ایکس باکس وانبررسیکامپیوتر

بررسی بازی Wasteland 3

سری بازی کلاسیک ویستلند است از قدیمی‌ترین فرنچایز‌های نقش‌آفرینی کامپیوتری است که اولین بازی آن الهام بخش عناوین درخشانی چون بازی Fall Out بوده است.

استودیوی این‌اگزایل در سومین قسمت از این سری پسارستاخیزی ، دنیایی ظالم و بی‌روح را به تصویر می‌کشد است که بشر آن را با انفجار بمب‌های هسته‌ای در جنگی اتمی که در سال  1998 بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفته به نابودی کشانده است و آخرین بازمانده‌های این جنگ انسان‌هایی تا پای دندان مسلح هستند که برای زنده ‌ماندن از انجام هیچ کاری فروگذار نمی‌کنند.

داستان بازی Wasteland 3 در ادامه‌ی وقایع قسمت دوم این سری رخ می‌دهد. در این بازی شما کنترل دو تن از از رنجر‌های صحرایی تیم نوامبر (Team November) را بر عهده می‌گیرید که به همراه گروه خود از صحرای داغ و سوزان آریزونا رهسپار ایالت سرد و برفی کلورادو می‌شوند تا رهبر محلی آنجا را در کنترل اوضاع آشفته کلورادو یاری دهند و در ازای انجام این کار آذوقه و منابعی که آریزونا شدیداً به آن نیاز دارد را تامین کنند. اما متاسفانه موقعیت گروه شما در میانه‌ی راه لو می‌رود و تیم نوامبر با حمله‌ای سنگین از طرف یکی از جناح‌های دشمن به نام دورسی‌ها غافلگیر می‌شود که اکثر همرزمان رنجر شما در آن قتل‌عام می‌شوند.

wasteland 3

شما باید به هر نحوی شده از این تله جان سالم به در ببرید و خود را به رهبر گروه پیتریارک (Patriarch)  برسانید. بعد از جنگی بی‌امان شما موفق می‌شوید که از منطقه‌ی خطر بگریزید و بعد از دیدار با رهبر کلرادو دیدار کنید، او در ماموریتی که به شما محول می‌کند از شما می‌خواهد که قیام فرزندانش را که بر علیه او شورش کرده‌اند سرکوب کنید و هر طور شده به این نزاع پایان دهید. البته جنگ شما تنها با فرزندان پیتریارک نیست و این این مشاجره خانوادگی تنها گوشه‌ای کوچکی از کل داستان است، چنانچه تمامی گروه‌ها و جناح‌های کلرادو مشکلات خود را دارند و تنها با کمک شما می‌توانند آنها را حل و فصل کنند.

با اینکه داستان بازی دارای طرحی جدید و اصلی نیست و امکان دارد برای خیلی از طرفداران ژانر پسارستاخیزی کلیشه‌ای به نظر برسد ، اما پرداخت شخصیت‌ها در آن بخوبی صورت گرفته و همه‌ی آنها جذابیت‌های خاص خود را دارند، وجود لحظات کمدی در بازی باعث شده که فضای داستان بیش از حد تاریک نشود و از این حیث بازی دارای روایت بسیار روان و سرگرم‌کننده‌ای است. انجام ماموریت‌ها می‌تواند به را‌ه‌ها و شیو‌ه‌های مختلف به انجام شود و راهی که شما برای حل مسائل انتخاب می‌کنید بر شهرت شما تاثیر می‌گذارد. با موفقیت در هر ماموریت جوخه‌ی رنجر شما بیشتر و بیشتر در ایالت کلورادو شناخته می‌شود و به این ترتیب نحوه‌ی برخود شخصیت‌های غیر قابل بازی (NPC) با شما تغییر خواهد کرد مخصوصاً در برخورد شما با گروه‌های قدرت طلب دیگر در بازی، حتی حل مشاجره خانوادگی پتریارک می‌تواند و نحوه‌ی تقسیم قدرت می‌تواند به چندین روش مختلف انجام شود که همگی بر ادامه‌ی ماجراجویی شما تاثیر می‌گذارند.

wasteland 3

در طول داستان و ادامه‌ی ماجراجویی‌تان بازی شما را مجبور به انتخاب‌هایی اخلاقی می‌کند که نه کاملاً درست هستند و نه کاملاً غلط و شما در بیشتر مواقع باید بین گزینه‌های بد و بدتر یکی را انتخاب کنید. با هر انتخاب شما ، چه بزرگ و چه کوچک ، روایت داستان و سرنوشت ایالت کلرادو به طرز چشمگیری تغییر خواهد کرد ، پس سعی کنید در انتخاب‌های خود دقت کافی را به خرج دهید.

بازی Wasteland 3 دارای 4 درجه‌ی سختی است که در دو درجه‌ی آخر گزینه‌ای برای آتش خودی وجود دارد که چالش نبرد در بازی را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

wasteland 3

در شروع بازی از بازیکنان خواسته می‌شود یا یک جفت شخصیت پیش‌ساخته را انتخاب کنند یا شخصیت‌های دلخواه خود را بسازند. سیستم ساخت شخصیت این بازی در زمره‌ی بهترین‌ها نیست اما گزینه‌های متنوعی و زیادی را به بازیکنان برای ساخت شخصیت‌های  مورد نظرشان ارائه می‌کند.

کاربردی‌ترین قسمت در ساخت شخصیت‌ها مربوط به قسمت‌های مهارت‌ و خصوصیت شخصیت‌ها است که تعیین می‌کند آنها در انجام چه کارهایی خوب هستند و توانایی استفاده از چه نوع سلاح‌هایی را دارند. بازیکنان آزادند تا یک شخصیت همه کاره و هیچ کاره یا یک شخصیت حرفه‌ای که تنها در انجام عملیاتی خاص تخصص دارد را به وجود آورند. برای مثال شخصیت شما می‌تواند یک ‌تک تیرانداز حرفه‌ای باشد اما نتواند یک مین انفجاری ساده را خنثی کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب دیگر در خلق شخصیت که کاملاً انتخابی است، اختصاص خصلت‌های عجیب به شخصیت‌ها است. این خصلت‌ها به هم دارای نقاط قوت و هم نقاط ضعف هستند و شما را وادار می‌کنند تا در خلق شخصیت خود خلاقیت بیشتری را به خرج دهید. همچنین شما می‌توانید یک نوع پیش‌زمینه با اصالت‌های مختلف‌ برای هر شخصیت انتخاب کنید که استعداد‌ها و توانایی‌های آن‌ها را تغییر می‌دهد.

اهمیت این سیستم و امکانات ساخت شخصیت در هنگام نبرد تاکتیکی بازی مشخص می‌شود، که یکی از بهترین ویژگی‌های بازی Wasteland 3 به حساب می‌آید.

سیستم مبارزه‌ی بازی Wasteland 3 به صورت نبردهای نوبتی تیمی و تاکتیکی است که درصد موفقیت شما را در حمله به نیروهای دشمن مشخص می‌کند. بهترین مدل این مبارزه را می‌توانیم در باز‌ی‌هایی مثل سری ایکس‌کام ببینیم که دوربین بازی با طراحی ایزومتریک خود به بازیکنان اجازه می‌دهد تا دید مناسب و خوبی به اطراف داشته باشند و اعضای تیم خود را باتوجه به ویژگی و کارآیی‌هایی که دارند، در میدان نبرد هدایت کنند.

زمانی که مبارزه آغاز می‌شود. بازیکنان و هوش مصنوعی بازی بطور نوبتی می‌توانند شخصیت‌های خود را در میدان نبرد حرکت ‌دهند. پشت سنگر پناه بگیرند، حمله‌ای را آغاز کنند یا از توانایی‌های خاص خود برای از پای در آوردن حریف استفاده کنند، تمامی این عملیات با استفاده از مکانیک امتیاز عمل (action points) صورت می‌گیرد. در انجام هر عمل مقداری از این امتیازات مصرف می‌شوند، بنابراین بسیار مهم است که بازیکنان با یک نقشه و برنامه ریزی درست پیش بروند چنانچه ممکن است تمامی امتیازات عمل خود را مصرف کنند و دیگر امتیازی برای حمله نداشته باشند.

wasteland 3

میادین نبرد بسیار قابل تعامل هستند، بنابراین امکان از بین بردن اشیا و موانع جهت جلوگیری از استفاده دشمنان از آنها به عنوان سنگر وجود دارد، شما می‌توانید از بشکه‌های سوخت و تانکر‌های هیدروژن را برای مجروح کردن و از بین بردن دشمنان استفاده کنید. همچنین در بازی یک مهارت به نام نرد استاف (Nerd Stuff) وجود دارد که شما با فراگیری آن می‌توانید کامپیوترها را هک کنید و ربات‌های دشمن را غیر‌فعال یا بر علیه خودشان استفاده کنید.

تعداد گزینه‎‌های نبرد در ترکیب با مهارت‌ها و خصوصیات شخصیت‌ها ، سیستم نبرد بازی Wasteland 3 را بسیار ارتقا می‌دهد. برای مثال یکی از توانایی‌های رنجر‌ها در بازی شلیک دقیق به دشمنان است که در آن شما می‌توانید اعضای بدن دشمنان را با درصد‌های موفقیت متفاوت هدف قرار دهید.

همچنین به دلیل تعادل خوبی که در نبرد‌های پرچالش وجود دارد بازیکنان می‌توانند بدون دستپاچه شدن از مبارزه در بازی لذت ببرند. البته میزان سختی در بازی آن چنانکه به نظر می‌رسد در سطح نرمال بالا نیست و اگر شما در طول نبرد مرتکب اشتباهات تاکتیکی زیادی شوید هنوز این امکان دارد که از مبارزه سالم به در ببرید و پیروزی بر دشمنانی که هم سطح شما هستند زیاد سخت نخواهد بود.

ترکیب تیم شما همچنین در انجام بعضی ماموریت‌ها مهم است. حضور بعضی از شخصیت‌های خاص به شما اجازه می‌دهد تا فضاهای داستان‌های جدیدتری را کشف کنید و مسیرهای متفاوتی را در روایت داستانی طی کنید. گفتنی است که شخصیت‌های غیر قابل بازی نیز می‌توانند اطلاعات بیشتری را در مورد این جامعه‌ی آخرالزمانی در اختیار شما قرار دهند و شنیدن صحبت‌های آنها خالی از لطف نیست ، چنانچه داستان بعضی از این شخصیت‌ها می‌تواند سرنخی برای انجام ماموریت‌های شما در بازی باشد.

در Wasteland 3 شما می‌توانید 4 رنجر را به جوخه‌ی خود اضافه کنید که 2 نفر از آنها رنجر‌های معمولی و بدون هیچ پیش‎زمینه داستانی هستند و دو نفر دیگر باید از همراهانی باشند که شما در طول بازی با آنها آشنا می‌شوید

wasteland 3

اما بجز این یکی از همراهان بسیار با ارزش شما یک خودروی زرهی به نام کودیاک است که وسیله نقلیه‌ی اصلی شما برای سفر از مرکز فرماندهی کلورادو اسپرینگز به مکان‌های دیگر در این ایالت است مخصوصاً شهر‌های خطرناک و مناطق است. این خودرو کاملاً با سلاح‌ها و آیتم‌های مختلفی که در کلرادو یافت می‌شود قابل شخصی سازی است. و بعضی از این بهینه‌سازی‌ها برای پیشرفت شما در طول بازی ضروری هستند. کودیاک می‌تواند همچنین در هنگام مبارزه در لحظاتی خاص زمانی که نیروهای دشمنی از نظر تعداد بر شما برتری دارند شما یاری کند و بیشتر از اینکه خودرو معمولی باشد ، یک یار جدایی ناپذیر از تیم شماست.

گزینه‌ها و مکانیک‌های زیاد در بازی Wasteland 3  شاید آن را شبیه یک بازی نقش آفرینی پیچیده جلوه دهند اما خوشبختانه اینطور نیست و بازی دارای دسترس‌پذیری و طراحی منوی خوبی است. سیستم آموزشی بازی بخوبی سعی می‌کند کاربرد هر مهارت و خصوصیت را توضیح دهد که این امر کار را برای بازیکنانی که برای اولین بار ژانر نقش‌آفرینی کامپیوتری را تجربه می‌کنند، آسان‌تر می‌کند.

لیست ماموریت‌ها برای استفاده آسان است و سطح قدرت دشمنان را برای شما مشخص می‌کند، بازیکنان می‌توانند مسیر رسیدن به هدف را مشخص کنند که همچنین کار را برای مشخص کردن نقاط جالب توجه بر روی نقشه آسان می‌کند. بازی Wasteland 3 عنوانی است که به زمان بازیکن احترام می‌گذارد و وقت او را با آرشیوی از منوهای پیچیده و مدیریت‌های ذره بینی طلف نمی‌کند برای مثال وقتیکه در تیم خود به یک متخصص کمک‌های اولیه نیاز دارید، لازم نیست که لیست تیم همراه خود را از اول تا آخر چک کنید و بازی بطور اتوماتیک شخصیتی را که بیشترین مهارت را دارد برای انجام کار شما انتخاب می‌کند و این امر برای عنوان نقش‌آفرینی با بیش از 80 ساعت محتوا یک نکته عالی محسوب می‌شود.

رابط کاربری (UI) نیز دارای طراحی مناسبی است، این رابط کاربری نه تنها بسیار کاربردی است بلکه از نظر ظاهری بسیار جذاب تر از بازی قبلی است، به لطف کارگردانی هنری خوب بازی بسیاری از شخصیت‌ها و مکان‌ها به راحتی قابل تشخیص و تمایز از یکدیگر هستند. با اینکه گرافیک بازی در نوع خود بهترین نیست اما برای یک بازی ایزومتریک گرافیک قابل قبولی است که اجرای آن را بر روی رایانه‌های قدیمی‎‌ آسان‌تر می‌کند.

ساخت موسیقی و صداپیشگی در این بازی در این بازی بسیار عالی و با دقت و زحمتی زیاد انجام شده است، موسیقی متن بازی شامل کاورهایی از قطعات زیبایی راک ان رول کلاسیک است که همگی با نظارت مری راموس ، سرپرستی موسیقی فیلم‌های کوئنتین تارانتیو ساخته شده‌اند، بعلاوه بیش از نیم میلیون دیالوگ در این بازی وجود دارد که همگی آنها دارای صدا هستند که نه تنها شما را از خواندن متن‌های بلند معاف می‌کند بلکه باورپذیری بازی را بیشتر می‌‎کند مخصوصاً در هنگام بیان دیالوگ‌ها توسط شخصیت‌های مهم بازی جایی که زاویه دید دوربین به اول شخص تغییر می‌کند، این امر بیشتر بارز است.

شما همچنین می‌توانید این عنوان را به همراه دوستان خود یا بازیکنان دیگر لابی در حالت کو – آپ بازی کنید. در مد مولتی‌پلیر Wasteland 3 دو بازیکن می‌توانند کل بازی را با یکدیگر تجربه کنند و در لحظات حساس و مهم بازی هر دو نفر باید آنلاین باشند. البته این مد همچنان به بهینه‌سازی بیشتری نیاز دارد.

خوشبختانه در این بررسی ما با مشکل جدی از نظر اجرا بازی روبه‌رو نشدیم اما بازی دارای باگ‌هایی جزئی در بعضی از ماموریت‌های فرعی است و بعضی مواقع در شروع نبرد دچار افت فریم و stutter می‌شود که امیدواریم این مشکلات با پچ‌هایی که استودیوی این‌اگزایل به زودی برای این بازی منتشر خواهد کرد بطور کامل رفع شوند و بازیکنان بتوانند این عنوان زیبا را در بهترین حالت تجربه کنند.

صرف‌نظر از مشکلات جزئی که در اجرای بازی وجود دارد سومین قسمت از سری Wasteland یک فصل جدید و پیشرفتی بزرگ برای این فرنچایز نقش‌آفرینی و استودیوی کهنه‌کار این‌اگز‌ایل محسوب می‌شود که به لطف داستان گیرا، شخصیت‌های جذاب و دسترس‌پذیری بالا، این بازی بخوبی توانسته سبک کلاسیک بازی‌های نقش‌آفرینی کامپیوتری را با شکلی تازه به همراه نبرد‌هایی پرچالش اما سرگرم‌کننده به طرفداران قدیمی و جدید این ژانر ارائه کند.

مطالب پیشنهادی:

امتیاز بازی‌سنتر - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستانی جذاب  با شخصیت‌هایی گیرا
صداگذاری بی‌نقص به همراه موسیقی متن زیبا
دنیایی تعامل‌گر که بنا بر انتخاب بازیکنان قابل تغییر و شکل‌دهی است
سیستم نبرد تاکتیکی جالب و سرگرم کننده
دسترس پذیری بالا
نقاط ضعف:
وجود باگ ، افت فریم و مشکلات جزئی دیگر در اجرای بازی

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.