بررسیپلی استیشن 4

نقد و بررسی WWE 2K18

در حال حاظر چند روزی از انتشار «WWE 2K18» می‌گذرد و ما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین طرفداران این سری بازی‌ و البته مسابقات رسمی در دنیای واقعی، موفق به تجربه این عنوان نسبتا بهبود یافته نسبت به نسخه‌های قبل شده‌ایم. کمتر کسی در دنیا وجود دارد که نام کشتی کج به گوشش نخورده باشد. مخصوصا ما ایرانی‌ها که تا حرف از کشتی کج می‌شود یاد اسطوره‌های این ورزش نظیر «John Cena»، «Batista»  و «UnderTaker» می‌افتیم. البته غیر از این اسطوره‌ها و مابقی سوپراستاران آن زمان هم نباید کس دیگری را بشناسیم، چرا که از اوایل سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ به بعد، به قدری این ورزش آبکی شد که رویداد « WrestleMania » که بزرگترین رویداد تاریخ این ورزش است را نیز به زور می‌توانیم تحمل کنیم. هر چند ما اینجا نیستیم که این ورزش را تحلیل کنیم، بلکه اینجا هستیم تا بررسی کنیم که نسخه آخر سری بازی کشتی کج، چقدر قابل تحمل است.

از زمانی که بازی را خریداری کرده و درون دستگاه خود می‌گذارید، انتظار برای تجربه اولین مسابقه دست و پای شما را سست می‌کند. مطمئن هستیم اگر تا به الان بازی را تهیه نکرده‌اید، بعد از خواندن مقاله به احتمال زیاد اقدام به تهیه این بازی خواهید کرد، چرا که ما این مژده را برای شما داریم که قبل از نقد بازی به شما اعلام کنیم که این نسخه به ریشه‌های اصلی خود بازگشته و همان حس و حال کشتی کج زمان PlayStation 2 که همیشه حرفش را می‌زنید را به شما منتقل می‌کند. با این تفاوت که تمام حرکات، گرافیک، صداها، طراحی‌ها، موشن‌ها و… به بالاترین حد خود در این نسل رسیده است. WWE2K18 برخلاف آن‌چه که در ابتدا به نظر می‌آید، نسبت به نسخه‌های قبل پیشرفت خوبی داشته، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در این نسخه همه چیز در تضاد با هم است. به عنوان مثال بخش Free_ Roaming به بازی بازگشته و شما در قسمت  My Career (بخشی که شخصیت خود را ساخته و باید پله‌های ترقی را طی کنید که در آینده به عنوان یک سوپراستار درجه یک در کمپانی از شما یاد بشود) با صحنه‌ها و حتی ویژگی‌های جدیدی مانند تعامل با سوپراستاران و حتی مدیران کمپانی برخورد می‌کنید که این امر شما را کاملا به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود ساعت‌ها وقت پای همین بخش صرف کنید. اما وجود برخی چیزهای نسبتا جزئی مثل نبود صدا برای شخصیت‌ها، آزاد نبودن در بعضی از انتخابات در طول بازی، و همچنین اتمام بازی با تمام درخواست‌ها که اگر یکی از این درخواست‌ها را انجام ندهید، همان مسابقه از اول برایتان شروع می‌شود، این بخش را گاهی اعصاب خردکن‌ و خسته کننده خواهد کرد. علاوه بر موارد ذکر شده، Superstars Shake_U  (جایی که در آن کشتی گیران دو بخش شو راو و اسمکداون به صورت قرضی و برای مدتی معلوم بین هم جابه‌جا می‌شوند) و هم‌چنین امکان ایجاد رابطه دوستانه یا دشمنانه با دیگر کشتی‌گیران در پشت صحنه و هم‌چنین استفاده از وسایل مختلف مثل جعبه حمل و نقل، کپسول آتش‌نشانی، میز متحرک و… چیزهایی هستند که شما را در این بخش به وجد می‌آورند و با انجام کارهای ذکر شده، حس دیدن یک شو هفتگی به شما دست می‌دهد
WWE 2K18

جدا از بخش My Career که شما باید یک روند طولانی از داستان بازی را با فراز و نشیب‌هایش طی کنید تا به عنوان قهرمانی برسید و از طرفی کارهایی کنید که یا به نفع هواداران باشد و یا به نفع مدیران کمپانی، قسمت جدید دیگری هم در کنار این بخش در بازی وجود دارد. My Player مدی است که شما با همان شخصیت My Career باید به مبارزات آنلاین تن بدهید. بخشی بسیار پیچیده و حساس و در کنار این موارد بسیار اعصاب خردکن که ادامه ندادن این بخش در شماره‌های آتی را به استودیو سازنده پیشنهاد می‌کنیم! برای استفاده از این بخش شما باید به چند نکته توجه خاصی داشته باشید، یکی این‌که حتما و حتما باید از لحاظ شخصیت و کاراکتر، کاملا بهینه شده و قوی باشید که وسط مسابقه با دیگر کشتی‌گیران که آن‌ها هم بازیکنانی واقعی هستند کم نیاورید. برای اینکه شخصیتی قوی داشته باشید نیاز به VC Point هایی دارید که این امتیازات را شما بعد از به پایان رساندن هر مسابقه چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین دریافت خواهید کرد که به ازای استفاده از آن می‌توانید یا شخصیتتان را قوی‌تر کنید یا این‌که از آن‌ها برای خرید و باز کردن شخصیت‌ها، مدل‌ها و ورزشگاه‌های قدیمی استفاده کنید و یا فقط از آن‌ها جهت خرید Loot Box بهره ببرید. شاید برای شما سوال به وجود آمده باشد که نقش لوت باکس‌ها در این بازی چیست؟ طراحی کاراکتر و شخصیت مورد نظر خارج از بخش My Career و My Player، بسیار گسترده است و دست شما را برای خلق یک سوپراستار بی نقص و عالی باز گذاشته، ولی متاسفانه در این بخش‌ها شما با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو هستید. از مدل‌های مختلف مو و ابرو و ریش گرفته تا حتی جوراب برای شخصیتتان به دو روش قابل باز کردن است، یا با خرج امتیازات که در اکثر مواقع جوابگو نیست، یا با به دست آوردن یا خریداری کردن لوت باکس‌ها که یکی از عذاب‌آورترین و مشکل‌ترین کارها است. اگر قصد خرید لوت باکس را دارید باید این مژده را به شما بدهم که قیمت‌های فضایی لوت باکس‌ها شما را از خرید این آیتم‌ها پشیمان می‌کند و به دست آوردن هر یک از این جعبه‌ها کار بسیار دشواری است. یا باید در بخش داستانی تمام چالش‌ها را به پایان رسانده و بعد در آخر یک لوت باکس کم ارزش به‌دست آورید، یا باید در مسابقات آنلاین شرکت کنید که به دلیل ضعیف بودن سرورها شما با لگ و کندی بسیار زیاد قادر خواهید بود که یک حریف برای خود پیدا کنید. این موارد همه از مشکلات بخش My Career و بخش جدید و افتضاح My Player بوده‌اند که وجودش در بازی هم اضافه است.
WWE 2K18

اما به سراغ قسمت‌های دیگر این عنوان برویم و نگاهی داشته باشیم به این‌که چه چیزی باعث شد تا ما این شماره را یک نسخه مهیج خطاب کنیم. از بخش ساخت شخصیت برایتان گفتیم که خیلی دست شما در طراحی شخصیت‌های مونث و مذکر باز گذاشته و به قول معروف ریش و قیچی دست شما است، اما یکی دیگر از قسمت‌های جالب که به تازگی به بازی برگشته و سالیان طولانی بود که طرفدارن منتظر آن بوده‌اند، بخش ساخت مسابقه است. در این بخش علاوه بر مسابقاتی که به صورت پیش فرض در بازی گنجانده شده، شما می‌توانید مسابقات دلخواه، به هر شکل و ایده و سلیقه‌ای طراحی کنید. به عنوان مثال ساخت یک مسابقه ۳ به ۱ درون قفس چقدر ممکن است هیجانی باشد؟ یا ساخت مسابقه خونین  First Blood(مسابقه‌ای که هر کدام از کشتی‌گیران قبل از همه، از صورت یا بدن وی خون خارج شود) یا همین‌طور مسابقات خلاقانه دیگر؟ این ویژگی‌ها موجب می‌شود که اگر روزی این عنوان را تهیه کرده‌اید حتما چند مسابقه برای خود درست کرده تا احیانا زمانی که از مسابقات پیش فرض خسته شده‌اید، بتوانید با مسابقات خودتان، سرگرم شوید. در قسمت طراحی بازی ما بخش‌های متفاوت دیگری نیز داریم، به عنوان مثال ساخت ورزشگاه در محیط‌های جدید یا ساخت و طراحی کمربندهای قهرمانی دلخواه و موارد دیگر که به شما در به روز بودن بازی و هم‌چنین سرگرم کننده بودن آن، کمک شایانی می‌کند. در قسمت دیگر نیز ما شاهد بخش همیشگی WWE Universe هستیم، با این تفاوت که امسال برای شوهای هفتگی، Intro های جدید ساخته شده و مدل به روز شده Pay Per View  های مختلف نیز در بازی طراحی شده‌اند. شخصیت‌های قابل بازی نیز در این نسخه بسیار بیشتر از نسخه‌های قبل است به‌طوری که بیش از ۲۲۰ کاراکتر در بازی در انتظار شما هستند تا با کمک آ‌ن‌ها مسابقات رویایی خود را خلق کنید. گرافیک همان‌گونه که اشاره شد پیشرفت چشم‌گیری داشته و این نسخه از لحاظ گرافیکی واقعا در خور نسل هشتم است. کیفیت بالای لباس‌ها و بافت پوست‌ها و نورپردازی زیبا، از جمله مواردی بوده‌اند که به خوبی پیشرفت آن‌ها را در بازی خواهید دید. در بخش صداگذاری نیز همانند بخش گرافیک به صورت باورنکردنی پیشرفت داشته است، به نحوی که شعارهایی که تماشاگران سر می‌دهند یا همخوانی‌هایی که با موسیقی کشتی‌گیران دارند بسیار جذاب و قابل توجه است. از طرفی دیگر تیم گزارشگری این نسخه یعنی مایکل کول، بایرن سکستون و کوری گریوز که در تمام لحظات مسابقه همانند واقعیت، گزارشگری آتشین ارائه می‌کنند، حس یک رقابت واقعی را برای بازیکن تداعی خواهد کرد. همه این موارد دست به دست هم داده‌اند تا این نسخه به یکی از واقعی‌ترین نسخه‌های ساخته‌ شده‌ در سری بازی WWE تبدیل شود.

WWE 2K18

به طور کلی می‌توان گفت که WWE 2K18، تا به اینجای کار به صورت عملی و غیر از چند مورد، کارش را خوب شروع کرده، اما چون هیچ عنوان دیگری با آن رقابت نمی‌کند، سازندگان بازی هم زیاد زحمتی به خود نمی‌دهند تا بالاخره یه نسخه کم عیب و نقص روانه بازار کنند. هر چند با تمام نکات ریز و درشتی که در بازی وجود دارد بازهم پیشنهاد می‌کنیم حتما این بازی را برای یک بار هم که شده انجام دهید چرا که حال و هوای نوستالژی که برایتان فراهم کرده، شما را به گذشته‌های شیرین این سری می‌کشاند که روزی برای خود یکی از بهترین بازی‌های ورزشی در کنار دیگر عناوین بود.

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گرافیک بسیار بالا و در خور نسل هشت
بخش داستانی تا حد زیاد سرگرم کننده
بخش ساخت کاراکتر با امکانات بسیار زیاد
آزادی عمل در ساخت و طراحی مسابقات دلخواه
نقاط ضعف:
تکراری شدن روند داستانی در بخش My Career
به کار نیامدن متداوم بخش My Player

User Rating: 2.85 ( 5 votes)

علی جلیلی

عشق به نویسندگی تو سبک آزاد و بسیار خلاق... گهگداری فیلم و بازی چاشنی زندگیش میشه و موسیقی در کنار این‌ها زندگی رو براش شیرین می‌کنه. هدفش نوشتن مقالست و تنها کارش تو این زمینه نوشتن برای دیگرانه تا اونارو از همه چیز آگاه کنه. خیلی دوست داره مقالاتش رو به صورت آزاد بنویسه از هیچ انتقادی هم کوتاهی نمی‌کنه. بسیار جدی و گاهی هم سرشوخی رو یهو باز می‌کنه. تلاش می‌کنه که روزی یه آدم مهم توی این صنعت بشه تا بتونه به جامعه بازی‌های رایانه‌ای ایران کمک کنه. این بخشی کوچک از زندگی اونه...

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا