بررسیپلی استیشن 4

نقد و بررسی Titanfall 2

خواندن نقد و بررسی,بعد از گذشت قریب به ده سال هنوز نمی توان از اثر ژرف مهاجرت سری ندای وظیفه به جنگ‌های امروزی بر بازی‌های رایانه‌ای صحبت نکرد. اولین شماره ازModern Warfare عنوانی بود که همه ی سازندگان شوتر را مجبور به تاثیر گرفتن از خود کرد. اثری که بیش از هر زمانی سیر روایی بازی‌های رایانه‌ای را با عناوین اکشن مطرح دنیای سینما پیوند می‌داد. و البته بر خلاف شوترهای مطرح گذشته کمی بیش از یک فیلم بلند سینمایی به طول می‌انجامید!
اما این همه‌ی هنر تیم نابغه‌ی Infinity Ward نبود. شگفتی واقعی MW را باید در بخش چند نفره‌ و فوق العاده‌ی آن جست و جو می‌کردیم. شاید پیش از MW عناوین دیگری نیز میادین جنگ امروزی را شبیه سازی کرده بودند اما حقیقت آن است که هیچ شوتری تا به آن تاریخ مرزهای کمال، بی نقصی و خلاقیت را در بخش چند نفره چون MW درنوردیده بود. پس از جدایی سازندگان اصلی سری CoD از اکتیویژن و تاسیس استودیوی Respawn اولین عنوان این استودیو راه خود را از پیشینه‌اش جدا کرد و با ساخت IP‌ای کاملا جدید مبارزات خود را به ماورای جو و زمین و البته میان تایتان‌های عظیم الجثه‌ی آهنین برد. عرضه‌ی بازی نخست در سال 2014 نیز مهر تاییدی بر توانایی‌های سازندگان بود. اما به هر روی بازی به دلایل مختلف از جمله‌ عرضه‌ی انحصاری برای کنسول مایکروسافت و نیز منتشر نشدن روی فروشگاه استیم، نتوانست محبوبیت زیادی در تقابل با شوتر‌های بزرگ بازار دست و پا کند.
حال پس از دو سال ادامه‌ی سری TitanFall منتشر شده و پیش روی ماست، آیا بازی ادامه دهنده‌ی راه همان شوتر جذاب پیشین است؟ جواب ما کاملا مثبت است.
TF2 ترکیب به کمال رسیده ای است از تمامی نکات مثبت بازی قبلی و البته شوترهای مشهور تاریخ . باید گفت زیرساخت‌های گیم پلی TF2 اینبار به طرز فوق العاده‌ای تمام پتانسیل‌های نهفته‌ی بازی قبلی را عملی کرده است.
قلب بازی را همچنان مبارزات شلوغ و نفس گیر انسان در برابر انسان و البته جنگ سالارانی به نام تایتان‌ها تشکیل می‌دهد.
,,گیم‌پلی بازی را باید به دو بخش کاملا مجزا تقسیم کرد، اول یک خلبان پارکور باز مجهز به سلاح‌های جذاب و مرگبار و دوم یک غول مکانیکی به شدت قدرتمند!
هنگامی که در ابتدا هر راند بازی را با خلبان‌های مجهز به توانایی‌های حرکتی زیاد آغاز می‌کنید با یک شوتر به شدت سریع مواجه‌اید. قابلیت‌های Wall Running و Double Jump به بازی سرعت دیوانه‌واری می‌بخشند که مهارت‌های شما را به خوبی به چالش می‌کشد. بدون شک از نوستالژیک‌ترین نکات بازی Kick ها و Jump Kick های مرگبار Pilot هستند که ادای دینی جذاب به Duke Nukem به شمار می‌روند. باید گفت مانند بازی قبلی همچنان یک شوتر بسیار سریع اما در عین حال بسیار تاکتیکی است. گنجینه‌ی غنی سلاح‌های بازی نقش به سزایی را در تعیین استراتژی نبردهای شما ایفا می‌کنند. سلاح‌های بازی متنوع و به یادماندنی هستند و همچنان در عین آینده گرا بودن حس ناب یک شوتر نظامی را به شما منتقل می کنند.
علاوه بر کلاس‌های پیش فرض Pilot ها قابلیت شخصی سازی آنان باعث می شود تا به راحتی بتوانید کلاس مورد علاقه ی خود را خلق کنید. حق انتخاب Primary و Side Weapon در کنار سلاح های ضد Titan جذاب و کارآمد، Ordnance و Tier Kit ها باعث می شود تا هر بازیکن با بازیکن دیگر متفاوت بوده و آزمون و خطاهای شما در ساخت کلاس شخصیتان به یکی از عوامل تکرار پذیری بی نهایت و نیز تاکتیک محور بودن نبردهای TF2 تبدیل شود.
بخش Level Up خلبانان نیز در بازی به طرز لذت بخشی موجود است هر ارتقای مرتبه باعث آنلاک شدن سلاح ها و مهارت های جدید می شود که عطش شما را برای پیشرفت هر لحظه بیشتر می کند. نکته ی مثبت این ارتقاها آن جاست که بعد از حدود 20 تا 30 ساعت بازی کردن تقریبا کلکسیون کاملی از سلاح ها برای شما در دسترس خواهد بود و از این پس این مهارت شخصی شماست که روند نبرد را تعیین خواهد کرد و نه تفاوت قدرت سلاح ها.
از تغییرات بازی نسبت به بازی قبلی جایگزینی Burn Card ها با ویژگی جدیدی به نام Boosts است.هر بوست که هم در ابتدای هر راند در اختیار شماست و هم در طول بازی نصیب شما می‌شود در مدت زمان محدودی قابلیت خاصی دارد مثلا سلاح قدرتمند برای شما فعال می کند، دیگری Anti-Titan شما را قدرتمند تر می کند و… اما بعد از هر بار مرگ این ویژگی به طور کامل از بین خواهد رفت. تنوع بالای این قابلیت‌ها و البته اهمیت استفاده به موقع و برگشت ناپذیر نبودن این انتخاب باعث می شود تا این بار نیز مانند Burn Card ها به یکی از تاثیر گذارترین و اصلی ترین ویژگی های استراتژیک TF2 تبدیل شوند.
,,اما نقطه‌ی قوت اصلی TF2 با سایر بازی‌ها بعد از یکی دو دقیقه از شروع نبرد آشکار می‌شود. هنگامی که Titan های عظیم الجثه از آسمان سقوط کرده و با برخوردی مهیب و کشنده وارد میدان می‌شوند، شوق خلبان‌ها برای راندن این غول های جذاب وصف ناشدنی است!
از اینجا به بعد دیگر خبری از آن گیم پلی سریع نیست، بلکه لذت هدایت یک ماشین کشتار جایگزین آن می‌شود.
Titan ها اینبار در شش کلاس متنوع طراحی شده‌اند. این افزایش کمی تعداد تایتان‌ها سبب شده‌اند تا تنوع بیشتری نسبت به بازی نخست در مبارزات وجود داشته باشد. این تعدد کلاس سبب شده تا شاهد رنج وسیعی از ترکیب قابلیت‌های متنوعی نظیر مبارزات نزدیک، سلاح‌های سنگین و سیستم‌های تدافعی گوناگون باشیم. به علت محدودیت‌های ذاتی این نوشتار امکان توضیح همه‌ی کلاس‌ها میسر نیست اما به طور مثال کلاس Legion یکی از جذاب‌ترین تایتان‌های موجود در بازی است. تایتانی که ترکیبی از حملات دوربرد، نزدیک و قابلیت‌های حرکتی وسیع را دارا می‌باشد.
همچنان بالانس بودن‌ها تایتان‌های شش گانه و نیز وجود نقاط ضعف و قدرت متعدد در آن‌ها سبب می‌شود تا ترکیب این کلاس‌ها در مبارزات خصلت شطرنج گونه‌ای به مقابله‌ی تایتان‌ها ببخشد.
باز شدن سلاح‌ها و قابلیت‌های جدید در طول بازی در کنار قابلیت‌های شخصی سازی Titan ها عمق استراتژیک بسیار زیادی را به بازی می‌بخشد و تجربه‌ی هرباره‌ی بازی را با امکانات متنوع Titan ها متفاوت می‌کند.
اما از بزرگترین نقاط قوت بازی را باید بالانس بودن قدرت Titan ها و Pilot ها دانست. یک Pilot ماهر به راحتی با استفاده از توانایی‌های جدیدی مثل Grapple Hook می‌تواند از ارتفاع بر روی Titan حریف پریده و آن را نابود سازد. و نیز محیط‌های وسیع را در کمترین زمان بپیماید. تاکتیک Titan سوار برای این مقابله با این تهدید دو روش است یکی خروج از Titan و شلیک به خلبان مهاجم و دیگری شلیک مه الکتریکی.
بازیکنان می‌توانند با جایگری و امکانات حرکتی فوق‌العاده‌ی بازی نظیر حرکت روی دیوار‌ها و پرش‌های دوگانه و در ترکیب آن ها با سلاح ضد Titan آن را از پای درآورند.
در طرف مقابل هم Titan ها علاوه بر سلاح‌های قدرتمندشان، می‌توانند با گام‌ها و مشت‌های آهنینشان Pilot ها را پودر کنند! و یا انفجار مهیب Titan ها بعد از نابودی نیز تهدیدی برای رقباست. این توازن بین Titan و Pilot از اصلی ترین عوامل جذابیت خارق العاده‌ی گیم‌پلی بازی به شمار می‌رود.
دارایMode های متنوعی برای بازی کردن است. به طور مثال در Attrition امتیاز گیری از هر طریق ممکن باعث برتری تیم شماست. این امتیاز گیری با کشتن خلبان ها و نابودی Titan ها به سرعت امکان پذیری است. علاوه بر این هک کردن و کشتن AI ها نیز باعث گرفتن امتیاز می شود. هوش مصنوعی بالای Bot ها که به کمک سرور های ابری بازی محقق شده است از عوامل جذاب تر کردن مبارزات است.
Amped Hard Point چیزی شبیه به Conquest سری BattleField است و به دست آوردن نقاط حساس باعث امتیاز گیری تیم شماست.
Pilot vs pilot تقریبا همان DeathMatch معروف است که در آن کشتن خلبانان عامل پیروزی است.
Capture the Flag هم با تغییراتی بازگشته است. بدون شک هیچگاه تا به حال سختی گرفتن پرچم تیمتان از یک Titan غول پیکر را که با Titan ها و Pilot های هم تیمی اش مشایعت می‌شود را تجربه نکرده‌اید!
و در نهایت بخش جذاب Last Titan Standing. در این Mode بر خلاف سایر قسمت‌ها بازی را درون Titan خود آغاز می‌کنید و تیمی برنده است که آخرین Titan منفجر نشده متعلق به آن تیم باشد. تجربه‌ی مبارزات تیمی بین دوازده Titan از تجربه‌های بدیع و جدیدی است که نظیر آن را فقط می توانید در TitanFall بیابید.
بزرگترین تغییر بازی نسبت به نخست افزوده شدن بخش داستانی کامل به آن است. نیازی به یادآوری نیست که تیم سازنده با مهارت‌های خود در صحنه‌های سینمایی در سری CoD چه تاثیر ژرفی را بر کل صنعت بازی‌های رایانه‌ای بر جای گذاشتند. بازی این‌بار سعی بر این دارد تا ستینگ غنی و جذاب خود را در قالب یک تجربه‌ی داستانی پنج ساعته به شما ارائه کند. نتیجه‌ی این امر بی شک موفقیت‌آمیز بوده است. شما در نقش یک سرباز معمولی میلیشیا در میانه‌ی جنگ سهمگین IMC و Militia بازی را آغاز می‌کنید که تحت آموزش یک خلبان باتجربه قرار دارد. اتفاقات ابتدایی بازی سبب می شود تا Cooper قهرمان بازی پیش از موعد مقرر به خلبان یک تایتان کهنه‌کار به نام BT تبدیل شود. انتفام بزرگترین انگیزه‌ی مشترک کوپر و بی‌تی برای شروع یک همکاری جذاب است. بازی به خوبی در قالب بخش تک‌نفره توانسته تا ارتباط ژرف میان تایتان و خلبان را به شما منتقل کند به طوری که گه‌گاه واقعا فراموش می‌کنید که سوار بر تایتان هستید یا روی پای خود!
,,طراحی فوق العاده‌ی مراحل بخش تک‌نفره در کنار وسعت بالای نقشه‌ها و استفاده‌ی هوش‌مندانه از عنصر ارتفاع سبب می‌شود تا با یکی از بهترین طراحی مراحل در بین بخش‌های تک‌نفره‌ی شوترها مواجه باشیم. در کنار این امر مبارزات پایانی و باس بتل‌های جذابی نیز با فرماندهان IMC و تایتان‌های قدرتمندشان در طول بخش داستانی جذابیت این بخش را دو چندان می‌نماید. البته باید گفت خط داستانی نمی‌تواند کیفیتی پا‌به‌پای طراحی مراحل بازی را ارائه دهد و همچنان خبری از شخصیت‌های پردازی‌های عمیق و یا توئیست‌های داستانی نیست.
نقشه های 9 گانه بازی علی‌رغم کاهش کمی نسبت به بازی نخست هنوز از بهترین نمونه‌های طراحی شده در شوترهای چندنفره تا به امروز هستند. این نقشه‌ها کاملا با امکانات گیم پلی بازی منطبق هستند به طوری که هم کریدورهای تنگ و تاریک برای Wall Running ها تکنیکی و جود دارند هم Roof Top هایی که ترکیب اسنایپر و Double Jump آن ها را تبدیل به مکانی استراتژیک می‌کند. در عین حال Map های بزرگ بازی که این‌بار وسیع‌تر از بازی نخست طراحی شده‌اند، محوطه‌های وسیع و معابر مناسب Titan ها را نیز شامل می‌شوند. این طراحی عالی نقشه‌ها باعث می‌شود تا در کنار ذات استراتژیک گیم‌پلی بازی شاهد یکی از جذاب‌ترین میادین نبرد تاریخ شوترهای چند نفره باشیم. علاوه بر این Eject ها مکرر شما از Titan ها و پرتاب شدن به ارتفاعات باعث می‌شود تا با دیدی عمودی بتوانید به بررسی مپ ها بپردازید و نقطه ی فرود مناسب را انتخاب کنید. بسیار پیش می‌آید که بعد از نابودی Titan خود به هوا رفته و روی Titan رقیب فرود بیایید و با سلاح خود آن را نیز نابود کنید. همچنین سازندگان در اقدامی تحسین برانگیز اعلام کرده‌اند هیچ برنامه‌ای برای عرضه‌ی محتوای اضافه شونده‌ی پولی به بازی ندارند و تمام نقشه‌ها و محتوای اضافه شونده‌ی آتی بازی به رایگان در اختیار تمامی صاحبان TF2 قرار خواهد گرفت.

,,Titanfall 2 از لحاظ فنی مانند بازی نخست باز‌هم عنوان سطح بالایی است. بازی بازهم با شاهکار به روز رسانی شده‌ی Valve یعنی موتور افسانه‌ی و کهنه‌کار Source ساخته شده است. قابلیت‌های Source Engine حتی دوازده سال پس از عرضه‌ی آن نیز همچنان ما را شگفت زده می‌کند. از سوی دیگر بهینه‌سازی فوق العاده‌ی نسخه‌ی PC باعث شده تا طیف وسیعی از سیستم‌ها بتوانند آن را به راحتی اجرا کنند. اگر یک سیستم معمولی نیز در اختیار دارید به راحتی می‌توانید بازی را اجرا کنید. ولی اگر یک سیستم به روز و قدرتمند در اختیار داشته باشید و بتوانید از پس اجرای درجه ی Ultra کیفیت Texture های بازی برآیید بدون شک با یکی از چشم نواز‌ترین آثار منتشر شده تا کنون مواجه خواهید شد. همه‌ی این موارد را وسعت بالای تمامی مپ‌ها و شلوغی کم‌نظیر مبارزات اضافه کنید تا متوجه شوید هنوز Source یک موتور به غایت توانمند است.
طراحی هنری بازی نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارد. از طراحی سلاح ها و Pilot ها گرفته تا مدل‌های جذاب و پرجزییات Titan ها. نقشه‌های بازی نیز از نظر طراحی بسیار متنوع بوده و اکثرا شامل مناظر و چشم‌اندازهای حیرت انگیز و زیبا هستند.
افکت‌های صوتی بازی نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارند. از صدای اسلحه‌ها گرفته تا انفجارها، سقوط Titan ها و غیره. موسیقی پس زمینه‌ی بازی نیز به خوبی از پس القای هیجان زاید الوصف نبرد‌ها بر می آیند. در این بین گویندگی کم نقص بازی که مدام در طول نبرد به شما اطلاعات مختلفی را از شرایط تیم گرفته تا زمان آماده شدن Titan ها اعلام می کند نقش به سزایی در تحلیل شرایط مبارزه دارند.
,,در پایان باید گفت TitanFall 2 باز هم یک شوتر بسیار جذاب و کم نقص است. بازی سال 2014 مانند یک هوای تازه در بحبوحه‌ی شوترهای پرتکرار ما را به وجد آورد؛ و حالا در سال 2016 سازندگان تجربه‌ی قبلی را به غایت بی‌نقص و کمال یافته ساخته‌اند. اضافه شدن یک بخش داستانی جذاب، گسترش وسعت نقشه‌ها، افزوده شدن کلاس‌های جدید تایتان‌ها و البته ارائه‌ی یک تجربه‌ی بصری کم‌نقص باعث می‌شود تا TF2 به یک عنوان بی‌بدیل تبدیل گردد. در بحبوحه‌ی رقابت سنتی BF و CoD فراموش نکنید که جنگ‌سالاران عظیم الجثه‌ای آن سوی جو انتظار می‌کشند تا به مبارزه‌ای سریع و مرگبار فرابخوانیدشان…

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

نقاط ضعف:

User Rating: 4.73 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا