بررسی بازی‌ هاپلی استیشن 3

بررسی بازی The Shoot

با فراگیر شدن کنترل جدید سونی که با نام تجاری Move شناخته می‌شود به طبع باید شاهد عناوین اختصاصی بیشتر برای این دستگاه بود. یکی از جدیدترین بازی‌های این کنترل با نام The Shoot که ساخته شرکت Cohort Studios بوده و انتشار آن را نیز شرکت Sony بر عهده داشته است؛ به تازگی روانه بازار شده است. این شرکت سازنده سری بازی‌های تفریحی و خانوادگی Buzz! است و همچنین بر روی ساخت بخش‌های از MotorStorm که عنوان انحصاری سونی می‌باشد نظارت داشته است. ساخت این بازی چند ماه پس از معروفی این کنترل در نمایشگاه E3 آغاز شد و محصولی نسبتا قابل قبولی نیز ارائه داده شده است که در این نقد قصد بررسی نقاط ضعف و قوت این عنوان را خواهیم داشت.

معمولا در عنوان اختصاصی از سوی سونی که تنها با کنترل Move سازگاری دارد؛ حرف اول را گیم پلی و نحوه عملکرد این دستگاه خواهد زد. پیش از ورود به منوی اصلی مانند تمامی بازی‌ها، ابتدا باید عملیات Calibration را انجام دهید که همان شناسایی کنترل می‌باشد. متاسفانه در این قسمت گاهی اوقات با اینکه کنترل به درستی شناخته شده است اما مطابق با حرکت دست شما تغییر مکان نمی‌دهد و مجبور به انجام دوباره این عملیات خواهید شد. البته این اتفاق به ندرت و خیلی کم رخ می‌دهد. در ادامه با ورود به صفحه اصلی به Studio 101 خواهید رفت که حکم آشنایی با روند و مراحل بازی را ایفا خواهد کرد. در بازی سه قابلیت و ویژگی کلیدی وجود خواهد داشت که شما را در روند طی کردن مراحل یاری خواهد کرد. اولین قابلیت که به سادگی و با پنج شلیک به دست می‌آید؛ ShowTime نامیده می‌شود و به کمک آن می‌توانید زمان را به مدت 15 ثانیه کند کرده و هدف‌ها را به سادگی نابود کنید. البته از مشکلی که در نحوه اجرای این قابلیت وجود دارد نمی‌توان چشم‌پوشی کرد زیرا باید دست خود را 360 درجه بچرخانید. ویژگی بعدی ShockWave نام دارد و با هدف گرفتن Move به سمت زمین، می‌توانید تمامی دشمنان داخل صفحه را از میان بردارید. این قابلیت با 10 شلیک پیاپی به دست خواهد آمد. آخرین و قوی‌ترین قدرت شما در طول بازی Rampage نام دارد که با 15 شلیک پیاپی آن را به چنگ می‌آورد. با تیراندازی به سمت بالا این قابلیت فعال می‌شود و به مقدار زمان مشخصی می‌توانید دشمنان داخل صفحه را با تیراندازی به صورت مسلسل‌وار نابود کنید. البته این نکته را نیز باید یادآور شد که بلافاصله با ورود به بخش تیراندازی شاهد عملکرد فوق‌العاده دقیق کنترل خواهید بود که شما را حیرت‌زده خواهد کرد و در مکان‌های شلوغی که بعدها در مراحل با آن روبه‌رو خواهید شد بار دیگر همین حس را خواهید داشت.

پس از آشنا شدن با نحوه انجام بازی به سراغ سه بخش اساسی که پیکره گیم‌پلی را ساخته‌اند خواهیم رفت. اولین بخش که به نوعی پیش‌درآمدی برای آزاد سازی قسمت‌های دیگر است با نام Career Mode شناخته می‌شود. در این قسمت پنج مرحله با حال و هوایی متفاوت را تجربه خواهید کرد که هر مرحله خو دارای چهار بخش می‌باشد. با اتمام هر یک از این مراحل مدال و امتیازی را دریافت خواهید کرد که در صورت رسیدن به حد تعیین شده مرحله بعدی آزاد خواهد شد. در طول انجام بازی به هشدارهایی که کارگردان به شما می‌گوید باید گوش دهید زیرا اگر او پنج بار فیلم‌برداری را متوقف کند، آن مرحله به اتمام خواهد رسید و دوباره باید آن را طی کنید. بخش دیگر بازی که بیشتر جنبه رقابتی را در خود پرورانده است Score Attack نام دارد. در این قسمت شما می‌توانید به صورت یک نفره و یا دو نفره به اجرای هر یک از بخش‌های مراحل بپردازید که در مجموع شامل بیست بخش می‌باشد. عملکرد بازیکنان در این بخش پس از به پایان رسیدن مراحل و به دست آوردن امتیاز، با دریافت یک تا پنج ستاره مورد بررسی قرار می‌گیرد و رتبه شما و دوستانتان در یک Leaderboard کلی با دیگران به نمایش در خواهد آمد. این قسمت جذابیت زیادی را در خود گنجانده است که ناشی از به وجود آمدن حس رقابت و کسب امتیاز می‌باشد.

آخرین بخش که به نحوی به بدترین شکل در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت، بخش Challenges نام دارد. این قسمت‌ها فوق‌العاده جذاب و دوست داشتنی کار شده‌اند. در واقع این قسمت شامل یک Mini Game برای هر مرحله می‌باشد. نحوه آزاد شدن این بازی‌ها به بخش Career Mode باز می‌گردد. هنگامی که در حل طی کردن مراحل بازی قرار دارید، تکه‌هایی از پوستر‌های گم شده‌ای را مشاهده خواهید کرد که با تیراندازی به آن‌ها می‌توانید این قطعات رو جمع‌آوری کنید. مشکل اساسی که در تمامی مراحل وجود دارد نحوه به دست‌آوردن این تکه‌های می‌باشد که واقعا بسیار بسیار سخت و عذاب‌آور است که در دو مرحله پایانی به اوج خود خواهد رسید. در هر مرحله هشت پوستر وجود دارد که در هر بخش دو عدد از آن‌ها یافت خواهد شد و با گرفتن همه آن‌ها به بخش Challenges رفته با مرتب کردن پوستر خود، مراحل را آزاد خواهید کرد. جذابیت این مراحل بسیار بالا است. به عنوان مثال در زیباترین رقابت بازی، یک گوی بزرگ در روبه‌روی شما قرار دارد که دارای Roundهای متفاوتی است. در یک قسمت باید اعداد یک تا ده را بر روی آن پیدا کنید و به ترتیب تیراندازی کنید و یا در بخشی دیگر باید عکس‌های مشابه به یکدیگر را با تیراندازی کردن مشخص کنید. یا اگر بخواهیم به مرحله‌ای دیگر اشاره کنیم می‌توان به تیراندازی به بالون‌های در حال حمل موشک و اصابت کردن آن به تانک‌های دشمن اشاره کرد که فوق‌العاده عالی و خوب کار شده است. در مجموع این بخش نمره خوبی را دریافت خواهد کرد.

حال بهتر است که به بخش‌های دیگر بازی نگاهی بیاندازیم. ابتدا به سراغ گرافیک خواهیم رفت که متاسفانه چیز زیادی برای عرضه نخواهد داشت. هسته اصلی گرافیک را محیط های کاملا از پیش تعیین شده و با چرخش‌هایی که همگی از قبل مشخص شده‌اند شکل می‌گیرد. محیط‌های بازی اغلب کوچک هستند و در بخش‌های نسبتا وسیع‌تر نیز شاهد تکرار آیتم‌ها و تجهیزات قبلی خواهید بود؛ از این رو چشمان بازیکن از دیدن محیط‌های تکراری خسته خواهد شد. البته تنوع نسبتا خوبی در ساخت خود مراحل به کار رفته و در واقع محیط هر یک از مراحل پنجگانه به طور کامل با دیگری تفاوت دارد. در مرحله اول در غرب وحشی به سر خواهید برد و با هفت‌تیرکشان، قطارهای اولیه، کافه‌های قدیمی و زنان خدمتکار روبه‌رو خواهید بود. در مرحله بعدی به نبرد با موجودات فضایی خواهید پرداخت که به پنج یا شش گروه مختلف و متفاوت به همراه شیوه‌های مختلف برای حمله وجود خواهند داشت. در مرحله سوم به دهه 60-70 آمریکا خواهید رفت که قدرت در دست عده‌ای از افراد پول‌دار و اغلب مافیایی بوده است. مرحله چهارم شما را به شهر افسانه‌ای آتلانتیس خواهد برد و با پیرناها، پری‌های دریایی، عروس‌های دریایی و حتی کوسه‌ها نیز به مبارزه خواهید پرداخت. در آخرین مرحله که فوق العاده جذاب است و دارای محیط‌های متفاوتی است در شب هالوین به مبارزه با موجودات زامبی مانند، ارواح قلعه، خفاش‌ها و ملکه اهریمنی خواهید پرداخت که همگی به بهترین نحو ممکن کار شده است. نکته‌ای که در مورد تمامی این دشمنان و موجودات صدق می‌کند، نحوه نابود شدن آن‌ها می‌باشد که همگی تخته‌های چوبی هستند که با تیراندازی از یکدیگر می‌پاشند و کمی شیوه نابودی آن‌ها شما را دلسرد خواهد کرد.

پس از بررسی قسمت گرافیکی به بخش موسیقی خواهیم رسید که به جرات می‌توان گفت یک سر و گردن از گرافیک این عنوان بالاتر است و فوق‌العاده کار شده است. در هر یک مراحل بازی موسیقی کاملا متناسب با آن مرحله خواهید شنید که به قدری زیبا و دلنشین کار شده است که شما رو محو خود خواهد کرد. مخصوصا قطعه‌هایی که در مراحل دهه 70 آمریکا و هالوین پخش می‌شود که عالی ساخته شده‌اند. صداگذاری نیز در سطح قابل قبولی قرار دارد. صداهای مانند انفجار نسبتا خوب است و از صدای شخصیت‌های بازی نیز می‌توان به کارگردان اشاره کرد که هنگامی عصبانی شدن به سر شما فریاد خواهد کشید و در هنگام خوشحالی کارهای شما را تحسین خواهد کرد. البته در هنگام دوئل‌هایی که در بازی گنجانده شده است صدای شخصیت‌های فوق العاده کار شده است به طوری که در مرحله آتلانتیس این صداگذاری به اوج خود خواهد رسید. از این بخش می‌توان به عنوان یکی از نقاط قوت و تاثیرگذار این عنوان یاد کرد.

سخن نهایی که می‌توان در باب این اثر گفت آن است که تجربه‌ای دلچسب به همراه کنترل Move در انتظار شما خواهد بود که در کنار Challengeهای سرگرم کننده و جذاب می‌تواند تا مدتی شما را سرگرم کند. این بازی را حتی به همراه دوست خود در خانه نیز می‌توانید انجام دهید و با دو کنترل تجربه‌ای متفات را احساس کنید. مشکل اصلی این عنوان کوتاه بودن مراحل آن است که ضربه اساسی به بازی زده است. البته افرادی که جزو دسته دوستداران تروفی‌ها هستند، باید بارها و بارها مراحل تکراری را انجام دهند و به جست‌وجوی پوسترها، قسمت‌های فیلم‌برداری نشده و ثبت رکوردهای شگفت‌انگیز خود بپردازند که این بخش خود می‌تواند دلیلی بر تکرار بیش از حد مراحل بازی و خسته شدن بازیکن از محیط‌های تکراری و یکسان شود. با تهیه این بازی می‌توانید لذت ایفای نقش به عنوان یک بازیگر را در فیلم‌های مختلف تجربه کنید.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
بخش Challenge سرگرم کننده
گیم پلی جذاب
موسیقی متناسب با مراحل بازی
استفاده عالی از کنترل move

نقاط ضعف:
گرافیک ضعیف
بدترین شیوه برای آزادسازی Challengeها

کنترل بسیار در بخش بولینگ

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن