ایکس باکس وانبررسی بازی‌ ها

بررسی بازی Saints Row: Gat out of hell

جهنم؛ دنیایی که انسان‌های گناه‌کار پس از مرگ به آن‌جا خواهند رفت تا سزای اعمال و کار‌های بد خود را ببیند. جمله‌ای کوتاه که تقریبا تعریف کاملی از جهنم را بیان می‌کند. از تعریف جهنم که بگذریم، اصولا بازی‌های مختلفی بر اساس آن ساخته شده‌اند. از معروف‌ترین بازی‌های ساخته شده بر اساس جهنم و فضای آن می‌توان به Dante’s Inferno و Diablo اشاره کرد. اکثر این بازی‌ها، در یک بخش مشترک هستند و آن هم به تصویر کشیدن فضایی تاریک، سوزان و سرشار از ناامیدی است. اما چه استودیویی می‌تواند سنت شکنی کرده و تصویر متفات از جهنم را به تصویر بکشد؟ جواب این جاست، استودیو volition ؛ سازندگان سریSaints Row که قبلا به ما نشان دادند، چگونه می‌توان یک عنوان جهان‌باز با دنیایی عجیب و متفاوت که نمونه آن‌ را در هیچ کجا نمی‌توان یافت خلق کرد. این بار آن‌ها دست بر روی جهنم گذاشته‌اند و دنیای ساختگی و دیوانه‌وار خود را به جهنم منتقل کرده‌اند.

احتمالا اگر اخبار مرتبط با Saints Row: Gat out of Hell را دنبال کرده باشید، این را می‌دانید که این عنوان یک DLC مستقل برای شماره چهارم Saints Row است. به همین دلیل وقایع داستانی بازی پس از پایان شماره چهارم اتفاق می‌افتد. در حالی که به نظر می‌رسد همه چیز در دنیا بازی، یعنی شهر Steelport به خوبی و خوشی در حال گذر است، در آن سوی جهنم، شیطان تصمیم می‌گیرد دختر خود را به خانه بخت بفرستد و برای همین دنبال یک فرد مناسب برای ازدواج با دختر خودش می گردد و چه کسی بهتر از رییس جمهور Steelport! به همین دلیل شیطان با ایجاد یک تلپورت موفق می‌شود، رییس جمهور Steelport را به جهنم منتقل، و او را برای ازدواج با دختر خودش آماده کند. در همین حال دوستان همیشگی رییس جمهور هم بیکار نبوده و خود را با یک تلپورت دیگر وارد جهنم می‌کنند تا یار و یاور همیشگی یا به اصلاح Homie و رییس جمهور Steelport را نجات داده و با شیطان در این راه مقابله کنند. با این که داستان بازی در شروع آن جالب به نظر می‌رسد اما به سرعت تمام شده و هیچ نکته خاصی را در خود جای نداده‌است.بسته الحاقی بازی تنها شامل 12 ماموریت می‌شود که نیمی از آن‌ها به ماموریت‌های فرعی داخل شهر اختصاص داده شده‌اند. در طول بازی با شخصیت‌های مختلفی روبه رو خواهید شد که بعضی از آن‌ها شخصیت‌های نام آشنای شماره‌های قبلی هستند که اکنون به جهنم آمده‌اند و گروهی هم شخصیت‌های جدیدی هستند که هر کدام به شما تعدادی ماموریت می‌دهند. در کل، بخش داستانی بازی آن چیزی نیست که از یک عنوان جهان باز انتظار می‌رود.

بر خلاف شماره‌های قبلی که در شروع بازی وظیفه ساخت شخصیت اصلی بر عهده بازیکنان بود، این بار شما باید از بین Johnny Gat یا Kinzie Kensington (دو شخصیت نام آشنا سری) یکی را انتخاب کرده و پا به جهنم بگذارید. در طول بازی هم به شما این دسترسی داده خواهد شد تا هر موقع که خواستید، شخصیت خود را عوض کنید. هر چند Johnny Gat و Kinzie شخصیت‌های جالب و دوست داشتنی‌ای برای طرفداران سری هستند اما مطمئنا یکی از جذابیت های سری Saints Row ساخت شخصیت و استفاده از taunt های مختلف برای آن‌ها بازی بود. در این بسته الحاقی هیچ خبری از taunt نیست و سازندگان بازی با این تصمیم خود، نیمی از لذت بخشCo-Op بازی را از بین برده‌اند. مثل شماره چهارم که قدرت‌های فرابشری به آن اضافه شده بود، این بار هم این قدرت‌ها در این شماره حضور دارند. قدرت‌هایی مثل پرواز کردن، دویدن با سرعت بسیار بالا، منجمد کردن دشمنان و… . حتما به یاد دارید که زمان عرضه شماره چهارم بسیاری از طرفداران بازی به وجود این قدرت‌ها در بازی انتقاد کرده بودند؛ همانند نگارنده این مطلب و البته گروهی هم طرفدار وجود قدرت‌های فرابشری در بازی بودند. اما دلیل این انتقاد‌ها چه بود؟ یکی از جذابیت‌های سه شماره اول رانندگی و گیم‌پلی بالانس آن بود. به صورتی که در طول بازی هیچ‌وقت این احساس را نمی کردید، که با یک موجود غیر انسان طرف هستید. اما در شماره چهارم، اضافه شدن این قدرت‌ها باعث شد که رانندگی کردن در بازی به طور کامل نادیده گرفته شود و کمتر پیش می‌آمد که از ماشین برای گردش در شهر استفاده کنیم. در همین حال این قدرت‌ها باعث قوی کردن بیش از حد شخصیت بازی شده بود، به صورتی که به راحتی شما می‌توانستید با یک لشکر مبارزه کنید و در آخر با سلامتی کامل، جنگ را خاتمه دهید. در این بسته الحاقی هم مثل گذشته، سازندگان روند شماره چهارم را در پیش گرفته‌اند و متاسفانه بعد از چند ساعت شخصیت شما تبدیل به موجودی نامیرا با اسلحه و سلامتی نامحدود خواهد شد. یکی از جذابیت‌های همیشگی سری Saints Row لیست کامل و عجیب و غریب اسلحه‌های آن است. در این شماره هم چند عدد سلاح جدید به بازی اضافه شده که مثل همیشه جالب از کار در آمده‌اند. از جمله می توان به یک مبل راحتی اشاره کرد که دارای یک رگبار و موشک انداز است و شما می توانید با استفاده از آن در شهر حرکت کرده و دشمنان و ساکنان جهنم را نابود سازید.

محیط جهنم بر خلاف آن تصویری که احتمالا اکثر شما در ذهن دارید، نیست و کاملا متفاوت است. در جهنم با شهری طرف هستیم، که در آن همه چیز وجود دارد، از سالن رقص گرفته تا اسلحه فروشی. به جای دریا مواد مذاب اطراف جهنم را پر کرده‌است. ساکنان آن مردمانی سوخته شده هستند، انسان‌هایی که تمامشان شبیه یک دیگر بوده و حتی لباس هم بر تن سوخته خود ندارند تا بتوان آن‌ها را از یک دیگر تشخیص داد. این جهنم توسط شیطان و دارو دسته او حکومت می‌شود. به همین دلیل گروهی از شیاطین با ماشین‌های خود نقش پلیس را در شهر ایفا می‌کنند. گروهی از آن‌ها با ماشین در شهر گشت می‌زنند، گروهی پرواز می‌کنند و گروهی هم در پایگاه هایی در سطح شهر مستقر هستند. جالب است بدانید همانند شماره‌های قبلی، بازی درجه زیاد شدن پلیس ها را دارد و اگر در شهر زیاد شلوغ کاری کنید، شیاطین با تانک و غول به سراغ شما می‌آیند. وسعت جهنم تقریبا اندازه نیمی از شهر شماره قبلی بازی است و با توجه به DLC بودن آن، از وسعت مناسبی بر خوردار است. همانند شماره‌های قبلی تعداد بسیار زیادی ماموریت‌های فرعی برای بازی در نظر گرفته شده‌است. مثل نابود سازی شهر، بر خورد با وسایل نقلیه، از بین بردن تعدادی زیادی از دشمن‌ها و.

در بخش بصری یا همان بحث گرافیک بازی، با عنوانی ضعیف بر روی کنسول‌های نسل هشتم طرف هستیم. با این که بیش از یک سال است که از عرضه کنسول‌های نسل هشتمی Xbox One و PS4 می‌گذرد، اما به نظر می‌رسد سازندگان بازی در همان نسل قبل مانده‌اند و هیچ تغییر خاصی در بازی نسبت به نسخه نسل هفتمی آن دیده نمی‌شود؛ چه بسا نسخه‌های کنسول‌های نسل هشتمی از افت فریم هم رنج می‌برند و در اکثر مواقع، افت فریم کاملا حس می‌شود. نکته‌ای که شاید برای دارندگان کنسول Xbox One جالب به نظر برسد، استفاده از فرامین صوتی به وسیله کینکت در بازی است. در حالی که مدت زیادی بود، شاهد استفاده نکردن بازی‌های مختلف از کینکت بودیم. اما این‌بار سازندگان بازی از کینکت استفاده کرده‌اند و تقریبا شما این قابلیت را خواهید داشت تا تمام دستور‌های مربوط به بازی را با استفاده از فرامین صوتی، در بازی ایجاد کنید. بخش صداپیشگی شخصیت‌های Saints Row همیشه یکی از نقاط قوت آن است. در این DLC هم سازندگان بازی کار خود را به خوبی انجام داده‌اند و لحضات مختلفی در طول بازی با دیالوگ‌های جالب خود، باعث ایجاد لبخند بر روی لب‌های شما خواهند شد. شیطان، دخترش و شخصیت‌های گناه کار حاظر در جهنم هم به خوبی کار خود را در بخش صدا پیشگی انجام داده‌اند و باعث ایجاد فضایی جالب یا به اصطلاح فان در جهنم شده‌اند.

نتیجه گیری: Gat Out Of Hell را می‌توان DLC کوتاه، معمولی از لحاظ ارزشی و بدون هیچ تفاوت بزرگی نسبت به شماره چهارم آن دانست. همچنان وجود قدرت‌های فرابشری در بازی باعث شده تا بخش رانندگی به صورت کامل بدون استفاده باقی بماند. حذف کردن taunt ها یکی دیگر از اشتباهات سازندگان بازی است. در بخش بصری هم بازی هیچ حرفی برای گفتن ندارد و البته با مشکلات افت فریم هم دست و پنجه نرم می‌کند. البته وجود سلاح‌های مختلف، شخصیت‌های دوست داشتنی سری و دنیای عجیب و غریب Saints Row شاید تنها دلیلی باشد که باعث شود این DLC که در کمتر از 3 ساعت بخش داستانی آن به پایان می رسد را تجربه کنید. البته با احتساب ماموریت‌های فرعی زمان کامل کردن بازی تا 7 ساعت افزایش پیدا می‌کند.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
جهنم و دنیای عجیب آن
بازی در نقش محبوب ترین شخصیت های سری

نقاط ضعف:
کوتاه
گرافیک ضعیف بر روی کنسول های نسل هشتم
افت فریم

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.