بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Tales From Off-Peak City Vol. 1

استودیو بازی سازی مستقل Cosmo D به تازگی بازی Tales From Off-Peak City Vol. 1 رو بر روی پلتفرم  Steam برای رایانه های شخصی منتشر کرده  که عنوانی در سبک ادونچر اول شخص است. عنوان مستقلی که خیلی عجیب آغاز می‌شود ، آنقدر عجیب که شرح آن هم در ابتدای نقد ضروری به نظر می‌رسد !  شخصیت اصلی بازی با قایقی همراه یک زوج خانم و آقا  وارد شهر اف-پیک می شود و در همین حین موسیقی جذاب عجیبی هم پحش می شود که با سر تکان دادن کاراکتر مرد در کنار نور شمع و و سیستم مینی ها-فای استریو قدیمی ، همراه ما در قایق صحنه به یاد ماندنی را خلق می کند.بازی هیچ گونه توضیحی راجع به اینکه این 2 شخصیت کی هستند نمی دهد.همینطور راجع به شخصیت اصلی خود ما!

ناگهان خود را در وسط پیتزا فروشی شهر رزومه به دست و مشغول به درست کردن پیتزا و کارکردن برای صاحب مغازه خواهیم دید.بازی به مانند رویایی موزیکال است که برای توصیف آن هیچ کلمه ای بهتر از عجیب نمیتوان استفاده کرد. Tales From Off-Peak City به شدت عجیب و رمز آلود است ؛ از آن دست عناوینی که هر چند سال یکبار در سکوت خبری عرضه می‌شوند و هیچ کس از آن‌ها خبردار نمی‌شود. در هر گوشه از شهر و مغازه ها و خانه های بازی رازی وجود دارد که فهمیدن و حل کردن آن کار آنچنان دشواری هم نیست. ماجرای کلی بازی راجع به بدست آوردن یا بهتر بگویم دزدیدن ساکسیفون موسیقیدان معروف سبک Jazz است.این ساکسیفون در زیرزمین مغازه ی پیتزا فروشی است. در روایت بازی چیزی راجع به اینکه چرا این ساکسیفون ارزشمند است و چرا آن را می دزدیم گفته نخواهد شد و احتمالا این راز درجلد های بعدی این بازی رمز گشایی خواهد شد.

بررسی بازی Tales From Off-Peak City Vol. 1 IMG1

 در ادامه ناگهان حادثه ای برای صاحب مغازه پیش می آید و مسئولیت گرداندن مغازه تمام و کمال به گردن ما می‌افتد. به کمک کامپیوتر مغازه سفارش ها را خواهیم گرفت و  پس از درست کردن پیتزا که یکی از نقاط قوت این بازی است به دست مشتری ها خواهیم رساند.دیالوگ های NPC  در بازی به صورت نوشته‌ای در بالای سر آن‌ها به نمایش درمی‌آید.برای نمایش سر هر کاراکتر از نقاشی عجیبی که با بدن آن‌ها موازن نیست استفاده شده که در نوع خود خلاقانه و جدید است. برای پیشبرد بازی و داستان آن باید با تمامی NPCها صحبت کنید تا بتوانیم مراحل را رو به جلو ببریم. خب ، باید برگردیم به بحث داغ و دوست داشتنی درست کردن پیتزا! با استفاده از خمیرو وردنده و سپس تاپینگ‌های چیده شده و سس میتوانیم پیتزای مورد نظر خود را آماده کرده و سپس راهی فر کنیم. یکی از قسمت های جذاب بازی هنگام آماده سازی پیتزا و زمانی است که تاپینگ ها را اضافه می کنیم که هر تاپینگ نتی از موسیقی را به ساند ترک بازی اضافه می کند که ناگهان تشکیل یک قطعه موسیقی در حال پخش را می دهد. برای آزاد کردن تاپینگ‌های مختلف باید گوشه به گوشه ی شهر را خوب بگردید و تاپینگ‌ها را جمع آوری کنید. البته شهر آنچنان بزرگ نیست و برای به پایان رساندن بازی بین 2 تا 4 ساعت زمان نیاز است.

بررسی بازی Tales From Off-Peak City Vol. 1 IMG2

پس از رساندن پیتزا با توجه به اینکه مشتری راضی باشد یا خیر پولی پرداخت می کند که گاهی همراه با انعام است. البته در این بین ما را از نظرات گوهر بار خود هم بی نصیب نمی گذارند. با پول بدست آورده شده از فروش پیتزا می توانید آیتم های خاصی را که برای حل معماهای نه چندان سخت و نه خیلی جذاب بازی که اکثر آن‌ها در طبقه ی بالایی پیتزا فروشی است استفاده کنیم. صحبت کردن با کاراکتر های دیگر از نکات مثبت بازی است. هر کدام از این شخصیت‌ها داستان زندگی و شخصیت پردازی خوبی دارند که باعث خلق کاراکترهای به یاد ماندنی شده است. مثلا گروه موزیسینی که در رستوارن ما سرکی می کشند و داستان خود را با دیالوگ های ابر مانند رویایی برای ما بازگو می کنند.

بازی از ساند ترک های عجیبی که معمولا از دو نت موسیقی تشکیل شده است استفاده کرده که سرعت پخش آن در خدمت گیم پلی بازی است و حس آن لحظه را به خوبی به مخاطب ادا می کند.گیم پلی بازی از منظر کلی به شدت ساده و بدون عمق است و با راه رفتن و کلیک کردن بر روی ماوس کارتان راه می افتد. بیشتر گیم پلی در گرو موسیقی و داستان بازی و معماهای رمز آلود آن است که برای رو به جلو بردن به حل کردن انها نیاز است.

Tales From Off-Peak City از نظر گرافیک تکنیکی حرفی برای گفتن ندارد ولی بهترین نقطه قوت آن در گرافیک هنری و اتمسفر فوق العاده نهفته است.اتمسفری خلاقانه ، رویایی ، هنرمندانه و صد البته مرموز و رمز آلود!

بررسی بازی Tales From Off-Peak City Vol. 1 IMG3

نتیجه کلی:

طی سالیان عمرم با یکی از عجیب ترین بازی های زندگی‌ام رو به رو شدم. Tales From Off-Peak City کاراکتر های به یاد ماندنی و دیالوگ های جالبی دارد و روند کلی که شما را به ادامه ی بازی کردن وا می دارد ، بر انگیخته کردن حس کنجکاوی شماست! پایان این جلد از بازی کاملا مخاطب را در هپروت باقی می گذارد که باید دید جواب این همه سوال و داستانی که بال و پر داده شده است در جلد های بعدی چگونه خواهد بود. به هر حال این بازی برای تمام افراد مناسب نیست و فقط به دوست داران بازی های رمزآلود و ادونچر موزیکال و علاقه مندان به تجربه ای جدید و عجیب پیشنهاد می شود.

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
اتمسفر فوق العاده ،خلاقانه و هنرمندانه
محیط و داستانی رمز آلود
کاراکترهای به یاد ماندنی
پخش و ساخته شدن قطعه موسیقی هنگام درست کردن پیتزا
نقاط ضعف:
نپرداختن به کاراکتر اصلی بازی در این جلد و زن و مرد همراه او در اول و آخر بازی
معماهای ساده
گیم پلی ساده و بدون عمق
استفاده از تکسچرهای منسوخ و بی کیفیت
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 4.6 ( 2 votes)

R.I.P

Front-End Developer

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.