بررسی بازی‌ هاپلی استیشن 3

بررسی بازی Tekken 6 Bloodline Rebellion

باز هم بهترین مبارزین دنیا در کاخ زایباتسو گرد یکدیگر جمع آمده‌اند تا به میزبانی Jin Kazama در ششمین تورنمنت سلطان مشت آهنین شرکت کرده و به دشمنی‌ و کینه‌های قدیمی و فرسوده خود پایان دهند. جنگجویانی که برای افتخار، شهرت، پول و قدرت مبارزه می‌کنند!. بله بار دیگر قسمت جدیدی از سری محبوب Tekken راه خود را از دستگاه‌های آرکید به کنسول‌های خانگی باز کرده است تا سرنوشت مبارزین خستگی ناپذیر خود را در نسل حاظر کنسول‌های خانگی دنبال کند. اما آیا Tekken 6 Bloodline Rebellion توانسته است از رقیبان اصلی خود، یعنی SCIV, SFIV و MK پیشی گرفته و به بهترین Fighting این نسل تبدیل شود؟

اگر نمایش خیره کننده T6 در E3 سال 2005 (که در آن Jin Kazuya به انجام چند حرکت رزمی می‌پرداخت و عرق‌های گرم متعددی بر روی بدنش می‌نشست!) و اظهار نظر‌های جالب مسوولین شرکت namco Bandai در رابطه با نزدیک بودن گرافیک داخل بازی به آن CG کذایی را به خاطر داشته باشید بدون شک با ورود به بازی به شدت نا امید خواهید شد. متاسفانه BR علارغم سال‌های طولانی که صرف ساخت آن شده است از لحاظ گرافیک تکنیکی به شدت ضعیف و دست چندم به نظر رسیده و در اولین برخورد مخاطبین خود را به شدت سرد می‌کند. اما پس از صرف کمی وقت و گذشتن از لایه اولیه بازی متوجه خواهید شد که namco واقعا در بخش‌های دیگر بازی مخصوصا گیم‌پلی آن به هیچ وجه کم‌کاری نکرده و اینبار واقعا با یک بازی بزرگ و تقریبا کامل طرف هستید.

شاید اکثر گیمرها سری Tekken را برابر با Button Mashing و مبارزات غیر حرفه‌ای و شانسی بدانند اما BR با ارایه یک گیم‌پلی عمیق و دقیق دست به خلق سیستمی زده است که هم برای گیمرهای تازه‌ کار مناسب است، هم برای حرفه‌ای‌ها. به عبارت صحیح‌تر شاید به عنوان یک گیمر تازه کار بتوانید با فشردن بی‌هدف دکمه‌ها رقیب مجازی و یا انسانی که در سطح خودتان است را به راحتی شکست دهید اما مطمئن باشید هنگام مبارزه با حریفان حرفه‌ای و با تجربه‌تر استفاده از این روش هیچ سودی برای شما به همراه نداشته و اگر می‌خواهید در مقابل آن‌ها شانسی برای پیروزی داشته باشید مجبور به یادگیری اصول صحیح مبارزه هستید. خوشبختانه با توجه به سادگی اجرای کمبو‌ها و ضربات ویژه اکثر گیمر‌ها می‌توانند با یادگیری روش درست مبارزه به راحتی به جمع حرفه‌ای‌ها پیوسته و ار مبارزات شانسی دوری کنند.

علارغم اینکه BR تقریبا از سیستم کنترلی مشابه T5 بهره می‌برد اما با تغییرات بنیادین در سیستم‌های دفاع و حمله خود باعث شده است تا گیم‌پلی BR اینبار بسیار عمیق و حرفه‌ای‌تر از قبل شود. اولین تغییر در سیستم گیم‌پلی بازی حذف سیستم دفاع کردن از تریق گرفتن آنالوگ به سمت عقب و جایگزین کردن آن با استایل دفاعیی است. به این صورت که هرکدام از شخصیت‌ها به طور معمول در گارد تدافعی قرار دارند و شما تنها مجبور هستید برای دفاع ضربات پایین و یا بالا گارد دفاعیی خود را تغییر دهید. این تغییر در سیستم دفاع به راحتی امکان اجرای ضد ضربه‌های قدرتمند‌ را داده و از کتک خوردن پشت سر هم شخصیت‌ها توسط یک ضربه خاص، که یکی از معزلات اصلی عنوان‌های قبلی سری Tekken به شمار می‌رود!!، جلوگیری می‌کند (به عنوان مثال دیگر نمی‌توانید با یوشیمیتسو و گرفتن مایل عقب و مربع بدون خوردن هیچ ضربه‌ای حریفتان را شکست دهید!).

اما المان دیگری که به گیم‌پلی بازی اضافه شده است ایجاد تغییر در نحوه انجام کمبو‌های متعدد است. به این معنی که در BR همانند گذشته دیگر نمی‌توانید با اجرای پشت سرهم کمبو‌ها حتی به حریفتان اجازه نفس کشیدن هم ندهید (!)، بلکه باید یاد بگیرید که چگونه حرکت بعدیتان را پیش‌بینی کرده و کمبو مناسب با آن را اجرا کنید. به عنوان مثال باید بدانید که هنگام اجرای حرکات بالاتنه اجرای چه کمبویی می‌تواند مناسب باشد؟ اجرای ضربات هوایی و یا زمین؟ این تصمیم گیری‌ها در هنگام مبارزات شاید در اوایل کار کمی سخت به نظر برسد اما پس از کمی تمرین به زیبا‌تر شدن بازی و تغییر در سبک مبارزه‌تان کمک فراوانی خواهد کرد.

هر چند لذت اصلی بازی‌های Fighting در انجام آن‌ها به صورت دو نفره و همراه با دوستانتان است اما اگر شما قصد داشته باشید BR را به صورت تک نفره بازی کنید می‌توانید از مد‌های مختلف آن نظیر Story Mod, Arcade, Time Trial, Survival و Ghost Battles لذت برید. متاسفانه با اینکه مد داستانی اصلی‌ترین بخش بازیست که داستان شخصیت‌های متعدد بازی را در ششمین تورنمنت سلطان مشت آهنین بازگو می‌کند اما در مجموع چیز جدیدی برای ارایه نداشته و تقریبا مشاهبه مد داستان شماره‌های قبلی است که حتی تعداد مبارزات آن کاهش نیز یافته است!. از میان بقیه بخش‌های تک نفره نیز به غیر از مد GB بقیه قسمت‌ها برای گیمرها به خوبی آشناست. این بخش که به راحتی می‌توان آن را جذاب‌ترین بخش تک نفره بازی نیز دانست، به شما اجازه خواهد داد با حریفانی مجازی که خصوصیات حریفان واقعی شما را به ارث برده‌اند مبارزه کرده و در غیاب دوستانتان با شبح آن‌ها تمرین کنید!.

همانند گذشته Tekken 6 Bloodline Rebellion نیز شامل یک بخش تک نفره به نام سناریو مد است که برخلاف آنچه که انتظار می‌رفت نتنها هیچ حرف خاصی برای گفتن نخواهد داشت، بلکه یکی از مزخرف و غیرقابل تحمل‌ترین بخش‌های بازیست که متاسفانه مجبور هستید برای آزاد کردن همه شخصیت‌ها اتمام کامل آن را تحمل کنید!. این بخش هرچند همانند گذشته به صورت بازی‌های Beat-‘Em-Up طراحی شده است اما از کشتن دشمنان پخمه و غالبا کم هوش از طریق فشردن پشت سر هم دکمه دایره فراتر نرفته و جز تلف کردن وقت با ارزش گیمرها هیچ سود دیگری نخواهد داشت!. اما نکته‌ای که اگر جا داشته باشد این بخش را بدتر از قبل نیز می‌کند نبود یک سیستم چک پوینت منطقی در بازیست. این مشکل زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که شما هنگام مبارزه با یکی از رییس‌های سرسخت آن شکست بخورید، چون در این صورت مجبور هستید آن مرحله را از اول تکرار کنید!.

یکی از بهترین قسمت‌های Tekken 6 Bloodline Rebellion که بدون شک شما آن را پس از مدتی سرگرم کننده ترین قسمت بازی خواهید یافت بخش تغییر شخصیت‌ها و شخصی سازی آن‌هاست. این بخش که انصافا بسیار عمیق و حرفه‌ای کار شده است به راحتی به گیمرها اجازه ویرایش شخصیت‌های محبوبشان حتی در ریز‌ترین نکات را می‌دهد. این سیستم ویرایش شخصیت‌ها زمانی می‌تواند موفق عمل کند که بازی جوایز ویژه و متعددی برای ارایه کردن داشته باشد. خوشبختانه BR از این حیث بسیار عالی عمل کرده و با ارایه جوایز بسیار کار آمد و متعدد تا ساعت‌های دراز شما را سرگرم خواهد کرد. این جوایز که از لباس‌های عجیب و غریب، عینک، مچم بند و خالکوبی تا مدل‌های مختلف آرایش و مو را شامل می‌شود اصولا با پیروزی در مبارزات به شما تعلق خواهد گرفت اما این بدان معنی نیست که نتوانید همه آن‌ها را نقد بخرید!. در BR با انجام هرکاری به شما مقداری سکه تعلق خواهد گرفت که شما می‌توانید از آن‌ها برای خرید گرانترین لباس‌های دنیا نظیر پیرهن پشمی 1 میلیونی برای Ling تا موهای دمب اسبی 1.5 میلیونی Lili استفاده کنید!.

اصولا یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی‌های Fighting بخش آنلاین و مالتی‌پلیر آن‌هاست، Tekken 6 Bloodline Rebellion نیز از این نظر گیمرها را نا امید نکرده و با ارایه یک بخش آنلاین تقریبا محکم جذابیت بازی را چند برابر خواهد کرد. شما می‌توانید در این بخش با دوستان خود وارد مبارزه شده و مهارت خود را به رخ دیگر گیمرهای دنیا بکشانید. خوشبختانه اینبار سرور‌های BR بهتر از قبل عمل کرده و مبارزات را بین گیمرها با توجه به Rank و میزان مهرات آن‌ها ترتیب می‌دهند و دیگر شما شاهد مبارزه‌های ناعادلانه و نابرابر که نتیجه‌ای جز شکست نخواهد داشت نخواهید بود!.

BR از لحاظ تعداد شخصیت‌های قابل بازی کامل‌ترین عنوان در تمام مجموعه است که تقریبا تمام شخصیت‌هایی را که از دست خدای جنگجویان، Ogr، جان سالم به در برده‌اند، در کنار یکدیگر جمع کرده است!. علاوه‌بر شخصیت‌های آشنا و قدیمی، BR میزبان دو شخصیت دیگر به نام‌های Alisa و Lars است (البته به جز Leo, Bob, Zafina و Miguel که برای اولین بار در نسخه اصلی T6 که برای دستگاه‌های آرکید منتشر شد، معرفی شدند) که از لحاظ گیم‌پلی واقعا تنوع خوبی در بازی ایجاد کرده‌اند. لارس مبارزی خونسرد و نیرومند است که با استایل خشن و بی‌رحم خود مورد توجه اکثر گیمر‌ها قرار خواهد گرفت. آلیسا نیز با حرکات خنده‌دار خود مبارزی بسیار جذاب است که می‌تواند با راکت لانچر‌های نیرومند، دستان اره ای و سر انفجاری خود(!) حریفانش را شکست دهد. راستی یادم رفت بگوییم که او یک ربات فوق پیشرفته است!.

هرکدام از شخصیت‌های بازی در ابتدای شروع کار تنها قادر به اجرای چندین ضربه محدود هستند و رفته رفته با تجربه بیشتر گیم‌پلی بازی درجه آن‌ها نیز ارتقا پیدا کرده و به تدریج تمامی ضربات و کمبوهای آن‌ها در دست رس گیمرها قرار خواهد گرفت.

متاسفانه همانطور که گفته شد BR از لحاظ گرافیکی ضعیف عمل کرده و حتی از خروجی اصلی HD نیز بهره نمی‌برد!. هر چند کمی ناعادلانه به نظر می‌رسد اما BR در واقع نسخه تغییر یافته همان T5DR است که مدت‌ها پیش بر روی شبکه PSN منتشر شد و از لحاظ تکنیکی فرق آنچنانی با آن عنوان نکرده است. مدل سازی شخصیت‌ها هرچند پرجزییات و زیبا کار شده است اما آن طور که انتظار می‌رفت شبیه چهره اصلی آن‌ها نیست. مراحل بازی نیز تقریبا شامل همه محیط معروف شماره‌های قبلی و چند محیط جدید است که همه آن‌ها به صورت تخریب پذیر و چند بعدی طراحی شده‌اند و همانند عنوان Deception شما می‌توانید با نابودی مراحل، مبارزه خود را در مکانی جدید ادامه دهید. مشکل اصلی این قسمت نیز بی‌کیفیت و ضعیف بودن تکستچرهاست که در بعضی مواقع در سطح آثار خوب نسل قبل است!.

اما نابخشودنی ترین ایراد تکنیکی بازی بارگذاری‌های فوقالعاده طولانی مدت آن است که واقعا اعصاب‌تان را خورد خواهد کرد!. این زمان‌های بارگذاری طولانی و تاخیر‌های پی در پی خود را در مسابقات آنلاین بیشتر نشان داده و عملا باعث از بین بردن لذت مبارزات خواهند شد. مشکلات فراوان Pop Up بازی و حتی غیب شدن ناگهانی شخصیت‌ها(!) به همراه بغیه مشکلات ریز و درشت گرافیک بازی که در هر دو نسخه PS3 و X360 مشترک است باعث می‌شود تا از خود بپرسید پس نصب بازی در نسخه PS3 و اشغال نمودن فضایی نزدیک به 4GB از کنسولتان چه فایده‌ای خواهد داشت؟.

صدا گذاری بازی نیز هر چند بدتر از گرافیک آن نیست اما بهتر از آن نیز عمل نکرده و ایرادات فراوانی دارد. متاسفانه موسیقی‌های پخش شده در هنگام مبارزات یا بی‌ربط به محیط و شخصیت‌ها است و یا اینکه آن‌چنان که باید و شاید بر روی شما تاثیر نخواهند گذاشت. صدا گذاری محیط نیز هرچند خوب و قابل قبول کار شده است اما اصلا در میان تم مبارزات شنیده نمی‌شود!. دوبله شخصیت‌ها بسته به ملیتشان به سه زبان ژاپنی، چینی و انگلیسی کار شده است که واقعا جای تحسین دارد، اما مشکل این قسمت (البته اگر بشود اسم آن را مشکل گذاشت و ایراد بنی‌اسراییلی نخواند!) این است که با این تفاوت زبان و لهجه، مبارزان هنگام صحبت کردن با یکدیگر چگونه متوجه منظور یکدیگر می‌شوند؟ بگذریم…

در مجموع شاید سری Tekken بهترین Fighting در سبک خود و Tekken 6 Bloodline Rebellion نیز بهترین عنوان در مجموعه نباشد اما به جرات می‌توان گفت که محبوب‌ و روان‌ترین Fighting این نسل است که می‌تواند تا مدت‌ها علاقه‌مندان به این سبک و سری Tekken را سرگرم کند

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
سرگرم کننده
شخصیت‌های متنوع و پرتعداد
قابلیت شخصی سازی بسیار جذاب
نقاط ضعف:
زمان بارگزاری بسیار طولانی
گرافیک تکنیکی زشت
سناریو مد!

User Rating: Be the first one !

ماکان علیخانی

رئیس گروه Avalanche

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.