بهترین ها

عجیب‌ترین تبلیغات بازی‌ها

شاید این روزها بسیاری متوجه این موضوع باشند که بازی‌های ویدیویی از دید اقتصادی و بازار در جایگاه بالاتری نسبت به سینما و تلویزیون قرار می‌گیرند اما سال‌ها پیش چنین دیدی وجود نداشت. مسئله‌ای که باعث شد برای مدتی طولانی بازاریاب‌ها در صنعت بازی دست به کارهای عجیبی بزنند. کارهایی که شاید در لحظه با خروجی خوبی همراه می‌شدند اما در ادامه می‌توانستند تاثیرات منفی‌ای را روی اعتبار تولیدکننده و ناشر باقی بگذارند. با این وجود اینبار به سراغ عجیب‌ترین بازاریابی‌هایی رفته‌ایم که تاکنون در صنعت بازی اتفاق افتاده‌اند و هر کدام روایت‌گر تصمیماتی منحصر به فرد و اکثرا اشتباه هستند.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

خرید جزیره در Just Cause

خرید جزیره به شکل کلی تنها به افرادی اختصاص دارد که در یک درصد ثروتمند جهان قرار می‌گیرند. اسکوئر انیکس اما در زمان عرضه «جاست کاز 3» این شانس و به خریدارها داد که صاحب یک جزیره شوند. اسکوئر رویدادی و برای بازی برگزار کرد که طی سه ماه گیمرها باید بیشترین Chaos Point و طی اون ثبت می‌کردند. اسکوئر اعلام کرد که برنده این رویداد جزیره‌ای و به عنوان جایزه دریافت کرهد و تمام هزینه‌های احتمالی مانند مالیات و انتقال را برعهده می‌گیرد. البته اسکوئر توضیح داده که تضمینی برای این موضوع که جزیره مورد نظر قابل سکونت باشد یا خیر، نمی‌دهد. از سویی برنده این شانس را در اختیار دارد که به جای جزیره، 50 هزار دلار جایزه دریافت کند. نهایتا بعد از گذشت سال‌ها برنده این مسابقه هیچ‌وقت معرفی نشد. موضوعی که نشان می‌دهد احتمالا برنده این مسابقه، جایزه 50 هزار دلاری را انتخاب کرده.

کودک اژدها

کمپانی بتسدا پیش از عرضه «اسکایریم» اعلام کرد که اگر بچه‌ای در تاریخ 11 نوامبر 2011 متولد شود و والدینش اسم او را «دوواکین» انتخاب کنند به شکل مادام‌العمر بازی‌های بتسدا را رایگان دریافت می‌کنند. دوواکین در اصل کلمه‌‌ای خیالی به زبان اژدها است که متولد شده از اژدها معنا می‌دهد.

فستیوال وحشت کپکام

پیش از عرضه پنجمین قسمت از مجموعه «رزیدنت اویل»، کپکام کمپین تبلیغاتی‌ای را در لندن شروع کرد و اعضای قطع شده بدن مصنوعی را در نقاط مختلف میدان ترافالگار لندن قرار داد. سر، دست، پا و بقیه اعضای بدن همه وجود داشتن و البته به شکل کاملا واقعی هم ساخته شده بودن. ایده تبلیغ اما این بود که هر طرفداری که تعداد بیشتری از این اعضای بدن را پیدا کند، سفری به آفریقا را به عنوان جایزه دریافت می‌کند. زمانی که مسابقه به اتمام رسید اما مشخص شد که هیچ کدام از اعضای بدن در جای اصلی خود نیستند و البته توسط مخاطب‌ها هم به کپکام برگردانده نشدند. کپکام بیانیه‌ای را منتشر و اعلام کرد که این اتفاق رخ داده و اگر اعضای بدن را پیدا کردید بهتر است آنها را به ما برگردانده یا از بین ببرید. البته کپکام نهایتا توضیح داد که برای ساخت این اعضا از جگر مرغ استفاده شده که پیشنهاد کردن به دلیل خام بودن بهتر است از خوردن آنها خودداری شود.

قصابی Resident Evil

مشخصا Capcom علاقه زیادی به گوشت و قصابی دارد. آنها در زمان عرضه Resident Evil به  سراغ قصابی‌ای در لندن با نام Wesker & Son رفتند تا در ادامه گوشت‌هایی را با شکل اعضای بدن انسان آماده کند. برنامه به این شکل بود که مخاطب‌ها به قصابی مورد نظر مراجعه کرده و فرصت تهیه گوشت‌های خوراکی را داشته باشند که به شکل اعضای بدن طراحی شده‌اند. هرچند در نگاه کلی شاید این کمپین ضرر خاصی را برای کمپانی ژاپنی به همراه نداشت اما در ادامه باعث ایجاد انتقاد از سوی کسانی شد که در گذشته اعضای بدن خود را طی جنگ‌های مختلف از دست داده بودند. انتقادهایی که به سرعت مراجع دولتی بریتانیا را وارد عمل کرد و باعث شد کمپین تبلیغاتی Capcom به سرعت کار خود را پایان یافته ببیند.

ایده عجیب سونی برای PSP

برای مدت‌ها کنسولی دستی سونی فقط با رنگ مشکی به فروش می‌رسید و تقاضا برای رنگ سفید آن بالا رفته بود. سونی هم برنامه داشت با تبلیغات زیاد این موضوع را پیگیری کند. در همین راستا تبلیغاتی طراحی شد که در آن یک نفر سفید پوست با لباس سفید و موهای سفید، یقه یک سیاه پوست با لباس و موی سیاه را گرفته بود. در بخش پایینی این تبلیغ هم نوشته بود Playstation Portable White is Coming. هرچند موضوعاتی که امروزه به خصوص در جوامع غربی مورد توجه هستند، هنوز به شکل جدی مطرح نشده بودند اما در همان بازه زمانی هم سونی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت که تبلیغ مورد نظر ریشه‌های نژادپرستی داشته و بایستی به سرعت حذف شود.

Red Faction در لندن

مدت اندکی تا عرضه «رد فکشن گوریلا» باقی مانده بود که بخش تبلیغات THQ تصمیم گرفت حرکتی عجیب را در لندن پیاده‌سازی کند. آنها 100 نسخه بازی را داخیل یک اتومبیل قرار داده و درهای آن را قفل کردند. پتکی هم کنار این اتومبیل قرار گرفت تا مردم با استفاده از آن به اتومبیل ضربه زده و بالاخره به نسخه‌های بازی دسترسی پیدا کنند. اشتباه THQ این بود که اتومبیل را در یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های لندن گذاشتند. موضوعی که باعث شد پروژه تبلیغاتی این کمپانی به سرعت شکست خورده و چیزی از آن باقی نماند.

بمب گذاری یوبی‌سافت

برای تبلیغات واچ داگز اینبار یوبی‌سافت در استرالیا برنامه‌ای عجیب را پیگیری کرد. آنها گاوصندوقی مشکی و به دفتر Ninemsn‌ یا nine.com امروزی فرستادن روی آن پیام قرار دادند که Voicemail خود را چک کنید. خبرنگارها که Voicemail بی‌بهره بودند تصمیم گرفتند کدهای نوشته شده روی گاوصندوق و وارد کنند. کاری که باعث شد صدای بوقی از گاو صندوق منتشر شود. ترس ایجاد شده حتی کار را به گروه ویژه خنثی‌سازی بمب رساند. بعد از اینکه درب گاو صندوق باز شد، اعضای این رسانه با یک نسخه از واچ داگز و یک چوب بسیبال روبرو شدند.

ماجرای گیتار

بسیاری از کسایی که با گیتار واقعی سر و کار دارند احتمالا از نسخه‌های پلاستیکی این سازها که برای گیتار هیرو و راک بند تولید می‌شوند متنفرند. همین حس را سازنده‌های بازی Power Gig نسبت به دو مجموعه اشاره شده و گیتارهای پلاستکی‌ آنها داشتند. نکته‌ای که وجود دارد این است که پاور گیگ بر خلاف دو بازی اشاره شده با یک گیتار الکتریکی واقعی عرضه شده که حتی به صورت جداگانه هم کار می‌کند. سازنده‌های پاور گیگ برای نشان دادن منظور خود یکی از گرون‌ترین تبلیغات ممکن را انجام داد. آنها تعداد زیادی از گیتارهای پلاستیکی‌ را جمع‌آوری و سوار هواپیما کردند. در ادامه هواپیما از بالای آتشفشانی با مواد مذاب رد شد و همه گیتارهای پلاستیکی به داخل آتشفشان ریخته شدند.

داستان کریتوس و بز

سونی اما در میان این حجم از تبلیغات عجیب از یادها فراموش نشده. این کمپانی برای تبلیغات خدای جنگ 2، مهمانی‌ای را در آتن برای اهالی رسانه برگزار کرد. تم این مهمانی به معنای واقعی کلمه فسق و فجور بود و سونی در راستای این موضوع که همه چیز را به شکل دقیق فراهم کند، سفارشی را برای قرار دادن کله بریده شدن بز در این مهمانی ثبت کرد. هرچند از این داستان با عنوان قربانی کردن بز یاد شد اما در اصل این بز در یکی از قصابی‌های محل برای استفاده از گوشتش کشته شده بود و خبری از قربانی کردن نبود. با این حال ایده کلی آوردن سر بز به مهمانی عمومی، ایده جالبی نبود و باعث شد برای مدت‌ها گروه‌های حمایت از حیوانات سونی را مورد انتقاد قرار دهند.

استخدام مامور 47

اینبار Square Enix برای عرضه Hitman Absolution به سراغ یک کمپین تبلیغاتی عجیب رفت. قبل از عرضه این نسخه از مجموعه Hitman که البته از لحاظ کیفی در سطح خوبی قرار نداشت، اسکوئر اپلیکیشنی را در فیسبوک منتشر کرد که به وسیله آن می‌توانستید اطرافیان خود را تهدید به مرگ کنید. ساختار این اپ به شکلی طراحی شده بود که برای استفاده از اطلاعات طرف مقابل را ثبت کرده و اپ هم به شکل ناشناس پیامی را برای او ارسال می‌کند. مشکل اصلی زمانی خود را نشان می‌داد که مخاطب‌ها متوجه شدند اپلیکیشن مد نظر پیامی را با این مضمون ارسال می‌کند. I just hired Agent 47 to put a hit on you. Click here to see how you meet your end. به شکل واضح این اپلیکیشن با ایده درستی طراحی نشده بود و افزایش انتقاد‌ها باعث شد نهایتا فیسبوک آن را از بخش نرم‌افزارهای خود حذف کند.

وقتی شپرد واقعا به فضا می‌رود

پس از عرضه Mass Effect 3 که البته با واکنش منفی بسیاری از طرفداران مجموعه همراه شد، کمپانی EA تصمیم گرفت تعدادی از نسخه‌های بازی را با اتصال به راکت روانه فضا کند. اکثر این نسخه‌ها البته به سلامت به فضا رسیدند و برخی از آنها حتی در زمان بازگشت به زمین در اختیار مخاطب‌ها قرار گرفتند. با این حال یکی از این نسخه‌ها در برگشت به زمین بالای درختی گیر کرد و باعث شد بسیاری برای به دست آوردن آن به محل حادثه بروند. طرفداران برای در اختیار گرفتن این نسخه از Mass Effect 3، از درخت بالا رفتند و بالاخره یکی از آنها موفق به پایین آوردن دیسک مورد نظر شد.

اشتباه وحشتناک تیم Xbox در هند

مایکروسافت شاید اشتباهات بسیاری را در تاریخ خود انجام داده باشد اما ترسی برای اعتراف به این موضوع و جبران آنها ندارد. سال‌ها پیش زمانی که قرار بود تبلیغات Xbox 360 در هند آغاز شود، بخش تبلیغات هند مایکروسافت تبلیغی و با این عنوان آماده کرد.

After this, your interest in an Xbox could be zero

اگر تنها معنی اصلی جمله را مد نظر قرار دهیم ترجمه به این شکل می‌شود که: بعد از این، علاقه شما به ایکس باکس 360 صفر می‌شود. اما در واقعیت معنی‌ای که تیم تبلیغات مد نظرش بوده به ترجمه دیگر Interest یعنی «بهره» اشاره داشته. در اصل Xbox 360 در هند به شکل اقساطی فروش داشته و تیم تبلیغات این موضوع را مد نظر قرار داده که اگر 360 بخرید، اقساط آن با بهره صفر درصد محاسبه می‌شود. بعد از این ماجرا، تبلیغ اشاره شده به سرعت حذف شد و تیم مارکتینگ هند مایکروسافت نیز اخراج شدند.

یوبی سافت به سم فیشر هم رحم نکرد

رسوایی دیگر در تبلیغات بازی‌های ویدیویی و باز هم Ubisoft که نقش اصلی را برعهده داشته. اینبار برای عرضه Splinter Cell Conviction، کمپانی Ubisoft به سراغ کمپین تبلیغاتی‌ای رفت که از همان ابتدا مشخص بود با واکنش‌های مثبتی همراه نمی شود. درست پیش از انتشار بازی شخصی با اسلحه گرم وارد باری در نیوزلند شده و حاضرین در این محیط را مورد تهدید قرار می‌دهد. بعد از اطلاع‌رسانی مردم، پلیس از راه رسیده و مشخص می‌شود که نه اسلحه واقعی است و نه مهاجم تصمیم به انجام کار خاصی داشته. تمام این ماجرا توسط یک کمپانی تبلیغاتی انجام شده که از سوی یوبی سافت استخدام شده بودند. کمپینی که نهایتا مشخصا نشد چه ارتباطی با مجموعه Splinter Cell داشته.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا