بررسی

بررسی بازی Shank 2

Shank 2 در برخی موارد نسبت به نسخه ی قبل پیشرفت قابل توجهی داشته است اما برخی مشکلات نظیر کمبود پازل ها و مراحل پلتفرمینگ و نیز تکرار بیش از حد عناصر جذاب قبلی مانع از آن می شوند تا Shank 2 در حد و اندازه های یک عنوان قوی ظاهر شود.

Shank را می توان یکی از دوست داشتنی ترین عناوین دو بعدی نسل حاضر دانست ، عنوانی که مبارزات خونین و سریعش به همراه جلوه های بصری زیبای دو بعدیش آن را به تجربه ای دلپذیر تبدیل می کرد.
حال ادامه ی عنوان نخست پیش روی ماست، Shank 2 در برخی موارد نسبت به نسخه ی قبل پیشرفت قابل توجهی داشته است اما برخی مشکلات نظیر کمبود پازل ها و مراحل پلتفرمینگ و نیز تکرار بیش از حد عناصر جذاب قبلی مانع از آن می شوند تا Shank 2 در حد و اندازه های یک عنوان قوی ظاهر شود.
داستان بازی همان تم بارها استفاده شده ای است که از B-Movie های متعدد تا آثار کسی مثل Tarantino بارها شاهد آن بوده ایم ، Shank در حال طی کردن تعطیلات لذت بخش خود در آمریکای جنوبی است و هیچ چیز نمی تواند مانع لذت بردن او شود! اما ماجرا به همین سادگی ادامه پیدا نمی کند، یک رژیم دیکتاتوری مقتدر و خشن که مدت هاست در پی سلطه ی کامل بر منطقه است طی یک حادثه یکی از دوستان قدیمی قهرمان ما را به اسارت می گیرد و اینجاست که قهرمان خشن برای رهایی دوست خویش سفر دور و درازی به بنادر ، سواحل ،جنگل ها و … آغاز می کند ، با گانگسترها و وحشیان آمازونی می جنگد روسای بد ذات آن ها را از پای در می آورد و ادامه ی ماجرا…
داستان بازی تقریبا همین چیزی است که در بالا ذکر شد و سایر اتفاقات و پیچش های جزیی داستان در طول بازی تنها بهانه هایی است تا حال و هوای شما را تغییر دهند البته باید اذعان کرد برای عنوانی این چنین و در این سبک این داستان سطحی نقطه ی ضعف بزرگی به شمار نمی رود.

Shank 2 همچنان یک اثر بسیار چشم نواز است به طوری که ممکن است در طول بازی و در میان مبارزات پر زد و خورد آن ناگهان محو پس زمینه های زیبا و پرجزییات بازی شوید، گرافیک دو بعدی بازی و دقت قابل توجه آن به جزییات ، رنگ بندی مناسب و مدل سازی بی نقص شخصیت ها از عواملی است که باعث می شود تا Shank 2 از اثر پیشین پا را فراتر گذاشته و به یکی از بهترین آثار از لحاظ بصری در میان هم سبکان خود تبدیل شود .
هسته ی گیم پلی بازی تقریبا از عنوان پیشین به این اثر منتقل شده است و تغییرات چندانی را به خود ندیده است همچنان ضربات سهمگین ، ضربات سریع و کم اثر تر و نیز حملات دور برد به همراه پرش ها و جا خالی دادن های متعدد هسته ی اصلی گیم پلی بازی را تشکیل می دهند در این بین افزایش کیفیت کنترل بازی و واکنش پذیری بهتر بازی نسبت به تصمیمات شما باعث می شود تا مبارزات دقیق تر و لذت بخش تر از قبل شوند. جایگزینی سیستم بلاک بازی قبل با یک سیستم پیشرفته تر متشکل از جاخالی دادن و دفاع مبارزات را جذاب تر و تعاملی تر از پیش کرده است.
البته هنوز هم شاهد برخی مشکلات در هنگام مبارزات شلوغ و پر زد و خورد نظیر جاخالی دادن های ناموفق که شما را درست در معرض ضربات سایر دشمنان قرار می دهند هستیم.
یکی از اصلی ترین تغییرات گیم پلی بازی نسبت به قبل تنوع بیشتر اسلحه ها و البته سیستم عجیب انتخاب و استفاده از آن ها در بازی است.
در ابتدای هر مرحله شما قادر خواهید بود تا دست به انتخاب اسلحه ی مورد نظر خود از میان تعداد محدودی سلاح بزنید اسلحه هایی که بیشتر آن ها نظیر اره برقی ، شاتگان را در عنوان پیشین نیز دیده ایم اما تغییر اصلی در تنوع مطلوب اسلحه های دشمنان است با کشتن هر یک از دشمنان شما قادر خواهید تا با برداشتن سلاحش به استفاده از آن بپردازید تنوع قابل قبول این سلاح ها که طیف وسیعی از سلاح آتش پراکن تا مینی گان را شامل می شود باعث افزایش جذابیت مبارزات می شودهمچنین سیستم ارتقا سلاح ها نیز باعث می شود تا به امتحان کردن روش های مختلفی برای استفاده از سلاح های خود بپردازید اما مشکل اصلی اینجاست که مدت زمان استفاده ی شما از این سلاح ها محدود بوده و پس از مدتی غیر قابل استفاده می شوند و نیز امکان مجهز شدن به آن ها در ابتدای مراحل نیست، این امر باعث می شود تا شما نتوانید استراتژی دلخواه خود را برای مبارزه با شکل های مختلف دشمنان اتخاذ کنید به طور مثال هنگامی که با اشخاص سپر به دستی روبرو می شوید که از بین بردن آنان با سلاح آتش افکن آسان خواهد بود به این سلاح دسترسی ندارید و مجبورید با سایر سلاح ها و به سختی با آن ها به مبارزه بپردازید.در کل می توان گفت این شکل عجیب انتخاب سلاح به طرز قابل ملاحظه ای از هدفمند کردن مبارزات در Shank 2 کاسته است.

مبارزه با غول ها و دشمنان نیرومند تر نیز در بازی و در پایان مراحل به تعداد مناسبی وجود دارد اما شباهت انکار ناپذیر برخی غول ها و روش کشتن آن ها به بازی نخست باعث می شود تا از ارزش های بازی در این بخش کاسته شود.
مانند بازی نخست مراحل پلتفرمینگ از اجزا مهم روند بازی به شمار می روند ، مراحلی نظیر پرش های متعدد ، استفاده از قلاب برای آویزان شدن به لبه ها اما کمبود این مراحل و البته کاسته شدن از کیفیت این بخش از بازی گرچه باعث می شود تا Shank 2 بیشتر به یک اکشن ناب نزدیک شود اما سبب می شود تا تنوع و گوناگونی ای که در مراحل Shank باعث می شود پس از مبارزات متعدد به استراحت کوتاهی بپردازید در این عنوان به شدت کمرنگ شده اند.
علاوه بر بخش داستانی بازی که مدت زمان مناسبی شما را به ود مشغول خواهد کرد Shank 2 از یک co-op Survival mode نسبتا قوی نیز بهره می برد که باید با کمک دوستان خود در برابر امواج بی پایان دشمنان به مقاومت بپردازید وجود تعدد مناسبی کارکتر قابل آزاد سازی باعث می شود تا شما ساعات زیادی را صرف بازی کردن این بخش با دوستان خود کنید البته کمبود ماد های مختلف برای بخش آنلاین باعث می شود تا نتوان از Shank 2 به عنوان یک اثر چند نفره ی برجسته یاد کرد.

در پایان می توان گفت Klei Entertainment تلاش خود را برای بهبود همه جانبه ی Shank انجام داده است امری که در مواردی چون سیستم مبارزات و نیز اضافه شدن قابلیت های بازی کردن چند نفره قابل مشاهد است اما مواردی چون گیم پلی یکنواخت ، خط داستانی ضعیف و بالانس نبودن مبارزه با دشمنان باعث می شوند تا نتوان Shank 2 را یک دنباله ی کاملا موفق بر اثر قبلی دانست.
اما مهمتر از همه آنکه مواردی که باعث می شد تا Shank یک عنوان خاص و بدیع به نظر برسد دیگر در Shank 2 تازه و نو نیستند و بسیاری از موارد اتفاق می افتد که شما احساس کنید در حال تجربه ی عنوان نخست هستید.
در نهایت می توان Shank 2 را یک اثر چشم نواز و جذاب در ژانر 2D Action دانست اما تکرار بیش از حد عناصر بازی نخست باعث می شود تا نتوان آن را یک شاهکار و عنوان کم نقص توصیف کرد.

مجموع امتیاز - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
جلوه های بصری زیبا و سطح بالا
خونین مثل قبل
نقاط ضعف:
بیش از حد شبیه بازی نخست
گیم پلی یکنواخت
نا امید کردن منتظران بازی !

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.