بررسی بازی‌ ها

بررسی بازی Stacking

مطمئنا وقتی در تالار افتخارات بازی های رایانه ای گام برداریم به نام های شاخص بسیاری بر می خوریم در این میان وقتی نوبت به ژانر محبوب نسل های پیشین و فراموش شده ی گیمرهای امروزی یعنی Adventure می رسد بیش از همه سابقه ی درخشان یک انسان شوخ و جذاب جلب توجه می کند. از The Secret of Monkey Island گرفته تا Full Throttle و از شاهکاری چون Grim Fandango تا عنوانی خاص و بدیع چون Psychonauts ، همه و همه نشان از خلاقیت و ذهن عجیب مردی دارند که این روزها مانند گذشته نامش بر سر زبان ها نیست. Tim Schafer هم این روزها مثل ژانر محبوبش دیگر سر تیتر خبرها نیست و خیلی از گیمرهای فعلی حتی نامش را هم نشنیده اند!


اما با همه ی اتفاقات و تغییر مسیرهای این صنعت Schafer و شرکت دوست داشتنی اش Double Fine همچنان تخصص خود را در ساخت آثار خاص و بدیع حفظ کرده اند، Stacking اثر این بازیساز خلاق است.,به جرات می توان گفت تا به حال در هیچ بازی رایانه ای به این صراحت و البته ظرافت به مسئله ی همیشگی proletaria و قشر کارگر اشاره نشده است، حتی عملکرد Stacking در این زمینه آنقدر قابل تقدیر است که بتوان آن را به آثار برتر مدیای دیگری چون سینما نیز مقایسه کرد. داستان بازی درباره ی یک خانواده ی ضعیف و زحمتکش از قشر کارگر است که پدر خانواده با تمام وجود در حال تلاش برای سیر کردن شکم فرزندان پر تعدادش است. در این میان پیشنهاد یک کار مطلوب و پر درآمد از سوی Baron شهر به پدر خانواده، خوشحالی را به همه هدیه می کند. پدر مجبور است برای این کار تا مدت معینی از خانواده اش دور باشد… اما همه چیز به همین خوبی ادامه پیدا نمی کند، مدت مدیدی از رفتن پدر گذشته و خبری از وی نیست. خانواده برای تامین معاش به مشکل برخورده اند و مقروض به همه! ناگهان در به صدا در می آید اما این ماموران خشن بارون هستند که برای بردن فرزندان خانواده آمده اند؛ اینجاست که یکی دیگر از زمینه های اصلی بازی پیدا می شود، Child Labor یا کار اجباری کودکان از اصلی ترین مسائلی است که ذهن خلاق Schafer به شدت به آن تاخته است.


اما فرزند کوچک خانواده Charlie به علت جثه ی کوچکش از کار اجباری معاف می شود و پیش مادرش می ماند، همه چیز قرار نیست به همین تلخی و گزندگی به پایان برسد! مدت ها می گذرد اما خبری از فرزندان خانواده هم نمی شود. Charlie Blackmore پسر کوچکی که حتی به درد کارگری هم نمی خورد در نقش یک protagonist کامل ظاهر می شود و تصمیم می گیرد برای نجات خانواده اش به مصاف قشر متمول حاکم برود…
داستان Stacking از مهم ترین نقاط قوت بازی است البته همه ی کسانی که Schafer را می شناسند یا حتی دقایقی Manny calavera را در سفرش به دنیای پس از مرگ در شاهکاری چون Grim Fandango همراهی کرده اند چیزی جز یک داستان عالی از بازی های Double Fine انتظار ندارند، داستان Stacking در عین اینکه سیر روایی پیچیده ای ندارد اما یک طنز تلخ هوشمندانه است که تا پایان شما را به ادامه ی بازی وا خواهد داشت.,تک تک صحنه های بازی با نمایش تبعیض عجیب بین اقشار جامعه آمیخته است. از کودکانی که هر روز در زیر آوار معادن زغال سنگ مدفون می شوند تا متمولانی که خاویار را با اشتهای عجیبی می بلعند و سیگار برگ می کشند. لبه ی تند تیغ انتقادی Schafer به شرایطی است که جهان کنونی ما را فرا گرفته است.
اما فراموش نکنیم که چه کسی سازنده ی بازی است! مگر اثری از این استودیو و این سازنده را سراغ دارید که مضامین هجو آمیز و طنز آن ما را به خنده وا نداشته باشد؟


اینجاست که روی دیگر Stacking خود را به ما نشان می دهد. همه ی شخصیت های این دنیا عروسک های روسی چوبی معروفی هستند که همه ی ما آن را دیده ایم Doll Stack هایی که با سایز های مختلف انواع کوچک ترشان را در خود جای می دهند. پایه ی گیم پلی این عنوان معمایی-ماجراجویی در قابلیت های مختلف این عروسک هاست، Charlie کوچک ترین سایز Stack هاست که تنها با فشار یک کلید می تواند وارد بقیه شود! البته فراموش نکنیم قهرمان کوچک ما در پی نجات خانوداه اش است و ماموریت های وی پیرامون همین مطلب ادامه پیدا می کنند. شما باید مثلا برای باز کردن یک در، عروسکی را پیدا کنید که به سرش کلید متصل است و با رسیدن به سایز مورد نظر، وی را تصاحب کنید؛ یا اینکه برای فراری دادن یک نگهبان عصبانی از پشت توجه او را با صدای ناشایست یک فعل و انفعال شیمیایی در معده! به خود جلب کنید، هر قابلیتی در دنیای Stacking عروسک مربوط به خودش را دارد و گذر از هر چالش نیازمند پیدا کردن فرد مورد نظر و پرش به داخل او!,عامل عمده ای که باعث می شود Stacking اینقدر بدیع و جذاب به نظر برسد، تنوع آن در حل کرد پازل ها و معما ها است. شما می توانید راه های مختلفی را برای گذر از یک چالش پیدا کنید؛ نکته ی جالب این است که با رد کرد یک پازل دستیابی مجدد به آن برایتان نا ممکن نشده و به سادگی می توانید برگردید و آن را به روش دیگری حل کنید این امر باعث می شود تا علاوه بر بالابردن ارزش تکرار، مایل باشید تا با امتحان کرد همه ی عروسک های ایستگاه های شلوغ قطار یا رستوران های مجلل راه های تازه ای را برای انجام ماموریت ها پیدا کنید. در صورتی که با توجه به جزییات و صبر حوصله و البته خلاقیت دست به بازی کردن Stacking بزنید، می توان گفت بین 7 تا 8 ساعت شما را به خود مشغول خواهد کرد اما اگر با عجله و تنها با قناعت به ساده ترین روش ها اقدام به بازی کنید شاید 4 ساعت هم برای به پایان رساندن بازی کافی باشد. در هر صورت حتی 4 ساعت هم برای یک بازی دانلودی و کم حجم (حدود 1.5 گیگا بایت ) راضی کننده به نظر می رسد.
شاید یکی از معدود نکات منفی بازی را بتوان دوربین بعضا نا کارآمد آن دانست. برخی اوقات پیش می آید که به علت مشکلات دوربین برخی صحنه های خاص بازی را از دست می دهید یا نمی توانید عروسک مورد نظراتان را پیدا کنید، حالا به این ها کنترل نسبتا دشوار بازی با ماوس و کیبرد را هم می توان افزود که انتظار می رفت با توجه به فاصله ی انتشار نسخه ی PC با سایر پلتفرم ها این مشکل مرتفع شده باشد البته در صورت در اختیار داشتن یک گیم پد مناسب این مشکلات به هیچ وجه به وجود نخواهند آمد.


Stacking از لحاظ بصری و شنیداری هم یک تجربه ی خاص و دلنشین است، اکثر داستان بازی در قالب cutscene هایی به سبک فیلم های صامت با تم sepia و البته یک موسیقی فوق العاده شنیدنی Piano به صورت متنی روایت می شود.
طراحی هنرمندانه ی محیط های بازی و البته طراحی استادانه ی شخصیت هایی که تنها کمرشان تکان می خورد! (اما به طرز عجیبی با آن ها رابطه برقرا خواهید کرد) همه نشان از مهارت حیرت انگیز طراحان زبر دست Double Fine دارند. رنگ بندی، طراحی پرجزییات و دقیق محیط، شخصیت های پر جزییات که علی رغم تعدادشان بسیار متنوع طراحی شده اند عواملی هستند که موجب می شوند بازی در القای حس تضاد طبقاتی و ظلم موجود در جامعه ی خود به خوبی عمل کند.
در این میان موسیقی بی نقص بازی که با تم غالب Piano ساخته شده است، به خوبی احساسات شما را در این Tragedy به یاد ماندنی تحریک خواهند کرد. توانایی عالی موسیقی متن بازی در القای حس پیروزی و در نقطه ی مقابل شکست و نا امیدی همه باعث می شوند تا Stacking در این بخش چیزی کم از یک شاهکار نداشته باشد.
در انتها می توان گفت گرچه Stacking در قامت یک بازی دانلودی عرضه شده است اما اثر بسیار گرانبها و ارزشمندی است که نظیرش را در بحبوحه ی آثار اکشن کمتر می توان یافت.,Schafer علی رغم اینکه در سال های اخیرتوسط سلایق مضمحل شده ی گیمرها در مواجه با شاهکاری مثل Psychonauts یا اثر نوآورانه ای چون Brutal Legends تحویل گرفته نشده است اما بازهم نشان داد معدن بی انتهای خلاقیتش هنوز به اتمام نرسیده است و می تواند عنوان خاص و دلپذیری چون Stacking را به ما هدیه کند.
Stacking گرچه یک بازی با ظاهری ساده است اما در بطنش با چنان ظرافتی یک تراژدی غمناک که بعضی وقت ها از خنده روده برتان خواهد کرد! را روایت می کند که نظیرش را به این زودی ها نخواهید یافت.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
طراحی هنری بی نظیر
اتمسفر خاص و گیرا
پازل های جذاب
روش های مختلف برای حل معما ها
نحوه ی جذاب روایت داستان
نقاط ضعف:

مشکلات دوربین

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن