ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Skully

  1. بازی Skully جدیدترین ساخته ی استودیوی Finish Line Games است که توسط  Modus Games در سبک پلتفرمر برای کنسول‌های و کامپیوتر های شخصی منتشر شده است. ماجرای بازی از این قرار است که شخصیت ما در بازی جمجمه‌ی با نکمی است که توسط نیروی جادویی در جزیره به زندگی برگشته است و به طور غریضی توانایی تبدیل شدن به 3 حالت را دارد و از این طریق به ماجراجویی در جزیره ی اسرار آمیز می‌پردازد. داستان بازی توسط کات سین های از پیش ساخته شده روایت می شود و از صدا گذاری خوب و تصویر برداری هنری برخوردار است. طنز بازی جز نقاط قوت آن محسوب می‌شود که در طول بازی به خوبی قابل لمس است.

skully 1

گیم پلی اسکالی در سبک پلتفرم و معمایی است. ما در نقش جمجمه با غلطیدن در جزیره به حرکت در می آییم و با پرش ، چسبندگی و … به ماجراجویی در جزیره می پردازیم. پیش از بررسی گیم‌پلی و دیگر بخش‌ها باید به صورت خلاصه کمی در مورد گیم‌پلی توضیح بدهیم. همانطور که گفتیم این جمجمه توانایی تبدیل شدن به 3 حالت را دارا است که با نزدیک شدن به گودال های گل سیاه رنگ می تواند به فرمهای دیگر تبدیل شود. این گودال ها نقش چک پوینت را هم برعهده دارند و همچنین به اصطلاح جان اسکالی رو هم پر می کنند.همچنین از این گودال گل برای تبدیل  کردن تمام فرمهای اسکالی به حالت اولیه هم می توان استفاده کرد.

3 حالاتی که اسکالی می تواند به آنها تبدیل شود شامل:

1- حالت گنده و پر زور که برای ضربه زدن به دشمنان توسط دست یا ضرباتی که حالتی به شکل موج شوک دار را دارا است و گاهی برای حل معماهایی که نیاز به تخریب دارند  مانند: شکستن دیوارها ، سنگ‌های بزرگ و پل‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

2- حالت دومی که می توان به آن تبدیل شد حالت سرعتی است که برای گذر کردن از بین شکاف های زمینی و پیش رو بسیار کار آمد است. همچنین برای گشت و گذار سریع بین مناطق مختلف جزیره هم بسیار مناسب است. به این دلیل این حالت را سرعتی نامیدیم که بسیار سریع و چابک است. البته بیشتر از اینکه از دویدن این فرم سود ببریم جادوی آن سودمند است. زیرا کنترل جالبی ندارد و زاوایه ی دوربین هم گاهی آزار دهنده.از جادوی این حالت برای حرکت دادن بعضی سکو ها می توان استفاده کرد.

3- حالت دابل جامپ که توانایی پرش به ارتفاعات بالاتری را دارا است.این فرم توانایی جا به جایی سکوها به سمت بالا و پایین را هم دارا است.

skully 2
Skully_20200804224903

هنگامی که شما تبدیل به یک فرم شده اید بدون اینکه جادوی آن فرم از بین برود می توانید به 2 فرم دیگر هم تبدیل بشوید.یعنی برای حل بعضی از معماها به هر سه فرم و استفاده از آن‌ها نیاز دارید. اسکالی می تواند از یک فرم خارج شده و به فرم اصلی خود بازگشته و به کمک گودال گل به فرم دلخواه خود تبدیل شود. در تبدیل شدن به این فرم‌ها ، یکی از آزار دهنده ترین مشکلات بازی مشخص می‌شود : مشکل دوربین ! مشکلی که خیلی بازیکن را به اشتباه می‌اندازد زیرا زاویه دید خوبی نمی دهد و از آن بدتر اینکه در ازای اشتباهی کوچک باید از اول چک پوینت آن قسمت را دوباره شروع کنیم که این روند گاهی خون شما را به جوش می‌آورد! در حقیقت بیشترین ضربه را بازی از دوربین می‌خورد و می‌توان مدعی شد که اگر بازی از دوربین مناسبی بهره می‌برد مخشصا تفاوت زیادی در تجربه نهایی حاصل می‌کرد و قطعا متوسط نمرات و اقبال از بازی هم مشخصا بالاتر بود.

بعد از مردن و شروع از چک پوینت جدید تمام کالکتیبل‌های جمع آوری شده هم از دست می رود و دیگر رغبتی برای جمع آوری آن‌ها نمی ماند و بازیکن بیشتر ترجیح می دهد خط داستانی بازی را رو به جلو دنبال کند. بازی با اینکه به شدت بانمک است ولی گاهی به شدت هم می تواند اعصاب خرد کن شود! متاسفانه بازی از لول دیزاین خوبی بهره نبرده و به یاری زاویه دوربین و چک پوینت‌ها آزار دهند ، شما را از ادامه دادن اسکالی منصرف می‌کند. مبنای گیم پلی بازی بر روی قوانین فیزیک است. با اینکه فیزیک بازی در مجموع خوب است ولی متاسفانه گاهی قوانین فیزیک درست در آن اعمال نشده و بازی مسیر جداگانه‌ای را طی می‌کند.

Skully 3
Skully_20200805013312

اسکالی معماهای گوناگونی را دارا است که نقطه ی قوت آن به حساب می‌آید ولی متاسفانه کیفیت معماها بالا پایین زیادی دارد. بعضی به شدت لذت بخش و برخی دیگر آزار دهنده است که می تواند موجب دلزدگی بشود. این بازی از 18 چپتر تشکیل شده است که برای به اتمام رساندن آن زمانی حدود 10 الی 15 ساعت نیاز است.حال با توجه به مهارت بازیکن و علاقه‌مندی او به جمع آوری کالکتیبل ها می تواند زمان بیشتری شما را مشغول به بازی کردن نگه دارد. اسکالی از محیط زیبایی برخوردار است و گرافیک خوش رنگ و لعابی دارد ولی حقیقتا گرافیک آن برای عنوانی که سال 2020 عرضه شده ؛ کمی کهنه است. البته از بعد هنری با عنوان استانداردی روبرو هستیم مخصوصا  رنگ بندی دلچسب و محیط‌های زیبایی که سبب می‌شوند مشکلات فنی کمتر به چشم بیایند. در مورد موسیقی هم باید گفت موسیقی بازی آرامش بخش ، دوست داشتنی و هماهنگ با محیط بازی است ولی متاسفانه پس از مدتی تکراری می شود.

نتیجه گیری : 

در کل بازی برای افراد به شدت علاقه مند به سبک پلتفرمر و صد البته در سنین پایینتر! طراحی شده است و می تواند موجب سرگرمی این دوستان شود در غیر این صورت با بازی نکردن اسکالی چیزی را از دست نمی دهیم مخصوصا با قیمتی که برای بازی تعیین شده که یک برای برای این مدل بازی و این میزان از کانتنت مشخصا زیاد است.

امتیاز بازی‌سنتر - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
 طراحی متنوع و زیبای محیط های بازی
 با نمک بودن شخصیت های بازی 
 پازل های متنوع و گاهی تفکر آمیز
 داستان و روایتی مناسب برای این سبک
نقاط ضعف:
 خسته کننده بودن بازی
سختی بی مورد برای این سبک با توجه به طراحی کژوال آن
کنترل  آزار دهنده مخصوصا هنگام تبدیل به فرم‌ها
 زاویه دوربین آزار دهنده که موجب سختی بازی شده است و بیشترین آسیب را به آن وارد کرده 
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

R.I.P

Front-End Developer

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا