بهترین ها

بهترین بازی های فوتبالی تاریخ

برای مشاهده آیتم بهترین بازی های فوتبالی تاریخ در یوتوب کلیک کنید

فوتبال . محبوب ترین ورزش جهان است که طرفداران بیشماری دارد. بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از بازی های ویدیویی در طول سال ها تلاش کرده اند تا به ساخت نسخه های گوناگونی از این ورزش پرطرفدار روی بیاورند. از دوران کنسول های 8 بیتی گرفته تا دوران سخت افزار‌ها و کنسول های پرقدرت امروزی تلاش سازندگان همواره ارتقا و نزدیک شدن به واقعیت بوده. در گذر نسل ها بازی های فوتبالی گوناگونی ساخته و توسعه داده شده اند . بازی های فوتبالی آرکید و عوام پسند و یا بازی های فوتبالی شبیه ساز و تخصصی تر که در جدال بین این دو قشر سازندگان همیشه سرگیجه ای برای راضی کردن مخاطبان هر دو گروه داشته‌اند. در این بین بازی های فوتبالی فانتزی بسیار با کیفیتی هم وجود داشتند و به مثال چاشنی خوش طعم در کنار بازی های شبیه ساز و آرکید قرار میگرفتند. در این آیتم ما به شما 10 نسخه از بهترین بازی های فوتبالی که در تاریخ صنعت گیم ساخته شده‌اند را معرفی میکنیم . مهم نیست که بازی مورد نظر آرکید، شبیه ساز و حتی یک عنوان فوتبالی فانتزی بوده باشد، قصد ما این است که 10 بازی برتر از لحاظ کیفیت کلی را به شما معرفی کنیم که در‌ بازه زمانی خود منتشر شده و باعث پیشرفت صنعت گیم در حوزه بازی های ورزشی شدند.

 1. Intellivision Soccer

Developer : Mattel Electronics
Platforms : Intellivision
Release date : 1980

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

این همان نقطه شروع است . قبل از تولد کنسول Intellivision ، بیشتر بازی‌های فوتبال سبکی Pong rip-off داشتند ، یعنی تقلیدی از بازی مشهور پونگ بودند که شامل چند خط و یک نقطه  در یک صفحه نمایش 2 D تک رنگ بود . Intellivision Soccer انقلابی در سبک بازی های سه بعدی به وجود آورد .تصاویر ایزومتریک خلق شده در این بازی و سبک خاص آن توانسته بود الگویی برای تولد بازیهای ورزشی سالهای بعد شود . از NBA Jam گرفته تا Madden NFL که بعد ها ساخته شدند مدیون این بازی فوتبالی بی نظیر در زمان خود هستند . Intellivision Soccer با گرافیکی رنگی و گیم پلی جذاب خود دل بسیار از طرفداران بازی های فوتبالی را به دست آورد و سر آغازی برای مسیر ساخت و توسعه بازی های فوتبالی در صنعت گیم شد .

9.Nekketsu High School Dodgeball Club

Developer : Technōs Japan Corp
Platforms : Super Nintendo Entertainment System
Release date : 1988

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران
10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

کمتر بازی فوتبالی سرگرم کننده‌ای همچون پسران دبیرستانی یا همان Nekketsu High School Dodgeball Club در صنعت گیم وجود دارد . پسران دبیرستانی که با تیم های مختلف دبیرستان های گوناگون در سر تا سر کشور ژاپن به رقابت میپرداختند و هر تیمی با توجه به منطقه ، سبک زندگی و فرهنگی که داشت نوع لباس و روش و سبک بازی آن ها متفاوت بود . به طور مثال وقتی ما به رقابت با یک تیم دبیرستانی ژاپنی در مناطق بندری بازی میکردیم بازیکنان تیم از لحاظ فیزیکی قدرتمند بودند و شوت های آن ها شبیه به ماهی بود و به سمت دروازه ما روانه میشد . با شکست هر تیمی ، میتوانستید کاپیتان آن ها را به خدمت بگیرید و تیم شما پس از مدتی یکی از قدرتمند ترین تیم های کشور ژاپن میشد . مسابقات در زمین‌های خاکی – رسی و گلی و در آب و هوای مختلف به شدت بر گیم پلی بازی تاثیر گذار بود و گیم پلی بازی را بسیار متنوع میکرد . بازی از سبک فانتزی برخوردار بود و بازیکنان مختلف قدرت های منحصر به فرد خود را داشتند . پسران دبیرستانی یکی از لذت بخش ترین بازی های فانتزی ساخته شده در صنعت گیم است و تجربه لذت بخش این بازی همیشه در یاد ها خواهد ماند.

8.International Superstar Soccer Deluxe

 

Developer : Konami – Factor 5
Platforms : Super Nintendo Entertainment System
Release date : 1995

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

عنوان ISS Deluxe که در ژاپن به نام Fighting Eleven از آن یاد میشد یکی دیگر از عناوین مشهور و ساختار شکن بازی های فوتبالی در صنعت گیم است . اولین نسخه از این سری بر روی کنسول SNES منتشر شد و به شدت دل تمامی هوادارن بازی های فوتبالی را به دست آورد . گیم پلی بازی که ترکیبی  از یک فوتبال شبیه ساز و آرکید بود بسیار لذت بخش بود. لیسانس 36 تیم ملی گرفته شده بود اما از اسم صحیح بازیکنان استفاده نشده بود . سازندگان قدرت بازیکنان و چهره و مدلینگ آنان را دقیقا شبیه به واقعیت شبیه سازی کرده بودند و تفاوت بازیکنان و کارایی آن ها در بازی به شدت ملموس بود ISS Deluxe . گرافیکی بسیار بالایی داشت و از فیزیک پیشرفته ای سود میبرد و  به عنوان یکی دیگر از سری بازی های فوتبالی با کیفیت تاریخ صنعت گیم محسوب میشود. این بازی در کشور خودمان هم طی دوره‌ای به نام «فوتبال گزارشگری» شناخته می شد که این نکته هم جز مزیت‌های آن بود. ISS Deluxe درحقیقت پایه گذار مجموعه بازی پرطرفدار Winning Eleven  بود.

 1. FIFA 08

Developer : EA SPORT
Platforms : Xbox 360
Release date : 2007

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

وقتی نسل هفتم بازی های ویدیویی از راه رسید کمپانی EA در سطح کلان مدیریتی دچار تغییر و تحولات مثبتی شد و کیفیت را جز الویت های خود قرار دادند. بخش ورزشی این شرکت هم در روند این تغییرات مثبت قرار گرفت و ناگهان بازی های ورزشی EA دچار پیشرفت های خیره کننده ای شدند . عنوان فیفا 08 آغازی باشکوه برای به زیر کشیدن امپراطوری سری PES در بازی های فوتبالی بود . هر گیمری که برای اولین بار با گیم پلی نسخه فیفا 08 روبرو میشد از دیدن انیمیشن های حیرت انگیز و گرافیک چشم نواز آن شگفت زده میشد . فیفا 08 یک بازی شبیه ساز تمام و کمال بود و شروعی بود برای انقلاب در سری بازی های ورزشی در نسل هفتم و فتح امپراطوری سری PES.

 1. Captain Tsubasa

Developer : Tecmo
Platforms : Nintendo Entertainment System
Release date : 1988

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

بازی معروف کاپیتان سوباسا برگرفته از مانگای مشهوری تحت این نام پا به دنیای بازی های ویدیویی گذاشته بود. شبیه سازی شخصیت‌های مشهور این انیمه و کنترل آن ها در یک بازی ویدئویی بسیار جذاب و هیجان انگیز بود . بخش داستانی بازی بر اساس اتفاقات سری مانگای این عنوان مشهور نوشته شده بود و شما باید با تیم های مختلف کشور ژاپن و بعدا در مسابقات جام جهانی بازی میکردید. کاپیتان سوباسا ، به معنای واقعی هر گیمری را ساعت ها سرگرم میکرد . از شوت چرخشی سوباسا تا واکنش های گنزو واکی بایاشی و قدرت ها و مهارت های مختلف شخصیت های این سری در یک بازی ویدیویی در دسترس بودند. این بازی با گرافیکی در خور توجه و گیم پلی بسیار لذت بخش و زیبا و بخش داستانی بی نظیر ، یکی از بهترین بازی های فوتبالی فانتزی ساخته شده در صنعت گیم است و کماکان رقیبی در ژانر بازی های فوتبال فانتزی ندارد.

 1. International Superstar Soccer Pro ’98

Developer : Konami
Platforms : PSX
Release date : 1998

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

کمتر گیمر کهنه کاری وجود دارد که با یکی از خوش آوازه ترین بازی های ورزشی تاریخ صنعت گیم  یعنی  International Superstar Soccer Pro ’98  آشنایی نداشته باشد و نام آن را نشنیده باشد . عنوانی اعتیاد آور به همراه گیم پلی به شدت جذاب و لذت بخش. گیم پلی بازی پیشرفت های بزرگ و قابل توجه ای در این نسخه کرده بود . گرافیک بازی هم از این قائده مستثنی نبود و پیشرفت خیره کننده‌ای کرده بود. انیمیشن های با کیفیت، تفاوت بازیکنان با یکدیگر و فیزیک بی‌نظیر و واقعی توپ و همچنین تاثیر گذاری مستقیم تاکتیک ها در گیم‌پلی این بازی از دیگر نکات مثبت آن بود . این عنوان زیبا و جذاب در زمان خودش باعث تغییر و تحولاتی اساسی در پروسه ساخت بازی های فوتبالی شد. آیا گیمری هست که شوت های دیوانه وار روبرتو کارلوس و طراحی انیمیشن خیره کننده ضربات آزاد مخصوص این بازیکن از سوی سازندگان را به خاطر نداشته باشد ؟ خاطرات این بازی همیشه با ما خواهد بود .

 1. Kick Off 2

Developer : Anco
Platforms : Atari ST
Release date : 1990

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

قبل از اینکه FIFA یا PES متولد شوند بازی Kick Off 2 به عنوان بهترین بازی فوتبال در تمام دوران شناخته می شد. دوربین نمای گیم پلی از بالا بود و  این اولین عنوانی بود که تاکتیک های فوتبال را در یک بازی ویدیوی به نمایش میگذاشت. صدا گذاری این بازی در آن دوره شگفت انگیز و حیرت آور بود . صدای تماشاگران و جو و اتمسفر Kick Off 2 بی نظیر بود. گیم پلی بازی سریع ، نفس گیر و بسیار سرگرم کننده بود . برای حرفه‌ای شدن در این بازی باید ساعت‌های زیادی را صرف انجام آن میکردید.کنترل توپ به راحتی امکان پذیر نبود و  سرعت عمل و تصمیم گیری به موقع از چالش های به شمار میرفت. این بازی در زمان خود اثرات اجرای تاکتیک های فوتبال را در یک بازی ویدیویی و همین طور سرعت عمل گیمر را به صورتی زیبا به نمایش گذاشته بود.

 1. Virtua Striker 2

Developer : Sega
Platforms :  Dreamcast
Release date : 2000

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

سری Virtua Striker هرگز بازار غرب مورد توجه قرار نگرفت . عنوانی که در زمینه واقع گرایی و انیمیشن بازیکنان در زمان خود تحول اساسی در بازی های ورزشی به وجود آورده بود . با توجه به مشکلات دو شرکت EA و سگا ، هیچ کدام از عناوین این شرکت از جمله بازی‌های ورزشی برای کنسول دریم کست عرضه نشدند و Virtua Striker در حقیقت جواب سگا به کمپانی آمریکایی بود. در زمان انتشار ،  Virtua Striker 2 به طرز حیرت انگیزی  واقع بینانه به نظر می رسید. البته شاید بازی در بخش تنظیمات تاکتیکی و عمق گیم پلی پیچیدگی سری وینینگ الون رو نداشت و بتوان گفت  Virtua Striker 2 شاید یک تجربه عمیقا تاکتیکی نبوده باشد ، اما با این حال سریع و سرگرم کننده بود. همین طور از لحاظ انیمیشن های حرکتی بازیکنان و واقع گرایی و همین طور فیزیک توپ در زمان خودش بی همتا بود . در کشور ژاپن Virtua Striker 2 آنقدر محبوب بود که شش نسخه جدید از آن به مدت سه سال ساخته شد و هر نسخه از بازی پیشرفت های بزرگی در خود میدید . از دست دادن لایسنس ها و گرفتاری داسنان لایسنس ها به این بازی هم سرایت کرد و  این عنوان به شدت با کیفیت را بعد ها از چرخه رقابت بازی های فوتبالی صنعت گیم دور کرد و شاید اگر مشکلات لایسنس ها نبود امروزه این عنوان با قدرت به کار خود ادامه میداد .

 1. FIFA 12

Developer : EA SPORT
Platforms : Xbox 360
Release date :2011

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

وقتی دیوید روتر (David Rutter) کارگردان سری فیفا در نسل هفتم  قبل از انتشار بازی فیفا 12 صحبت از انقلاب در این سری کرد بسیاری از طرفداران و رسانه های صنعت گیم ، چندان صحبت های او را جدی نگرفتند. اما انتشار فیفا 12 همه را شگفت زده کرد. این بازی بانی انقلاب و تغییر و تحولات اساسی در مکانیزم های ریشه ای گیم پلی و همین طور بخش برخورد فیزیک در سری بازی های فوتبالی صنعت گیم بود . ویژگی تاکتیکال دیفندیگ ( Tactical Defending ) باعث شده بود مکانیزم دفاع کردن در بازی های فوتبالی از اساس دچار تغییرات بزرگی شود و همین طور موتور فیزیک ایمپکت انجین ( Impact Engine ) باعث شده بود برخورد های بازیکنان و شدت اثر ضربه در هر قسمت از بدن بازیکن به صورت پویا محاسبه شود و بر اثر هر ضربه انیمیشن های مخصوص به خود را داشته باشد . فیفا 12 عنوانی انقلابی و خیره کننده بود و توانست بازی های فوتبالی رو چندین پله رو به جلو سوق دهد .

عنوان افتخاری

FIFA International Soccer (FIFA 94)

Developer : EA SPORT
Platforms : Sega Genesis
Release date :1993

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

در گذشته ای که همیشه با ما هست بعضی خاطرات همیشه با ما خواهند بود . عنوان فیفا 94 به راستی میتواند یکی از این خاطرات ویژه باشد . از کلوپی رد میشدیم و به یک باره چشممان به بازی فوتبالی خیره شد که گرافیکی حیرت انگیز داشت . تماشاگرانی که در استادیوم بازی به شدت کیفیت بالایی داشتند و کیفیت گرافیک بصری و فنی بازی به طرز خارق العاده ای بالا بود و تا آن زمان بازی فوتبالی به این کیفیت باور نکردنی دیده نشده بود . گیم پلی بازی شبیه سازی تاکتیک های فوتبالی رو درون خود داشت و همین طور  فیفا 94 در بخش  صدا گذاری و جو و اتمسفر بازی های فوتبالی کاری کرده بود کارستان . عنوان فیفا 94 یکی از انقلابی ترین بازی های فوتبالی بازه زمانی خود بود و به حق میتواند عنوانی ویژه ای باشد و چشم پوشی از این عنوان امکان پذیر نبود .

 1. Pro Evolution Soccer 6

Developer : KONAMI
Platforms : Playstation 2
Release date : 2006

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

10 بازی ویدیویی برتر فوتبال در تمام دوران

به راستی چه کسی از این بازی فوتبالی شگفت انگیز یاد و خاطره ای ندارد ؟ نوستالژی بازی کردن در کنار دوستان و رقم خوردن خاطراتی تا ابد ماندگار . عنوانی که در زمان خود انقلابی در زمینه بازی های فوتبالی به وجود آورد . بازی دو رکن اساسی یک بازی فوتبال یعنی ویژگی Team ID و Player ID را تمام و کمال و با زیبایی هر چه تمام تر به نمایش گذاشته بود. تفاوت سبک  بازی تیم ها نسبت به یکدیگر بسیار چشمگیر بود و هر تیمی مانند نمونه واقعی‌اش بازی میکرد . همچنین هر بازیکنی همانند خودش در زمین رفتار میکرد .شخصیت بازیکنان ، مدلینگ ، نوع رفتار آن ها و انیمیشن های حرکتی بازیکنان در آن زمان خیره کننده و چشم نواز بود. دست گیمر برای تنظیمات تاکتیکی بازی به شدت باز بود و بازی از انواع و اقسام طراحی های تاکتیکی سود میبرد و تاثیر تاکتیک ها در بازی به شدت ملمومس بود .   بازی ای که معجونی بی مانند از ذهن خلاق کارگردان آن زمان این سری یعنی تاکاتسوکا شینگو ( Shingo Takatsuka ) معروف به سباس ( Seabass ) افسانه ای بود. عنوان PES 6 سیر تکاملی پایانی سری PES در نسل ششم بود و شاید بتوان گفت کامل ترین بازی فوتبالی است که تاکنون ساخته شده است . در PES 6 شوت های معروف آدریانو در ذهن همه ما نقش بسته است !

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. واقعا pes 6 یه فوتبال رویایی و تمام عیار بود باور کنید گیم پلی همون بازی که مربوط به سال 2007 هست از همه pes های بعد خودش هنوزم بهتره بهترین و آخرین pes بود که جدی دنبالش کردم بعد از اون متاسفانه قافیه رو کونامی به فیفا باخت

 2. Winning Eleven 3: Final Version

  [ATTACH type=”full” alt=”161913″]161913[/ATTACH]

  99 !

  یادش گرامی که در ذهن من همیشه زنده خواهد ماند ، هنوزم بازیش میکنم .

  هنوزم زیباست ..

  یه جورایی بعد از این بازی دیگه زیاد بازیای فوتبالی و دنبال نکردم چون بیشتر رفتن سمت چیزایی که فقط خوب بفروشه

 3. سلام بسیار جالب بود از زحمات شما برای زنده کردن این خاطرات ممنون ولی بنظرم جای فوتبال 92 سگا از شرکت TECMO و فوتبال ساید کیک برای دستگاه نیو جیو که زمان خودشان نواوری محسوب میشد در این مجموع خالی بود باز هم زحمات شما متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا