بهترین ها

10 بازی پیچیده در تاریخ بازی‌های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی در فرم و مقیاس گوناگونی تولید می‌شوند. مطمئنا همه ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که پس از طی کردن یک روز طولانی کسل‌کننده، بخواهیم برای مدت اندکی صرفا برای فرار از واقعیت اوقات خوشی را با یک بازی تجربه کنیم. اما بعضی وقت‌ها بازی‌های ویدئویی پا را فراتر می‌گذارند.

برای مشاهده آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

بعضی وقت‌ها، با بازی‌هایی روبرو هستیم که با ساختار پیچیده خود مغزمان را بیش از حد معمول درگیر خود می‌کنند. بازی‌هایی که به هیچ عنوان نمی‌توان به آن‌ها به‌شکل یک سرگرمی ساده وقت پر کن نگاه کرد. در این بخش، قصد داریم تا 10 مورد از این بازی‌های پیچیده که باعث به چالش کشیده شدن مغز شما می‌شود را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

10.Kerbal Space Program

بازی Kerbal Space Program

استودیوی سازنده: Squad و Blitworks
ناشر: Private Division
سال عرضه: 2015
پلتفرم‌ها: کامپیوتر، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان

در بازی Kerbal Space Program، بازیکن باید فضاپیمایی را از پایه طراحی و سپس آن را به فضا پرتاب کند. شما در این عنوان ساعات بسیاری را مشغول آزمایش کردن موارد مختلف می‌شوید و بارها شکست می‌خورید، اما در نهایت هنگامی که تمام فاکتورها را در نظر گرفتید و موفق شدید فضاپیمای مورد نظر خود را بسازید، احتمالا حسی مشابه با کارمندان ناسا را خواهید داشت. در حقیقت، شبیه‌سازی‌های انجام شده در بازی به قدری دقیق و جزئی هستند که مهندسان واقعی می‌توانند از دانش خود برای تجربه بازی استفاده کنند؛ چرا که بازی در خصوص مسائل علمی مانند قوانین مربوط به گاز و هوا و همچنین قوانین فیزیک، از دنیای واقعی بهره می‌برد.

9.Factorio

بازی Factorio

استودیوی سازنده: Wube Software
ناشر: Wube Software
سال عرضه: 2016 (ارلی اکسس)
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Factorio یک عنوان اپن ورلد است و با سقوط شخصیت اصلی بر روی یک سیاره که موجودات فضایی در آن پرسه می‌زنند شروع می‌شود. شما باید با کنترل این شخصیت که یک مهندس است، یک تشکیلات صنعتی کامل را از پایه با هدف ساخت موشک جهت فرار کردن از این سیاره بسازید. گیمپلی بازی در سبک مدیریت و ساخت و ساز است و می‌تواند شما را تا صدها ساعت درگیر خود کند. با پیشروی در بازی و جمع‌آوری منابع به اندازه کافی، کارخانه‌هایی را خواهید ساخت که پروسه کار شما را راحت‌تر خواهد کرد. البته که مدیریت کردن این کارخانه‌ها پیچیدگی زیادی را به همراه می‌آورد که ممکن است به واسطه آن به‌راحتی در بازی گم شوید.

8.Dwarf Fortress

بازی Dwarf Fortress

استودیوی سازنده: Bay 12 Games
ناشر: Bay 12 Games و Kitfox Games
سال عرضه: 2006
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Dwarf Fortress یک بازی مدیریت منابع و روگ لایک محسوب می‌شود. اجازه ندهید ظاهر پیکسلی بازی شما را گول بزند. فهرست راهنمایی که کاربران Dwarf Fortress برای بازی تهیه کرده‌اند، بیش از 200 صفحه است. با شروع کردن بازی، یک جهان مخصوصی به وجود می‌آید که آب و هوا و زیست بوم مخصوص خود را دارد. این موارد بر روی تمدن و شهرهایی که به‌وجود می‌آیند تاثیر می‌گذارند. می‌توان گفت سطح جزئیاتی که در این عنوان وجود دارد بی‌نظیر است.

جالب است بدانید که Dwarf Fortress بر روی توسعه یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های دنیا، یعنی ماینکرفت تاثیرگذار بوده.

7.Europa Universalis IV

بازی Europa Universalis IV

استودیوی سازنده: Paradox Development Studio
ناشر: Paradox Interactive
سال عرضه: 2013
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Europa Universalis IV در میان عناوین گرند استراتژی یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها به‌شمار می‌رود. گیمپلی بازی را یک نقشه تعاملی از کره زمین تشکیل می‌دهد. این نقشه به بخش‌های مختلفی از ایالت‌ها تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها نسبت به کشوری که قسمتی از آن هستند، رویکرد متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها در ارائه منابع به کشور خود کمک می‌کنند و برخی دیگر ممکن است یک شورش داخلی ایجاد کنند.

بازیکن وظیفه اداره یکی از این کشورها را بر عهده دارد و باید تعادل مناسبی را بین سیاست، ارتش و اقتصاد کشور خود به‌وجود بیاورد. در نظر گرفتن تمام این موارد یک تجربه گیمپلی پر عمق را شکل می‌دهد که روی هم رفته، باعث می‌شود  Europa Universalist IV به این لیست راه پیدا کند.

6. Eve Online

بازی Eve Online

استودیوی سازنده: CCP Games
ناشر: Atari و Simon & Schuster
سال عرضه: 2003
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Eve Online یک عنوان MMORPG با محوریت مبارزات فضایی است. این بازی که به مقیاس عظیم و پیچیدگی سیستم‌های مختلف خود معروف است، 7800 منظومه ستاره را در بر دارد که بازیکنان می‌توانند از آن‌ها دیدن کنند. مبارزات بازی گاهی می‌تواند شامل بیش از هزار بازیکن به‌صورت همزمان باشد.

برای اینکه متوجه شوید از لحاظ مقیاس با چه عنوان عظیمی طرف هستیم، باید بدانید که در سال 2014 مبارزه بزرگی در بازی رخ داد که بیش از 7000 هزار بازیکن مختلف در آن دخیل بودند. این مبارزه که با نام Bloodbath of B-R5RB معروف است، 21 ساعت پیاپی طول کشید.

5. Digital Combat Simulator: A-10C Warthog

بازی Digital Combat Simulator A-10C Warthog

استودیوی سازنده: Eagle Dynamics
ناشر: The Fighter Collection
سال عرضه: 2008
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Digital Combat Simulator: A-10C Warthog را می‌توان دقیق‌ترین شبیه‌ساز مبارزات هوایی نامید. در این عنوان، همانند دنیای واقعی تک تک کلیدهای کوچکی که در کابین خلبان می‌بینید اهمیت دارند و هر کدام تأثیر خود را می‌گذارند. سیستم‌های به‌کار گرفته شده در بازی به قدری پیچیده هستند که بازیکنان ابتدا باید یک راهنمای 700 صفحه‌ای را مطالعه کنند. بله، درست شنیدید. برای داشتن یک تجربه کامل از بازی نیازمند مطالعه یک راهنمای دقیق و جزئی هستید، در غیر این صورت احتمالا با شکست‌های متعددی مواجه خواهید شد.

4. The Witness

بازی The Witness

استودیوی سازنده: .Thekla, Inc
ناشر: .Thekla, Inc
سال عرضه: 2016
پلتفرم‌ها: کامپیوتر، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، iOS

شاید بتوان گفت که بازی The Witness یکی از سرشناس‌ترین عناوین این لیست است. ویتنس یک بازی پازل اول شخص است که بازیکن را در نقش شخصیتی بی نام و نشان در جزیره‌ای پر از معما رها می‌کند. این معماها که با محوریت هزارتو هستند، به‌قدری پیچیده می‌شوند که برای حل آن‌ها به قلم و کاغذ نیاز خواهید داشت. اگر راه حل پازل‌های بازی را در اینترنت جستجو نکنید و تنها با استفاده از هوش خود بازی را پیش ببرید، ممکن است ساعت‌های طولانی با The Witness درگیر شوید.

3. Hacknet

بازی Hacknet

استودیوی سازنده: Team Fractal Alligator
ناشر: Fellow Traveller
سال عرضه: 2015
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Hacknet شما را در نقش شخصیتی قرار می‌دهد که باید معمای قتل یک هکر مشهور را حل کند. همانطور که از نام بازی پیداست، هک‌نت با پدیده هک کردن و نفوذ به سیستم‌های متخلف سر و کار دارد. اما موضوع وقتی پیچیده می‌شود که متوجه می‌شوید برای تجربه بازی، باید از کدهای واقعی برنامه‌نویسی استفاده کنید. هر چند بازی دارای مرحله‌ای است که برای یادگیری و آماده کردن بازیکن طراحی شده، اما همچنان نداشتن دانش کافی برنامه‌نویسی در هنگام بازی کردن Hacknet بر روی تجربه شما تأثیر خواهد گذاشت.

2. Total War: Rome II

بازی Total War: Rome 2

استودیوی سازنده: Creative Assembly
ناشر: Sega
سال عرضه: 2013
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Total War: Rome II عنوانی استراتژیک است که مبارزات عظیمی را به‌شکل ریل تایم شامل می‌شود. فارغ از بخش مبارزات بازی که مقیاس بسیار بزرگی دارند و در برخی موارد تعداد سربازان در آن به بیش از هزار نفر می‌رسند، بازیکن باید هنگام تجربه Total War: Rome II توجه ویژه‌ای به سیاست و دیپلماسی داشته باشد. همچنین بازی دارای 100 حزب مختلف است که هر کدام توسط افراد مختلفی اداره می‌شوند و رویکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

1. Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura

بازی Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura

استودیوی سازنده: Troika Games
ناشر: Sierra On-Line
سال عرضه: 2001
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

بازی Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura که قدیمی‌ترین اثر این لیست به‌شمار می‌رود، یک عنوان نقش‌آفرینی جذاب است که توسط خالقان اصلی سری Fallout ساخته شده است. فارغ از ستینگ داستانی جالب و خاص بازی که با موضوعاتی مانند جدال بین تکنولوژی و جادو سر و کار دارد، آرکینوم یکی از عمیق‌ترین تجربه‌های نقش‌آفرینی را ارائه می‌دهد.

بازیکن در ابتدای بازی امکان انتخاب شخصیت و یا خلق یک شخصیت با ویژگی‌هایی خاص را دارد. تعداد پیش‌زمینه‌های داستانی که امکان انتخاب آن‌ها برای خلق شخصیت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد، به بیش از 40 عدد می‌رسد که هر کدام نسبت به دیگری تفاوتی را ایجاد خواهد کرد. علاوه بر آن، جهان بازی نسبت به کنش‌ها و انتخابات شما به‌شکلی مثال‌زدنی واکنش نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا