بررسیپلی استیشن 4

بررسی بازی Ys: Memories of Celceta

هر وقت نامی از کنسول دستی PlayStation Vita به‌گوشمان می‌خورد، اولین چیزی که به خاطر می‌‌آوریم شکست واضح و مبرم آن در بازار کنسول‌های دستی است که حاصل عدم پشتیبانی و توجه سونی به آن کنسول بود. با این حال واقعیتی در مورد آن وجود دارد که باید آن را در نظر بگیریم. هرچند که رویکرد سونی به‌صورت کلی در مواجه با این کنسول به‌قدری ضعیف بود که کنسول را به فراموشی سپرد و آن را به‌سوی یک شکست مطلق سوق داد، اما با این اوصاف این واقعیت دارد که چندین بازی‌ ژاپنی خوب و ارزشمند در طول دوران این کنسول منتشر شده‌اند که حداقل اندکی کنسول را برای مخاطبان شرقی یا طرفداران این گونه آثار قابل‌تحمل می‌کرد. بازی Ys: Memories of Celceta یکی از این بازی‌هاست که اکنون پس از گذر مدت نسبتاً زیادی از عرضه‌اش راه خود را به کنسول پلی‌استیشن 4 پیدا کرده است.

بازی Ys: Memories of Celceta یک اثر در ژانر اکشن نقش آفرینی است که توسط استودیو خوشنام Nihon Falcom خلق شده است. استودیویی که طرفداران این ژانر به‌خوبی آن را می‌شناسند و با بازی‌های مهم و به‌یادماندنی‌اش لحظات زیادی را سپری کرده‌اند و وارد دنیای آثار گوناگون و جذابشان شده‌اند. این اثر اولین بار برای کنسول دستی پلی‌استیشن ویتا و بعدها پورتی از آن برای رایانه‌های شخصی منتشر شد. به شخصه تاکنون نتوانسته بودم این عنوان را تجربه کنم اما حال به واسطه‌ی پورت آن روی کنسول پلی‌استیشن 4 فرصت تجربه و بررسی Ys: Memories of Celceta نصیبم شد.

بگذارید در همان ابتدای کار به پورت بازی و کیفیت کلی آن بپردازیم. تبدیل و بازگردانی نسخه‌ی PS Vita به نسخه‌ی PS4 با ظرافت بسیاری خوبی انجام شده و در هنگام بازی چه از نظر رابط‌ کاربری و جزییات بصری و چه از نظر پایداری فنی، این نسخه از وضع مطلوب و خوشایندی برخوردار است. کنترل دوربین برعهده‌ی شما نیست اما این موضوع در هنگام بازی چندان مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند و در عوض حتی قابلیت زوم کردن دوربین هم در اختیار شما قرار گرفته که در بعضی مناطق کاربردی است. نرخ فریم ثابت بازی که 60 فریم بر ثانیه است و همینطور افزایش رزولوشن بازی باعث شده تا تجربه‌ی بهتر و روان‌تری را نسبت به نسخه‌ی اصلی ببینیم اما از آنطرف گرافیک و جلوه‌های بصری بازی همچنان سطح ضعیف خود مانده است و تقریباً شباهت زیاد به همان نسخه‌ی کنسول دستی PS Vita دارد و در کل چنگی به دل نمی‌ِزند. درست است که این نسخه یک ریمیک نیست و نباید هم انتظار چنین چیزی را هم از آن داشته باشیم اما به هر حال دیدن چنین گرافیکی در سال 2020 و در مقایسه با برخی از دیگر آثار ژانر چندان راضی‌کننده و خوشایند نیست.

داستان بازی در واقع دنباله‌ای برای Ys II محسوب می‌شود و قصه‌ای دیگر از ماجرای بزرگ شخصیت اصلی بازی را به‌تصویر می‌کشد. قهرمان و ماجراجوی مو قرمز سری یعنی Adol Christin بعد از اتفاقاتی که در Great Forest پشت سر گذاشته، اکنون به شهر Casnan در سرزمین Celceta بازگشته است، با این تفاوت که گذشته‌اش را به کل فراموش کرده و هیچ چیز از گذشته و اتفاقاتی را که درون «جنگل بزرگ» تجربه کرده، به خاطر ندارد. برای انجام ماموریتی و همینطور بازیابی خاطراتتان تقدیر شما را به سمتی می‌برد که دوباره به «جنگل بزرگ» بازگردید و همین جرقه‌ی شروع داستان بازی است. برخلاف انتظارم، داستان Ys: Memories of Celceta چیزی است که بازی از آن بیش‌ترین لطمه را می‌خورد. موضوع فقط کلیشه‌ای بودن داستان و روایت نامناسب آن نیست چراکه بازی Ys: Memories of Celceta تنها نقش آفرینی ژاپنی نیست که حداقل در ظاهر با داستانی کلیشه‌ای و آشنا و چنین نوع روایت‌هایی سروکار دارد بلکه مشکل این است که این داستان کلیشه‌ای در ادامه هم مجالی برای پرداخت‌ بهتر و گسترش نمی‌یابد و ابداً نمی‌تواند در مقابل آثار برجسته ژانر که یکی از ویژگی‌های اصلیشان قصه و داستان عمیق آن‌هاست، خودی نشان دهد و کاملا‌‌ پتانسیل فراموش شدن را دارد. برخی از شخصیت‌ها جذابیت خود را دارند اما در ادامه داستان، بازی قادر نیست تا به عمق شخصیت‌ها بپردازد و آن‌ها را برایمان ملموس‌تر کند و بیش‌تر جذابیاتشان در طراحی بصری و به‌ویژه در بطن گیم‌پلی بازی به‌تصویر می‌کشد.

با همه‌ی این‌ها، چیزی که بازی Ys: Memories of Celceta را به اثری ارزشمند و سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند، گیم‌پلی و ساز و کار کلی آن است. گیم‌پلی بازی همان چیزی است که از Falcom می‌توانید انتظار داشته باشید و گاهی در برخی موارد حتی از آن هم فراتر می‌رود. محیط بازی نسبتاً بزرگ است، با این وجود قادر است که در هر لحظه‌ی آن شما را مشغول خود کند. همین قضیه باعث شده شما با یک ریتم بسیار سریع و مناسب، درگیر گیم‌پلی غنی و سرگرم‌کننده و مبارزات جذاب بازی شوید. ریتم اکشن سریع و پرجنب‌وجوش بازی در کنار المان‌های ویژه مبارزات که تنوع خوبی در میان شخصیت‌های مختلف دارد، باعث هیجان‌انگیزتر شدن هسته اصلی گیم‌پلی بازی شده است. علاوه بر حملات ساده هر شخصیت، هر کدام از اعضا چندین حرکت ویژه دارند که تفاوت‌های خاصی هم دارند و سیستم مبارزات هر شخص با توجه به این دو مورد گوناگون است. نکته‌ی جالب اینجاست که بعضی از دشمنان نسبت به حملات یکی از شخصیت‌های اصلی آسیب‌پذیر است و در مقابل دیگران مقاوم است که این موجب شده شما نیاز به شخصیت اصلی را به‌راحتی درک کنید. همچنین ارتقا شخصیت‌ها در طول بازی و یافتن تجهیزات و سلاح و زره‌های مختلف باعث شده تا عمق مبارزات و کارایی آن‌‌ها بیش‌تر شود. همانطور که شخصیت‌های اصلی و قابل کنترل شما تنوع قابل‌توجهی دارند، دشمنان چه از نظر طراحی بصری و چه از نظر سبک مبارزات از گوناگونی و تنوع بسیار خوبی بهره‌مند هستند. حتی گاهی در اواخر بازی یا نیمه‌های پایانی آن هم با گونه‌های جدید یا باس‌ فایت‌های جذابی روبه‌رو خواهید شد که شما را شگفت‌زده خواهند کرد. بازی از سیستم تبادل و خرید و فروش بسیار جالبی استفاده می‌کند. علاوه بر خرید دارایی‌هایتان، می‌توانید با جمع شدن تعداد خاصی از بعضی از دارایی‌ها و تحویل آن به یکی از فروشندگان بازی، محصولی بهتر دریافت کنید که این قضیه ارزش کالاها و تبادل آن‌ها را بیش‌تر کرده و باعث می‌شود جمع‌آوری هر چیزی در بازی ارزشمندتر شود. چنین خرده‌کاری‌هایی در المان‌های نقش‌آفرینی بازی عمق بیش‌تری به بازی داده است.

طرفداران بازی‌های Nihon Falcom می‌دانند که باید از بازی‌های این استودیو انتظار موسیقی‌های فوق‌العاده‌ای را داشته باشند. Ys: Memories of Celceta هم دقیقاً دارای چنین موسیقی‌هایی است که مخاطب را در جریان بازی کاملاً مجذوب و شیفته‌ی خود می‌کند. هر تمی رویکرد مناسب خود را در بازی دارد و تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارد. برخی از تم‌های حماسی و تم اصلی بازی به‌خوبی این پتانسیل را دارد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود و حتی می‌تواند تا جایی پیش‌ رود که بازیکن با آن‌ها ارتباط بسیار نزدیکی پیدا کند.

اگر قبلاً این اثر را از دست داده‌اید، پورت بازی Ys: Memories of Celceta فرصت بسیار خوبی است تا به تجربه‌ی ساخته‌ی Nihon Falcom بپردازید. داستان سطحی بازی مانع شده که Ys: Memories of Celceta در کنار بهترین آثار ژانر قرار گیرد و هم‌تراز آنان شود اما همچنان به‌واسطه‌ی گیم‌پلی سرگرم‌کننده و درگیر‌کننده‌اش می‌تواند برایتان در کنسول پلی‌استیشن 4  به تجربه‌ی خوب و دلنشینی تبدیل شود.

امتیاز بازی‌سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
اکشن جذاب و با ضر‌ب‌آهنگ مناسب
پورت نسبتاً خوب و متناسب با کنسول خانگی
موسیقی‌های فوق‌العاده بازی
نقاط ضعف:
داستان کلیشه‌ای و فراموش‌شدنی
گرافیک بد و تاریخ گذشته
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 5 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.