بهترین ها

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

جیمز نای اسمیت ( James Naismith ) که یک تبعه کانادایی شاغل در آمریکا بود وقتی رئیس دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد (واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) از او درخواست کرد که ورزشی برای دانشگاه ابداع و اختراع کند که دانشجوها در فصل زمستان بتوانند در سالن های سر بسته به ورزش کردن بپردازند کم تر کسی فکرش را میکرد در سال های بعد و در طول زمان بازی ای به نام بسکتبال تا این حد شگفت آوری در سر تا سر این کره خاکی به یکی از محبوب ترین و در عین حال شیک ترین ورزش جهان مبدل شود . در همین حال صنعت گیم هم وقتی جانی گرفت و رفته رفته توانست در جهان طرفداران بیشماری برای خود دست و پا کند کمپانی های بازیسازی آمریکایی به خاطر محبوبیت این ورزش محبوب در این کشور تصمیم به ساخت بازی های بسکتبال گرفتند . بسکتبال ، این ورزش دانشگاهی در زندگی واقعی با سبک های مختلفی هم روبرو است . سبک های فانتزی و خیابانی در جای جای کوچه پس کوچه ها که ورزشکاران این سبک به ورزش کردن میپردازند تا مسابقات رسمی که در بالاترین سطح به رقابت کردن میپردارند . حال ما برای شما 10 عنوان از بهترین بازی های ورزشی بسکتبال در ژانر های مختلف این عنوان ورزشی را معرفی میکنیم . این شما و این هم بهترین بازی های ورزشی بسکتبال در صنعت گیم .

برای مشاهده آیتم ویدیویی بهترین بازی های بسکتبال تاریخ در یوتوب کلیک کنید

 

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ
جیمز نای ‌اسمیت مخترع ورزش بسکتبال که خدمات بسیار زیاد این شخصت بزرگ در بخش ورزش و آموزش پروش هیچ وقت از یاد ها نخواهد رفت .جیمز نای ‌اسمیت در نوامبر ۱۸۶۱ دیده به جهان گشود و در نوامبر ۱۹۳۹ چشم از جهان فرو بست .

 

 Tecmo NBA Basketball .10

ناشر: Tecmo
توسعه دهنده: Sculptured Software
پلتفرم : ( Nintendo Entertainment System ( NEC
تاریخ انتشار : November 1992

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

شاید از خودتان بپرسید اولین بازی که باعث و بانی تغییر تحولات در حوزه بازی های ورزشی بسکتبال در صنعت گیم شده باشد کدام بازی است ؟ اولین چیزی هم که به ذهنتان میرسد باید EA باشد و یا 2K Sport . که واقعا این طور نیست . اولین بازی ای که توانسته بود بازی های ورزشی بسکتبال را دچار تغییر تحولات اساسی بکند دستپخت کمپانی Tecmo که در سال 1992 بر روی کنسول نینتندو منتشر کرده بود . این بازی Tecmo NBA Basketball نام داشت که در آن زمان هر کسی گرافیک بازی را مشاهده میکرد از دیدن جلوه های بصری بازی حیرت زده میشد و بازی گرافیک بسیار بالایی داشت . طراحی مدلینگ بدنی بازیکنان در آن زمان بسیار پیشرفته بود و گیم پلی بازی برای اولین بار پایه های یک بازی بسکتبال شبیه ساز را در صنعت گیم نهادینه کرد و تاثیرات تاکتیک های واقعی بسکتبال در بازی قابل لمس بود . کات سن های سینماتیک برای اولین بار در این بازی ورزشی به بازی اضافه شده بود و طراحی جو و اتمسفر بازی به طرز فوق العاده ای خیره کننده بود . Tecmo NBA Basketball با موفقیتی که کسب کرد شاید بتوان گفت که آن چنان راه را هموار کرد که دیگر کمپانی های بازی سازی بیش از پیش به ساخت بازی های بسکتبال روی بیاورند و بازی های شبیه ساز بیشتری را برای صنعت گیم منتشر کنند .

 NBA Live 2000 .9

ناشر: EA Sports
توسعه دهنده: EA Canada
پلتفرم : Windows, PlayStation, Nintendo 64
تاریخ انتشار : October 31, 1999

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

NBA Live 2000 نقطه عطفی برای بازی های ویدئویی بسکتبال بود.بسیار از المان های قدیمی و کهنه در هسته گیم پلی بازی کنار گذاشته شدند و گیم پلی بازی تغییرات بنیادین بسیاری به خود دید . به عبارتی NBA Live 2000 در بازه زمانی خود انقلابی در بخش گیم پلی به وجود آورده بود و مکانیزم جدال های یک در برابر یک تغییرات بسیار زیادی کرده بود. سیستم پاس ها در بازی و حتی سیستم شوت زنی در بازی هم تغییرات بسیاری به خود دیده بود و سازندگان البته به این موارد بسنده نکرده بودند و بازی در بخش گرافیک هم تحولات اساسی در آن دیده میشد . برای اولین بار هم شما می توانستید در این سری به عنوان مایکل جردن بازی کنید و بعد از مدت ها EA توانسته بود لیسانس استفاده از نام حقیقی مایکل جوردن در بازی را بگیرد . همچنین برای اولین بار تیم های افسانه ای در بازی وجود داشتند که شما می توانستید در برابر آنها به میدان بروید . NBA Live 2000 یک جهش عظیم در حوزه بازی های ورزشی بسکتبال بود و محدودیت های نسبی از زمان NBA Live 1995 را پشت سر گذاشته بود .

8 . NCAA Basketball 10

ناشر: Electronic Arts
توسعه دهنده: EA Canada
پلتفرم : PlayStation 3, Xbox 360
تاریخ انتشار : November 2009

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

آغاز حیات ورزش بسکتبال از یک دانشگاه شروع شد و این ورزش همیشه از آن به عنوان یک ورزش دانشگاهی یاد میشود . به همین سو در حوزه بازی های ورزشی بازی تحت عنوان NCAA March Madness ساخته شد . بهترین نسخه از این مجوعه NCAA Basketball 10 بود که شاید بتوان گفت بهترین نسخه ساخته شده از این سری باشد . این بازی به شما اجازه میداد تا مدرسه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و شما یک بازیکن آماتور را از سنین پایین در رده کالج اداره کنید و آن را پرورش دهید و به بالاترین سطح مسابقات ورزشی بسکتبال سوق دهید . شما میتوانستید مسابقات ورزشی بسکتبال در کالج را تا 30 فصل اداره کنید و بازیکن آماتور را به یک قهرمانی ملی هدایت کنید. بازیکن می توانست در یک یک مدرسه معتبر رده بالا بازی کند یا یک مدرسه با اعتبار پایین بازی کند . بازی از عمق بسیار بالایی برای ارتقا رشد بازیکن برخوردار بود و اتفاقات و حواشی دنیای بسکتبال در سرنوشت بازیکن شما تاثیر گذار بود . NCAA Basketball 10 به شما اجازه می داد بازیکن مورد علاقه خود را از میان بیش از 300 مدرسه انتخاب کنید ، ستاره های مستعد دبیرستانی را جذب کنید و با پرورش آنان تیم خودتان را به به اوج سوق دهید . متاسفانه به دلیل مشکلات لایسنس و دعوای حقوقی EA با انجمن ملی بسکتبال آمریکا NCAA Basketball 10 آخرین عنوانی از این سری بود که ساخته شد و به خاطره ها پیوست .

7 . Sega Sports NBA 2k

ناشر: Sega Sports , 2K Sports
توسعه دهنده: Visual Concepts
پلتفرم : Dreamcast
تاریخ انتشار : November 10, 1999

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

وقتی صحبت از شروع انقلاب در بازی های ورزشی بسکتبال میشود نام استودیوی پر آوازه Visual Concepts به یادمان می آید . این آغازی برای به زیر کشیدن سری NBA LIVE کمپانی EA بود . بله NBA 2K . یک بازی ویدیویی شبیه سازی بسکتبال است که توسط Visual Concepts ساخته شده بود و توسط Sega Sports منتشر شده بود . اولین نسخه از این عنوان ابتدا در سال 1999 برای Dreamcast منتشر شد. آلن آیورسون ( allen iverson ) از Philadelphia 76ers به عنوان ورزشکار جلد کاور NBA 2K نمایش داده شده بود . همین طور بازی توانسته بود لیسانس کامل انجمن ملی بسکتبال را به دست بیاورد و به همین ترتیب به تیم سازنده اجازه میداد تا در بازی های بسکتبال با بازیکنان واقعی و تیم های حقیقی فصل NBA شروع به کار کند . بازی از همان اول با مد های متنوع – گرافیک چشم نواز – انیمیشن های خیره کننده و گیم پلی شبیه ساز با قدرت شروع به کار کرد و در حوزه بازی های ورزشی در صنعت گیم جانی دوباره داده شد . در آن زمان منتقدان از NBA 2K به شدت استقبال خوبی کردند و از این بازی به دلیل آن که تیم سازنده بازی استاندارد های بازی های ورزشی بسکتبال را رو به جلو سوق دادند ستایش کردند.

6 . NBA JAM

ناشر: Midway
توسعه دهنده: Midway
پلتفرم : Arcade, Super Nintendo Entertainment System, Sega Genesis,
تاریخ انتشار : 1993

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

گاهی بازی های خاص و منحصر به فرد در دورانی منتشر میشوند که لذت آن  چنان در قلب گیمر ها و طرفداران نفوذ میکند که انگاری تا ابد با ما خواهد بود . بله این عنوان شاهکار چیزی نیست جز NBA Jam . بازی بسکتبال فانتزی که مهارت های این رشته ورزشی را به صورت اغراق آمیز به نمایش در بیاورد . خالق NBA Jam کمپانی Midway بود که بعد ها این آی پی توسط Acclaim و EA دست به دست و خریداری شد . اما میشه گفت بهترین و با کیفیت ترین نسخه ای که از این سری ساخته شده NBA Jam ساخته Midway در سال 1993 بود . عنوانی فانتزی و به شدت سرگرم کننده  . جلوه های بصری این بازی به طرز خیره کننده چشم نواز بود و هر بیننده ای با دیدن گرافیک بازی محو تماشای آن میشد . انیمینش های طراحی شده بازی بی نظیر بود و هر بازیکن بسکتبالی با توجه به مهارت هایی که داشت انیمیشن خاص مربوط به خود را داشتند و طراحی مدلینگ بازیکنان بی نظیر ساخته شده بود . هوش مصنوعی بازی بسیار پیشرفته بود و همچنین مد های متنوعی برای بازی در نظر گرفته شده بود . گیم پلی جذاب و اعتیاد آور این عنوان باعث شده بود که یکی از بهترین بازی های فانتزی بسکتبالی ساخته شده تاکنون باشد . در بازی همه چیز اغراق آمیز طراحی شده بود . از Dunks ها بگیرید تا دیگر حرکات آکروباتیک بسکتبالیست ها که بسیار زیبا و چشم نواز ساخته شده بود  . طراحی کلی NBA Jam  و گیم پلی این عنوان به طرز فوق العاده جادویی مثال زدنی به همراه خود داشت که میتوانست قلب هر گیمری را به راحتی تسخیر کند .

5 . NBA Showdown

ناشر: Electronic Arts
توسعه دهنده: Electronic Arts
پلتفرم : Super NES, Sega Mega Drive
تاریخ انتشار : October 1993

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

NBA Showdown در سال 1993 برای کنسول بازی Super NES منتشر شد و پنجمین و آخرین بازی در سری بازی های NBA Playoffs بود . پیش از این که دوباره این سری به عنوان NBA Live معرفی شود این عنوان توانسته بود بازی های ورزشی بسکتبال را هر هر نسخه رو به جلو سوق دهد . در NBA Showdown شما تمامی تیم های NBA و لیست های کامل بازیکنام دسترسی داشتید و بازی در زمینه صدور لیسانس بسیار موفق عمل کرده بود . شما همچنین میتوانستید در بخش کریر این عنوان یک فصل 82 بازی کامل را انجام دهید و مد های بازی در آن زمان جهش خیره کننده ای در یک بازی ورزشی داشت . گرافیک و گیم پلی واقع گرایانه بازی در آن زمان زبان زد بود و در هر نسخه ویژگی های تاکتیکی بسیار زیادی به بازی اضافه میشد و سازندگان بازی در هر نسخه سعی داشتند بازی را بیش از پیش به سوی واقعیت سوق دهند . حواشی دور زمین و اتمسفر بازی در آن زمان خیره کننده بود و صدا گذاری بازی در بازه زمانی خودش بی همتا بود . در مجموعه میتوان گفت NBA Showdown یک عنصر  شبیه ساز جالب بود و  گامی دیگر به سوی رئالیسم در صنعت گیم بود .

4 . NBA 2k14

ناشر: 2K Sports
توسعه دهنده: Visual Concepts
پلتفرم : Microsoft Windows , PlayStation 3 , PlayStation 4 , Xbox 360 , Xbox One , iOS , Android
تاریخ انتشار : November 15, 2013

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

با آغاز نسل هشتم بازی های ویدیویی استودیوی Visual Concepts اولین استودیویی بود که با معرفی NBA 2k14 نسل بعدی توانست یک بازی تمام عیار نسل هشتمی را در حوزه بازی های ورزشی به صنعت گیم معرفی کند . وقتی اولین بار چشممان به گرافیک چشم نواز و انیمیشن ها و فیزیک بی نظیری این بازی مواجه میشدیم به راحتی میتوانستیم تفاوت کیفی دو نسل را با هم مشاهده کنیم . NBA 2k14 در بخش نور پردازی از سنگین ترین افکت های گرافیکی استفاده کرده بود . انیمیشن های بازی نسبت به نسل قبل جهش بزرگی کرده بودند و گرافیک بصری و فنی بازی در حد و اندازه های یک بازی نسل هشتمی خود نمایی میکرد . NBA 2k14 آن چنان ریشه و بنیان آن مستحکم و قوی نهادینه شده بود که توانست در نسل هشتم هم سری NBA Live کمپانی EA را به راحتی هر چه تمام تر به زیر بکشد و استودیوی Visual Concepts توانست به پادشاهی خود در زمینه بازی های ورزشی در نسل هشتم همانند نسل هفتم به کار خود با قدرت ادامه دهد .

3 . NBA Street 2

ناشر: EA Sports BIG
توسعه دهنده: EA Canada
پلتفرم : PlayStation 2 , GameCube , Xbox
تاریخ انتشار : April 29, 2003

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

در اوایل دهه 2000 محبوبیت سبک و هیجان انگیز سبک Streetball بسیار بالا بود و موجی همه گیر برای تجربه بازی هایی در این سبک در حوزه بازی های ورزشی راه افتاده بود و این گونه بود که NBA Street 2 منتشر شد . در سبک بازی های بسکتبال فانتزی بازی که بتواند ساخته شود و جا پای جای بزرگانی همچون NBA Jam بگذارد کاری بس دشوار است اما NBA Street 2 راهی برای انجام آن پیدا کرد. NBA Street 2 با داشتن موسیقی متن هیپ هاپ خوانندگان مشهور این سبک همانند Nate Dogg ، MC Lyte ، Nely و دیگر استادان سبک هیپ هاپ باعث شده بود که تجربه کلی NBA Street 2 بسیار جذاب باشد . حرکات آکروباتیک و اغراق آمیز گیم پلی بازی و گرافیک چشم نواز و طراحی بی نظیر مدلینگ بازیکنان و چهره آن ها به سطح جدیدی در صنعت گیم رسیده بود و تنوع و نحوه سبک خاص بازی آن ها باعث شده بود که این سبک بازی های خیابانی دل بسیاری از هواداران را به دست آورد . NBA Street 2 عنوانی کاملاً انقلابی بود که دیدی جدید در بخش بازی های ویدئویی بسکتبال ایجاد کرد و این عنوان از نفوذ و محبوبیت NBA Jam استفاده کرد و بازی های سبک فانتزی را به سطح دیگری سوق داد .

2 . NBA Live 95

ناشر: EA Sports
توسعه دهنده: Hitmen Productions
پلتفرم : MS-DOS , Genesis, Super NES
تاریخ انتشار : 1994

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

در اواسط دهه 90 عنوان های ورزشی دچار تغییر تحولات و رشد چشمگیری در صنعت گیم شده بودند . در این روند دلگرم کننده شاهد یک بازی ورزشی بسیار با کیفیت و تحسین برانگیزی به نام NBA LIVE 95 بودیم . NBA Live 95 پس از تغییر نام مجدد سری NBA Playoff کمپانی EA Games بود که به بازار منتشر شد . اولین بازی NBA Live شامل بهترین بخش های NBA Showdown و سری بازی های Playoff بود . البته اگر شما این عنوان را در آن زمان تجربه کرده باشید مطمئنن از نبود مایکل جوردن افسانه ای دلسرد شده بودید و دلیل این موضوع به دلیل عدم صدور مجوز در بخش لایسنس ها بود . این عنوان توانست انقلابی در سری بازی های ورزشی بسکتبال توانست به وجود بیاورد و همه چیز بیش از پیش به سمت و سوی یک بازی شبیه ساز سوق داده شود . صدا گذاری در مقایسه با سری های قبلی این سری پیشرفتی قابل توجه داشت . همین طور دوربین کلاسیک گذشته نیز جای خود را به یک دوربین زاویه دار جدید و پیشرفته ایزومتریک تغییر داده بود و باعث شده بود همه چیز در بازی به واقعیت بیش از پیش نزدیک تر شود . گیم پلی ، گرافیک و تمامی اجزاء این بازی به سوی یک بازی شبیه ساز در حرکت بودند و میتوان گفت NBA Live 95 در بازه زمانی خود به حق یکی از با کیفیت ترین و انقلابی ترین بازی های ورزشی بسکتبال در دوران خود بود .

1 . NBA 2k17

ناشر: 2K Sports
توسعه دهنده: Visual Concepts
پلتفرم : Microsoft Windows , PlayStation 3 , PlayStation 4 , Xbox 360 , Xbox One , iOS , Android
تاریخ انتشار : September 20, 2016

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

بهترین بازی های بسکتبال تاریخ

کم تر بازی سالیانه ورزشی وجود دارد که شما به هر قسمت از بازی نگاه کنید بتواند مجموعه ای کامل و سطح بالا در هر بخش را در اختیار شما قرار دهد . اما NBA 2k17 از این قاعده مستثنی بوده و تواانسته بود پکیجی بسیار کامل را در اختیار طرفدارانش قرار دهد . استودیوی Visual Concepts در جای جای این بازی به طرز حیرت انگیزی بر روی آن کار کرده بود . از مد های متنوع و با کیفیت بگیرید تا گیم پلی بی نظیر و گرافیک چشم نواز این عنوان . تغییرات بنیادین در بخش گیم پلی NBA 2k17 یکی از ارکان اصلی این عنوان بود . شما به هر بخش بازی که نگاهی میکردید بازی با تغییرات و پیشرفت های بزرگی مواجه شده بود . بازی از هر لحاظ به طرز خیره کننده به واقعیت نزدیک بود . فیزیک پارچه در این نسخه بازسازی شده بود و همین طور به لطف موتور فیزیک قدرتمند یوفوریا ( Euphoria Engine ) فیزیک بازی و انیمیشن های آن پیشرفتی فوق العاده کرده بود . عناصر RPG به مد my Gym اضافه شده بود و این مد هم پیشرفت های بسیار زیادی کرده بود .  با دیدن کیفیت بی همتای NBA 2K17 شما به راحتی احساس می کردید که این عنوان توسط تیمی از افراد که با بسکتبال زندگی می کنند و با آن نفس می کشند ساخته شده است. مایک وانگ طراح گیم پلی و کارگردان سری NBA 2K به همراه تیم خود توانسته بود بازی طراحی و توسعه بدهد که به راحتی میتوان گفت بهترین و کامل ترین بازی ورزشی بسکتبال در بخش بازی های شبیه ساز ورزشی است که تاکنون ساخته شده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا