده و سعی کرده با توجه به شواهد بالاخره این معمای لاینحل سن آندریاس را حل کند.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

شنبه 27 جون ساعت 7:57 دقیقه بعداز ظهر، یوروگیمر ایمیلی رمزآلود در مورد بزرگترین اسرار مربوط به گور بزرگ (Mass Grave) در بازی جی تی ای سن آندریاس دریافت کرد.

اولین بار که این ایمیل را خواندم، گیج شدم. هیج ضمیمه‌ای وجود نداشت و سوال‌های زیادی برای من به وجود آمده بود. اما اولین چیزی که نظر ما رو جلب کرد آدرسی بود که ایمیل از آن ارسال شده بود.سعی کردم پاسخ بدم اما چون این ایمیل از یک آدرس موقت ارسال شده بود پاسخ من برگشت خورد.

از آنجایی که قرار نبود پاسخی دریافت کنم و اطلاعت چندانی هم در مورد Mass Grave نداشتم، جستجوی سریعی در گوگل گردم و با صفحه‌ای در ویکی‌پدیا مواجه شدم که پر از تئوری‌های مختلف درباره اجساد بود. این موضوع برای طرفداران جی تی ای سن آندریاس که سال 2004 منتشر شده مثل یک رمز و راز میمونه.

قبر بزرگ یا Mass Grave قسمتی از منطقه‌ El Castillo del Diablo در Bone County واقع شده که صحرایی خشک و بدون آب و علف است.تنها چیزی که این اطراف دیده میشه صخره و اتوبانی است که در این محدوده قرار دارند. اما خود این منطقه باعث شده که هواداران این مجموعه بیش از 2 دهه درباره آن تئوری های متفاوتی را مطرح کنند: 6 کیسه حمل جسد و یک ,وانت باب‌کت (Bobcat truck)در این محدوده رها شدن و تنها میشه فردی که اجساد رو به این محدوده منتقل و اون‌ها رو رها کرده تصور کرد.

چه کسی اجساد را خاک کرده؟ آن‌ها چه کسانی هستن؟چرا کشته شدند؟ و داستان وانت رها شده چیه؟ این سوال‌ها برای سال‌ها ذهن طرفداران جی تی ای رو مشغول خودش کرده و حتی بعد از 17 سال، حقیقت همچنان مخفی مانده.

تئوری‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. اولین تئوری محبوبی که در این رابطه خواندم درباره خانواده Sindacco بود. در فیلم کوتاهی (کات سین) که در نسخه Special Edition بازی که برای کنسول پلی استیشن 2 منتشر شده و به عنوان پیش درآمدی برای داستان اصلی سن آندریاس است، اعضای باند مافیایی Sindacco را به تصویر میکشد که پس از کشتن حسابدار خود در حال حفر کردن زمینی در بیابان هستند تا جسدش را در آن دفن کنند.

هواداران زیادی بر این باور هستند که Mass Grave مکانی است که اعضای مافیای  Sindacco قربانیان خودشان را در آنجا خاک می‌کنند. محدوده‌ای که در فیلم مورد اشاره مشاهده می‌کنید شبیه به منطقه‌ای است که قبرستان در آن قرار گرفته.

Mary-Beth Maybell یکی از شخصیت‌های بازی که مجری ایستگاه رادیویی K-Rose است جز مضنونین حوادث Mass Grave است. در برنامه‌های او که بین موزیک‌ها پخش می‌شود، او به این نکته اشاره می‌کند که حداقل 6 همسر داشته است که جان خودشان را از دست داده‌اند. در بین پخش موسیقی‌ها او تایید می‌کند که برنامه خود را از منطقه Bone County اجرا می‌کند.

تئوری بعدی بر این باور است که این محدوده توسط سارقان قبرها، افرادی که دست به سرقت از مردگان دفن شده در قبرستان Brujas graveyard که در همان نزدیکی است و شش قبر دارد و با تعداد کیسه‌های اجساد در Mass Grave برابر است ایجاد شده.

تئوری جالب بعدی: این قبر افرادی هست که قصد ورود به منطقه نظامی 69 را داشتند. شاید مامورها اجساد آن‌ها رو اینجا دفن کرده باشند. یا شاید هم موجودات فضایی باشند.

موردی که برای من چندان منطقی نبود ادعایی بود که در بعضی از سایت‌ها و ویدیوها وجود داشت. این منابع مدعی هستند که راکستار بیانه‌ای صادر و در آن اعلام کرده که Mass Grave ایستر اگی (Easter Egg) است که قصد دارد به گروه‌های مافیایی لاس وگاس اشاره کند که اجساد دشمنان خود را در حاشیه شهرها رها می‌کنند. البته من بعد از تحقیقات زیادی که انجام دادم هیچ منبع موثقی در ارتباط با بیانیه رسمی راکستار درباره این موضوع پیدا نکردم.

عده‌ای بر این باور هستند که ارتباطی بین Infinity Killer در GTA 5 و Mass Grave در سن آندریاس وجود دارد. Merle Abrahams که به عنوان Infinity Killer شناخته می‌شود در بازی جی تی ای 5 قاتل سریالی است. اگرچه هرگز او را در بازی مشاهده نمی‌کنید اما چندین بار از او به عنوان قاتل 8 نفر یاد می‌شود.

10 راز پنهان از جی تی ای سن آندریاس

برای اینکه اطلاعت بیشتری به دست بیاورم به Mass Grave در سن آندریاس سفر کردم. برای اینکه خودم رو خیلی سریع به این محل برسونم از Cheat مربوط به JetPack استفاده کردم و خیلی سریع به El Castillo Del Diablo در Bone County که 6 جسد به همراه یک وانت باب‌کت در آنجا بود رسیدم. اما فقط همین بود و چیزی دیگه‌ای نبود. برای اینکه مطمئن بشم Mass Grave در نسخه PS2 با پلی استیش 4 یکسان باشه هر 2 نسخه رو بررسی کردم اما تفاوتی وجود نداشت. حتی صدای اسپیکر ها رو زیاد کردم تا چیزی رو از دست ندم اما هیچ چیزی وجود نداشت. وقتی به کیسه اجساد شلیک کردم خونی از اون‌ها بیرون نزد و به هیچ عنوان ترسناک هم نبود.

ادعاهای وجود اسکلت در نسخه remake بازی در این محل واقعیت نداشت. من حتی مطمئن نیستم شخصی که ایمیل رو برای ما ارسال کرده منظورش از کلمه Remake مربوط به این نسخه از بازی باشد، چون نسخه remake این بازی که توسط راکستار منتشر شده باشد وجود خارجی ندارد و تنها تعدادی نسخه‌ پورت شده برای پلتفرم های دیگر توسط طرفداران این بازی ساخته شده. با کلید واژه های اسکلت ها در سن آندریاس در یوتوب جست و جو کردم اما در نهایت به چند تا ماد برخورد کردم که به شما اجازه ساخت اسکلت و شلیک کردن به آن‌ها را میده.

همچنین می‌توانم این موضوع رو تایید کنم که در ایستگاه رادیویی K-Rose مجری برنامه یعنی Marry-Beth Maybell در مورد همسران خودش که زیر خاک هستند صحبت می‌کند و خودش اعلام میکند که از Bone County برنامه‌اش را پخش میکند.

در نهایت به شدت نا امید شدم. امید داشتم که قسمتی از ایمیلی که به دست ما رسیده بود صحت داشته باشه. چیزی که اطلاعات جدیدی از Mass Grave برای ما داشته باشد.من هنوز متوجه عبارت “کارشناسان ماوراطلبیطه” و ” سیاستمداران محافظه‌کار” نمیشم. ایمیل عجیبیه.

اما می‌دونم اگر بخواهم واقعیت پشت این قبر رو پیدا کنم، باید از کسایی که ساختنش سوال کنم. مسئول راکستار به ما گفت که این سیاست شرکتشون این هست که درباره این مسائل سکوت کنند، که خب چندان درست به نظر نمیرسه اما تا حدی منطقیه مخصوصا وقتی متوجه بشید که چقدر حدس و گمان درباره Easter Egg های جی تی ای وجود دارد.

یکی از اشخاصی که روی پروژه سن آندریاس کار کرده و در حال حاضر مشغول کار بر روی عنوان دیگری خارج از مجموعه راکستار است به ما گفت که موضوع خاصی در مورد Mass Grave به خاطرش نمیرسه چون این بازی سال ها پیش عرضه شده.

شخص دیگری که در پروژه سن آندریاس کار کرده بود تقریبا حرف‌های مشابهی زد که ماجرای پشت این Mass Grave در خاطرش نیست چون سال‌ها پیش این بازی ساخته شده اما تصور میکنه که این موضوع  اشاره به گروه‌های مافیایی که اجساد رو در صحرا خاک می‌کردند دارد.

اگر از من سوال کنید، قاتل Marry-Beth Maybell هستش. با توجه به صحبت‌های من با افراد علاقه‌مند به داستان‌های(Lore) جی تی ای و پس از مشاهده تعداد زیادی از ویدیوهای بازی، دلیلی نشنیدم که او قاتل نیست. او دقیقا خودشه. Marry در همون محدوده کار و احتمال زندگی میکنه. اون یک وانت داره و همه همسرانش زیر خاک هستند.

 ما حقیقت پشت Mass Grave در سن آندریاس رو نمی‌دونیم، اما شاید بهتر باشه که ندونیم. معماهای حل نشده، Easter Egg ها و تعقیب و گریزها دلایلی هستند که خیلی از افراد عاشق سری جی تی ای هستند. از اینکه قاتل رو پیدا نکردم نا امید شدم، اما انتظار هم نداشتم این اتفاق بیفته. چیزی که پیدا کردم گروه‌هایی بود که همچنان سعی می‌کنند تا معما و رازهای این بازی رو مثل  Mass Grave بعد از گذشت این همه سال حل کنند که این موضوع قدرتمند بودن کامیتونیتی GTA رو نشان میدهد.

آریا پیروز

گیم و تکنولوژی

نوشته های مشابه

‫27 دیدگاه ها

 1. سلام.. من یه ویدیو دیدم که درباره همین اجساد صحبت میکرد. اون یک فرد رو پیدا کرد که بعضی وقت ها خیلی آروم میگه:
  I hop they dont find the bodies.
  یعنی امیدوارم جسدها رو پیدا نکنند.
  من اون فرد رو به این ماجرا ربط میدم و میگم شاید اون هم توی این ماجرا شریک بوده

 2. جهان جی تی ای یک طنز و پارودی از دنیای واقعیه. یعنی چی؟، یعنی اینکه هر نسخه از جی تی ای توی یک دنیای فاسد رخ میده. مردمش عوضی و پستن. اقتصاد نا امن و جرایم سازمان یافته همه جای این دنیای فاسد رو فرا گرفته. واسه همین هم جرایم و قتل های مختلفی توی این دنیا رخ میده که همه به شیوه طنزی داره به بازیکن نشون داده میشه. مثلا همین گور دسته جمعی. چرا پوشونده نشده؟ تا شما بتونید راحت ببینیدش!. چقد مسخره. حتی معلوم نیست که اینا کیسه جسد بودن یا کیسه یه شیئی. به هر صورت احتمالا کار همون مری بف میبل بوده. یه مجری رادیویی فاسد!!. فساد داره دنیای لعنتی این بازی رو نابود میکنه.

 3. واقعا سن آندریاس خاص ترین نسخه از فرنچایز جی تی ای بود و هست به قدری که خود راکستار نتونست یه نسخه دیگه حتی نزدیک به سن آندریاس رو بسازه سن آندریاس از اون گیمای تکرار نشدنیه
  هنوزم پلی دادنش خصوصا نسخه فارسیش خیلی میچسبه

 4. ممنون بابت ویدیو. خدایی عجب شیر تو شیری شد😁 یکی از دلایلی که من عاشق سری جی‌تی‌ای هستم همین ایستراگ‌ها هستن! ولی منم با داداشمون در یورونیوز موافقم، همه چیز جور در میاد،هم زنه تو همون منطقه قبرها هست، هم شش تا شوهرش مردن و هم یک وانت داره!

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.