بهترین ها

حماسی‌ترین باس فایت‌های سری خدای جنگ

استودیوی سانتا مونیکا در سال‌های اخیر دستاوردهای بزرگی را با سری God of War کسب کرده، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها خلق مبارزات حماسی و شگفت‌انگیزی بوده که همیشه مورد توجه طرفداران قدیمی و جدید سری قرار گرفته. به‌راحتی می‌توان گفت که این باس فایت‌ها اکنون، به بخش مهمی از هویت مجموعه تبدیل شده است. به لطف انتخاب ستینگ داستانی هوشمندانه برای سری، دست سازندگان برای طراحی مبارزات حماسی و بزرگ در هر نسخه باز بوده که باعث شده این باس فایت‌ها، برخی از بیادماندنی‌ترین لحظات هر بازی را تشکیل دهند. امروز قصد داریم تا با نگاهی به گذشته، 10 مورد از حماسی‌ترین باس فایت‌های سری خدای جنگ را با یکدیگر مرور کنیم. با ما همراه شوید.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

بازی God of War: Chains of Olympus - باس فایت Persephone

10 .God of War: Chains of Olympus – Persephone

شاید باس فایت نهایی بازی اسپین آف God of War: Chains of Olympus نسبت به سایر لحظات حماسی نسخه‌های شماره‌دار سری کمتر مورد توجه قرار گیرد، اما باس فایت پرسفون تمام آنچه که از یک مبارزه بزرگ در سری گاد آو وار انتظار دارید را در خود جای داده است؛ از زمینه‌چینی عالی پیش از آغاز نبرد گرفته تا صحنه‌های سینمایی معرکه معروف سری و صد البته رویارویی مستقیم با الهه جهان زیرین و اتلس. تقریبا تمام المان‌های لازم به‌خوبی در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک باس فایت جذاب را در پایان (چینس او المپوس) تجربه کنید. همان‌طور که گفته شد، این باس فایت معمولا کمتر مورد توجه طرفداران قرار می‌گیرد اما با این وجود، لیاقت حضور در میان لیست حماسی‌ترین مبارزات سری را دارد.

بازی God of War: Ghost of Sparta - باس فایت Thanatos

9. God of War: Ghost of Sparta – Thanatos

بازی God of War: Ghost of Sparta کریتوس را به سفری برای جستوجوی برادر گمشده‌اش یعنی دیموس می‌فرستد، برادری که در چنگ تاناتوس بوده و سال‌هاست توسط او شکنجه می‌شود. دو برادر اسپارتان پس از متحد شدن با یکدیگر، شانه به شانه در کنار هم می‌جنگند تا یکی از مهیج‌ترین مبارزات سری خدای جنگ شکل بگیرد. بازیکن حتی به‌طور محدودی می‌تواند با فشار دادن یک کلید مخصوص، از ضربات نیزه دیموس استفاده کند که این موضوع به‌تنهایی، مبارزه با خدای مرگ، تاناتوس را از سایر از باس فایت‌های سری متمایز می‌سازد. اما اگر همه این‌ها کافی نبود، سازندگان در میانه این نبرد حتی پا را فراتر می‌گذارند. تاناتوس خیلی زود تبدیل به موجودی غول‌پیکر می‌شود که بخش بزرگی از تصویر را به خود اختصاص می‌دهد. خلق چنین باس فایت عظیمی آن هم در عنوانی که بر روی یک کنسول دستی عرضه شده، واقعا یک دستاورد تحسین‌برانگیز است.

بازی God of War - باس فایت Baldur

8. God of War 2018 – Baldur

یکی از معدود انتقاداتی که به نسخه 2018 خدای جنگ وارد شد، مربوط به تعداد کم باس فایت‌های آن نسبت به سایر نسخه‌های سری بود. با این وجود، رویارویی غیرمنتظره با Stranger یا همان بالدر قطعا طرفداران زیادی را در هنگام تجربه بازی میخکوب می‌کند. اودین فرزند نامیرای خود را به خانه کریتوس فرستاده تا در مورد موضوع بخصوصی اطلاعات به دست آورد، اما لحظات کوتاهی پس ملاقات دو خدای قدرتمند، مبارزه‌ای رخ می‌دهد که زمین را می‌شکافد و کوه‌ها را به لرزه در می‌آورد. به واسطه سرعت بالای بالدر، بازیکن به‌طور ناخودآگاه در استفاده از مکانیزم‌هایی مانند دفع ضربه با سپر آموزش می‌بیند و در همین حال، یک درگیری پرتنش و هیجان‌انگیز را تجربه می‌کند. همچنین نمی‌توان از طراحی کلی مرحله و کارگردانی سینمایی فوق‌العاده این باس فایت که بخش مهمی از آن به حساب می‌آید، گذشت.

بازی God of War - باس فایت Ares

7. God of War – Ares

همان‌طور که می‌دانید، در ابتدای داستان مجموعه God of War این اریس است که عنوان خدای جنگ را یدک می‌کشد. اما اریس در پایان باید با همان هیولایی که خودش او را خلق کرده، یعنی کریتوس قرار بگیرد. باس فایت پایانی گاد آو وار 1 تنها یک مبارزه ساده با ویلن داستان نیست. کشتن اریس نه‌تنها یک نقطه مهم در سفر کریتوس به عنوان شخصیت اصلی داستان به‌شمار می‌رود، بلکه این رخداد، آغازگر روندی است که به نابودی ابدی خدایان المپ‌نشین منجر می‌شود. در باس فایت نهایی، کریتوس و اریس اندازه غول‌آسایی دارند که این مبارزه را به یکی از خاص‌ترین بخش‌های سری تبدیل می‌کند. در پایان، کریتوس به سختی پیروز از میدان بیرون می‌آید و جایگاه خدای جنگ را به دست می‌آورد.

بازی God of War - باس فایت Hydra

6. God of War – Hydra

هیولای چند سر هایدرا اولین باسی است در مجموعه خدای جنگ در مقابلش قرار می‌گیریم. می‌توان گفت که تیم سازنده موفق شده تا با طراحی این مبارزه، به بهترین شکل ممکن مخاطبان را با آنچه در طول بازی در انتظارشان هست آشنا کنند. مبارزه با هایدرا، یک مبارزه خونین و خشن است که به مقدار کافی بازیکن را به چالش می‌کشد و از طرف دیگر، شما را با بخش‌های QTE یا همان قسمت‌های دکمه‌زنی هیجان‌انگیز سری معرفی می‌کند. کریتوس با فرو کردن سر هایدرا در تیرک عمودی نصب شده بر روی کشتی، به این مبارزه پایان می‌دهد تا بدین شکل یکی از بیادماندی‌ترین لحظات تاریخ مجموعه خدای جنگ خلق شود.

بازی God of War III - باس فایت Hercules

5. God of War III – Hercules

یک باس فایت دیگر که کریتوس در آن، به نوعی در مقابل یکی از اعضای خانواده خود قرار می‌گیرد و او را به‌شکل وحشیانه‌ای به کام مرگ می‌کشاند. بر خلاف اکثر باس‌های شماره سوم، هرکول یک خدای کامل به‌شمار نمی‌رود. اما این موضوع به هیچ عنوان از جذابیت باس فایت هرکول نمی‌کاهد. برادر ناتنی کریتوس که کینه عمیقی از او به دل دارد، به قصد تحت تأثیر قرار دادن زئوس نبردی را آغاز می‌کند که واقعا شما را به چالش می‌کشد. هرکول در این باس فایت درست همانند قهرمان قدرتمندی که از آن انتظار دارید، با شما به مبارزه می‌پردازد. البته که روح اسپارتا قادر است تا رقیب خود را از پا درآورد، اما نکته قابل توجه مبارزه این است که کریتوس کار هرکول را با استفاده از دستکش‌های آهنی خود او می‌سازد و نحوه خشونت‌آمیز پایان‌بندی باس فایت، احساس رضایت عجیبی را برای بازیکن به همراه دارد.

بازی God of War III - باس فایت Poseidon

4. God of War III – Poseidon

باس فایتی بعدی لیست نیز به بازی God of War III تعلق دارد تا باری دیگر به یاد بیاوریم که شماره سوم سری، تا چه حد در این زمینه موفق عمل کرده. بلافاصله پس از آغاز شدن گاد آو وار 3، سازندگان با قرار دادن باس فایت پوسایدن به بازیکنان نشان می‌دهند که از لحاظ بزرگی و مقیاس، با چه نوع عنوانی طرف هستند. مبارزه با خدای دریا دارای چندین استیج متنوع است که حتی چند بخش پلتفرمینگ را نیز در بر دارد. همه این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که در پس زمینه تصویر نظاره‌گر جنگ عظیمی میان خدایان و تایتان‌ها هستید و خود شما نیز بر روی یک تایتان در حال صعود از کوه المپوس قرار دارید. همچنین سازندگان به‌طور هوشمندانه‌ای لحظات پایانی نفس کشیدن پوسایدن را از دید خود او به شما نمایش می‌دهند تا خشم بی‌انتهای کریتوس به بهترین شکل حس شود.

بازی God of War

3. God of War II – Colossus of Rhodes

مبارزه کریتوس با باس Colossus of Rhodes بدون شک یکی از دستاوردهای فنی بزرگ سازندگان در دوران پلی استیشن 2 محسوب می‌شود. در مقدمه طوفانی بازی God of War II، زئوس به مجسمه عظیم هلیوس، خدای خورشید جان می‌بخشد و یک مبارزه طولانی و سراسر هیجان شکل می‌گیرد. این باس در حقیقت یک جدال نسبتا طولانی است که شامل مبارزه مستقیم، دکمه‌زنی‌های سینماتیک خوش‌ساخت، و حتی ورود به قسمت‌های داخلی بدنه باس و نابود کردن اجزای درونی آن می‌شود. تنوع بالایی که در طراحی این مبارزه حماسی وجود دارد، آن را به یکی از برترین باس‌های سری تبدیل می‌کند.

جالب است بدانید که تیم سازنده، در واقع تا لحظات پایانی توسعه بازی بر روی بخش مقدمه و این باس فایت مشغول کار بوده که همین موضوع، وسواس سانتا مونیکا برای خلق تجربه‌ای منحصر بفرد را نشان می‌دهد.

بازی God of War III - زئوس

2. God of War III – Zeus

به دست آوردن فرصت مبارزه با زئوس در بازی God of War III، تمام آن چیزی است که در طول نسخه سوم سری منتظر آن هستیم و باید گفت که تیم سازنده موفق شده تا بالاترین انتظارات بازیکنان را برآورده سازد. در حالی که عطش کریتوس برای انتقام‌جویی به اوج خود رسیده، پدر و پسر برای آخرین بار در مقابل هم قرار می‌گیرند تا یک بار برای همیشه به ماجرا خاتمه دهند. این باس فایت شامل برخی از خونین‌ترین لحظات سری بوده و پادشاه المپوس، با ترسناک‌ترین هیولای ممکن روبرو می‌شود. از دوئل کریتوس و زئوس در قالب یک نبرد پرهیاهوی دو بعدی، تا ورود به قلب گایا و یک سفر درونی به اعماق ذهن کریتوس، همه و همه باعث می‌شوند تا یک پایان حماسی لایق برای سه‌گانه یونان خدای جنگ رقم بخورد.

باس فایت Cronos - بازی God of War III

1 .God of War III – Cronos

اگر مجبور باشیم که تنها یک بخش را انتخاب کنیم تا به بهترین شکل ممکن عظمت و بزرگی باس فایت‌های مجموعه God of War را در قالب یک مرحله نمایش دهد، این بخش احتمالا مبارزه کریتوس با کرونوس خواهد بود. در حین این مبارزه، دوربین مدام به عقب کشیده می‌شود تا به یاد بیاورید که کریتوس از لحاظ اندازه، حتی با ناخن انگشتان کرونوس نیز قابل مقایسه نیست. کرونوس یک تایتان عظیم‌الجثه است و از این رو، بازیکن در حین این باس فایت با یک مرحله چند لایه که شامل پلتفرمینگ و کشتن دشمنان کوچک‌تر است، روبرو خواهد شد. اما روی هم رفته، ترکیب تمام این المان‌ها و نحوه کشته شدن کرونوس در پایان باس فایت، باری دیگر توانایی‌های ویژه سانتا مونیکا در خلق سناریوهای اکشن دیوانه‌وار را به ما نشان می‌دهد. کرونوس نه‌تنها حماسی‌ترین باس فایت تاریخ سری خدای جنگ محسوب می‌شود، بلکه می‌توان از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نبردهای در میان تمام بازی‌ها یاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.