بررسیکامپیوتر

بررسی بازی The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

خواندن نقد و بررسی,بعد از موفقیت The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay(که به صورت مختصر به آن EFBB می گوییم.) در سال 2004، Starbreeze تصمیم گرفت نسخه بازسازی شده این بازی را بر روی پلتفرم های PC,x360,PS3 منتشر کند. در 29 جولای سال گذشته Activision Blizzard اعلام کرد در The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (که به صورت مختصر به آن AODA می گوییم.)علاوه بر بازی اصلی 8 ساعت گیم پلی جدید به بازی اضافه شده است ولی دیگر Activision Blizzard ناشر بازی نخواهد بود. با توجه به اینکه ناشری برای بازی انتخاب نشده بود Starbreeze در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که بازی در مراحل آخر ساخت به سر می برد و چندی بعد در اکتبر شرکت Atari به عنوان ناشر بازی برگزیده شد.

سری فیلم های ریدیک از محبوبیت زیادی برخوردار است.اولین فیلم با نام Pitch Black در سال 2000 با سبک خاص خود توانست منتقدان را راضی کند و در ادامه The Chronicles of Riddick در سال 2004 توانست این فیلم را به اوج محبوبیت برساند. در کنار موفقیت چشم گیر سری فیلم های ریدیک همراه با انتشار نسخه دوم فیلم، بازی این اثر به اسم The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay نیز منتشر شد.
Riddick یک مجرم فراری است که پس از دستگیری توسط فردی به اسم Johns به زندان Butcher Bay منتقل و ابتدا در منطقه ای به اسم Single max زندانی می شود. Riddick در بدو ورود خود به زندان، دنبال راهی برای خروج از زندان می گردد و با استفاده از اطلاعات موجود می فهمد که تنها راه خروج از زندان سوراخ بزرگی است که در محوطه حیاط زندان وجود دارد. Riddick با استفاده از مهارت های خود در مخفی کاری و نبرد ها تن به تن موفق می شود وارد سیستم فاضلاب زندان شود که طبق گفته زندانیان تنها راه خروج از زندان می باشد. او در فاضلاب با دکتری مواجه می شود که بعد از انجام یک ماموریت قابلیت Eyeshine را به ریدیک اهدا می کند. Eyeshine همانند Night vision قدرت دید در شب را برای ریدیک به همراه می آورد و ریدیک برای کنترل این خاصیت در مناطق روشن از عینکی مخصوص استفاده می کند. پس از گذشت مدتی ریدیک باز دستگیر می شود و به منطقه ای به نام Double Max انتقال داده می شود و داستان اصلی Escape From Butcher Bay از اینجا آغاز می شود.

همانطور که می دانید اتفاقات Butcher Bay قبل از داستان فیلم اتفاق می افتد. در کنار داستان زیبای EFBB گیم پلی، صدا گذاری و گرافیک زیبا این بازی را به یکی از بهترین بازی های اقتباس شده از روی فیلم با میانگین امتیازی 93% تبدیل کرده است. گیم پلی بازی بیشتر بر روی مخفی کاری تاکید دارد و سلاح های شما در بیشتر مواقع بازی از سلاح های سرد همچون چاقو،پیچ گوشتی و … تشکیل شده است. در زندان Butcher Bay تمامی اسلحه ها کد شده هستند و تا زمانی که DNA ریدیک در برای اسلحه ها ثبت نشود نمی توانید از اسلحه استفاده کنید. تنوع اسلحه های گرم در بازی بسیار کم است و شامل یک Rifle، یک Shotgun و یک کلت کمری است. یکی پر کاربرد ترین اسلحه های بازی، سلاحی به نام tranquilizer gun است که ظاهری شبیه به اسلحه های کمری دارد ولی باعث شوک الکتریکی می شود که به شما اجازه می دهد با مخفی شدن در تاریکی و شوک دادن به دشمنان تعداد زیادی را از پای در آورید. در طی پیشروی در مراحل بازی هر چند وقت یکبار به خاطر حادثه ای تمام سلاح های خود را از دست می دهید و باید از ابتدا همه آن ها را به دست آورید.

the chronicles of riddick assault on dark athena

در بیشتر مواقع باید سعی کنید در تاریکی بمانید و در زمان مناسب به دشمنان حمله کنید. در سیستم نبرد تن به تن بازی نوعی حمله به نام Critical Attack وجود دارد که به شما اجازه می دهد با کمترین ضربه دشمن خود را از پای در آورید به این صورت که از خود دفاع می کنید و وقتی که دشمن قصد حمله به شما دارد در زمان مناسب شما با یک ضد حمله فقط با یک ضربه او را از پای در می آورید، این نوع حمله به زمان بندی مناسب نیاز دارد و تنها با یک اشتباه ممکن است مقدار زیادی از سلامتی خود را از دست دهید. نبرد ها در EFBB به سرعت تکراری می شوند و سازنده ها برای جلوگیری از یکنواخت شدن گیم پلی بازی، امکان سوار شدن بر ربات های Riot Unit را برای شما فراهم کردند که یکی از جذاب ترین مراحل بازی است. سیستم سلامتی بازی نیز به صورت چندین خانه در HUD بازی نمایش داده می شود که با استفاده از Upgrade های موجود در مراحل میتوانید تعداد این خانه ها را به 6 برسانید. اگر در طی نبرد ها سلامتی شما کاهش یافت برای به دست آوردن دوباره آن باید به Nano med Station مراجعه کنید که هر دستگاه می تواند حداکثر 4 خانه سلامتی شما را بارگذاری کند.برای EFBB مضمون های اضافی در نظر گرفته شده است که با پیدا کردن پاکت های سیگار برای شما قابل مشاهده می شوند. تعداد این پاکت ها 63 عدد می باشد که در مناطق مختلف بازی مخفی شده اند.
The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena دقیقا بعد از اتمام EFBB شروع می شود. ریدیک و johns در حال فرار گرفتار سفینه فضایی می شوند که سرنشینان این سفینه قصد کشتن ریدیک را دارند. فرمانده این سفینه زنی به اسم Revas است که آشنایی دیرینه ای با ریدیک دارد و تنها قصد او از بین بردن ریدیک می باشد.ریدیک باز گرفتار شده است و باید دنبال راهی برای فرار بگردد. در این سفینه تعداد زیادی انسان از تمام منظومه جمع شده اند و طی مراحلی آنها را تبدیل به ربات هایی به اسم Drone می کنند که توسط سیستم های کامپیوتری کنترل می شوند.ریدیک با نفوذ به سیستم امنیتی و آشنایی به چند نفر از زندانیان در میابد تنها راه خروجی استفاده از سفینه های تک نفره موجود است. Assault On Dark Athena نسبت به Escape From Butcher Bay داستان خاصی را دنبال نمی کند و این یکی از نقاط ضعف این بازی می باشد.

the chronicles of riddick assault on dark athena

قسمت گیم پلی بازی تغییر خاصی نداشته است و همانند EFBB باید با استفاده از مخفی کاری کار خود را پیش ببرید و این روند به سرعت برای شما تکراری می شود و علاوه بر خستگی از گیم پلی بازی در بازی باگ های عجیبی دیده می شود که معمولا با Load کردن دوباره بازی حل می شوند. روند سخت و جذاب EFBB همراه با ماموریت های جانبی جذاب بازی، تقریبا در AODA از بین رفته است و بازی بسیار خطی و بدون کوچکترین ماموریت جانبی دنبال می شود. در AODA سعی شده است سلاح ها تغییر کنند. ریدیک در ابتدای بازی 2 تیغ به اسم Ulaks پیدا می کند که دارای Combo های متنوعی است و نبرد های تن به تن را چندین برابر جذاب کرده است. سلاح های سرد تغییر خاصی نداشته اند اما در قسمت سلاح های گرم Rifle عوض شده و یک SMG اضافه شده است که کاربرد خاصی در مراحل بازی ندارد و بسیار سخت می توان برای آن مهمات پیدا کرد. در طی پیشروی در بازی سلاحی به نام ScarGun پیدا می کنید که در کشتن ربات های Alpha بسیار کارآمد است. سلاح ها همانند EFBB کد شده نیستند و می توانید همه سلاح ها را استفاده کنید و حتی وقتی یک Drone را کشتید می توانید از اسلحه او در دستان خودش استفاده کنید.طبق روند EFBB باز نیز شما در میانه بازی تمامی سلاح های خود را از دست می دهید و باید دوباره آنها را به دست آورید. همانند EFBB در نیمه اول بازی tranquilizer gun اسلحه اصلی شما است اما با به دست آوردن Scargun این اسلحه به سلاح اصلی شما تبدیل می شود.

همانطور که اشاره شد EFBB یک بازسازی می باشد. گرافیک بازی نسبت به 5 سال قبل تغییر خاصی نداشته و فقط به آن افکت Motion Blur اضافه شده است. گرافیک در حد قابل قبولی قرار دارد ولی هنوز می توان به انیمیشن حرکت ریدیک در نمای سوم شخص و چند ضلعی های کم بدن او ایراد گرفت. در بعضی مواقع تکسچر های بدن اون از بین می روند. انجین مورد استفاده در بازی همان انجینی است که Starbreeze در ساخت EFBB و The Darkness از آن استفاده کرده است و هم اکنون Starbreeze با آپدیت های فراوان از این انجین در AODA استفاده کرده است.

the chronicles of riddick assault on dark athena

نور پردازی و سایه پردازی با استفاده از افکتی به اسم Screen Space Ambient Occlusion به بهترین صورت ممکن طراحی شده اند.منابع نور اکثرا ثابت هستند ولی منابع نوری متحرک نیز به خوبی منابع ثابت طراحی شده و سایه ها نیز در بهترین حالت قرار دارند. در بعضی از صحنه افت فرم دیده می شود که می توان آن را نادیده گرفت. همانند EFBB هنوز مشکل از بین رفتن تسکچر ها حل نشده است. بازی از سیستم رنگی 16bit Float استفاده می کند که باعث مرده نشان داده شدن تمامی رنگ ها شده است که با محیط بازی سازگاری کامل دارد.

صداگذاری بازی در سطح متوسطی انجام شده است. صدا گذاری شخصیت هایی که از سری فیلم های ریدیک حضور داشتند همگی توسط بازیگران انجام شده است و می توان قسمت دوبله را قوی ترین قسمت صداگذاری بازی دانست. همانطور که می دانید Vin Diesel نقش ریدیک در فیلم های این سری را ایفا کرده است. او در سری بازی های ریدیک نیز صدای خود را به شخصیت کامپیوتری ریدیک اهدا کرده است. صدای خشن و سرد Vin Diesel جو بسیار زیبایی را به بازی و Cut Scene های بازی بخشیده است. متاسفانه در صدا گذاری بازی از سیستم خاصی استفاده نشده است و بعضی مواقع صدا دچار مشکل می شود. نسبت به EFBB حرکت لب با صداگذاری بهتر Sync شده اند.
The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena همراه با Escape From Butcher bay حدود 15 تا 18 ساعت گیم پلی دارد و گرافیک زیبا و گیم پلی هیجان انگیز بازی نکات مثبتی هستند که اگر طرفدار سبک مخفی کاری باشید می تواند شما را ساعت ها سرگرم کند. همانطور که اشاره شد این بازی یکی از بهترین بازی های اقتباس شده از روی فیلم است، اگر طرفدار سری فیلم های Riddick یا یکی از دوست داران Vin Diesel هستید هرگز The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena را از دست ندهید.,نبرد برای آزادی,نبرد برای آزادی,بعد از موفقیت The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay(که به صورت مختصر به آن EFBB می گوییم.) در سال 2004، Starbreeze تصمیم گرفت نسخه بازسازی شده این بازی را بر روی پلتفرم های PC,x360,PS3 منتشر کند. در 29 جولای سال گذشته Activision Blizzard اعلام کرد در The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (که به صورت مختصر به آن AODA می گوییم.)علاوه بر بازی اصلی 8 ساعت گیم پلی جدید به بازی اضافه شده است ولی دیگر  Activision Blizzard ناشر بازی نخواهد بود. با توجه به اینکه ناشری برای بازی انتخاب نشده بود Starbreeze در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که بازی در مراحل آخر ساخت به سر می برد و چندی بعد در اکتبر شرکت Atari به عنوان ناشر بازی برگزیده شد.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
دنباله خوب برای Escape From Butcher bay
صداگذاری عالی در کنار دوبله عالی صدا شخصیت ها
نقاط ضعف:
پیچیدگی بیش از حد بازی
عدم وجود یک داستان اصلی

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.