ایکس باکس وانبررسی

نقد و بررسی Soma

«Frictional Games» که دو سال پیش عنوان «Soma» را برای PC و PS4 منتشر کرده بود، اخیرا آن را بر روی Xbox One نیز عرضه کرده است. با وجود این‌که تغییر خاصی در محتوای بازی ایجاد نشده، ولی تجربه مجدد این عنوان و بازبینی دوباره آن خالی از لطف نیست.

داستان از جایی شروع می‌شود که شخصیت اصلی، «Simon Jarrett»، پس از یک تصادف سخت که منجر به مرگ دوستش و به وجود آمدن ضایعه‌ای در مغزش شده، در وضعیت روحی بغرنجی به سر می‌برد و به کمک یک متخصص مغز سعی دارد که از مشکلاتش رهایی یابد و در این بین تن به اسکن مغزی پیچیده‌ای می‌دهد. اما نتیجه کار اندکی عجب به نظر می‌آید و Simon سر از شهری ساخته شده در زیر دریا در می‌آورد، «PATHOS-II»، جایی که همه چیز در آن نابود شده و فقط ایستگاه‌های خالی از سکنه و ربات‌هایی وجود دارند که برخی از آن‌ها گمان می‌کنند انسان هستند! البته زمان هم مقداری جلو رفته و اکنون حدود صد سال بعد از لحظات ابتدایی بازی را تجربه می‌کنید. داستان در ابتدا بسیار گنگ و نامفهوم بوده و شما نه می‌دانید به کجا آمده‌اید و نه این‌که جریان از چه قرار است ولی هر چی در بازی پیش روید گره‌های داستان یک به یک باز شده و به مرور با سورپرایزها و اتفاقات شگفت‌انگیزی روبرو می‌شوید که هر لحظه شما را برای دانستن ادامه ماجرا مشتاق نگه می‌دارد. با پیش‌بینی نابودی زمین، انسان‌ها برای نجات نسل خود آخرین امیدشان را در زیر اقیانوس ساخته‌اند جایی که اکنون فقط ربات‌هایی انسان نما در آن باقی مانده‌اند، ربات‌هایی که پس از مدتی متوجه می‌شوید برخی از آن‌ها برای انسان بودن خود دلایل قابل قبولی دارند! وجود شخصیت‌هایی همچون «Catherine»، که در واقع نقش راهنمای شما را دارد و در اکثر مواقع فقط صدای وی را خواهید شنید، موجب می‌گردد که روایت داستان شکل خسته کننده به خود نگیرد و شما صرفا عاملی جهت گشودن گره‌های داستانی نباشید. پیشرفت تکنولوژی و احساس انسانی در زمینه ارتباط با آن، یکی از نکاتی است که در روند بازی تاکید زیادی به آن شده و در واقع سازنده سعی نموده که بازیکن همانند Simon، در ابتدا گیج و در پی یافتن حقیقت باشد و با آشکار شدن سوالات، حس کند که خود در چنین وضعیتی گرفتار آمده است. از این منظر، سازنده به خوبی کار خود را انجام داده و به کمک دیالوگ‌های جالب در کنار فضا سازی بی‌نظیر و خلق دنیایی مرموز و بعضا دلهره‌آور، یکی از بهترین روایت‌های داستانی این نسل را تدارک دیده است.

 width=810 height=456 data-src=https://www.bazicenter.com/wp-content/uploads/2017/12/soma8-1024x576.jpg class=

 width=810 height=456 data-src=https://www.bazicenter.com/wp-content/uploads/2017/12/01-1-1024x576.jpg class=

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
روایت داستانی عالی
خلق فضایی مرموز و دلهره‌آور
صداگذاری بسیار خوب
نقاط ضعف:
سادگی گیم‌پلی

User Rating: 5 ( 2 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.