بهترین ها

بهترین ماموریت های سری کال آف دیوتی

برای مشاهده بهترین ماموریت های کالاف دیوتی در یوتوب کلیک کنید

نزدیک به 16 سال از انتشار اولین بازی Call of Duty می‌گذرد ولی از آن زمان تا به حال، نه تنها از محبوبیت این سری شوتر چیزی کم نشده بلکه تعداد طرفداران آن همچنان رو به افزایش است. با اینکه این فرنچایز امروز بیشتر برای نبرد‌های مولتی‌پلیر و سریع خود شهرت دارد ولی اکثر بازی‌های این سری به جز دو عنوان Warzone و Black Ops 4 کمپین‌های تک‌نفره هیجان‌انگیز و قوی دارند که فضای جنگ‌های زمینی و بعضی از واقعیت‌های تلخ جنگ را به ما نشان می‌دهند.
اگرچه تمرکز اصلی این سری در ابتدا بیشتر بر نبرد‌های جنگ جهانی دوم بوده است اما بازی‌های Call of Duty به دوره‌های جالب دیگری شامل جنگ ویتنام ، دوره‌ی جنگ سرد و همچنین داستان‌های ساختگی از جنگ‌های مدرن در آینده نیز می‌پردازند. در ادامه نگاهی خواهیم کرد به 10 ماموریت برتر از کمپین‌های بازی‌های COD که از نظر شخصیت‌پردازی، روایت داستانی و طراحی مرحله نمونه‌ هستند.

  1. مرگ از آسمان (Death from Above) Modern Warfare

در بازی‌های اولیه جنگ جهانی دوم ، ماموریت‌هایی که غیر زمینی باشند بسیار نادر بودند اما در عصر جنگ‌های مدرن این قضیه کاملاً فرق می‌کند. در این ماموریت شما نقش یک افسر یا افسر‌های توپخانه را دارید که توسط یک هواپیمای جنگنده‌ی AC-130 پوشش هوایی لازم برای سربازان SAS شامل Soap و پرایس را فراهم می‌کنید، با اینکه ممکن است این ماموریت برای برخی خسته‌کننده به نظر برسد اما این ماموریت تنها قسمتی است که بخش مدرن جنگ بخوبی در آن نمایش داده شده و می‌تواند یک دورنما از چگونگی جنگ در عصری که اکنون در آن به سر می‌بریم را در اختیار ما قرار دهد.

  1. با من زجر بِکش  Black Ops 2

بسیاری از مراحل در بازی Call of Duty ما را بطور زیادی هیجان‌زده می‌کنند اما صحنه‌هایی هم هستند که دیدن آن بسیار دردناک و حتی رنج‌آور است. با اینحال که دیدن مرگ  Gaz, Griggs, Soap MacTavish, Roach و  Ghost در بازی‌های MW خیلی سخت است اما بسیاری از شخصیت‌های خوب داستان در بازی‌های Black Ops هم جان خود را از دست داده‌اند. از بین عناوین اخیر هفتمین ماموریت در بازی BO2 به نام “با من زجر بِکش” بسیار عالی است که در یکی از  قدرتمند‌ترین، ناراحت‌کننده‌ترین و واقعاً رنج‌آورترین صحنه‌ی این فرنچایز به اوج خود می‌رسد. صحنه‌ی آغازین با Frank Woods بسیار پرحرارت است که با یک شروع معمولی ادامه پیدا می‌کند همچنانکه بعضی از ماموران آماده می‌شوند تا به تعقیب Manuel Noriega  در پاناما بروند. این ماموریت در شب انجام می‌شود و بر اساس صحبت‌هایی که روی بی‌سیم‌های رادیویی در صحنه‌ی مرتبط با Wood انجام می‌شود مشخص است که همه می‌دانند که کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. پایان این ماموریت شامل قسمتی است که Woods به عنوان تک‌تیر‌انداز باید یک شلیک حساس را انجام دهد، زندانی که صورتش با ماسک پوشیده شده را بکشد، زندانی که او باور دارد Raul Menendez است اما در عوض دوست قدیمی او Alex Mason است.

  1. ولورین‌ها ( Wolverines!) Modern Warfare 2

در این ماموریت که پایان اولین پرده از بازی است همه چی به هم می‌ریزد. زمانی که روس‌ها به دنباله قتل‌عام در مرحله  “No Russion” به ایالات متحده اعلام جنگ کرده و عملیاتی همه‌جانبه را از سمت ساحل شرقی آمریکا شروع می‌کنند. تکاوران ارتش آمریکا اولین کسانی هستند که برای پاسخ متقابل به این منطقه اعزام می‌شوند. باید بدانید مقدمه‌ی کلی داستان این مرحله یک رونوشت از فیلم ” Red Dawn‎ ” است. روایت آرام و هیجان‌انگیز  این ماموریت به زیبایی آشفتگی، نابودی ، یاس و نومیدی که در چنین شرایطی رخ می‌دهد را برای مخاطب به تصویر ‌می‌کشد. بعلاوه باید در اینجا از سرباز وظیفه نگون‌بخت “جیمز رامیرز” هم یادی کرد، چون هیچ کدام از این ماموریت‌ها بدون حضور او انجام نمی‌شد.

  1. بدون روس‌ها (No Russion)

نمی‌توان این ماموریت را بهترین نامید، اما این ماموریت بدون شک یکی از تلخ‌ترین و تاثیر‌گذارترین مراحل در تمام سری بازی‌های CoD و کل بازی‌های ویدیویی است. در این ماموریت شما نقش یک مامور مخفی به نام جوزف آلن را ایفا می‌کنید که به درون باند تروریستی ماکاروف نفوذ کرده. داستان در فوردگاه زاخایف شروع می‌‌شود ، بعد از خروج از آسانسور فرودگاه هدف تلخ و شرم‌‌‌آور این این گروه تروریستی برای شما به سرعت روشن می‌شود، قتل عام تمام مردمی که در فرودگاه حضور دارند، No Russion یا  “بدون روسی” یکی از بحث برانگیزترین ماموریت‌های بازهای ویدیویی است که باعث شد دید خیلی از منتقدان که بازی ها را تنها از جنبه سرگرمی نگاه می‌کردند، تغییر کند. لازم به ذکر است که طراحی اصلی این مرحله توسط محمد علوی بازی‌ساز ایرانی انجام شده.

  1. فرود در ساحل نرماندی Call of Duty 2

الهام گرفته از فیلم نجات سرباز رایان ، فرود در ساحل نرماندی دیدنی‌ترین راه برای شروع بازی Call of Duty 2 بود. البته این نخستین باری نبود که گیمرها شاهد نبرد نرماندی در عناوین جنگ جهانی دوم بودند ؛ هرچند شاید این مرحله بهترین بازسازی این حادثه تاریخی در دنیای بازی باشد. دومین گردان از تکاوران در حالی وارد سواحل Pointe du Hoc شدند که در زیر آتش سنگین و بی‌امان تیربار و خمپاره‌های نیروهای آلمانی قرار داشتند، این امر فضای اتمسفر بازی Call of Duty 2 را بسیار بی‌رحمانه و خشن و در عین حال بسیار هیجان‌انگیز کرد و توانست برای ما خاطره‌ای را رقم بزند که هیچ وقت از یادمان پاک نخواهد شد.

  1. ما همه از خاکیم و به خاک بر‌می‌گردیم (Dust to Dust)Modern Warfare 3

این ماموریت بار دیگر شما را در جای کاپیتان “جان پرایس” قرار می‌دهد، در این ماموریت که الهام گرفته از فیلم “Die Hard” است شما به همراه همرزم دیگرتان “یوری” راه خود را از بیرون محوطه یک آسمان ‌خراش به داخل باز می‌کنید در آخرین تلاش برای کشتن ماکاروف، شخصیت شرور داستان، بعد از نبردی سنگین و بی‌محابا پرایس و یوری موفق می‌شوند هلکوپتری که ماکاروف با آن قصد فرار داشت را سرنگون کنند اما متاسفانه ماکاروف که از این تصادف جان به در برده یوری را می‌کشد بعد از صحنه پرایس با تمام توانی که برایش باقی مانده به ماکاروف حمله می‌کند و در نهایت موفق می‌شود انتقام خون تمامی همرزمان خود را از ماکاروف با دار زدن او از بالای هتل بگیرد.

 

  1. سقوط (Downfall) World at War 

سقوط نه تنها یکی از بهترین ماموریت ها در سری بازی‌های جنگ جهانی دوم است بلکه شامل یکی از بهترین پایان‌ها نیز هم می‌شود. داستان این ماموریت حمله به قلعه‌ی رایشس‌تاگ، تسخیر آن و شکست آخرین نیروهای باقی‌مانده‌ی نازی‌ است. موزیک حماسی، حس میهن‌پرستی، دوستی بین همرزمان و برافراشته کردن پرچم شوروی توسط دو شخصیت اصلی این بازی رزناو و دیمیتری در آخر این ماموریت اتمسفر و فضای بازی را بسیار قوی ‌می‌کند.

  1. Cliffhanger Modern Warfare 2

لحظات بیادماندی زیادی در کل کمپین بازی MW2 وجود دارد شامل پرتاب چاقو به چشم ژنرال شپرد، مرگ دردناک Roach و Ghost در خانه‌ی امن تا ماموریت تلخ (بدون روسی) “No Russians” ، اما وقتی به ماموریت‌های برتر بازی نگاه می‌کنیم، ماموریت‌ “پرتگاه” از همه برجسته‌تر است. داستان این ماموریت با بالارفتن Raoch و  Soap از یک کوه شروع می‌شود و با ورود آنها در خفا به یک پایگاه روسی دورافتاده در جستجوی مدل ACS ادامه می‌یابد. آنها موفق به بازیابی این مدل می‌شوند اما موقعیت Soap لو می‌رود، با اینحال آنها یک ضد‌حمله‌ی قوی و غافلگیرانه را انجام می‌دهند و موفق می‌شوند راه خود را با نبرد به یک فرودگاه کوچک نظامی باز کنند و قبل از اینکه سوار ماشین‌های برف‌پیما شوند و فرار کنند، از آتش تیر روس‌ها ،تصادف با درختان در مسیر و پرشی باورنکردنی بلند از روی یک دره عمیق جان به در می‌برند. اینکه بگوییم این ماموریت تنها هیجان‌‌آمیز است کمال نالطفی است، ماموریت “پرتگاه” اوج هیجان است.

  1. وورکوتا (Vorkuta) Black Ops

اولین ماموریت در بازی Black Ops، جاییکه ما در عملیات شکست خورده‌ی “خلیج خوک‌ها” در تلاش برای ترور “فیدل کاسترو” شرکت می‌کنیم راهی بسیار ‌عالی برای شروع این بازی محبوب است. اما این دومین ماموریت در بازی است که که ما را کاملاً شگفت‌زده کرد. داستان این ماموریت در وورکوتا (Vorkuta)، یک اردوگاه کار در زمان شوروی رخ می‌دهد و طی این ماموریت چهره‌ی آشنای “ویکتور رِزناو” دوست و همرزم قدیمی‌مان در بازی World at War را دوباره می‌بینیم که ما را  در فراری هیجان‌انگیز از اردوگاه تنگ و تاریک وورکوتا یاری می‌کند. از رهبری رِزناو ، انجام وظایفی که برای فرار ما ضرروی هستند ، صدای خروش جنگ زندانیان زمانی که در زندان پیشروی می‌کنیم و سرانجام مبادله‌ی آتش و فرار شجاعانه به سوی آزادی، همگی لحظاتی سرشار از هیجان هستند.

  1. کاملاً مستتر  Modern Warfare – All Ghillied Up

اولین عنوان از ماموریت‌های شگفت‌انگیز در بازی‌های COD به ماموریت فراموش‌نشدنی All Ghillied Up تعلق دارد که در دنیای بازی افسانه‌ای شد.

با اینکه Modern Warfare تا به امروز بی‌نظیر است، اما ماموریت All Ghillied Up همه چیز را تغییر داد. در این ماموریت دیگر ما یک شخصیت مثل رامبو نیستیم که راه خود را با قتل‌عام دسته‌های بزرگی از دشمن به جلو باز کنیم در عوض به جای تک‌تیر‌انداز جوان ستوان جان پرایس بازی می‌کنیم که به همراه کاپیتان MacMillan وظیفه‌ی ترور Imran Zakhaev را بر عهده دارند.

 از نکات بسیار جالب در طراحی این مرحله از بازی الگوبرداری از محلی واقعی برای روایت داستان بازی است، شهر متروکه پریپیات، که یادآور فاجعه اتمی دلخراش چرنوبیل است. استفاده از مخفی‌کاری و کار تیمی در این ماموریت به همراه احساس اضطرار و تهدید‌های قریب ‌الوقوع نه تنها از طرف دشمن بلکه از مناطق آلوده به تشعشع رادیواکیتو در اطراف شهر  پریپیات آنرا به یکی از بهترین‌ ماموریت‌ها در سری بازی CoD بلکه در دنیای بازی تبدیل کرده است. طراح اصلی این مرحله نیز محمد علوی است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا