ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4نینتندو سوییچ

بررسی بازی Two Point Hospital

مدیریت عجیب‌ترین بیمارستان جهان

تجربه Two Point Hospital یا همان TPH آن هم در وضعیت کنونی جهان کمی عجیب است. اینکه بخواهی پرستار و دکتر استخدام کنی ، قراردادهای پر ریسک امضا کنی و بیمارستان‌های مجهز بسازی  آن هم در حالی که ویروس کرونا در حال درنوردیدن دنیاست ، مشخصا شگرف و حتی کمی ترسناک است. با این حال «تو پوینت هاسپیتال» اثری جدی نیست و به دلیل فضای طنزش موفق می شود کمی ذهن شما را از اوضاع فعلی دور کند. علاوه بر این ساخته نخست استودیو Two Point Studios عنوانی خوش ساخت است که مشخصا نظر طرفداران «شبیه سازهای اقتصادی» را  به خود جلب می‌کند. بازی‌ای که پس از گذشت نزدیک به دو سال پس از عرضه نسخه اولیه برای PC ، راهی کنسول‌های خانگی شد تا روند موفقیت خود را این بار روی PS4 و Xbox One و نینتندو سوییچ ادامه دهد.

ادامه میراثی قدیمی

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که Two Point Hospital یک عنوان منحصر به فرد جدید نیست بلکه دنباله معنوی یکی از آثار نسبتا ناشناخته و در عین حال با کیفیت صنعت بازی به حساب می‌آید ؛ عنوانی با نام Theme Hospital. شاید برایتان جالب باشید بدانید که اثر یاد شده به وسلیه استودیو افسانه‌ای Bullfrog ساخته شد که در کارنامه خود تعدادی مهم ترین آثار تاریخ کامپیوترهای شخصی مثل : Syndicate  ، Dungeon Keeper و البته همین «تم هاسپیتال» به چشم می‌خورد. این بازی سال 1997 برای کامپیوترهای شخصی و پلی‌ استیشن 1 عرضه شد و با اینکه نمرات بسیار خوبی دریافت کرد اما پورت بد آن برای کنسول سونی و متفاوت بودنش نسبت به دیگر آثار مشابه باعث شد در نهایت به اثری کالت و کم فروش تبدیل شود. با این حال پس از گذشت بیش از دو دهه «مارک وبلی» و «گری کار» که خالقان Theme Hospital بودند ؛ تصمیم به عرضه دنباله معنوی اثر مذکور گرفتند و ماحصل کار به TPH تبدیل شد.

TPH شباهت فراوانی به «تم هاسپیتال» دارد. از ساختار گیم پلی گرفته تا دوربین تقریبا همه چیز شبیه به نسخه اصلی است با این تفاوت که این بار به لطف پیشرفت تکنولوژی شاهد ارتقا گرافیکی و افزایش ویژگی های بازی هستیم. خوشبختانه TPH به مشکل پدر خود دچار نشده و پس از 20 سال حالا کاربران کنسول هم می‌توانند یک شبیه اقتصادی با کیفیت با محوریت بیمارستان را روی کنسول خود تجربه کنند. وظیفه شما در این بازی همانطور که از ظاهرش پیداست ساخت بیمارستان‌های مجهز و دادن بهترین سرویس ممکن به مریض‌ها و البته خدمه خودتان است. در ابتدا کارتان را در یک بیمارستان غیر تخصصی شروع می‌کنید اما با گذشت نه تنها بیمارستان‌های بزرگتری را سر و شکل می‌دهید بلکه آن را با ساخت مجتمع های تخصصی ، به بیماران خاص خدمات می‌دهید.

بهترین مدیر بیمارستان

هدف شما در TPH کاملا مشخص است : ساخت بهترین بیمارستان ممکن. با این حال همین هدف مشخص به سادگی محقق نشده و ارزش بازی در شکل «ظاهر ساده ، باطن پیچیده» نمایان می شود. در این عنوان 15 بیمارستان وجود دارد که هر کدام برای خودشان منحصر به فرد هستند. این منحصر به فرد بودن به سه ویژگی : مکان ، کاربری بیمارستان و مشخصات اّب و هوایی خلاصه می شوند و جالب اینکه سه ویژگی یاد شده به هیچ وجه ظاهری نیستند. در حقیقت یکی از بزرگترین چالش های گیم پلی ، کنار آمدن با همین سه مشخصه است. هر بیمارستان در یک مکان منحصر به فرد قرار دارد که وظیفه شما ساخت و شکل دادن به آن است ؛ با این حال هر کدام از این 15 بیمارستان در منطقه ای مشخص حضور دارند و ابعاد آن‌ها دست شما نیست. وظیفه شما این است که با توجه به فضا و محدودیت آن بهترین بیمارستان ممکن را بسازید. مخصوصا اینکه با بالاتر رفتن لول بیمارستان ، مشتریان بیشتری پیدا می کنید. مشتری بیشتر هم به منزله داشتن بخش های مختلف و البته دادن بهترین نوع خدمات است. از همین نقطه پیچدگی بازی خود را نمایان می کند چون Two Point Hospital برخلاف بسیاری از شبیه سازی های اقتصادی لزوما به ساخت و ساز و مدیریت مالی خلاصه نمی شود. استخدام بهترین متخصص ها ، خوشحال نگه داشتن آن‌ها و البته راضی نگه داشتن بیماران هم روی دیگر این بازی است.  در حقیقت TPH تلفیقی از شبیه سازهای اقتصادی و شبیه سازهای زندگی (مثل Sims) است. خبر خوب این است که نه تنها بازی موفق می شود در هر دو بخش درگیر کننده باشد بلکه با وجود ریزه کاری های فراوان و چالش های منحصر به فردش ؛ به هیچ وجه اثری فوق دشوار نیست.

دو ویژگی دیگر گیم پلی نوع کاربری و مختصات آب و هوایی است. هر بیمارستانی ممکن است روی یک تخصص خاص تمرکز داشته باشد. مثلا یک بیمارستان مختص روانپزشکی . مختصات اب و هوایی هم مستقیما روی نظر بیماران تاثیرگذار است و باید حواستان باشد که مثلا بیمارستانتان بیش از حد سرد یا گرم نباشد. تعادل برقرار کردن در هر سه بخش یکی از مهم ترین ویژگی های گیم پلی است و باید مدام حواستان به آن‌ها باشد. مثلا در ابتدای کار ممکن است خیلی از فضاهای خالی را بی جهت پر کنید ؛ موضوعی که نه تنها باعث کوچک تر شدن بیمارستان می شود بلکه مستقیما روی مختصات اب و هوایی و میزان رضایت مشتریان هم تاثیرگذار است.

جزییات درگیر کننده

بازی TPH ریزه کاری های فراوانی دارد. مثلا هر متخصص – بسته به اینکه دکتر باشد یا جز کادر خدماتی – دارای ویژگی ها و سطح تخصص خاص خود است. مثلا ممکن است یک روان پزشک قدرت بالایی در ارتباط برقرار کردن با بیماران خود داشته باشد اما چندان با همکاران خود نجوشد. چالش های مالی ، درخواست های موسسسات ، تراز مالی و امکان گرفتن وام از جمله دیگر ریزه کاری های بازی است. با اینکه دیدن اینهمه مشخصه و منو می تواند در ابتدا گیج تان کند اما خوشبختانه سازندگان TPH انقدر با تجربه بودند که این پیچیدگی ها را به ساده ترین شکل ممکن درآوردند. در طول بازی هر گاه مشکلی به وجود آید ، بازی از طریق نوتیفیکیشن شما را از آن مطلع می کند تا سریعا دست به کار شوید و آن را مرتفع کنید. نقطه عطف  Two Point Hospital این است که سازندگان نه تنها موفق شدند از یک عنوان استراتژی به ظاهر سخت روی کاغذ عنوانی با گیم پلی سرراست را به مخاطبانشان ارائه کنند بلکه با تزریق طنز هنرمندانه ؛ مخاطبان را به ادامه بازی راضی کنند. مثلا اگر بیماری در بیمارستان شما جان بدهد ؛ ممکن است روح او برگشته و به قولی بیمارستان را به مکانی شبح زده تبدیل کند که بیماران جرات ورود به آن را نداشته باشند. راه حل چیست ؟ استخدام خدماتی که تخصص در روح گیری داشته باشد ! بازی پر شده از همین لحظات عجیب و غریب که نه تنها خنده را بر روی لبانتان می آورد بلکه کیفیت بازی را به شدت ارتقا می دهد.

با توجه به اینکه TPH اثری استراتژی است ، مشکل کنترل آن برای کنسول‌ها می‌تواند هر مخاطب علاقه‌مندی را نگران کند. نگرانی که البته بی دلیل هم نیست. مشخصا بهترین پلتفرم برای این بازی PC است و به تمامی دوستداران این عنوان توصیه می‌شود در صورت امکان TPH را روی کامپیوترهای شخصی خود بازی کنند ، با این حال کنترل نسخه کنسولی هم در نوع خود بد نیست. شاید فوق العاده نباشد اما پس از نیم ساعت سر و کله زدن با آن عادی می‌شود. مشکل اینجاست که این بازی شباهتی به عناوین استراتژی خیلی گسترده که در آن واحدهای شما و دشمن تمامی صفحه را پر می‌کنند ، ندارد و به همین خاطر انتظار می‌رفت بازی حداقل کنترل بهتری داشته باشد نه اینکه شما را به یاد کنترل نسخه PS2 بازی The Sims بیندازد. این را هم اضافه کنید که نسخه کنسولی دو سال پس از نسخه کامپیوترهای شخصی روانه بازار شده.

بازی Two Point Hospital نه تنها عنوانی جذاب و درگیر کننده است بلکه در بازاری که پر شده از آثار شبیه به هم ، عنوانی منحصر به فرد است که گیمرها را نا امید نمی کند. عنوانی که عملا نمونه مشابهی ندارد و   به لطف مدت زمان نسبتا طولانی بخش تک نفره – اگر بخواهید همه بیمارستان ها را به بالاترین سطح ممکن برسانید – و بخش چند نفره ؛ مدت ها سرگرمتان می کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
یک شبیه ساز متفاوت
طنز قوی
تلفیق موفق یک شبیه ساز اقتصادی با یک شبیه ساز زندگی
جزییات فراوان که هیچ وقت گیج‌تان نمی‌کند
نقاط ضعف:
کنترل بازی می‌توانست بهتر باشد
موسیقی در سطح عنوانی درجه یک نیست
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 3.45 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.