بررسیکامپیوتر

نقد و بررسی Tanki Online

دسته‌ای از بازی‌های رایانه‌ای هستند که از مدت‌ها پیش مورد توجه عده‌ای از مخاطبان قرار می‌گرفتند و این دسته چیزی نیست جز بازی‌های آنلاین تحت مرورگر کامپیوتر. حتماً به یاد دارید که در ایران و در چند دوره مختلف نیز تب و تاب این نوع بازی‌ها به راه افتاده بود. بازی‌هایی مانند تراوین، جنگ خان‌ها، عصر پادشاهان و… از بازی‌های آنلاین استراتژیکی بودند که همگی تحت مرورگر اجرا می‌شدند.

یکی دیگر از این بازی‌ها، عنوان «Tanki Online» است که گرچه تحت مرورگر قابل دسترسی است، اما سبک آن نه استراتژی، که مبارزه‌ای نو و بدیع است که تا کنون مشابه آن را در جایی ندیده بودیم. این بازی مبارزات آنلاین تانک‌هایی را به تصویر می‌کشد که در انواع مختلف حالات به صورت آنلاین به مصاف یکدیگر می‌روند. هر مخاطبی با ورود به تانکی آنلاین، تانک مخصوص به خود را خواهد داشت و در طول مبارزات گوناگون، باید هدایت تانک خود را برعهده بگیرد. این بازی کاملاً رایگان که بیش از ۸ سال است از اولین عرضه آن می‌گذرد، به تازگی زبان فارسی را نیز به مجموعه زبان‌های خود اضافه کرده و همه شرایط را فراهم کرده است تا مخاطبان فارسی‌زبان هم بتوانند به راحتی به این بازی پرمخاطب دسترسی داشته باشند.

 width=810 height=494 />اولین نکته‌ای که پس از ثبت‌نام سریع و راحت در بازی به چشم می‌خورد، زمان بارگذاری بسیار طولانی است که برای یک بازی تحت مرورگر و آنلاین، تا حدی قابل اغماض است. پس از ورود به صفحه اصلی بازی، انواع و اقسام حالاتی که در طی ۸ سال گذشته و به مرور در نسخه اصلی عرضه شده بودند، روبروی شما قرار دارد. البته برخی از بخش‌ها در رنک‌های بالاتر باز خواهند شد اما همان چند بخشی که از ابتدا قابل بازی هستند، با مخاطب تازه‌وارد شوخی نداشته و بدون هیچ آموزش ابتدایی، یک سره او را به درون یکی از مبارزات آنلاین می‌فرستند! متاسفانه با اینکه ظاهراً تانکی آنلاین کاملاً فارسی شده، ولی اشکالات زیادی در بسیاری از بخش‌های گوناگون منوها در ترجمه عبارات و کلمه‌ها وجود دارد که این امر می‌تواند سردرگمی بازیکن را به همراه داشته باشد.</p><p dir=rtl style=علاوه بر بخش‌های کلاسیک Death Match و Team Death Match، بخش‌های جذابی مانند Assault و Rugby نیز حضور دارند که در نوع خود جالب و سرگرم کننده هستند. مکانیزم گیم‌پلی اما در عین قدیمی بودنش، حس کهنگی ندارد و جالب است که پس از گذشت این سال‌ها،‌ هم‌چنان می‌توان از آن به خوبی بهره برد. تنوع در نحوه بازی کردن، یکی دیگر از مواردی است در هرکدام از مبارزات باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. خصوصاً اینکه بازیکنانی که در حال حاضر به صورت آنلاین بازی می‌کنند، همگی از استراتژی‌های خاص خود پیروی می‌کنند و برای مقابله با آن‌ها و پیروز شدن در نبرد‌ها،‌ باید از انواع و اقسام مین‌ها و سلاح‌هایی که هرکدامشان با کریستال‌هایی قابل خرید هستند، بهره برد.

 width=810 height=394>صحبت از سلاح‌های قابل خرید در بازی شد، بخش اعظمی از تانکی آنلاین به آپگرید کردن و تجهیز تانکتان اختصاص دارد. تنوع بسیار بزرگی از انواع سلاح‌ها، زره‌ها، امکانات جانبی و سفارشی‌سازی‌های شخصی در گاراژی که از منوی اصلی بازی در دسترس است، در تانکی آنلاین وجود دارد. البته شایان ذکر است که دسترسی به آپگرید‌های بهتر، با کریستال‌هایی که در طول نبردهای عادی کسب می‌شوند، به سختی امکان‌پذیر است و برای راحتی بیشتر، می‌توان از فروشگاه بازی، بسیاری از قابلیت‌ها و انواع کریستال‌ها را به صورت آنلاین و با پرداخت پول واقعی خرید. نکته قابل ذکر، گران بودن این Micro transactionها است که برای خریدشان باید هزینه نسبتاً زیادی خرج کنید و البته پس از استفاده از آن‌ها مطمئن باشید که در مبارزات می‌توانید به راحتی از حریفانتان پیشی بگیرید.</p><p dir=rtl style=از مسائل قبلی که بگذریم، گرافیک در تانکی آنلاین به عنوان یک بازی قابل استفاده در سال ۲۰۱۸ چندان چنگی به دل نمی‌زند، اما باید توجه داشت که اولین عرضه این بازی در سال ۲۰۰۹ بوده و به عنوان اثری که تحت مرورگرهای اینترنتی اجرا می‌شود، هنوز هم قابل ستایش است. اینکه مدل‌های کاملا سه بعدی به طور سریع و با هر اینترنتی نه تنها لود، که برای بازی آماده شوند، نکته مثبتی است که باید حتماً به آن اشاره داشت. البته جدای از بحث گرافیکی، با توجه به تحت مرورگر بودن تانکی آنلاین، موسیقی خاصی در میان مبارزات بازی وجود ندارد، اما در عین حال افکت‌های صوتی برای انواع حرکت‌ها، تیراندازی‌ها و انفجارها همانند گذشته در سطح مطلوبی قرار دارند.

در نهایت تانکی آنلاین در میان بازار بازی‌های تحت مرورگری که این روزها کمتر خریداری دارند، با در دست داشتن نکات مثبت بسیار می‌تواند مخاطبان خود را تا مدت‌ها سرگرم کند و آن‌ها را از میان بازی‌های حرفه‌ای نسل هشتم بازی‌های کامپیوتری، به مبارزات تانک‌هایی بکشاند که هرکدامشان با جزئیات بسیار زیادی طراحی و شخصی‌سازی می‌شوند.

برای شروع بازی کلیک کنید.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
مکانیزم روان گیم‌پلی
سرگرم کننده
افکت‌های صوتی خوب
نقاط ضعف:
زمان بارگذاری طولانی
برخی باگ‌ها در مبارزات و منوهای اصلی
گران بودن پول قابل خرید در بازی

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا