بررسیپلی استیشن 4

بررسی بازی The Yakuza Remastered Collection

مشت حلال مشکلات

به تازگی کالکشنی از سه عنوان سری یاکوزا (Yakuza) به بازار ارائه شده است. در ادامه با بررسی بازی اجمالی The Yakuza Remastered Collection با بازی سنتر همراه باشید.

در میان سازمان‌ها و تشکیلات خلافکاری و جنایت در اقصی نقاط دنیا یاکوزاها یکی از معروفترین‌ها هستند که با کسب درآمد هنگفت از فعالیت‌های غیر قانونی خود، امپراطوری‌های بزرگ و کوچک زیادی برای خود تشکیل داده‌اند. یاکوزا به شکلی ساختاری و سابقه‌دار در فرهنگ ژاپنی حضور داشته و گویا تبدیل به یک بخش ثابت از آن شده‌است و حالا به غیر از نقش اکثرا منفی خود سعی در یرقراری نظم و بهبود مسائل در جامعه پیرامون خود را نیز دارد.

رابین‌ هود مدرن

بررسی بازی Yakuza 3
YAKUZA 3_20200315120316

مثلا در خبری رسمی شاهد کمک بلافاصله و حتی سریعتر از دولت، سازمان‌های یاکوزا به مردم در هنگام وقوع بلایای طبیعی از جمله طوفان «کاترینا» بودیم. اما مجموعه یاکوزا قصه قهرمان خود «کازوما کیریو» (Kazuma Kiryu)  را روایت می‌کند که در زمان طفولیت یتیم بوده و توسط یک عضو یاکوزا به فرزندی قبول می‌شود. کیریو تحت تعلیم و محبت او تبدیل به یکی از افراد با نفوذ سازمان شده و تا سمت ریاست کل خانواده «توجو»  (tojo) نیز می‌رسد. این خانواده بزرگ چند خانواده و تشکیلات یاکوزایی دیگر را نیز در اختیار داشته و به کمک آنها کنترل بخشی از شهر توکیو، پایتخت ژاپن را در اختیار دارد.

«کیریو» در شماره سوم تصمیم گرفته از دنیای خلافکاری جدا شده و با تاسیس یک یتیم‌خانه به نوعی به بچه‌هایی کمک کند که گرفتار شرایط سختی مثل خود او در کودکی شده‌اند. اما اگر فکر می‌کنید شما در یاکوزا 3 باید به جای رهبری یک تشکیلات مخوف تبهکاری به اداره یک یتیم‌خانه بپردازید، سخت در اشتباه هستید. سیر اتفاقات موجود در بازی باعث می‌شوند موجودیت کل خاندان «توجو» زیر سوال رفته و کیریو مجبور به بازگشتن به کسب و کار قبلی برای احیای خانواده شود. روندی که در نسخه‌های چهارم و پنجم که بخشی از این کالکشن هستند به شکلی دیگر مطرح می‌شود.

با اینکه در قسمت‌های سوم ، چهارم و پنجم ؛ قهرمان داستان یعنی «کیریو» رو به میانسالی گذاشته اما هیچ چیز از قابلیت‌های او در مبارزه کم نشده است. بخش اعظمی از بازی به مبارزات تن به تن با مشت و لگد و سلاح سرد می‌گذرد و تقریبا هر جایی که کیریو دچار مشکل می‌شود به کمک مشت‌های آهنین خود از مهلکه فرار می‌کند. این مبارزات در ماموریت‌ها، در قرارهای عاشقانه، در فعالیت‌های خیرخواهانه و یا حتی در یک گردش ساده در شهر نیز به راحتی اتفاق می‌افتند که گاهی بیش از حد به نظر می‌رسند. اما باید اعتراف کنم بر روی درجه سختی بالا این مبارزات چالش برانگیز و حتی سخت هستند مخصوصا زمانی که تعداد زیادی دشمن از همه طرف به شما حمله‌ور شوند.

زندگی یاکوزایی

YAKUZA 3_20200315120519

هر کدام از این سه قسمت تعداد زیادی ماموریت اصلی و جانبی در اختیار شما قرار می‌دهد که شامل انواع و اقسام کارها است. از خرید لباس و اسباب بازی برای بچه‌های یتیم خانه و یادگیری زبان انگلیسی تا نابودی دشمنان خطرناک مافیانی.  انجام تمام فعالیت‌های موجود در بازی زمان زیادی را از شما خواهد گرفت زیرا تعداد آنها بسیار زیاد است. در هر خیابان بازی انواع و اقسام مغازه‌ها و سرگرمی‌های مختلف وجود دارند که می‌تواند ساعت‌ها شما را بخود جذب کنند. بازی‌های سنتی ژاپنی، بیلیارد، ماهیگیری، دارت، «کارائوکه» (Karaoke) ، کلوپ‌های مختلف، رستوران‌های گوناگون، مکان‌های شرط بندی، بازار روز و این لیست می‌تواند باز هم ادامه پیدا کرده و نشان دهنده تعدد بالای فعالیت‌های بازی است. یاکوزا 3 یک بازی است که می تواند تا مدت‌ها شما را سرگرم کند. فراموش نکنیم که بخش زیادی از هر سه قسمت در Kamurocho اتفاق می‌افتد.

مثل هر بازی ژاپنی دیگری، بازی مملو از دیالوگ است که بخش زیادی بصورت نوشته رد و بدل شده و گاهی نیز حوصله سر بر و بیش از حد لازم به نظر می‌رسند که البته از خصوصیات این نوع بازی است و معمولا طرفداران با آن آشنا هستند. البته تعداد زیادی از دیالوگ‌های بازی نیز صداگذاری شده‌اند که کار حرفه‌ای و تاثیر گذاری بوده و حس افراد را به خوبی منتقل می‌کند. گذشته از این موارد عدم صداگذاری انگلیسی برای بازی باعث می‌شود اتکای شما برای درک گفتگوها بر زیرنویس باشد که گاهی خسته کننده است.

بررسی بازی Yakuza 3
YAKUZA 3_20200315115513

شخصیت‌پردازی کاراکترهای بازی به خوبی انجام شده است. هر شخصیت جایگاه مخصوص به خود در سازمان و یا جامعه را دارد و نسبت به آن و خصوصیات فردی‌اش، رفتار او با قهرمان داستان متفاوت است. شما قابلیت مدیریت روابط با دیگر شخصیت‌ها را نیز تا حدودی دارید و می‌توانید با بهبود بخشیدن به این روابط به افراد نزدیک شوید. این مسئله در بازی مهم است و در بخشی جداگانه و توسط یک درخت روابط وضعیت ارتباطی شما با شخصیت‌های دیگر به روشنی مشخص شده است.

 شخصیت‌پردازی قهرمان داستان نیز جالب است. او قهرمانی است که شاید از طریق فعالیت‌های خلافکارانه گذران زندگی می‌کند اما قوانینی خاص خود را دارد و یک خلافکار سطحی  و رده پائین نیست. برای او رفاقت، وفاداری و احترام به مسائل انسانی مهم است. این روند باعث خلق شخصیتی خاکستری شده که شاید  یک فرشته نباشد، اما بسیار جذاب است. درست مثل دنیای واقعی که سیاهی و سفیدی (خیر و شر) مطلق وجود ندارد وهمه افراد خاکستری هستند.

YAKUZA 3_20200315120720

قدیمی اما خوش‌ساخت

سه قسمت این ریمستر طی  سال‌های 2009 ، 2010 و 2012 برای کنسول «پی اس 3» (PS3) ارائه شده است و به تازگی در قالب کالکشنی برای «پی اس 4» (PS4) نیز عرضه شده است. به همین دلیل بعضی قابلیت‌های بازی شبیه به بازی‌های مدرن نیست و کمی کهنه به نظر می‌‌رسد. مثلا سیستم ذخیره بازی تقریبا کامل دستی بوده و ذخیره اتوماتیک در بازی وجود ندارد که تقریبا امروزه در همه بازی‌ها وجود دارد. بازی‌های مدرن از لحاظ میزان دیالوگ‌ها نیز بسیار هوشمندتر عمل می‌کنند و این حجم دیالوگ ندارند.

YAKUZA 3_20200315115936

در کل، بازی از استانداردهای سال ساخت خود پا را فراتر می‌گذارد که باعث می‌شود حتی یک دهه بعد نیز کاملا قابل بازی و سرگرم‌کننده باشد. البته نباید انتظار بالایی از گرافیک بازی داشت که به هر حال مربوط به یک دهه قبل است. با این همه ارتقا رزولوشن تصویر به «اچ دی» (HD) می تواند تجربه بهتری از گرافیک بازی برای شما به ارمغان بیاورد. شاید برای طرفدارانی که به تازگی بازسازی قسمت دوم و Yakuza 6 را بازی کرده باشند ؛ گرافیک این ریمستر چندان گیرا نباشد اما مشخصا این پک می‌تواند لحظات جذاب فراوانی را برای دوستداران این مجموعه رقم بزند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
اتمسفر خاص
مبارزات هیجان‌انگیز
روابط جذاب خانواده‌های مافیایی
شخصیت‌پردازی خوب
نقاط ضعف:
دیالوگ‌ها بعضا خسته‌کننده هستند
عدم وجود صداگذاری انگلیسی
قدیمی بودن بعضی المان‌های بازی
گاهی مبارزات در جایی که نباید اتفاق می‌افتند

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.