ایکس باکس وانبررسی بازی‌ هاپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Untitled Goose Game

بعد از شبیه ساز بز، مار و زنبور حالا به سراغ شبیه ساز غاز خواهیم رفت. عنوانی با نام Untitled Goose Game که توسط استودیو مستقل House House منتشر شده و بازیکن را در نقش یک غاز برای خرابکاری و مردم آزاری قرار می‌دهد. بازی Untitled Goose Game نه عنوانی است که مرز های گرافیکی را جا به جا کند و نه قصد دارد همانند دیگر عناوین مستقل به عنوانی بلند پروازانه تبدیل گردد، بلکه تنها هدف سازندگان شبیه ساز پرنده غاز بوده ‌است.

در بازی خبری از داستان نیست. حتی کوچکترین دیالوگی هم در طول مراحل بازی وجود نخواهد داشت. البته Untitled Goose Game با این اهداف ساخته نشده و تنها هدف شما در طول سفری که کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد، اذیت گروهی از مردم است. در عمل شما یک غاز را کنترل خواهید کرد. او قادر خواهد بود بدود، صدا در بیاورد و یا سرش را پایین گرفته تا به صورت آرام حرکت کند و در مواردی آبجکت های محیطی را به وسیله دهانش جا به جا کند. با استفاده از این موارد باید در محیط جهان بازی که سازندگان برای شما در نظر گرفته اند و تنها شامل چند محیط کوچک می‌شود به حل پازل های مختلف محیطی که بسیار هم ساده هستند بپردازید. اهدافی مثل دزدیدن عینک پسر بچه، خیس کردن باغبان و یا ترساندن یکی از شهروندان از جمله مواردی هستند که در طول مراحل انجام خواهید داد. در عمل شاید بتوان گفت عنوان Untitled Goose Game در نوع خود هیچ جذابیت یا مورد جدیدی ندارد که بتواند سرگرم کننده باشد، اما رمز موفقیتش درست همان شخصیت اصلی یعنی غازی است که به عنوان قهرمان بازی به کنترل او خواهید پرداخت.

در عمل بازی واقعا یک شبیه ساز دقیق از غاز است. از نوع راه رفتن این پرنده گرفته تا صدا و حتی خصوصیات و شیطنت این موجود مواردی هستند که به صورت دقیقی به آن‌ها توجه شده و شاید این مورد تنها دلیلی باشد که عنوان Untitled Goose Game را به یک اثر دوست داشتنی و سرگرم کننده تبدیل می‌کند. البته در کنار غاز، مردمی که به آزار و اذیت آن‌ها هم خواهید پرداخت به نحوی هر کدام دارای خصوصیات شخصیتی جالب و خنده داری هستند. به عنوان مثال در مرحله دوم با پسر بچه‌ای مواجع خواهید شد که به شدت از غاز می‌ترسد، چشمانش ضعیف است و با دیدن شما، از دستتان فرار خواهد کرد. بدین صورت با دزدیدن عینک پسر بچه، لحظات شاد و جالبی خلق می‌شود که بعید است بتوانیم آن‌ ها را در عناوین دیگری پیدا کنیم.

سازندگان Untitled Goose Game توجه زیادی به بخش بصری و موزیک های بازی کرده‌اند و این بخش هم به یکی از نقاط قوت اثر تبدیل گشته‌است. از لحاظ هنری با رنگ پردازی و طراحی هایی طرف هستیم که قبلا نمونه های آن را در کتاب نقاشی دوران کودکی خود دیده بودیم. در عمل بازی یک عنوان بسیار رنگارنگ با طراحی بسیار ساده و در عین حال با جزیئات و جذاب است. البته اگر پوشش هنری بازی را کنار بزنیم، در بخش تکنیکی با عنوان نسبتا کاملی طرف هستیم. اکثر ابجکت‌های محیطی دارای فیزیکی نزدیک به واقعیت هستند که به راحتی می‌توانید آن‌ ها را جا به جا کنید و یا شاهد تغییر در آن ها با توجه به اتفاقاتی که در محیط به وقوع می‌پیوندد باشید. طراحی غاز و ساکنان شهر هم به خوبی انجام شده و از این بابت کامل کننده بخش هنری اثر است. برای موزیک‌ها تنها از ساز پیانو استفاده شده و بدین صورت در پس زمینه بازی یک موزیک کاملا آرام به گوش می‌رسد که با توجه به اتفاقاتی که در جریان است، ریتم آن تغییر کرده و در مواردی تند و آهسته می‌شود. در عمل در طول یک ساعت مدام حس خواهید کرد که پیانیست اختصاصی شما منتظر است که با تغییر روند بازی، روند موسیقی خود را تغییر دهد.

نتیجه گیری:

Untitled Goose Game عنوانی به شدت ساده و البته سرگرم کننده است که تجربه آن تنها کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد. بازی نه سعی می‌کند موردی جدیدی را وارد صنعت بازی‌ها کند و نه قابل مقایسه با عناوین دیگر است. این عنوان تنها برای کودکان و افرادی که قصد دارند مدتی کوتاه به تجربه عنوان آرام و سرگرم کننده بپردازند توصیه می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
کنترل غاز و ایجاد لحظات شاد و سرگرم کننده
طراحی هنری و ساز پیانو که در طول بازی به گوش می‌رسد

نقاط ضعف:
بسیار کوتاه! بازی کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد
بسیار آسان!
فاقد ارزش تکرار
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.