ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترگوگل استیدیانینتندو سوییچ

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make & Break

نامتعارف

جدید ترین نسخه از سری بازی ROCK OF AGES یعنی ROCK OF AGES 3: MAKE & BREAK  بازگشته است . بازی ای نا متعارف و با نگاهی به سبک سوررئالیسم دوباره پا به دنیای صنعت گیم گذاشته که ذهن گیمر را در حین تجربه بازی درگیر خود میکند . استودیوی شیلیایی ACE Team که در این حیطه توانایی بالایی داشته و با خلق فضای خاص این بازی که وجود آورده اند. آن‌ها ما را به دنیای عجیب و غریب عنوانی برده‌اند که زیر پوسته های هنری-اجتماعیِ و فرا واقع گرایانه ای را درون یک بازی مفرح و طنز گونه در هم تنیده است  . با هم به این دنیای گیج کننده و در عین حال مفرح سفر میکنیم تا ببینیم تیم سازنده چگونه این بازی را برای ما ساخته  است .

بازی Rock of Ages 3: Make & Break از یک کمپین تک نفره و تعداد زیادی حالت چند نفره تشکیل شده است. بخش  کمپین داستانی طولانی و سرگرم کننده است . خط داستانی با سلیقه عالی نوشته شده و شخصیت هایی مانند ژولیوس سزار ( Gaius Iulius Caesar )  امپراطور روم باستان – مونتزوما ( Montezuma ) پادشاه آزتک ها – پولیفموس ( Polyphemus ) از اساطیر یونان باستان  که یک هیولای یک چشم است  و بسیاری از شخصیت های حقیقی تاریخی و اساطیر افسانه ای مشهور دیگر را در خود جای داده است. کات سن های بین مراحل بسیار زیبا طراحی شده اند و سازندگان بازی فضای سوررئالیسم را در کنار طنز انتقادی و اتفاقات مهم سیاسی و تاریخی که در برهه هایی از زمان گذشته را در کنار هم قرار داده اند و از آمیخته تمامی این موارد سبک و سیاق بازی به طرز حیرت آوری دیوانه وار و وهم گونه به خود گرفته است . طراحی دشمنان و همین طور طراحی مراحل و همه و همه چیز به شدت از سبک سوررئالیسم نشات گرفته است .  شما در زمان هایی از بازی که کنترل سنگ را بر عهده دارید به خاطر طراحی عجیب و غریب بازی ذهن شما را به شدت درگیر خود میکند و این آشفتگی ذهنی که به شما وارد شده است در نحوه اجرا و عملکرد گیم پلی شما در زمان هایی از بازی تاثیرات خاص خود را خواهد گذاشت .

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make and Break
در بخش داستانی بازی شما با شخصیت های مشهور تاریخی و سیاسی و اساطیر روبرو میشوید و باید با آن ها به رقابت بپردازید

گیم پلی پایه بازی بر  پایه و بنیان دو بخش تهاجمی و دفاعی استوار است . در بخش تهاجمی شما کنترل یک سنگ غول پیکر را بر عهده دارید و باید از موانع گوناگون گذشته و دشمنان پیش روی خود را از میان برداشته و به قلعه اصلی حمله ور شوید. در ادامه با سنگی که کنترلش را برعهده دارید قلعه را خراب کرده و آن را فتح کنید . طی مراحلی که پشت سر میگذارید سنگ های جدیدتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت . سنگ‌های گوناگون  توانایی ها و قدرت مخصوص به خود را که دارند که هر کدام نکات مثبت و منفی خود را خواهند داشت . به طور مثال سنگ هایی با شکل مکعب که سرعت بالایی ندارند ولی قدرت تخریب پذیری به شدت بالایی دارند و یا برعکس سنگ‌هایی دایره مانند هستند و سرعت بالایی دارند ولی از سرعت قابل قبولی برخوردارد نیستند. به همین سو کنترل هر یک از این نوع سنگ ها چالش های خود را دارد که از این حیث باعث میشود تنوع گیم پلی در این زمینه خوب و قابل قبول باشد.

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make and Break
در طی مراحلی که شما سپری میکنید سنگ های گوناگونی در دسترس شما قرار میگیرد که هر کدام از آن ها ویژگی و قدرت مربوط به دارند و همین طور نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند و با توجه به طراحی مراحلی که پیش روی شما قرار میگیرد شما باید سنگی را انتخاب کنید که با جریان گیم پلی آن مرحله مربوطه سازگاری بیشتری داشته باشد

حال در بخش گیم پلی دفاعی باید از تمامی ابزار هایی که در اختیار دارید را با استراتژی و جای گذاری به موقع و درست و در جهت نابودی سنگ هایی که برای نابودی قلعه شما فرستاده میشوند استفاده کنید. منجنیق – برج دیده بانی – فیل های غول پیکر و همین طور بسیاری از ابزار های دفاعی دیگر که در طول پشت سر گذاشتن مراحل در اختیار شما قرار میگیرد. انتخاب و جایگیری درست آن‌ها میتواند باعث شود که از هجوم سنگ های دشمن به قلعه شما جلوگیری کنید . همین طور باید گفت در بازی باید با ایجاد پایگاه هایی برای استخراج طلا اقدام کنید که با به دست آوری طلا در بازی بتوانید ابزار های دفاعی گوناگونی را در بازی خریداری کنید تا توان نظامی خود را در بازی گسترش دهید و اقدام به بازسازی نیروی دفاعی خود در جهت مقابله با دشمن کنید . از نکات منفی بخش دفاعی باید به این نکته اشاره کرد که وقتی کنترل بازی در این بخش رو بر عهده دارید بعد از مدتی برای شما خسته کننده میشود و مکانیزم گیم پلی این بخش دچار نوساناتی است.

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make and Break
با توجه به طی کردن مراحل بازی رفته رفته ابزار های بسیار متنوع و زیادی در دسترس شما قرار میگیرد و در سبک تهاجمی و همین طور دفاعی ابزار های مخصوص به هر کدام از این بخش ها برای شما در اختیار قرار میگیرد

موتور گرافیکی که بازی از آن بهره میبرد موتور گرافیکی مشهور و قدرتمند Unreal Engine 4 است . موتور گرافیکی که آزادی عمل بسیار زیادی در ارائه سبک گرافیکی که سازنده در نظر گرفته را دارد . حال میخواهد بازی با سبک گرافیک واقع گرایانه باشد یا سبکی فانتزی و یا این که موتور گرافیکی در خدمت یک سبک خاص و منحصر به فرد در دنیای عجیب و غریب ROCK OF AGES 3: MAKE & BREAK باشد . سازندگان برای ارائه آن چیزی که در نظر دارند از گرافیکی آب رنگ گونه استفاده کرده اند و همه چیز بازی بر اساس سبک سوررئالیسم طراحی و توسعه داده شده است . طراحی ها همگی غالب بی نظمی و هیجان‌نمایی انتزاعی با خود دارند و همین طور کیفیت بافت ها در بازی در سطحی متوسط قرارد دارد . به صورت کلی گرافیکی بازی بیشتر از آن که بخواهد از لحاظ افکت های گرافیکی شما را تحت تاثیر خود قرار بدهد ، با طراحی محیطی و دنیای عجیب و غریب بازی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. متاسفانه در زمان هایی از بازی شاهد افت فرم خواهیم بود که البته گه گداری این مشکل به چشم میخورد .

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make and Break
در بخش داستانی بازی شما میتوانید با کشتی خود به مناطق مختلف سفر کنید و مرحله خود را انتخاب کنید و با داشتان ستاره های بیشتر میتوانید مراحل بیشتری را آنلاک کنید و قفل آن را باز کنید تا به بازی کردن بپردازید

موسیقی بازی باز هم همین داستان را به همراه خود دارد . موسیقی های بازی بر گرفته از موسیقی های معروف دنیای موزیک است ولی در کنارش جنبه طنز گونه بازی هم با آن آمیخته شده و حتی سازندگان در این زمینه هم تلاش کرده اند که همه چیز خاص و منحصر به فرد به نظر برسد . صدا گذاری بر روی سطج اشیا هم قابل قبول است و صدا گذاری بازی نمره خوبی به همراه خود دارد . البته ای کاش موسیقی های بیشتر و متنوع تری برای مراحل گوناگون بازی در نظر گرفته میشد .

بخش مولتی پلیر بازی هم ارزش بسیار بالایی دارد . شما با دیگر گیمر های سراسر جهان برای فتح قلعه یکدیگر به جدال میپردازید و چالش های بسیار جذابی جلوی پای شما قرار میگیرد . استراتژی مناسب و سرعت عمل و هوش بالای شما میتوانید گستره امپراطور دنیای پیرامون این بازی وسعت ببخشد . همین طور بازی قابلیت بسیار جذاب ایجاد کردن نقشه های طراحی مراحل را دارد و شما میتوانید با ادیتوری ( Map Editor ) که سازندگان برای شما در نظر گرفته اند مراحل بازی را طراحی کنید . همین طور در بخش انجمنی که بازی برای شما تدارک دیده و در خود بازی تعبیه شده شما میتوانید مراحلی که دیگر گیمر های سراسر جهان طراحی کرده اند مراحل ساخته شده آن ها را دانلود کنید و این قابلیت بسیار جذاب و مثبت میتواند تجربه گیم پلی بازی را در زمان طولانی غنی تر و پر بار تر کند .

بررسی بازی Rock of Ages 3: Make and Break
بازی دارای قابلیت مپ ادیتور است و شما میتوانید با استفاده از این ویژگی به ساخت نقشه از بازی روی بیاورید و همین طور توانایی اشتراک گذاری طراحی مراحل خود با گیمر های سراسر جهان را دارید و حتی ساخته های نقشه های گیمر های دیگر از نقاط مختلف جهان را هم دانلود کنید و به بازی کردن بپردازید

سخن پایانی

بازی ROCK OF AGES 3: MAKE & BREAK دنیای خاص و منحصر به فرد خود را دارد . تجربه کلی بازی در عین حال که مفرح و لذت بخش است در کنارش این دنیای عجیب و خاصی هم که سازندگان برای شما طراحی کرده اند قابل تامل و جای فکر بسیاری با خود به همراه داشته باشد . سوررئالیسم و هیجان‌نمایی انتزاعی دو رکن اساسی سبک و سیاق این بازی در لایه های زیرین این بازی قرار میگیرند و در کنارش یک گیم پلی سرگرم کننده و چالش برانگیز و صد البته مفرح چاشنی این دنیای دیوانه وار و طنز آلود شده است .

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی منحصر به فرد
نامتعارف بودن و دنیای عجیب و غریب بازی
بخش داستانی جذاب
قابلیت مپ ادیتور
نقاط ضعف:
افت فرم در زمان هایی از بازی آزار دهنده است
تجربه بخش گیم پلی دفاعی بازی بعد از مدتی کمی خسته کننده میشود
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.