بهترین ها

بازی‌هایی که ما شخصیت بد بودیم

بازی‌های ویدئویی همواره یکی از بهترین بسترها را برای قرار گرفتن در نقش یک قهرمان فراهم کرده. قهرمانانی با رویکردهای کاملا مثبت که معمولا اشتباهی از آن‌ها سر نمی‌زند و همیشه در مسیر درست قدم بر می‌دارند. اما در این میان، توسعه‌دهندگانی نیز وجود دارند که جسارت بالایی را از خود نشان می‌دهند و سعی دارند تا از کلیشه‌ها فاصله بگیرند. گاهی اوقات، قدم برداشتن در کفش شخصیت‌های شرور داستان می‌تواند منجر به خلق تجربه منحصر بفردی شود. پس از پرداختن به برخی از برترین شخصیت‌های ضدقهرمان دنیای بازی‌ها، امروز قصد داریم تا 10 بازی برتری که شما را در نقش شخصیت‌های منفی قرار می‌دهند بپردازیم. توجه داشته باشید باشید که توضیحات برخی از بازی‌های زیر، شامل اسپویل داستانی خواهد بود.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

بازی Prototype

10. Prototype

بازی (پروتوتایپ) را می‌توان از جمله مشهورترین آثاری دانست که شما را در نقش شخصیت منفی قرار می‌دهد، بنابراین شاید از دیدن نام آن در لیست تعجب نکنید. شخصیت قابل بازی این عنوان جهان باز، الکس مرسر (Alex Mercer) نام دارد که با قدرت فراطبیعی خود یعنی قابلیت تغییر شکل، به تهدیدی خطرناک و کشنده تبدیل می‌شود. بازی در ابتدا این تصویر را به شما القا می‌کند که دارید در راستای نجات منطقه منهتن از شر یک ویروس می‌جنگید. اما هنگامی که الکس حافظه خود را بازیابی می‌کند، متوجه می‌شود که عامل اصلی پخش شدن ویروس در اصل خود او بوده و بدین شکل، بازیکن در تمام این مدت داشته یک شخصیت شرور را کنترل می‌کرده.

بازی Infamous 2

9. Infamous 2

هنگامی که صحبت از مفاهیم اخلاقی و انتخاب دادن به بازیکن برای قرار گرفتن در مسیر خیر یا شر به میان می‌آید، بعید است که ذهنمان به سمت مجموعه اینفیمس نرود. بازی‌های این مجموعه از جمله عناوینی هستند که فانتزی تبدیل شدن به یک ویلن در یک بازی ابرقهرمانی را به واقعیت تبدیل می‌کنند. در پایان بازی Infamous 2 که بسیاری از آن به عنوان بهترین نسخه سری یاد می‌کنند، بازیکن این شانس را دارد که مسیر شیطانی را در پیش بگیرد و در قامت سوپر ویلن شهر نیو ماریز (New Marais) بایستد. هر چند اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید قبل از رسیدن به پایان نیز کارهای شرورانه زیادی را در جهان بازی انجام دهید.

بازی Kane & Lynch: Dead Men

8. Kane & Lynch: Dead Men

«کین اند لینچ: دد من» از آن دسته عناوینی است که در موردش اختلاف نظرهای زیادی دیده می‌شود، اما افرادی وجود دارند که به دلایل مختلف، هنوز هم این سری از یاد نبرده‌اند. بازی روایت‌گر مردانی خلاف‌کار و قاتل است که اتفاقا قرار نیست به آدم‌های خوبی تبدیل شوند یا به رستگاری برسند. داستان از جایی شروع می‌شود که کین، شخصیت قابل بازی این عنوان از چنگ قانون فرار کرده و به سرقت پول از گنگی خطرناک به نام The 7 متهم شده است. خانواده کین توسط گنگ به گروگان گرفته شده‌اند و او سه هفته زمان دارد تا پول را قبل از کشته شدن آن‌ها، باز گرداند.

عنوان Kane & Lynch: Dead Men شاید از مشکلات متعددی رنج ببرد، اما چیزی که آن را نسبت به بسیاری از عناوین دیگر متمایز می‌سازد، این است که بازی از قرار دادن شما در نقش یک قاتل خودخواه هیچ ابایی ندارد. کین واقعا یک انسان شرور است که هیچ چیز دل‌ربا یا فریبنده‌ای در ذات او پنهان نشده.

بازی Assassin's Creed III

Assassin’s Creed III .7

بازیکنان در نسخه‌های مختلف سری Assassin’s Creed نظاره‌گر جدال بین آساسین‌ها و تمپلارها بوده‌اند. اما در این میان، یوبیسافت برای شروع بازی Assassin’s Creed III ایده جالبی را در نظر گرفته بود. فصل مقدمه نسخه سوم سری، شما را در نقش هیثم کنوی، یک شخصیت جذاب و کاریزماتیک قرار می‌دهد که در نگاه اول همانند یک آساسین دیگر به‌نظر می‌رسد. اما او در اصل از فرقه تمپلارها است و برای پیدا کردن مبعد بزرگ به آمریکای مستعمره فرستاده شده.

هیثم در دوره رهبری خود تقریبا موفق می‌شود که آساسین‌ها را از بین ببرد. او مردی آینده‌بین است که بینش تمپلارها را یک چشم‌انداز ایده‌آل می‌داند و برای دست‌یابی به آن، حاضر است هر کاری را انجام دهد. البته که او پایان نافرجامی دارد و در نهایت به دست کانر، پسر جوان خود کشته می‌شود. با این‌حال، پرداختن به شکاف اعتقادی عمیق بین پدر و پسر و ایدئولوژی آن‌ها، برخی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی را تشکیل می‌دهد.

بازی Carrion

Carrion .6

اگر تاکنون نام بازی Carrion به گوشتان نخورده، باید گفت که این عنوان مستقل نسبت به تمام بازی‌های حاضر در لیست تفاوت‌های بزرگی دارد. بازیکن در Carrion کنترل یک هیولای عجیب و غریب قرمز رنگ را در دست می‌گیرد و به کشتن دانشمندان و محققان یک تشکیلات می‌پردازد. سازندگان برای توصیف سبک بازی، به‌شکل جالبی از عبارت «ترسناک معکوس» استفاده می‌کنند که واقعا هم توصیف دقیقی است. چرا که در این بازی، عاملی که ترس و وحشت را به جان دیگران می‌اندازد شما هستید و برای تلافی کردن بلایی که به سرتان آمده، با بی‌رحمی تمام مشغول کشتن انسان‌ها خواهید شد. البته که انجام این‌کار در Carrion، احساس لذت خاصی به شما می‌دهد که در کمتر عنوانی آن را حس کرده‌اید.

بازی Braid

Braid .5

شاید در اولین مقابله، بازی Braid را به دید یک عنوان مستقل ساده در سبک پازل پلتفرمر نگاه کنید. اما نگذارید ظاهر ساده آن شما را گول بزند. در حالی که برخی مکانیزم‌های جالب اعمال شده در گیم‌پلی مانند دست‌کاری در زمان وسوسه‌برانگیز هستند، داستان Braid همچنان سناریوی ساده نجات دادن پرنسس از دست یک هیولا را در مقابلتان قرار می‌دهد. با این‌حال، با به پایان رساندن بازی متوجه می‌شوید که همه چیز به این سادگی‌ها هم نیست. تیم، شخصیت قابل بازی Braid در حقیقت همان هیولایی است که پرنسس از آن فراری بوده و تمام موانع و تله‌هایی که از آن‌ها عبور کرده‌اید نیز توسط او قرار داده شده تا به وسیله آن‌ها شما را از خود دور کند.

بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic .4

دیدن پیچش‌های شوکه‌کننده داستانی در مجموعه جنگ ستارگان چیزی است که مخاطبان کاملا به آن عادت دارند. اما می‌توان گفت در بازی Star Wars: Knights of the Old Republic (یا به اختصار Star Wars: KotOR) بود که برای اولین بار، یک روایت جذاب درخور این مجموعه را در دنیای ویدئوگیم تجربه کردیم. پس از طی کردن مسیر یک شخصیت اصلی جدید به نام رون (Raven) که شما را با دوره‌ای جدید از این مجموعه آشنا می‌سازد، بازیکن در می‌یابد که در واقع در نقش یک جدای (Jedi) سابق قرار گرفته؛ جدایی که حافظه او از ذهنش پاک شده و به سمت دارک ساید کشیده شده است.

البته که بازی این امکان را به شما می‌دهد تا بین رستگاری و ادامه دادن مسیر خود در راه دارک ساید، یکی را انتخاب کنید. اما کشمکش بازیکن میان انتخاب کار درست و دست‌یابی به قدرت، یکی از موضوعاتی است که کمتر عنوانی توانسته تا به خوبی Star Wars: KotOR به آن بپردازد.

بازی Silent Hill 2

3. Silent Hill 2

سایلنت هیل 2 را می‌توان یکی از کلاسیک‌ترین گزینه‌ها برای بازی کردن در نقش آدم بد داستان دانست. ماجرا از جایی آغاز می‌شود که جیمز ساندرلند، شخصیت اصلی داستان ما نامه‌ای از سوی همسر مرده خود دریافت می‌کند که او را به سایلنت هیل فرا می‌خواند، جایی که افراد با بزرگ‌ترین ترس‌ها و گناهان خود روبرو می‌شوند. موارد زیادی هستند که بازی Silent Hill 2 را به یک شاهکار در ژانر وحشت تبدیل می‌کنند، از فضاسازی بی‌نظیر گرفته تا شکل دادن یکی از بهترین ساختارهای روایی آن هم با تمام محدودیت‌هایی که در زمان توسعه، یعنی 20 سال پیش وجود داشت.

اما در این میان، بازی به‌شکلی استثنایی شما را به اعماق ذهن شخصیت‌ها می‌برد. پایان داستان این موضوع را برملا می‌سازد که همسر جیمز ساندرلند نه به‌خاطر یک بیماری، بلکه توسط خود او به قتل رسیده است. تمام چیزهای وحشتناکی که در بازی می‌بینید، حاصل ذهن آشفته جیمز ساندرلندز است که ناخودآگاه او را بابت گناه مرتکب شده مورد سرزنش قرار می‌دهد.

بازی Spec Ops: The Line

2. Spec Ops: The Line

بازی Spec Ops: The Line ورژنی از جهان را به تصویر می‌کشد که در آن، شهر دبی طی جنگی بزرگ به ویرانی کشیده شده است. داستان بازی شما را در نقش کاپیتان نام مارتین واکر قرار می‌دهد که وظیفه دارد تا وضعیت سرهنگی به نام جان کانراد را جویا شود و بازماندگان دبی را نجات دهد. اما با پیش‌روی در سفر شخصیت به ظاهر قهرمان قصه، اقدامات او را زیر سوال می‌برید و از خود می‌پرسید که آیا مارتین واکر واقعا همان شخصی است که در ابتدا به‌نظر می‌رسید؟

خب، داستان بازی مشخص می‌کند که اینطور نیست. بازیکن با این حقیقت مواجه می‌شود در طول این مدت، او شخصیت منفی واقعی داستان بوده و با از دست دادن سلامت روان خود، جنایت‌های جنگی بزرگی را علیه انسان‌های بی‌گناه انجام داده است. Spec Ops: The Line از آن دسته عناوینی است که موضوعات اخلافی را به‌طور عمیقی به چالش می‌کشد و می‌توان گفت یکی از بهترین بازی‌هایی است که روی چنین ایده‌ای دست می‌گذارد.

بازی Shadow of The Colossus

1. Shadow of the Colossus

اگر از طرفداران بازی Shadow of the Colossus باشید، مطمئنا تا قبل از رسیدن به پایان داستان نیز جذب باس فایت‌های حماسی و دنیای شگفت‌انگیز این عنوان شده‌اید. اما پایان‌بندی Shadow of the Colossus شما را در بهت فرو می‌برد و با برداشته شدن پرده از آخرین رازهای داستان، راهی ندارید جز اینکه حتی بیشتر از قبل نبوغ خالقان بازی را تحسین کنید. در پایان داستان می‌فهمید که طی تمام این مدت، چندین هیولای بی‌گناه را قربانی کرده‌اید که با این‌کار، هر کدام از آن‌ها بخشی از ذات پلید یک شیطان مرموز به نام  دورمین را آزاد کرده‌اند. قسمت دیوانه‌وار این پیچش داستانی آنجاست که واندر، پروتاگونیست بازی در حقیقت آن کسی است که به این موجود شیطانی وحشتناک و تبدیل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا