بررسی بازی‌ هانینتندو سوییچ

بررسی بازی Swords & Soldiers 2

عرضه عناوین استراتژی بر روی کنسول‌ها به دلیل محدودیت کنترلر آن‌ها معمولاً هیچ وقت نتیجه خوبی در بر نداشته است و به همین دلیل خیلی شاهد عرضه آثار استراتژی بر روی کنسول‌ها نیستیم. اما استودیو Ronimo Games با ساخت یک عنوان ساید اسکرولینگ ۲ بعدی در سبک استراتژی سعی کرده‌است این مشکل را از پیش رو بردارد و نتیجه کار آن‌ها عنوان Swords & Soldiers 2 است.

S&S2 سعی می‌کند با استفاده پارس‌ها، وایکینگ‌ها و شیاطین، داستان خیر و شر را در قالبی طنز و متفاوت بیان کند. داستانی که عملاً به جز دیالوگ‌های بامزه‌اش جذابیت چندان زیادی نداشته و بازگو کردن آن در اواخر اثر به امری کلافه و خسته کننده تبدیل می‌گردد. مخصوصاً که در شروع هر مرحله شاهد دیالوگ‌های نسبتاً طولانی خواهیم بود که در طول آن‌ها داستان بازی بازگو می‌گردد. هر چند کلیت داستان پیدا کردن چراغ جادو و بازگرداندن زمین به حالت عادی است، اما سعی شده تا در طول مراحل داستان‌های فرعی مثل آزادسازی همسر یکی از وایکینگ‌ها، پیدا کردن گوسفندهای یک آشپز و… در طول مراحل بازی قرار داده شود. در کل بازی خیلی سعی نمی‌کند تا داستانش جدی گرفته شود، اما قرار دادن دیالوگ‌های بعضاً طولانی و خسته کننده در شروع هر مرحله این حس را به بازیکن منتقل می‌کند که داستان نقشی اساسی در روند اثر دارد که این گونه نبوده و در کل این بخش به نقطه ضعف S&S2 تبدیل می‌گردد.

سازندگان S&S2 بیشترین سعی را کرده‌اند تا عنوانی ساده و سرگرم کننده خلق کنند. به همین دلیل با اثری ساده و نسبتاً سطحی طرف خواهیم بود که البته به لطف همین ساده و سرگرم کننده بودنش موفق می‌شود تا ساعت‌ها ما را مشغول کنند. معمولاً مبارزات بازی چیزی بین ۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامند و در آن‌ها ما تنها کنترل منابع و ساخت نیرو را بر عهده داریم. حتی حرکت نیروها هم به صورت خودکار انجام می‌شود و در اکثر مراحل تنها دو راه برای حرکت نیروها فراهم شده که ما فقط می‌توانیم جهت این دو مسیر را برای نیروهایمان انتخاب کنیم. بدین منوال کلیت بازی بستگی به شانس، مدیریت منابع و ساخت نیروهای درست دارد. هر چند مکانیک بازی بسیار ساده و ابتدایی بوده، اما سازندگان اثر موفق شده‌اند از این مکانیک ساده به درستی استفاده کرده و عنوانی بی‌نقص را توسعه دهند. البته مشکل بازگو کردن داستان تنها مورد منفی است که به روند سرگرم کننده مراحل ضربه زده و از لذت بازی کم می‌کند. یکی دیگر از موارد بازی که در مراحل ابتدایی آن به چشم می‌خورد، سادگی بیش از حد مراحل است که البته با پیش‌روی در آن، روند مراحل هم تغییر کرده و شاهد مبارزات نسبتاً طولانی و سرگرم کننده‌ای خواهیم بود. این روند ساده در ابتدا تمایل بازیکن به ادامه عنوان را از بین می‌برد و همراه شدن آن با داستان خسته کننده اثر هم کامل کننده رها کردن بازی است. هر چند با پیش‌روی در مراحل روند ساده آن تغییر کرده و کمی سخت می‌شود اما بازی هیچ‌وقت نمی‌تواند شما را به چالش بکشد و به بیان دیگر اصلاً این عنوان برای آن ساخته نشده است. بلکه اثر سعی می‌کند تا با مراحل کوتاه و ساده خود تنها پر کننده اوقات خالی ما باشد و به لطف سوییچ حالا می‌توان بازی را در اوقات مرده، مترو و در حال قدم زدن تجربه کرد.

همان طور که بالاتر گفتم، در بازی پارس‌ها، وایکینگ‌ها و شیاطین حضور دارند و مراحل داستانی هم از کنترل سه لشکر نام برده شده شکل گرفته شده است. البته در طول مراحل داستانی اجازه انتخاب مستقیم به مخاطب داده نمی‌شود، اما بازی سعی کرده‌است هر سه گروه را در قالب یک گروه ترکیب کند. اجازه انتخاب هر کدام از گروه‌ها هم در بخش آنلاین و هم بخش custom games فراهم شده است. هر کدام از جناح‌های S&S2 دارای قدرت‌ها و ضعف‌های مخصوص به خود هستند که تقابل آن‌ها علاوه بر ایجاد بالانس لازم، جنگ‌های جذابی را هم فراهم می‌کند. به عنوان مثال پارس‌ها از قدرت کمی بهره می‌برند، اما در عوض قادر خواهند بود تا جان از دست داده خود را بازگردانند. وایکینگ‌ها دارای بیشترین قدرت هستند، اما در عوض آهسته حرکت می‌کنند و در نهایت شیاطین موجوداتی نسبتاً ضعیف هستند که به لطف تعداد بالایشان می‌توانند دردسر ساز شوند.

بخش آنلاین S&S2 احتمالاً جذاب‌ترین بخش بازی است. در این بخش نه خبری از توضیحات اضافه بخش داستانی است و نه خبری از مراحل نسبتاً آسان آن، بلکه قرار گرفتن در مقابل بازیکنان واقعی سبب شده است تا از گیم‌پلی و مکانیک ساده عنوان بهترین استفاده به عمل آید. هر چند تا به امروز قادر نبودیم خیلی این بخش را تجربه کنیم و به نظر می‌رسد این بخش هنوز طرفدار زیادی بر روی کنسول سوییچ ندارد و معمولاً بازیکنی برای تجربه آنلاین آن پیدا نمی‌شود. حتی لیدربورد بازی هم از حضور تنها ۶۴ بازیکن در آن خبر می‌دهد که نشان دهنده استقبال نه چندان زیاد بازیکنان از این عنوان است. مسابقات این بخش معمولاً خیلی زودتر از آن چه فکرش را بکنید پایان می‌یابند و البته در این بخش به شما اجازه داده نمی‌شود تا همانند بخش داستانی جناح ترکیبی تشکیل دهید و حق انتخاب فقط از بین سه جناح پارس‌ها، وایکینگ‌ها و شیاطین است که این باعث از بین بردن یکی از جذابیت‌های اصلی بازی شده است.

همانند مکانیک ساده گیم‌پلی، در بخش بصری هم با عنوانی ساده اما زیبا طرف هستیم. طراحی شخصیت‌های اثر از دل کتاب‌های داستان مربوط به وایکینگ‌ها و کارتون‌های قدیمی بیرون آمده‌اند و ترکیب آن‌ها با پس زمینه‌های متفاوت و رنگارنگ مراحل مختلف بازی، عنوانی چشم نواز را ساخته است. هر کدام از شخصیت‌های بازی دارای طراحی منحصر به فرد و خاص خود هستند. در بخش صداگذاری هم با عنوانی قابل قبول و بی‌نقص طرف هستیم و سعی شده تا از موزیک‌هایی با تم حماسی که با حال و هوای عنوان هم‌خوانی دارند استفاده شود.

عنوان S&S2 با هدف سرگرم کردن طرفداران سبک استراتژی طراحی شده است. عنوانی با مکانیک‌های ساده و مراحلی کوتاه که بستر مناسبی برای سرگرم شدن طرفدارانش را فراهم آورده است. در حالی که مراحل اثر در بهترین حالت در کمتر از ۲۰ دقیقه به پایان می‌رسند، اما تلاش بازی برای بازگو کردن داستان باعث شده تا از جذابیت آن کاسته شده و این مورد مانعی برای لذت ما در طول تجربه اثر شود. عنوان S&S2 با قیمت 15 دلاری خود و دارا بودن بخش آنلاین، عنوان قابل قبولی برای پر کردن اوقات خالی ما است.

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی سرگرم کننده
مکانیزم ساده بازی
طراحی هنری زیبا
نقاط ضعف:
داستان خسته کننده و دیالوگ های طولانی
مراحل ابتدایی بسیار ساده
کمبود حریف در بخش آنلاین

این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بررسی شده است

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن