بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Zeno Clash

متفاوت بودن در صنعت بازی خطر بزرگی است و معمولا پروژه های متفاوت با استقبال عموم مواجه نمی شوند و شکست می خورند. Zeno Clash ساخته تفکر خلاق استدیو ACE Team است. Zeno Clash از هر نظر با بازی های دیگر متفاوت است. محیط، گرافیک هنری، طراحی مراحل، طراحی اسلحه ها و حتی مکانیزم مخلوط شده گیم پلی بازی همه تجربه به نسبت جدید هستند. این بازی تقریبا با استقبال خوبی رو به رو شد و امتیازات خوبی دریافت کرد و توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند.

داستان بازی در یک دنیای تمام فانتزی با نام Zenozoik رخ می دهد. محیط های Zenozoik بسیار زیبا و با روحیه طراحی شده اند و رنگ بندی بسیار زیبایی در آن به کار رفته شده است. طراحی حیوانات بازی بسیار جالب است و تقریبا می توان گفت هر حیوان موجود در این دنیای فانتزی مخلوطی از چند حیوان در دنیای واقعی است. شخصیت اصلی بازی که کنترل آن بر عهده شما است Ghat نام دارد. او در یک انفجار، موجودی به نام Father-Mother را می کشد و متواری می شود.Father-Mother یک موجود دو جنسه است که خانواده ای بسیار بزرگی را به وجود آورده است و Ghat نیز یکی از فرزندان او می باشد. او به دلیل نا معلومی به Father-Mother پشت کرده و او را می کشد. در ادامه Ghat برای زنده ماندن همراه با Deadra از دست دیگر فرزندان Father-Mother فرار می کنند.

فرزندان Father-Mother برای سر Ghat جایزه تعیین می کنند و Ghat در طول بازی باید از دست قاتل هایی که به دنبال او هستند فرار کند. در طول بازی Flash Back هایی وجود دارد که Ghat سرگذشت خود قبل از قتل را برای Deadra روایت می کند. داستان بازی حالتی دو گانه و پازل مانند دارد، در یک سمت داستان قبل از قتل روایت می شود و سمتی دیگر داستان بعد از قتل و فرار Ghat از دست فرزندان Father-Mother. گیمر باید به هم چسباندن تکه های این پازل درک مناسبی از داستان پیدا کند.

گیم پلی بازی متفاوت ترین نقطه بازی نسبت به بازی های دیگر است. پیش تر نیز شاهد بازی هایی با نبرد های تن به تن در نمای اول شخص مانند سری بازی های Dark Messiah Of Might And Magic و The Chronicles of Riddick بوده ایم ولی تجربه Zeno Clash با تمامی این بازی ها متفاوت است. می توان گفت Zeno Clash مخلوطی از یک First Person Shooter و یک بازی Fighting است. در اکثر مراحل باید به صورت تن به تن با دشمنان مبارزه کنید ولی در کنار آن اسلحه های جالبی هم در بازی وجود دارد. یک جفت کلت، یک Rifle،یک زوبین و یک سلاح شبیه به Rocket launcher در بازی وجود دارند که همگی ظاهری فانتزی و زیبا دارد، البته در بازی سلاح سرد نیز موجود می باشد.

اجباری در استفاده از سلاح گرم در بازی وجود ندارد و به جز محدود صحنه هایی، می توانید همه دشمنان خود را با نبرد های تن به تن از پیش بردارید.
به جرعت می توان گفت قسمت Fighting بازی یکی از بهترین قسمت های بازی است که هیچ گاه تکراری نمی شود. در قسمت Fighting بازی Combo های جذاب و متعددی وجود دارد که برای اجرای آنان باید کمی تمرین کنید. در این قسمت از بازی بعضی مواقع با یک Boss fight کوچک مواجه می شوید که حتما باید برای کشتن Boss ها از سلاح های سرد استفاده کنید. روند گیم پلی بازی بسته و خطی است ولی با توجه با زیبا بودن محیط و تغییر کردن محیط در طی مراحل مختلف این روند هیچ گاه خسته کننده نمی شود. قسمت Single Player بازی در حدود 4 ساعت تمام می شود. می توان گفت نقطه قوت Zeno Clash گیم پلی زیبای آن است که می تواند شما را وادار کند که چند بار بازی را تمام کنید و از آن لذت ببرید. هوش مصنوعی NPC ها خوب کار شده است. در مبارزه هایی که با 3 نفر از آنها رو به رو می شوید، با برنامه به شما حمله ور می شوند و سعی می کنند شما را دور بزنند و از پشت حمله کنند. بعضی از مواقع هوش مصنوعی بازی با مشکلاتی مواجه می شود که می توانید این مشکلات را به وضوح در مبارزه با Hunter ببینید.

برای ساخت بازی از انجین Source استفاده شده است. این انجین در بازی هایی همچون Half Life 2، Left 4 Dead و Dark Messiah Of Might & Magic استفاده شده است. گرافیک بازی نسبت به همه این عنوان ها تغییر مشهودی داشته است و در نگاه اول نمی توان فهمید این بازی با Source ساخته شده است! Zenozoik بسیار زیبا و فانتزی طراحی شده است و در ابتدا شما را به یاد نقاشی های کتاب های کودکان می اندازد. قسمت زیادی از بازی در صحرا رخ می دهد و بعضی مواقع شما در محیط های جنگل مانند و شهر نیز قرار می گیرید. طراحی شخصیت ها بسیار جالب کار شده است و همگی آنها حالتی مانند انسان های اولیه و طنز گونه دارند. شما می توانید اوج طراحی صورت را در Deadra ببینید. نور پردازی در بازی در حد متوسطی قرار دارد و سایه ها زیاد جالب طراحی نشده است. Texture ها کیفیت خوبی دارند و شاید بتوان گفت تنها نقطه قوت تکنیکی گرافیک بازی وجود Texture های خوب است. گویا سازندگان تمام وقت خود را برای طراحی ظاهر فانتزی و زیبای خود صرف کرده اند و از دیگر بخش های گرافیکی بازی چشم پوشی نموده اند. انمیشن ها در سطح خوبی قرار دارند و نمی توان ایراد خاصی به انمیشن های بازی وارد کرد. فیزیک بازی در حد خوبی است ولی تخریب پذیری بازی بسیار پایین است و کم پیش می آید بتوانید جسمی را خراب کنید یا با پرت کردن یک جسد باعث شکستن جسمی بشوید. یکی دیگر از نقاط قوت Zeno Clash آن است تقریبا در بازی هیچ باگی وجود ندارد. این مورد با توجه به پر باگ بودن بازی های امروزی می تواند یک نقطه قوت برای این بازی و سازندگان این بازی یعنی ACE team باشد.

صداگذاری بازی نیز همانند گرافیک بازی فانتزی است. سعی شده است در صداگذاری موجودات زنده دنیای Zenozoik از افکت ها مختلف استفاده شود تا علاوه بر ظاهر عجیب آنان صدای آنان نیز عجیب باشد. صدا گذاری Ghat خوب انجام شده است ولی ایراد وارد به آن خشک بودن بیش از حد صداگذاری این شخصیت است که باعث می شود گیمر نه تنها با او ارتباط برقرار نکند، بلکه از او بیزار باشد! صداگذاری Deadra نیز از همین مشکلات رنج می برد و قسمت های مکالمه های Ghat و Deadra علی رغم کوتاه بودن به یکی از عذاب آور ترین قسمت های بازی تبدیل شده است.

همانطور که می دانید Zeno Clash یک بازی انحصاری برای PC است. متاسفانه این بازی نیز همانند بازی های دیگر با موج عظیم دزدی های اینترنتی مواجه شده است. ACE team حرکت تندی برای مقابله با این دزدی ها انجام نداده اند بلکه یکی از اعضای ACE team با نام Carlos Bordeu پیام زیر را در خیلی از سایت های Torrent نوشته است. او گفته است: ACE team هیچ تلاشی برای جلوگیری از دزدی بازی انجام نخواهد داد ولی اگر کسی از بازی لذت برد می تواند نسخه اصلی را تهیه کند.

Zeno clash یک بازی کاملا متفاوت است که حتما تجربه جدیدی برای شما خواهد بود. دنیای فانتری بازی همراه با گیم پلی زیبای بازی می تواند هر گیمری را به خود جذب کند. چندی پیش شایعه شد که Zeno clash برای X360 نیز ساخته خواهد شد ولی به صورت رسمی تایید نشد. همچنین اعلام شده است که ادامه ای برای بازی ساخته خواهد شد که Ghat و Father-Mother در آن حضور خواهند داشت.,دنیای فانتزی!,دنیای فانتزی!,متفاوت بودن در صنعت بازی خطر بزرگی است و معمولا پروژه های متفاوت با استقبال عموم مواجه نمی شوند و شکست می خورند. Zeno Clash ساخته تفکر خلاق استدیو ACE Team است. Zeno Clash از هر نظر با بازی های دیگر متفاوت است. محیط، گرافیک هنری، طراحی مراحل، طراحی اسلحه ها و حتی مکانیزم مخلوط شده گیم پلی بازی همه تجربه به نسبت جدید هستند. این بازی تقریبا با استقبال خوبی رو به رو شد و امتیازات خوبی دریافت کرد و توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
بسیار عجیب در عین حال جذاب
نقاط ضعف:
دیالوگ های ضعیف

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.