بهترین ها

بهترین بازی های رایگان بتل رویال

از اواسط نسل هشتم کنسول‌های خانگی  و به  لطف محبوبیت  بازی پابجی و به شکل گستره‌تر «فورتنایت»، ما وارد عصر بازی‌های بتل رویال شدیم ، عصر طلایی بازی‌های آنلاین. عناوین بتل رویال در ابتدا به عنوان یک پدیده در جایگاه ماد برای عناوین «survival» مشهور مانند «ماین‌کرفت» و Arma 2 مطرح شد  و سپس راهش را در بازار عظیم شوترهای آنلاین در عناوینی مثل پابجی ، فورتنایت و Call of Duty Black Ops 4 پیدا کرد.

واضح است که عرضه‌‌ی رایگان تعداد قابل توجهی از بازی‌های بتل رویال روی پلتفرم‌های مختلف، به محبوبیت این ژانر افزوده‌. آثار رایگان که همواره برای مخاطبان بیشتری در دسترس هستند و حال قصد داریم تا بهترین آثار رایگان ژانر بتل روال را با هم دیگر مرور کنیم.

The Darwin Project

با یک پیش‌زمینه‌ی داستانی جالب که بازیکنان را به سرزمین‌های کوهستانی و سرد کانادا می‌برد، بازی The Darwin Project فضایی پادآرمان شهری را در یک آخرالزمان به تصویر می‌کشد. بستری کاملا منحصر به فرد و متفاوت نسبت به بازی‌های این سبک. حضور در یک بازی مرگ و زندگی برای دوست‌داران The Hunger Games کانسپت آشنایی به نظر می‌رسد و انتخاب یک بازیکن به عنوان کارگردان شو، کاملا یادآور GameMaker از اثر یاد شده است. کارگردانی که بر بخش‌هایی از بازی کنترل دارد و بر جذابیت‌های آن می‌افزاید. هدف در این بازی بقا به عنوان آخرین بازمانده است و راه رسیدن به آن، خلاقیت و هوشیاری بازیکن در رقابت با ۹ کاربر دیگر خواهد بود. ویژگی‌هایی چون تلپورت، تله‌گذاری، استتار و ره‌گیری دیگر بازیکنان از روی ردپا و سرنخ‌های موجود، از The Darwin Project بتل رویالی خاص ساخته که موفق بودن در آن مستلزم یادگیری قوانین کلیدی‌اش است.

Cuisine Royale

می‌توان Cuisine Royale را یک بتل رویال مبتنی بر جنگ افزارهای آشپزخانه‌ای توصیف کرد! اثری که در ابتدا به عنوان یک دروغ اول آوریل از طرف سازندگان MMO شوتر Enlisted مطرح و بعدا به اثری مستقل تبدیل شد. ۳۰ نفر به شکلی بدون تجهیزات وارد رقابت می‌شوند که میدان نبرد آن مدام در حال کوچک شدن است. برخلاف عرف این سبک، سقوط آزاد از هواپیما وجود ندارد و بازی از همان ابتدا از روی زمین دنبال می‌شود ؛ آن هم در فضایی که کاملا یادآور روستاهای جنوب فرانسه طی جنگ جهانی دوم است. یافتن ابزار که طیف گستره‌ای از وسایل آشپزخانه را شامل می‌شود، از Cuisine Royale اثری دیوانه‌وار ساخته است. کشته شدن با یک تابه یا دفاع از خود با ظرف مسی، تا مدت‌ها برایتان عجیب خواهد بود. شاید درگیری با این ابزار در ظاهر بسیار مضحک به نظر برسد، اما در باطن همان‌قدر جذاب و سرگرم‌کننده است.

Z1 Battle Royale

بازی Z1 Battle Royal یا همان H1Z1 سابق، تا سقف ۱۵۰ نفر را روبروی هم قرار می‌دهد تا آخرین بازمانده‌ی این نبرد وسیع، برنده‌ی بازی باشد. هر راند در بخشی تصادفی از نقشه‌ای با وسعت بالغ بر ۶۰ مایل مربع آغاز می‌شود. پس از فرود، باید سریعا به دنبال راهی برای محافظت از خود باشید، چرا که مطابق کلیشه‌های سبک، خبری از تجهیزات اولیه نیست. هرچند می‌توان در مدی فرعی، تا دندان مسلح وارد نبرد با دیگر بازیکنان شد تا مکانیک‌های Z1 را به خوبی آموخت. بخش Crafting از المان‌های خاص Z1 است که می‌توان با به کار گیری مواد اولیه، تجهزات لازم را به شکل موقت ساخت. با پیشروی در بازی، گاز سمی به مرور نقشه را کوچک‌تر می‌کند و برای زنده ماندن باید به شکل تک‌نفره، دو نفره یا در گروهی پنج‌نفره آخرین بازمانده باشید.

Realm Royale

پیش از بتل رویال، مدتی تب شوترهای قهرمان محور رو به افزایش بود. اما از آنجایی که هیچ‌کدام حریف Overwatch بلیزارد نشدند، بسیاری از سازندگان شوترهای آنلاین به بتل رویال رو آوردند. استودیوی Hi-Rez یکی از همین تیم‌ها بود که بازی Realm Royale را به عنوان اسپین‌آفی از Paladins رقیب شکست خورده‌ی Overwatch، این بار در سبک بتل رویال و به شکل رایگان عرضه کرد. بسیاری از عناصر، وام دار همین بازی هستند و ترکیب نامتعارف اسلحه با قهرمانان و قلعه‌ها را به بتل رویال معرفی کردند. در شروع بازی باید یکی از پنج کلاس موجود با توانایی‌های خاص را انتخاب کنید که این ویژگی مدیون شوترهای قهرمان محور است. بهبود اسلحه در کوره‌های آهنگری دیگر فاکتور خاص برای Realm Royale در نظر گرفته شده تا آن را تا حد زیادی از باقی آثار سبک جدا کند.

Apex Legends

استودیوی Respawn اوایل نسل، با عرضه‌ی تایتان‌فال مینی رنسانسی در سبک شوتر اول شخص ایجاد کرد و امسال با عرضه‌ی یک اسپین‌آف رایگان از آن در سبک بتل رویال، عناوین این ژانر را به چالش کشید. جذب ۱۰ میلیون بازیکن تنها طی ۷۲ ساعت، اتفاقی نبود و از کیفیت بالای بازی Apex Legends خبر می‌داد. Respawn با الهام از دیگر شوترهای مالتی‌پلیر محبوب چون Overwatch و Rainbow Six، کارکترهایی با توانایی خاص را به سبک خود وارد بتال رویال کرد. با اینکه حرکات پارکور محورِ تایتان‌فال در Apex وجود ندارند، اما ترکیب گان‌پلی سریع و Fast Paced بازی با همکاری ۳ نفره در هر مسابقه سناریوهایی جالب را خلق می‌کند. نباید سیستم پینگ بازی را در تاثیر‌گذاری‌اش از یاد برد که جهشی در بتل رویال و الهام‌بخش دیگر عناوین این ژانر است. با توجه به عدم استقبال کاربران از فص دوم باید دید پشتیبانی Respawn از Apex Legends تا کی ادامه خواهد داشت.

Fortnite

با بیش از ۱۲۵ میلیون بازیکن ثبت شده روی پلتفرم‌های حرفه‌ای و موبایل، فورتنایت پا را فراتر از یک بتل رویال، یک بازی ویدیویی و حتی یک سرگرمی  صرف گذاشته است. مدت‌هاست که فورتنایت را می‌توان به عنوان یک پدیده‌ی فرهنگی لقب داد. اثری که با توجه به رایگان بودنش توانست رقیب اصلی‌اش «پابجی» را کنار بزند و محبوب‌‌ترین بازی این ژانر نام بگیرد. استقبال بی‌نظیر از فورتنایت باعث پشتیبانی بی‌نظیر اپیک گیمز نیز از بازی شده که هر دو عامل به خوبی یک دیگر را پیش می‌برند‌. شاید در ابتدا بسیاری از تحلیل‌گران استقبال از فورتنایت را بازه‌ای پیش‌بینی می‌کردند، اما بتل رویال اپیک گیمز همچنان به رشد خود در جامعه و جذب بازیکن جدید ادامه می‌دهد. استفاده از ویژگی ساختمان‌سازی و اضافات هر فصل از بازی، به جذابیت آن افزوده و رایگان بودن آن، از فورتنایت اثری ساخته که محبوبیتش حتی در بین سلبریتی‌ها هم ریشه دوانده است. محبوبیت و همه‌گیری بتل رویال را در عصر حاضر، باید مدیون اپیک گیمز و فورتنایت‌اش دانست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا