بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Two Worlds 2

قسمت اول بازی Two Worlds چند سال پیش راهی بازار شد و با وجود داشتن ایده های خوب، نتوانست به موفقیت چندانی دست یابد و از نظر بازیکن ها و منتقدین، یک بازی متوسط و در برخی موارد ضعیف قلمداد شد. حال قسمت دوم بازی عرضه شده و به نظر می آید که سازنده نتوانسته از اشتباهات نسخه قبلی درس بگیرد و این قسمت با یک عنوان عالی فرسنگ ها فاصله دارد. داستان بازی چند سال بعد از اتفاقات قسمت اول رخ می دهد، Gandohar قصد دارد با استفاده از قدرت خواهر شخصیت اصلی بازی به تمامی دنیا حکومت کند. در این بین شما باید به کمک اورک ها خواهر خود را نجات داده و جلوی Gandohar را بگیرید. داستان بازی خوب نیست و ضعیف روایت می شود، همین طور شخصیت های بازی چندان جالب و به یادماندنی نیستند. دیالوگ های رد و بدل شده بین شما و سایر شخصیت ها عموما بی ربط به داستان بوده و به هیچ عنوان جذاب نمی باشند و این امر باعث می شود پس از مدتی کلیه دیالوگ ها را بدون گوش کردن، رد کنید. اگر انتظار یک داستان خوب و شخصیت های جالب دارید باید بگوییم این بازی به سرعت شما را ناامید می کند!

بازی در یک دنیای وسیع جریان دارد، شهرها و مناطق فراوانی در بازی وجود دارند که شما باید ماموریت های خود را در آن ها انجام دهید. بخش اصلی ماموریت ها به مبارزه با دشمنان اختصاص یافته و دشمنان فراوان با ظاهر و قدرت های متفاوتی در طول بازی روبروی شما قرار خواهند گرفت. سیستم مبارزه بازی بسیار ساده بوده و برای حمله کردن فقط باید یک کلید را به صورت پیاپی فشار دهید. شخصیت اصلی در طول مبارزه از هیچ گونه حرکت چند ضرب استفاده نکرده و اکثر حملات خود را به یک شکل انجام می دهد. رمز موفقیت در مبارزات فشردن سریع دکمه حمله و اجازه دفاع ندادن به دشمن می باشد. این سیستم با وجود اینکه در ابتدا جذاب است، در ادامه باعث خستگی شما شده و به شدت تکراری می شود. دشمنان بازی با وجود داشتن تنوع ظاهری زیاد در کل از یک الگوریتم برای حمله به شما استفاده می کنند، یا به سرعت خود را به نزدیک ترین فاصله به شما رسانده و به کمک سلاح یا مشت سعی در ضربه زدن به شما را دارند و یا در سر جای خود ایستاده و با تیروکمان و جادو به سمت شما شلیک می کنند. هیچ گونه حرکت غیر منتظره در نحوه حمله دشمنان به چشم نمی خورد و بعد از چند دقیقه مبارزه، کاملا با روش حمله و دفاع آن ها آشنا خواهید شد. علاوه بر این هوش مصنوعی دشمنان بسیار ضعیف بوده و همین امر باعث تکراری شدن مبارزات می شود. همچنین اگر از دست چند دشمن فرار کرده و دری را به روی آن ها ببندید غیر ممکن است بتوانند آن در را باز کرده و به دنبال شما بیایند! باگ های فراوانی نیز در مبارزات مشاهده می کنید و در طول بازی بسیار پیش می آید که دشمنان در یک نقطه گیر کرده و عملا به یک مرده متحرک تبدیل شوند!

در این شماره از بازی با ماموریت های فراوانی روبرو خواهید شد. علاوه بر ماموریت های اصلی تعداد بسیار زیادی ماموریت جانبی وجود دارد که کیفیت برخی از آن ها از ماموریت های اصلی نیز بیشتر بوده و انجام این ماموریت ها یکی از دلایل اصلی اشتیاق شما به ادامه بازی می باشد. با توجه به وسعت محیط بازی، برای حمل و نقل در این دنیا چندین روش وجود دارد که راحت ترین آن ها استفاده از Teleport های فراوانی است که در تمامی بخش های بازی قرار دارند. اسب نیز یکی از راه های حمل و نقل می باشد که با توجه به کنترل عجیب آن استفاده از اسب چندان توصیه نمی شود! کنترل اسب خوب نبوده و باید از چندین دکمه متفاوت برای حرکت دادن اسب استفاده کنید که این امر باعث می گردد مبارزه بر روی اسب تقریبا امکان ناپذیر شود. پیاده شدن از اسب نیز یکی از بخش های جالب بازی است و اگر بخواهید نزدیک یک دیوار یا یک دروازه از اسب پیاده شوید شاهد حرکات عجیبی از اسب خود خواهید بود که اجازه پیاده شدن را به شما نمی دهد! البته باگ های بازی به همین جا ختم نشده و در طول بازی انواع باگ های عجیب و اعصاب خردکن را مشاهده خواهید کرد که گیر کردن دشمنان در یک گوشه و در هم رفتن اشیا از نمونه های متداول آن است! طراحی منوی بازی چندان خوب نیست و آیکون آیتم ها دارای اندازه بزرگی می باشد و هنگامی که تعداد زیادی آیتم دارید برای یافتن یک آیتم خاص باید چندین صفحه را بالا و پایین کنید. منوی Quest نیز کاملا گیج کننده و به هم ریخته بوده و یافتن یک ماموریت به خصوص، مقداری از وقت شما را خواهد گرفت.

یکی از بزرگترین مشکلات بازی سیستم چینش دشمنان می باشد. برای رسیدن به یک نقطه خاص باید بخشی از مسیر را به صورت پیاده طی کنید که در این مسیرها دشمنان قدرتمند و سرسختی وجود دارند که تنها با یک ضربه جان شما را می گیرند، جالب این جاست که قدرت برخی از این دشمنان از Boss های آن مرحله نیز بیشتر است. همچنین تعداد دشمنان در این مسیرها بسیار زیاد بوده و مبارزه کردن با آن ها کاری سخت و طاقت فرساست و بهترین راه برای رسیدن به مقصد فرار از دست آن ها می باشد! با توجه به سرعت فوق العاده بالای شخصیت اصلی که همچون باد می دود، فرار کردن امری آسان و در نتیجه بهترین راه برای رسیدن به هدف است.

بازی از سیستم کلاس بندی استفاده نمی کند و به جای آن با انجام مبارزات و ماموریت ها دو درجه Attribute و Skill به دست می آورید که از Attribute جهت ارتقا چهار قدرت اصلی و از Skill برای بالا بردن توانایی های مختلف استفاده می کنید. عدم استفاده از کلاس بندی باعث شده که بخش نقش آفرینی بازی عمق کافی را نداشته باشد ولی با توجه به تنوع زیاد مهارت های بخش Skill و تفاوت های بین آن ها می توان گفت این سیستم با وجود اینکه از عمق کافی برخوردار نیست، کماکان از قوانین بازی های نقش آفرینی پیروی می کند. بخش Skill به شش دسته کلی تقسیم می شود و در هر دسته تعداد زیادی توانایی مختلف وجود دارد که می توانید با ارتقا آن ها قدرت خود را بالاتر ببرید. البته این سیستم یک ضعف بزرگ دارد و آن این است که به علت نوع مبارزات و روش های حمله دشمنان عملا بخش جادوی بازی غیر استفاده مانده و اکثر بازیکن ها به جای بهره گیری از حالت جادوگر به استفاده از حالت مبارز تمایل پیدا می کنند.

یکی از نقاط مثبت بازی تنوع بالای محیط ها می باشد، محیط های بازی شامل شهرهای مختلف، جنگل، غار، بیابان، برکه و … بوده که درتمامی این محیط ها حیات جریان دارد و موجودات مختلفی در آن زندگی می کنند. البته بخش زیادی از دنیای بازی را آب فرا گرفته ولی با این وجود محیط های قابل گردش وسعت زیادی دارند. نوع پوشش و شکل ساختمان های هر شهر با دیگر شهرها تفاوت داشته و هر یک دارای معماری خاصی می باشند. گشت و گذار در این محیط ها خصوصا جنگل های بازی لذت خاصی دارد و تنوع زیستی هر بخش شما را مجذوب خود خواهد کرد.

اسلحه های بازی تنوع نسبتا بالایی داشته و شامل انواع شمشیر، گرز، نیزه و تیروکمان می باشند. همچنین می توانید از دو سلاح به صورت همزمان استفاده کنید. یکی از ویژگی های جالب بازی توانایی تجزیه اسلحه های به جای مانده از دشمنان، جهت ارتقا سلاح های اصلی می باشد. شما قادرید اسلحه های ضعیف را به عناصر اصلی تشکیل دهنده آن تجزیه کرده و این عناصر را برای بالابردن قدرت سایر اسلحه ها به کار ببرید. این ویژگی باعث می شود که همواره اسلحه هایی با قدرت متفاوت در اختیار داشته باشید و از این حیث تنوع اسلحه ها به شدت بالا می باشد. علاوه بر این شما قادرید با ترکیب گیاهان و مواد غذایی مختلف، معجون های متفاوت و منحصر به فردی به دست آورید که هر یک دارای خاصیت ویژه ای می باشند. همچنین جادوهای متفاوت را هم می توانید با هم ترکیب کنید و یک جادوی جدید و جالب به وجود آورید.

جنگل های بازی بسیار زیبا طراحی شده اند و با وجود اینکه گرافیک بازی از نظر فنی در سطح بالایی قرار ندارد ولی نوع طراحی محیط ها و به خصوص جنگل، بسیار زیبا و چشم نواز صورت پذیرفته است. طراحی شهرها و ساختمان ها و همچنین محیط های زیر زمینی نیز با وجود نداشتن جزییات کافی، قابل قبول و جالب می باشند. البته در برخی بخش ها از رنگ بندی سیاه و بسیار زشتی استفاده شده که چهره نامطلوبی به محیط می دهد و دلیل استفاده از این رنگ بندی مشخص نیست. نورپردازی بازی کیفیت خوبی دارد و عبور نور خورشید از میان شاخه های درختان صحنه های زیبایی را رقم می زند. برخلاف طراحی خوب محیط، مدل سازی شخصیت ها بسیار زشت و غیر طبیعی بوده و خصوصا شخصیت های انسانی به شدت ضعیف و بدقیافه ساخته شده اند! انیمیشن های بازی نیز دست کمی از فاجعه ندارد و حرکت کردن افراد، خصوصا شخصیت اصلی کاملا مصنوعی و خشک بوده و انیمیشن صورت شخصیت ها در هنگام حرف زدن بی کیفیت و ساده می باشد.

بزرگترین نکته مثبت بازی را می توان موسیقی آن نامید. موسیقی های استفاده شده در بازی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و کاملا با جو بازی و حس و حال مبارزات هماهنگی دارند. نکته جالب اینکه در هر شهر تم موسیقی اصلی، با وضعیت ظاهری آن شهر تطابق داشته و باید گفت سازنده در بخش موسیقی به خوبی کار خود را انجام داده است. برخلاف آهنگ گذاری بازی که کیفیت بالایی دارد، صدا گذاری یکی از ضعیف ترین بخش های بازی می باشد. صدای شخصیت های اصلی به هیچ عنوان مناسب نبوده و کار برخی از دوبلورها خنده دار از آب در آمده است! NPC ها نیز اکثر دارای صداهای مشابه هستند و در هنگام صحبت کردن هیچ گونه احساسی را منتقل نمی کنند. یکی دیگر از مشکلات این بخش، Lip Sync فوق العاده ضعیف آن می باشد و حرکت لب های شخصیت ها به هیچ وجه با حرف زدنشان هماهنگی ندارد.

در نهایت باید گفت Two Worlds II اگر چه نسبت به نسخه قبل پیشرفت هایی داشته ولی کماکان با استانداردهای یک بازی درجه یک فاصله زیادی دارد. گرافیک و موسیقی و همین طور سیستم ارتقا و ترکیب آیتم ها جالب توجه هستند ولی داستان بی هدف، مبارزات تکراری، هوش مصنوعی ضعیف و باگ های فراوان از نکات ضعف بازی به شمار می آیند. به پایان رساندن ماموریت اصلی بازی بین 10 تا 12 ساعت به طول می انجامد که این زمان برای یک عنوان نقش آفرینی نسبتا کوتاه می باشد ولی تعداد زیاد ماموریت های فرعی و محیطی جذاب برای گشت و گذار می تواند شما را مدتی بیشتر سرگرم کند. در پایان باید بگوییم که اگر از طرفداران بازی های نقش آفرینی هستید انجام این بازی برای شما نسبتا جذاب خواهد بود.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
لذت گشت و گذار در یک دنیای زیبا و وسیع
موسیقی عالی
سیستم جالب ارتقا سلاح
نقاط ضعف:
مبارزات خسته کننده
هوش مصنوعی ضعیف دشمنان
باگ های متنوع!
داستان ضعیف
صداگذاری ضعیف شخصیت ها
مدل سازی افتضاح

User Rating: Be the first one !

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.