بهترین ها

بهترین بازی های ترسناک ژاپنی

برای مشاهده بهترین بازی های ترسناک ژاپنی در یوتوب کلیک کنید

وقتی صحبت از وحشت می‌شود شما نمی توانید تمامی آثار این ژانر را در یک گروه طبقه بندی کنید. مشکل فقط زیر شاخه های مختلف وحشت نیست بلکه برخلاف دیگر ژانرهای صنعت سرگرمی ، وحشت اول از همه به دو نوع غربی و شرقی تقسیم می‌شود. جامپ اسکر و بوگی من های بالای کمد معمولا شاخصه آثار ترسناک غربی هستند درحالی که آثار وحشت شرقی و به خصوص نوع ژاپنی آن کاملا برگرفته از داستان های سنتی و فضاسازی متقاوت این آثار است که همیشه نقش فرهنگ ژاپنی در آن‌ها پر رنگ بوده. ما قبل از این آیتمی مخصوص بهترین بازی های ترسناک 20 سال اخیر تهیه کردیم و حالا نوبت آن رسیده که بهترین بازی های ترسناک ژاپنی را به شما معرفی کنیم. فقط قبل از شروع باید این نکته را بازگو کنیم که رده بندی بازی ها نه بر اساس شایستگی آن‌ها بلکه بر اساس سال عرضه آن‌هاست.

Resident Evil 2 / 2 Remake

پلتفرم : PS1 ، PS4 ، Xbox One ، PC
سال عرضه : 1998 / 2019

مگر می‌شود لیست بهترین بازی ترسناک ژاپنی باشد و خبری از رزیدنت اویل نباشد. مجموعه رزیدنت اویل مشهورترین سری بازی ترسناک تاریخ است اما اگه بخواهیم یک نسخه را انتخاب کنیم قطعا بهترین گزینه Resident Evil 2 خواهد بود. بازی‌ای که نه فقط مجموعه رزیدنت اویل را به مهم ترین عنوان ژانر وحشت تبدیل کرد بلکه باعث شهرت هیدکی کامیا شد که بعدها با خلق Devil May Cry و بایونتا ، ثابت کرد یکی از بهترین بازیسازهای تاریخ است. باید اعتراف کرد کیفیت نسخه بازسازی Resident Evil 2 هم در سطح بسیار بالایی است و به جرات بهترین عنوان ترسناک نسل هشتم محسوب می‌شود. حتی شاید بتوان گفت بهترین بازسازی تاریخ.  Resident Evil 2 شاید بهترین بازی ترسناک تاریخ نباشد اما قطعا  یکی از مشهورترین آن‌هاست و موفق شده میلیون ها نفر را در سراسر جهان بترساند.

Parasite Eve II

پلتفرم : PS1
سال عرضه : 1999

Parasite Eve II  یکی از مشهورترین عناوین ترسناک کنسول PS1 به حساب می‌آید که از قضا در ایران هم به کاملا شناخته شده است. نسخه اصلی Parasite Eve بر اساس کتابی به همین نوشته دکتر هیداکی سنا ساخته شد. کتابی  که طی دهه 90 به شدت در ژاپن سر و صدا کرد. نسخه اول بازی اقتباسی مستقیم از کتاب بود ، تلفیقی از عناوین ترسناک و بازی های RPG که برخلاف دیگر آثار ترسناک از گیم پلی نوبتی استفاده میکرد. موضوعی که باعث شد ترس بازی کاهش پیدا کند؛ به همین خاطر مبارزات قسمت به صورت ریل تایم ساخته شدند. گیم پلی Parasite Eve 2 کاملا برگرفته از رزیدنت اویل بود و به مانند اون سری از دوربین ثابت استفاده می‌کرد. نکته جالب اینه که کارگردان و نویسنده این بازی Kenichi Iwao «کنیچی ایوائو» بود ؛ یعنی همان کسی داستان نسخه اول Resident Evil را به رشته تحریر درآورده بود. شباهت زیاد این بازی به رزیدنت اویل با اعتراض عده ای از طرفداران نسخه اول همراه شد هرچند استراتژی اسکوئر مبنی بر عرضه یک رزیدنت اویل کلون جواب داد و Parasite Eve 2 با فروش 1 میلیون نسخه ای به یکی از محبوب ترین عناوین PS1 مبدل شد.

D2

پلتفرم : Dreamcast
سال عرضه : 1999

بسیاری فکر می‌کنند عناوین کوجیما عجیب ترین ساخته‌های صنعت بازی ژاپن است اما حقیقت این است که D2 حتی از بازی های کوجیما  هم دیوانه وارتر هست. این عنوان مشهور زاده ذهن کنجی انو «Kenji eno» در ابتدا قرار بود به صورت برای انحصاری برای کنسول پاناسونیک m2 ساخته شود اما با کناره گیری شرکت پاناسونیک از نبرد کنسول ها ،ساخت بازی متوقف می‌شود و انو هم یک ورژن کاملا متفاوت را برای دریم کست تهیه میکند. این بازی 4 دیسک یکی از مهم ترین عناوین تاریخ کنسول دریم کست به حساب می‌آید که در هر سی دی آن داستان و گیم پلی تا حدی تغییر پیدا می‌کند. قصه بازی با سقوط هوایپما شخصیت اصلی یعنی لارا پارتون در کانادا آغاز میشه و هر چه قدر که جلوتر میرود عجیب تر و مرموزتر می‌شود. عجیب تر از داستان گیم پلی D2 است. این بازی زمانی عرضه شد که تقریبا همه عناوین ترسناک مشهور کنترل بسیاری سختی داشتند ، موضوعی که حتی در مورد رزیدنت اویل و سایلنت هیل هم صدق میکرد. به همین دلیل انو گیم پلی را به بخش های مختلف تقسیم کرد. در زمان گشت و گذار دوربین بازی ثابت بود و لارا باید ایتم های مورد نیازش را جمع می‌کرد اما در زمان مبارزات دوربین به اول شخص تغییر پیدا می‌کرد و عجیب اینکه کنترل بازی برای زمان خودش عالی بود. D2 در زمان عرضه مورد بی مهری منتقدان قرار گرفت اما خیلی زود طرفداران پر و پا قرص خودش را پیدا کرد.

Illbleed

پلتفرم : Dreamcast
سال عرضه : 2001

اگه از طرفداران پر و پا قرص ژانر وحشت هستید احتمالا گذر شما به فیلم های کمدی / ترسناک خورده است. اکثر آثار سم ریمی مثل سه گانه Evil Dead یا به قول خودمان کلبه وحشت در همین سبک طبقه بندی می‌شوند. با اینکه فیلم های کمدی ترسناک در سینما طرفداران زیادی دارند اما تا به امروز کمتر سازنده ای جرات کرده که به سمت چنین ژانری حتی نزدیک بشه و این دقیقا همان دلیلی است که باعث شده Illbleed در این فهرست حضور پیدا کند. این بازی انحصاری دریم کست با وجود مشکلات گیم پلی و باگ های متعدد ، مهم ترین بازی کمدی/ وحشت تاریخ به حساب می‌اید. داستان بازی در مورد کاراکتری به اسم «اریکو کریستی» است که پدر مجنونش طراح تم پارک های ترسناک بوده و تله های ساخت خود را روی اریکو خردسال امتحان می‌کرده. موضوعی که باعث می‌شود مادر اریکو در سن شش سالگی او از پدرش طلاق بگیرد و اریکو را از دست شوهر دیوانه‌اش نجات دهد. سال ها بعد سه دوست اریکو به او اطلاع می‌دهند که یک تم پاک ترسناک به تازگی افتتاح شده و کسی که بتواند زنده از این پارک خارج شود جایزه 100 میلیون دلاری را از ان خودش می‌کند و جالب اینه که هیچ کس تا به حال از این پارک زنده بیرون خارج نشده. اریکو به واسطه خاطرات بد خود جواب منفی به دوستانش می‌دهد اما بی خبری از آن‌ها باعث می‌شود دل به دریا بزند و وارد تم پارک شود. با اینکه گیم پلی Illbleed از مشکلات بزرگی رنج می‌برد اما این بازی از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برد که تا قبل از آن در هیچ عنوانی دیده نشده بود. مثلا در تم پارک شش سناریو فیلم ترسناک وجود داشت و شما با ورود هر کدوم از این سناریوها با تله های متفاوتی روبرو می‌شدید. جالب تر اینکه بازی به صورت غیرخطی دنبال می‌شود که برای یه بازی ترسناک سال 2001 ویژگی فوق العاده ای به حساب می آمد. این بازی به دلیل عرضه روی دریم کست و رقابت با امثال Resident Evil Code Veronica و Silent Hill 2 در فروش ضعیف ظاهر شد و منتقدان هم چندان تحویلش نگرفتند هرچند یکی از متفاوت ترین بازی های ترسناک صنعت بازی بود و هست.

Silent Hill 2

پلتفرم : PS2 ، Xbox ، PC
سال عرضه : 2001

اواخر سال 1999 و مدتی پس از عرضه نسخه اول Silent Hill ، Takayoshi Sato «تاکایوشی ساتو» از اعضای اصلی تیم سایلنت ، کل اعضای استودیو رو مجاب میکنه تا قسمت دوم رو بر اساس داستان جنایات و مکافات نوشته داستایوفسکی شکل بدهند به این صورت که شخصیت اصلی بازی باید در تمام مدت با گناهان خودش روبرو شود. به همین خاطر داستان و فضای Silent Hill 2 با تمامی آثار ترسناک پیش از خود متفاوت است. بیراه نیست اگر بگوییم ماجرای عجیب «جیمز ساندرلند» را می‌توان متفاوت ترین داستان در بین بازی های وحشت دانست. بعد روانشناسانه این بازی باعث شد تا Silent Hill 2 علاوه بر هیولاهای ترسناک و محیط رعب آورش به پوست و استخون مخاطبا نفوذ کند. حتی دشمنای این بازی هم همگی بر اساس مشکلات و اختلال های فکری جیمز طراحی شده بودند. از همه اینها مهم تر اینکه Silent Hill 2 ما را با کله هرمی آشنا کرد ، دشمن اصلی Silent Hill 2 که منشا پیدایش اون امیال درونی و پنهان شخصیت اصلی بازی است. Silent Hill 2 علاوه بر داستانی فوق العاده ، گیم پلی جذاب و گرافیک خیر کننده در زمان خود ؛ یکی از شوکه کننده ترین پایان های تاریخ صتعت بازی را دارد. توصیه ما این است  که حتی اگر شده با شبیه ساز این بازی رو انجام دهید. شاید در حال حاضر گرافیک  کاملا منسوخ شده باشد اما در پی این ظاهر زشت ، متفاوت ترین بازی ترسناک تاریخ پنهان شده است.

Clock Tower 3

پلتفرم : PS2
سال عرضه : 2002

اگر از طرفداران بازی های ران اند هاید مثل Outlast هستید باید بدانید یکی از منشاهای این ژانر ، کشور ژاپن  و سری بازی کلاک تاور است. پیش از اینکه امثال اوت لست باعث محبوبیت این زیر شاخه ژانر وحشت شوند ، این «هیفومی کونو» بود که با ساخت بازی کلاک تاور ما را با بازی های ران اند هاید آشنا کرد. Clock Tower 1 یکی از اولین بازی های ترسناک سه بعدی بود هرچند برخلاف عناوین مشابه ، یک بازی پوینت و کلیک بود. موضوعی که به مذاق تعدادی از طرفداران ژانر وحشت خوش نیامد. شماره سوم اما به سمت آثاری همچون رزیدنت اویل و سایلنت هیل گرایش داشت و یک بازی سوم شخص با دوربین ثابت بود. شخصیت اصلی این بازی دختر 14 ساله ای به نام «الیزا همیلتون» است که در مدرسه شبانه روزی درس می‌خواند. روزی لیزا نامه ای از مادرش دریافت میکند که باید تا سن 15 سالگی پنهان شود و نباید تا قبل از آن به خانه خود در لندن بازگردد اما بر اساس قانون آثار ترسناک ، لیزا حرف بزرگتر از خود رو گوش نمی‌دهد و به خانه بازمی‌گردد. نکته جالب در مورد گیم پلی بازی این است که شما را با مکانیکی به اسم خط اضطراب آشنا می‌کند هرچه قدر که دشمنان بیشتر شما را بترسونند و به لیزا اسیب برسانند ، این نوار پر میشه  و در نهایت لیزا را به کشتن می‌دهد. نکته جالب دیگه در مورد Clock tower 3 حضور « Kinji Fukasaku» (کینجی فوکاساکو)  به عنوان کارگردان بازی است. یکی از مشهورترین کارگردان های صنعت فیلم ژاپن  که با ساخت فیلم هایی مثل شوگان سامورایی ، قبرستان نجابت و البته فیلم مشهور بتل رویال شناخته می‌شود. فوکاساکو تمامی میان پرده های Clock tower 3 را ساخته و جالب اینکه این بازی ترسناک آخرین ساخته فوکاساکو هست که یک سال پس از عرضه این بازی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

Fatal Frame II: Crimson Butterfly

پلتفرم : PS2 ، Xbox
سال عرضه : 2003

تقرییا تمامی عناوین ترسناک تا نسل ششم به یا با الهام از رزیدنت اویل ساخته شده بودند یا سایلنت هیل. عناوینی مثل D2 سعی کرده بودند اثری بین دو این دو باشند. این در حالی است که FF2 یک زیر شاخه جدید را به عناوین وحشت اضافه کرد. با اینکه در هنگام گشت و گذار با دوربین ثابت سر و کار داشتید اما در هنگام رویایی با ارواح باید با آن‌ها مستقیما روبرو شوید. در این سری شما باید با دوریین عکاسی از ارواح پیرامون خود عکس بگیرید. یعنی مستقیما با منبع وحشت بازی آن هم در نمای اول شخص روبرو شوید. روح هایی که با الهام فولکورهای ژاپنی طراحی شدند و شما رو تا سر حد مرگ شما رو می ترسانند. قسمت دوم تمامی مشکلات شماره اول را رفع کرد و به لطف داستان درگیر کننده و طراحی محیط خوب مخاطبان را مجذوب خود کرد. داستان بازی در مورد دو خواهر با نام های مایو و میو است که به شکلی اتفاقی وارد یک روستای متروکه می‌شوند ، روستایی که ارواح خبیث و زجر دیده در آن زندگی می کنند. به عقیده بسیاری Fatal Frame 2 نقش سایلنت هیل 2 را برای این سری Fatal Frame بازی میکند و تقریبا تمامی طرفدارن موافق این موضوع هستند که قسمت دوم بهترین نسخه سری است. با این حال باید اعتراف کرد که هنوز هم ترسناک ترین نسخه این سری قسمت اول آن است.

Siren

پلتفرم : PS2
سال عرضه : 2003

بعد از موفقیت فوق العاده سایلنت هیل ، «کیچیرو تومایا» (Keiichiro Toyama) خالق این بازی به دلیل اختلافات با کونامی  این شرکت را ترک کرد و راهی سونی شد تا یک بازی ترسناک انحصاری برای کنسول PS2 بسازد ، بازی  به اسم «سایرن« که سال 2003 عرضه شد. سایرن تفاوت زیادی با سایلنت هیل داشت. اول اینکه فضاسازی آن کاملا ژاپنی بود. مورد دوم اینکه بازی به جای یک کاراکتر روی ده کاراکتر تمرکز داشت ، کاراکترهایی که هر کدام داستان منحصر به فرد خود را داشتند. با این حال به مانند سایلنت هیل بازی در یک منقطه کاملا ایزوله شده به اسم روستای هانادا اتفاق می افتاد. بعد از یک مراسم روح گیری ناموفق یک زلزله مهیب توی هانادا رخ می‌دهد و ناگهان موجوداتی شیطانی به اسم شیبیتو وارد روستا میشن که قصد دارند تا آخرین نفر زنده در هانادا را از بین ببرند. سایرن یکی از سخت ترین بازی های نسل ششم بود که به صبر و تحمل زیاد نیاز داشت. هر شخصیت سناریوهای مشخص خود را داشت که در زمان ریل تایم اتفاق می افتادند. گاهی اوقات سناریو دو نفر در یک زمان و در بخش های مختلفی از بازی رخ می دادند.  این سیستم که به اسم Link Navigator شناخته میشد مثل یه فایل اکسل بود که نه فقط مشخصات هر کاراکتر بلکه ماموریت و زمان وقوع اتفاقات و سناریوهای موجود برای هر شخصیت را به تصویر میکشید. Siren یکی از پیشروترین بازی های PS2 که از سیستم کپچر صورت صورت منحصر به فرد خودش بهره می‌برد. چیزی شبیه به همان سیستم کپچری که برای ساخت l.a Noire استفاده شده بود. برخلاف L.A NOIRE که حرکات صورت در آن با 32 دوربین فیلم برداری شده بود ، حرکت صورت بازیگرای سایرن به وسیله 8 دوربین فیلم برداری شد. به همین خاطر صورت کاراکترهای بازی واقعی و البته وحشتناک کار شد. موضوعی که در نهایت باعث شد وحشت بازی چند برابر شود.

Kuon

پلتفرم : PS2
سال عرضه : 2004

اکثر قریب به اتفاق گیمرها استودیو From Software را به دلیل  ساخت سری بازی های سولز میشناسند اما این استودیو طی نسل ششم کنسول ها تعدادی از بهترین عناوین خود را عرضه کرد که یکی از آن‌ها Kuon بود. این بازی با اینکه نمرات خوبی نگرفت اما بدون شک از تاثیرگذارترین آثار وحشت ژاپنی بود. بازی در دوره ژاپن فئودال جریان داشت ، دوره‌ای که به گفته Atsushi Taniguchi «آتسوشی تانیگوچی» متفاوت ترین دوره تاریخ مردم ژاپن بود و سختی های آن دوره باعث شد تا باور به دیو و پری بیش از هر زمانی وارد فرهنگ این کشور شود. Kuon از دید دو کاراکتر زن روایت می‌شد که هر دو آن‌ها به دنبال پیدا کردن جن گیر مشهوری به اسم «دومان» هستند. کاراکتر اول «اوتسوکی» دختر دومان هست و کاراکتر دوم هم ساکویا شاگرد ارشد دومان. دو کاراکتر بازی ما برای انجام یک هدف مشترک وارد عمارت ترسناکی می‌شوند که علاوه بر موجودات ترسناکی ، رازی مخوف در دل آن پنهان شده. Kuon از اون دست بازی هایی است که اتمسفر فوق العاده ای دارد و علاوه بر وحشت لحظه ای به لطف جامپ اسکر ، فضای دلهره آور ژاپن دوران فئودالی را به تصویر می‌‍کشد.

Evil Within

پلتفرم : PS3 ، PS4 ، Xbox 360  ، Xbox One ، PC
سال عرضه : 2014

شینجی میکامی خالق Resident Evil سال ها بعد عرضه Resident Evil 4 تصمیم به خلق یک مجموعه ترسناک جدید گرفت و در سال 2014 بازی Evil Within را برای کنسول های نسل هفتم و هشتم عرضه کرد. این بازی بازگشتی به دوران عناوین کلاسیک وحشت بود ؛ طوری که احساس می‌کردید گیم پلی یک بازی ترسناک نسل ششمی با گرافیک یک بازی نسل هشتمی با هم تلفیق شدند. داستان Evil Within درباره پلیسی به اسم سباستین است که پس از کشتار وحشتناکی در تیمارستان بیکن عازم این مکان می‌شود بی خبر از اینکه قرار است وارد یک دنیای جدید شود  ؛ دنیایی که در هر گوشه آن یک دشمن ترسناک در پی کشت او هستند. این بازی سوم شخص مشخصا تاثیر زیادی از Resident Evil 4 گرفته بود با این تفاوت که شما همیشه با مشکل کمبود مهمات روبرو هستید. یکی جالب ترین نکات در مورد این بازی حضور تعدادی از مشهوترین بازیگران سینما و تلویزیون جهان بود.  ستاره هایی مثل «انسون مونت» بازیگر اصلی سریال Hell On Wheels ، جنیفر کارپنتر بازیگر مشهور سریال دکستر و البته «جکی ارل هیلی» نامزد جایزه اسکار که اکثرا اون رو به خاطر بازی در نقش رورشاک در فیلم Watcmen میشناسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا