بدترین هابهترین ها

بدترین و بهترین نسخه‌های سری رزیدنت اویل

رزیدنت ایول نامی است که همانند بسیاری از فرنچایزهای دیگر، فراز و نشیب‌های زیادی را در سال‌های اخیر به‌خود دیده است. با این وجود، نمی‌توان تأثیری که این سری 26 ساله بر روی ژانر ترس و به‌طور کلی صعنت بازی گذاشته را نادیده گرفت. کپکام همواره سعی داشته تا با بالانس‌سازی المان‌های ترس و بقا با اکشن و همچنین استفاده از پازل، راهی را برای ساخت بهترین Resident Evil ممکن پیدا کند. در این میان، کپکام بارها با اعمال تغییرات بزرگ مجموعه رزیدنت ایول را در مسیرهای متفاوت قرار داده که این مسئله به خلق آثار متنوع و ایجاد چند دستگی در میان طرفداران منجر شده است. امروز قصد داریم تا با مروری به گذشته، به بهترین و بدترین نسخه‌های سری با یکدیگر بپردازیم. البته باید اشاره کرد که تعریف هر فرد از یک رزیدنت ایول عالی متفاوت است، بنابراین شما نیز می‌توانید لیست بهترین و بدترین نسخه‌هایی که از این مجموعه تجربه کرده‌اید را با ما به اشتراک بگذارید.

بدترین نسخه‌های سری رزیدنت اویل

بازی Resident Evil Revelations 2

Resident Evil: Revelation 2 .5

به‌طور کلی دیدگاه‌های متفاوتی در مورد این نسخه از سری وجود دارد، اما چیزی که می‌توان با اطمینان از آن صحبت کرد این است که توسعه‌دهندگان در بهره‌گیری از ویژگی‌های کواپ بازی جهت ارائه تجربه‌ای مفرح و جذاب، ناتوان بودند. داستان بازی وقایع بین شماره 5 و 6 را روایت می‌کند و بازگشتن شخصیتی مانند کلیر برای طرفداران خوشحال‌کننده خواهد بود. اما عناصر نه‌چندان راضی‌کننده گیم‌پلی کواپ بازی، مخفی‌کاری ضعیف و درخت مهارتی که نمی‌تواند نقش خود را به‌خوبی ایفا کند، باعث می‌شوند تا با روی هم رفته با تجربه ناامیدکننده‌ای مواجه شویم. بازی همچنین برای چندمین بار از ایده قرار گرفتن در مسیرهای تکراری با شخصیت‌های متفاوت استفاده می‌کند که می‌تواند برای بسیاری از بازیکنان ملال آور باشد. در پایان، عرضه اولیه Revelations 2 به‌صورت اپیزودیک نیز کمکی به اوضاع نکرد و بی‌راه نیست اگر بگوییم بخش بزرگی از نارضایتی‌ها به این تصمیم مرتبط می‌شد.
بازی Resident Evil: Operation Raccoon City

 Resident Evil: Operation Raccoon City .4

عنوان Resident Evil: Operation Raccoon City در سال 2012 با همکاری استودیوی Slant Six Games عرضه شد و خیلی زود یکی از بدترین نسخه‌های تاریخ سری لقب گرفت. از لحاظ داستانی، وقایع آپریشین راکون سیتی تقریبا همزمان با داستان شماره دوم و سوم سری اتفاق می‌افتد و حتی چهره‌های آشنایی نیز در آن نقش دارند. اما سازندگان تصمیم گرفتند تا بدون توجه به داستان بزرگ‌تری که در دنیای رزیدنت ایول جریان دارد، این عنوان را به‌صورت Non-canon توسعه دهند. عنوانی تماما اکشن که المان‌های کلیدی سری را به کل نادیده می‌گیرد و به‌سختی می‌توان آن را می‌توان یک بازی رزیدنت ایول نامید. ست‌پیس‌های مضحک، داستان افتضاح و تصمیمات ضعیفی که در طراحی گیم‌پلی بازی گرفته شدند، به‌تنهایی کافی هستند تا Operation Raccoon City را به یکی از بدترین نسخه‌های مجموعه تبدیل کنند.

بازی Umbrella Corps

Umbrella Corps .3

یک اسپین آف ضعیف و فراموش‌شدنی دیگر که با میانگین نمره 36 بر روی متاکریتیک، از این حیث در پایین‌ترین رده لیست بازی‌های Resident Evil قرار دارد. Umbrella Corps را می‌توان تلاش شکست‌خورده شرکت شرکت Capcom در بهره‌گیری و درآمدزایی از عرصه eSports دانست. بر روی کاغذ، بازی یک عنوان چند نفره تیم‌محور تاکتیکال محسوب می‌شود که سعی دارد تجربه متفاوت را از دنیای رزیدنت ایول ارائه دهد. اما در عمل، آمبرلا کورپس نتیجه ترکیب نامتعارف و غیرمعمول چندین المان مختلف است که هیچکدام از آن‌ها به‌درستی در کنار هم قرار نمی‌گیرند.

بازی Resident Evil Survivor

Resident Evil Survivor .2

بازی Resident Evil یک افتضاح تمام‌ عیار است که اگر نام آن را از خاطر برده‌اید، هیچکس قضاوت‌تان نخواهد کرد. عنوان اول شخصی که در سال 2000 توسط استودیوی Tose برای کنسول پلی استیشن توسعه یافت و سازندگان تقریبا برای طراحی تمامی دشمنان آن، از شماره دوم سری وام گرفتند. ساختن یک بازی Resident Evil لایت گان شوتر با ریتم کند هیچگاه قرار نبود که نتیجه مثبتی را به همراه بیاورد، اما تفاوت بزرگ نسخه آمریکایی بازی با سایر نسخه‌ها باعث شده تا امروز از آن به عنوان یکی از ضعیف‌ترین نسخه‌های سری یاد کنیم. نسخه‌های اروپایی و ژاپنی بازی از اسلحه مجازی GunCon پشتیبانی می‌کردند، در حالی که نسخه آمریکایی تنها با کنترلرهای عادی قابل بازی بود. این مسئله باعث شد تا در نسخه آمریکایی بازی، حتی عمل ساده حرکت دادن کاراکتر و شلیک کردن به زامبی‌ها نیز به‌سختی انجام شود.

بازی Resident Evil 6

 Resident Evil 6 .1

دیدن این نسخه در رتبه اول بدترین بازی‌های سری غیرقابل انتظار نیست. عنوانی که ریشه‌های ژانر ترس را به‌طور کامل رها کرد و بجای آن، پکیجی از اکشن پرسرعت و QTEهای اضافی و غیرقابل توجیه را ارائه داد. علی‌رغم تبدیل شدن به یکی از پرفروش‌ترین نسخه‌های سری، بازی Resident Evil 6 به قدری از ریشه‌های خود فاصله گرفت که کپکام را به انجام یک بازنگری اساسی برای ساخت شماره بعدی مجاب کرد. البته که به عنوان یک بازی اکشن جداگانه از سری رزیدنت ایول، شماره ششم لحظات جذاب زیادی را در خود جای داده است. اما بعد از گذشت یک دهه، رزیدنت ایول 6 همچنان در میان آن دسته از عناوینی قرار می‌گیرد که ناشران در هنگام ساخت دنباله بازی‌های خود، احتمالا به آن نگاه می‌کنند تا از دچار شدن به چنین سرنوشتی به‌دور بمانند.

بهترین نسخه‌های سری رزیدنت اویل

بازی Resident Evil 7

 Resident Evil 7 .5

شاید رزیدنت ایول 7 بازی بی‌نقصی نباشد، اما بدون شک شماره هفتم توانست عناصری که جای خالی آن‌ها به‌طور دردناکی در نسخه‌های اخیر حس می‌شد را با موفقیت به سری تزریق کند. بازی به عنوان اولین نسخه اصلی سری در نسل هشتم، در سال 2017 عرضه شد و با معرفی خانواده بیکر، بازیکن را به استقبال یکی از باکیفیت‌ترین بازی‌های سروایول هارور چند سال اخیر فرستاد. انتخاب هوشمندانه کپکام در تغییر زاویه دوربین به اول شخص، باعث شد تا بالاخره سری رزیدنت ایول مسیری که برای مدت‌ها گم کرده بود را پیدا کند و به روزهای باشکوه خود باز گردد. Resident Evil 7 نه‌تنها در میان یکی از بهترین بازی‌های سری قرار دارد، بلکه این عنوان نشان می‌دهد که چطور می‌توان با یک چشم‌انداز درست و دقیق، جهت مسیر یک مجموعه را به سمت وسویی تازه تغییر داد و در همین حال به ریشه‌های آن نیز پایبند بود.

بازی Resident Evil Remake

4. Resident Evil (Remake)

با وجود گذشت سال‌ها از عرضه آن، ریمیک تحسین‌برانگیز نسخه اوریجیال همچنان بهترین گزینه برای لذت بردن از بازی‌های رزیدنت ایول کلاسیک است. بازسازی نسخه اول ابتدا به عنوان یک بازی انحصاری برای گیم‌کیوب منتشر شد و شینجی میکامی و تیم او در کپکام، توانستند تا با افزودن المان‌های جدیدی مانند محتویات داستانی و محیط‌های تازه، یک شاهکار خلق کنند. البته که بازی از لحاظ بصری نیز پیشرفت بزرگی را به‌خود دید و نسخه ریمیک هنوز هم یکی از چشم‌نوازترین نسخه‌های سری به‌شمار می‌رود. نتیجه طراحی هنرمندانه مراحل و اتمسفرسازی بی‌همتای بازی در کنار طراحی یک گیم‌پلی چفت‌وبست دار، خلق اثر جاودانه‌ای شده که با گذشت چند دهه همچنان می‌توان از آن به عنوان یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های ژانر یاد کرد.

بازی Resident Evil 2

 Resident Evil 2 (Remake) .3

شماره دوم Resident Evil در میان تمام نسخه‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین بازسازی شدن آن برای پلتفرم‌های مدرن اتفاق غیرمنتظره‌ای نبود. دو دهه پس از انتشار نسخه اوریجینال، کپکام گیم‌پلی کلاسیک بازی اصلی را برای بازسازی Resident Evil 2 کنار گذاشت و از دوربین سوم شخص روی شانه استفاده کرد. اما در همین حال، ریمیک نسخه دوم یک بازسازی وفادار است که همان احساس تنش و استرس آشنای بازی اصلی را در قالبی مدرن برای بازیکن ایجاد می‌کند. کپکام با این عنوان استاندارد کیفی جدیدی را برای ریمیک بازی‌های قدیمی و کلاسیک تعریف کرد؛ به‌طوری که بدون شک تا سال‌ها در هنگام مواجه شدن با سایر ریمیک‌ها از آن به عنوان یک الگو نام خواهیم برد.
بازی Resident Evil 4

 Resident Evil 4 .2

شاید رزیدنت ایول 4 ترسناک‌ترین نسخه سری نباشد، اما بدون شک این نسخه تأثیر غیرقابل انکاری را بر روی صنعت بازی‌های ویدئویی گذاشت. نام بردن تک تک بازی‌هایی که امروز تحت تأثیر زاویه دید سوم شخص Resident Evil 4 ساخته شده‌اند، عملا غیرممکن است. فارغ از آن، بازی از لحظه اول تا آخر بازیکن را غافلگیر می‌کند و شما هیچگاه نمی‌دانید که چه چیزی انتظارتان را می‌کشد. عنوانی که با تمام مکانیزم‌های پالیش‌شده خود هنوز هم به‌راحتی قابل بازی است و یک پکیج به‌یادماندی از اکشنی جذاب با سیستم‌های فکرشده و بی‌مانند را در خود جای داده. Resident Evil 4 الهام‌بخش چندین نسل از بازی‌های اکشن بود و اغراق نیست اگر بگوییم که کپکام در سال 2005، مهم‌ترین بازی سوم شخص تاریخ بازی‌های ویدئویی را خلق کرد.
بازی Resident Evil 2

 Resident Evil 2 .1

کمتر دنباله‌ای وجود دارد که به اندازه بازی Resident Evil 2 چنین پیشرفتی را نسبت به نسخه قبلی به‌خود ببیند. بسیاری از ایده‌های جالب و هوشمندانه‌ای که سال‌ها بعد در بازی‌های بعدی مورد استفاده قرار گرفتند، برای اولین بار در نسخه دوم پایه‌ریزی شدند؛ از جمله ایده تعقیب شدن توسط یک هیولای ترسناک و سمج در طول بازی یا قرار دادن بازیکن در میان دو خط داستانی با شخصیت‌ها، دشمنان و چالش‌های متفاوت. رزیدنت ایول 2 با معرفی برخی از شخصیت‌های محبوب مجموعه به طرفداران و همچنین گسترش آنچه که نسخه قبلی آغاز کرده بود، المان‌های ترس و اکشن را به‌شکل استادانه‌ای با هم تلفیق داد تا بهترین دنباله ممکن ساخته و جایگاه فرنچایز رزیدنت ایول در صنعت تثبیت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا