بهترین ها

10 بازی برتر تاریخ جنگ ستارگان

ده‌ها سال از انتشار سری فیلم‌های جنگ ستارگان می‌گذرد و در طول سالیان، بیش از صد بازی ویدیویی از این مجموعه محبوب ساخته شده، که بعضی از آنها موفق شده‌اند تبدیل به چندی از بهترین تجربه‌های علمی-تخیلی در دنیای بازی‌های ویدیویی شوند. با اینکه هر سال عناوین مختلفی از این فرنچایز شاهدیم، در مطلب پیش رو سعی داشتیم 10 بازی برتر مجموعه جنگ ستارگان را کنار هم بگذاریم و معرفی‌شان کنیم؛ با بازی سنتر همراه باشید.

آیتم ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

بازی Star Wars: Knights of the Old Republic 2

بازی 2 Knights of the Old Republic که توسط استودیو Obsidian ساخته شده، شاید ایرادات مختلفی داشته باشد و بتوان بزرگترین مشکلش را این دانست که پر از نقص‌های فنی است، و محتوای پایانی بازی تقریبا از بازی حذف شده، اما با این حال باز هم توانسته به جایگاه مخصوصی نزد بازیکنان و طرفداران برسد و به لطف داستان زیبایی که دارد، تبدیل به تجربه‌ای خاطره انگیز شود. داستان بازی Knights of the Old Republic 2 را می‌توان نسخه‌ای تاریک‌تر از بازی نخست این مجموعه دانست که توسط BioWare ساخته شده بود. هواداران طی سال‌های متمادی با ساخت مادهای مختلف به محتوای بازی اضافه کرده‌اند و حتی از این طریق موفق به کامل کردن داستان بازی هم شده‌اند، پس اگر KOTOR 2 را تجربه نکرده‌اید و از طرفداران جنگ ستارگان هستید، بهتر است هر چه سریعتر سراغ این بازی بروید.

بازی Star Wars: Empire at War

بازی Star Wars: Empire at War را می‌توان یک عنوان خاص دانست. چندین سال پیش بود که فیلم‌های سینمایی بزرگ و محبوب در حال دریافت اقتباس‌های ویدیوی گیمی در ژانر استراتژی بودند و با اینکه تعداد قابل توجهی از آنها با شکست رو به رو شدند، برخی نیز موفقیت‌های مختلفی کسب کردند و توانستند خاطرات خوش فیلم‌ها را، در دنیای بازی‌های ویدیویی نیز تکرار کنند، بازی Star Wars: Empire at War نیز از این دسته بازی‌ها بود. وقایع این عنوان بین فیلم‌های Revenge of the Sith و A New Hope رخ می‌دهد و شما را در قالب فرمانده‌ای می‌گذارد که باید با رهبری ارتشی بزرگ، به پیروزی برسید. گروه‌های مختلف جنگ ستارگان در این بازی قابل کنترل هستند و دست کاربر برای انتخاب جناح تقریبا باز است. از سال 2005 که این بازی عرضه شد زمان زیادی می‌گذرد، اما هنوز هم که هنوز است می‌توان با بازگشت به بازی جنگ ستارگان: امپراتوری در جنگ، ساعت‌ها سرگرم شد و از آن لذت برد.

بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

star wars jedi fallen order

سال 2010 بود که استودیو Respawn تاسیس شد و بسیاری از سازندگان سابق بازی Call of Duty به این تیم ملحق شدند، تا با ساخت عناوین شوتر اول شخص، ژانر را رو به جلو حرکت دهند. برای همین بود که وقتی شنیدیم این استودیو در حال توسعه عنوانی اکشن از مجموعه جنگ ستارگان است تا به کهکشان خیلی خیلی دور برود، تعجب کردیم و این شگفت زدگی زمانی بیشتر شد که دیدیم بازی Star Wars Jedi: Fallen Order چقدر ماهرانه و خوب توسعه یافته. بازی داستان یک جدای جوان با نام کل کستیس (Cal Castis) را دنبال می‌کند که با همراهی گروهی از قهرمانان غیرقابل پیش بینی، سعی بر احیای محفل جدای‌ها دارد و برای این کار باید از دل نیروهای تاریک امپراتوری عبور کند. بازی در زمان عرضه توانست توجهات را به خود جلب کند و بیش از هر چیز، مبارزات نفس گیر و مقایسه با عناوین سولز لایک بود که باعث دیده شدن بازی شد، و البته که ترکیب چنین مواردی با دنیای محبوب جنگ ستارگان می‌تواند توجه هر کسی را به خود جلب کند.

بازی Star Wars: Republic Commando

بازی Star Wars: Republic Commando دقیقا زمانی منتشر شد که بازی Rainbow Six در اوج محبوبیت خود قرار داشت، و خیلی زود توانست ثابت کند که Tom Clancy و یوبی‌سافت کنترل کامل ژانر شوتر اول شخص تاکتیکال را در دست ندارند. بازی Republic Commando با سنت‌شکنی، نبرد بی‌پایان جدای‌ها و سیث‌ها را کنار گذاشت و تصمیم گرفت بازیکن را در نقش گروهی از کلون تروپرها بگذارد که موظف بودند در جریان کلون وارز، از پشت به صفوف دشمن حمله کنند. سیستم دستورات انعطاف پذیر بازی، گان‌پلی خوب و البته سیستم آماده‌سازی ظریفانه‌ای که قبل از حمله می‌توانستید با آن کار کنید، کنار هم باعث شده بودند که یکی از خاص‌ترین و متفاوت‌ترین تجربه‌ها از دنیای جنگ ستارگان در بازی‌های ویدیویی را شاهد باشیم. نسخه‌ای بهبود یافته از این بازی در سال 2021 برای پلی استیشن 4 و نینتندو سوییچ عرضه شد، تا کار کردن با سیستم قدیمی بازی آسان‌تر از قبل شود و افراد بیشتری به این عنوان دسترسی پیدا کنند.

بازی Star Wars Jedi Knight 2 – Jedi Outcast

سال‌ها قبل از اینکه Respawn با بازی Star Wars Jedi: Fallen Order استانداردهای جدیدی برای عناوین سوم شخص از دنیای جنگ ستارگان تعریف کند، استودیو Raven Software با توسعه بازی Star Wars Jedi Knight 2 – Jedi Outcast توانسته بود به این مهم دست یابد. این بازی که شخصیت اصلی بازی Star Wars: Dark Forces یعنی کایل کاتران (Kyle Katran) را دوباره به میادین باز می‌گرداند، به این جدای سابق فرصتی دوباره می‌داد که مجددا با نیرو، یکی شود و از قدرت‌های خود استفاده کند. تمرکز بازی مثل نسخه‌های قبل روی تنوع سلاح‌ها و راه‌های مبارزه بود، و باز موفق به ارائه تجربه‌ای نفس گیر در این زمینه گشته بود. بازی Jedi Outcast به خوبی نشان می‌داد که ایستادگی تک نفره جلوی نیروهای امپراتوری چه حس و حالی دارد، و چطور می‌توان داستانی خارق العاده و جدا از خاندان پرحاشیه اسکا‌ی‌واکر را در دنیای جنگ ستارگان روایت کرد.

بازی Star Wars: Battlefront 2

با اینکه بازی‌های چند سال اخیر Dice از Battlefront تجربه‌های خوبی بوده‌اند، اما این عناوین هیچوقت نمی‌توانند جای بازی Star Wars Battlefront 2 2005 را بگیرند. این بازی نه تنها شما را در دنیایی بزرگ و پر از هرج و مرج قرار می‌داد و باعث می‌شد واقعا احساس کوچک بودن بکنید، بلکه در عین حال باعث می‌شد فکر کنید که به تنهایی می‌توانید نتیجه جنگ را تغییر دهید و اتفاقا قادر به این کار هم بودید. بازی با اتکا به همین جادویی که داشت، توانست طرفداران بی‌شماری کسب کند و تقریبا تبدیل به محبوب‌ترین عنوان چند نفره زمان خود و قطعا محبوب‌ترین بازی چند نفره از دنیای جنگ ستارگان در طول تاریخ تبدیل شود. در کنار جنگ‌های عظیم و نقشه‌های پرجزئیات، جلوه‌های بصری زیبا، اکشن هیجان انگیز و طراحی ظریفانه از جمله مواردی بودند که بازی Star Wars Battlefront 2 را تبدیل به عنوانی خاطره‌انگیز می‌کردند.

بازی Star Wars: TIE Fighter

Tie Fighter را می‌توان هنوز هم بهترین بازی جنگ ستارگان دانست که در مورد نیمه تاریک نیرو (Dark Side of the Force) است. این عنوان که دنباله بازی X-Wing است، شما را در نقش یکی از خلبانان TIE می‌گذارد که باید با گشت زدن در فضای تحت سیطره امپراتوری، دشمنان را شکست دهید و X-Wingها، Y-Wingها و Z-95 Headhuntersها را نابود کنید. بازی TIE Fighter با ترکیب المان‌های شبیه سازی و آرکید، تبدیل به یکی از بهترین عناوین این ژانر هم می‌شود و سخت است بتوان بازی‌های بهتری از این عنوان در سبک مذکر یافت. داستان بازی هم سه گانه اول جنگ ستارگان را پوشش می‌دهد و حتی جاهایی با ایجاد تغییراتی جزئی، کاری می‌کند که شاهد پیچیدگی‌های بیشتر در داستان باشیم. بازی‌های مختلفی شما را در نقش اعضای نیمه تاریک قرار می‌دهند، اما در همه‌شان می‌بینیم که شخصیت اصلی در نهایت به جبهه خیر ملحق می‌شود، اما TIE Fighterبی هیچ ترسی، تاریکی را در آغوش می‌گیرد و انتظار هیچ رستگاری‌ای از بازیکن ندارد، و همین باعث منحصر به‌فرد شدن بازی می‌شود.

بازی LEGO Star Wars The Skywalker Saga

بازی‌های مختلفی از جنگ ستارگان با استایل لگو تا کنون وارد بازار شده‌اند که بی شک بهترین آنها LEGO Star Wars the Skywalker Saga است. این عنوان که به شما اجازه می‌دهد تمام 9 فیلم اصلی جنگ ستارگان را در قالب بازی ویدیویی تجربه کنید، از معدود بازی‌های Star Wars است که تقریبا تمام شخصیت‌های حاضر در جنگ ستارگان را تبدیل به کاراکتر قابل بازی می‌کند و در اختیار کاربر می‌گذارد. شما می‌توانید با انتخاب آناکین جوان در یک طرف، و انتخاب دارث ویدر در طرف دیگر، این دو را مقابل هم قرار دهید و شاهد دیالوگ‌ها و تعاملات بامزه و جالب بین‌شان باشید، که شاید از بهترین قابلیت‌های بازی به حساب بیاید. بازی با حالت Free Play جهانی از احتمالات را در برابر بازیکن قرار می‌دهد و تقریبا غیرممکن‌ها را ممکن می‌سازد، چرا که در این حالت مجبور به پیروی از داستان نیستید و هیچ «بایدی» برای انتخاب یک شخصیت خاص وجود ندارد، و می‌توانید با شخصیت‌های محبوب خود (چه جدای باشند، چه سیث، و چه حتی دروید و انسان‌ها و موجودات دیگر) در سرزمین‌های محبوب‌تان از دنیای وسیع جنگ ستارگان به گشت و گذار مشغول شوید و از بازی لذت ببرید. مراحل داستانی به خوبی با فیلم‌ها در ارتباط هستند و می‌توانند مثل یک تجدید خاطره سرگرم کننده شما را ساعت‌ها مشغول خود سازند.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

استودیو Respawn با ساخت بازی Star Wars Jedi: Fallen Order توانست بنیاد محکمی از خود در دنیای جنگ ستارگان به جا بگذارد و سال پیش با عرضه دنباله این عنوان، ثابت کرد که لایق داشتن جایگاهی والا بین طرفداران Star Wars است. بازی Star Wars Jedi: Survivor پنج سال بعد از نسخه اول روایت می‌شود، و کل کستیس را نشان می‌دهد که حال تبدیل به یک شوالیه جدای شده و می‌خواهد با قدرتمندتر ساختن ارتباط خود با نیرو، از نفوذ امپراتوری در کهکشان بکاهد. طراحی پیچیده و تقریبا مترویدوانیایی بازی، در کنار طراحی هنری شگفت انگیز و طراحی عالی محیط‌ها، با سیستم مبارزه نفس گیری که شمشیرهای نوری خلق می‌کنند، باعث شده داستان و روایت بازی هم جذاب‌تر از پیش باشد و نشان دهد که بازی‌های جنگ ستارگان هم می‌توانند به اندازه فیلم‌ها و سریال‌های این مجموعه محبوب حائز اهمیت و شایسته توجه باشند. بازی آنقدر موفقیت آمیز بود که بلافاصله بعد از عرضه، اعلام شد که نسخه سوم و احتمالا پایانی این فرنچایز نیز در دست ساخت قرار دارد.

بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

شاید بیش از 20 سال از عرضه Star Wars: Knights of the Old Republic گذشته باشد، اما هنوز هم که هنوز است به عنوان بهترین بازی ساخته شده از جنگ ستارگان معروف است و البته که پشت این ادعا، دلایل مستحکمی هم وجود دارند. استودیو BioWare که آن سال‌ها چیزی جز بازی‌های محشر تولید نمی‌کرد، توانسته بود یک نقش آفرینی غنی و جذاب از جنگ ستارگان بسازد، که به بازیکن اجازه می‌داد سرنوشت خود را خودش مشخص کند. بازی که هزاران سال قبل از تشکیل امپراتوری و داستان فیلم‌های اصلی روایت می‌شد، تبدیل به پلتفرمی از جنگ ستارگان شده بود که می‌توانستید با خلق کاراکتر دلخواه خود، به بسیاری از سیارات کهکشان سفر کنید و رویای جدای شدن خود را تبدیل به واقعیت کنید. ریمیک این بازی در دست ساخت است، اما متاسفانه اخبار چندان خوشی از روند توسعه این بازسازی به گوش نمی‌رسند؛ در هر حال اگر می‌خواهید بهترین شبیه ساز حضور در کهکشان خیلی خیلی دور را تجربه کنید، KOTOR بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا